Podróże

10 NAJPIĘKNIEJSZYCH ZAMKÓW NA SZLAKU ORLICH GNIAZD: TRASA SAMOCHODOWA (MAPA + NOCLEG)

Które zamki na Szlaku Orlich Gniazd są najpiękniejsze? Przedstawiam ci subiektywny przewodnik po perełkach wśród Orlich Gniazd. Znajdziesz tu malowniczą trasę samochodową wraz z mapką oraz propozycje sprawdzonego noclegu. Czytaj dalej i dowiedz się, które zamki na Szlaku Orlich Gniazd warto zobaczyć podczas weekendu.

O tym, że warto wybrać się w podróż Szlakiem Orlich Gniazd, to chyba każdy wie… Jednak które atrakcje zobaczyć podczas krótszej wizyty np. weekendu? Proponuję ci zwiedzić 10 najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd samochodem. Ten mini przewodnik jest oczywiście, jak zawsze, subiektywny– bazuje na moich odczuciach podczas odkrywania kolejnych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd przemierzyliśmy wspólnie z Lubym samochodem. Na podstawie naszych doświadczeń, pokażę ci jak może wyglądać twoja trasa samochodowa.

Co więc znajdziesz w tym mini przewodniku po Szlaku Orlich Gniazd?

 • 10 najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd
 • mapkę w Google Maps z proponowaną trasą samochodową na weekend
 • przetestowany przez nas i polecany nocleg
 • dużo zdjęć oraz wideo z trasy.

Jeszcze zanim zaczniemy, to od razu uprzedzam, że ani Wawelu ani ruin zamku w Ojcowie ani innych klasyków gatunku tu nie znajdziesz– te zamki zapewne już widziałaś/eś podczas szkolnych wycieczek; )

UWAGA! Jest zarówno Szlak Orlich Gniazd w wersji dla piechurów jak i rowerzystów. Rodzi to więc pewne rozbieżności jeśli chodzi o to, które zamki zalicza się do Szlaku Orlich Gniazd. My bazowaliśmy na obydwu trasach i czerpaliśmy z nich to, co uważaliśmy za najciekawsze.

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

10 NAJPIĘKNIEJSZYCH ZAMKÓW NA SZLAKU ORLICH GNIAZD: TRASA SAMOCHODOWA

1. ZAMEK KRÓLEWSKI W OLSZTYNIE

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Olsztynie
AdresZamkowa 3, 42-256, Olsztyn
Strona wwwZamek Królewski Olsztyn k/Częstochowy
FanpageZamek Olsztyn k/Częstochowy

Legenda głosi, że starosta broniąc zamku w Olsztynie odpalił działa przez co niestety, tym samym, zabił również własnego syna. Jego wróg, jeszcze przed bezpośrednią konfrontacją uprowadził niepostrzeżenie chłopaka, a ojciec się nie zorientował…

Podobno do tej pory, jak się dobrze wsłuchasz w szalejący tu wiatr, usłyszysz zawodzenie ojca i płacz dziecka…

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Olsztynie

Wracając do bardziej suchych faktów, Zamek w Olsztynie, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego, to w sumie najważniejszy punkt programu w okolicy. Szczerze mówiąc, zaskoczona nie jestem, bo nawet oglądając go z dalszej odległości można wyczuć pismo nosem. To wspaniały początek zwiedzania Szlaku Orlich Gniazd samochodem.

Z ciekawostek dodam, że na Zamku w Olsztynie kręcono między innymi “Rękopis znaleziony w Saragossie” czy “Demony Wojny”.

2. ZAMEK MIRÓW

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Mirów
Adres42-320, Mirów
FanpageZamek Mirów

W ramach odkrywania Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, warto również odwiedzić Zamek Mirów. Obecnie budowlą opiekuje się rodzina Laseckich.

Na ten moment zamek jest w remoncie, więc pocałujesz klamkę, ale niech cię to nie zraża. Wizytę w środku odłóż na kolejną podróż i skup się na tym, co możesz zobaczyć. A tak się składa, że Zamek Mirów robi wrażenie od pierwszego spojrzenia.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Mirów

Z tablicy znajdującej się przy wejściu na teren, dowiesz się, że celem remontu/rekonstrukcji zamku jest udostępnienie go zwiedzającym, a że jak wiemy z Bobolicami plan zakończył się sukcesem (patrz wpis o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej), to myślę, że prędzej czy później i tutaj tak się stanie. Zamek Mirów został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego i wspólnie z Zamkiem Bobolice przeszedł sporo.

Powiem ci szczerze, że jestem bardzo ciekawa, co to z tych prac na zamku wyjdzie i z chęcią zawitam tu jeszcze raz, by móc podziwiać Zamek Mirów już w pełnej krasie.

3. ZAMEK BOBOLICE

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Bobolice
AdresBobolice 1, 42-320 Bobolice
Strona wwwZamek Bobolice
FanpageZamek Bobolice

Kolejną perełką na Szlaku Orlich Gniazd jest niewątpliwie wspomniany Zamek Bobolice. Przeurocza budowla położona w pięknych okolicznościach przyrody (jak prawie wszystkie atrakcje Jury…). Za jego powstanie odpowiada oczywiście król Kazimierz Wielki (połowa XIV wieku).

Nie miało to jednak wpływu na szczęście budowli i na przestrzeni lat przeżyła wiele wliczając w to dewastację i inne nieprzyjemne przygody. Szczęście w nieszczęściu pod koniec XX wieku nowi właściciele zamku, Laseccy, zainwestowali w Zamek Bobolice mnóstwo kasy i go odbudowali.

Niech cię nie zwiedzie fakt, że Zamek Bobolice jest trochę na uboczu- to coś więcej niż lokalna atrakcja. Wyobraź sobie, że np. w 2012 roku, to właśnie tutaj kręcono teledysk do “Meridy Walecznej” produkcji Disney Pixar. Nieźle, co?

4. RUINY ZAMKU BĄKOWIEC W MORSKU (SKARŻYCE)

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Bąkowiec w Morsku
Adres42-421 Morsko (Skarżyce)
Strona wwwZamek Bąkowiec (Morsko Plus)

Ruiny zamku Bąkowiec w Skarżycach znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego Morsko Plus, ale spokojnie możesz wjechać, zaparkować i obejrzeć ruiny z bliska.

Przyznam szczerze, że dla mnie to jeden z najpiękniejszych zamków nie tylko na Szlaku Orlich Gniazd, ale w Polsce w ogóle. Może na zdjęciach tego nie widać, ale na żywo Bąkowiec robi niesamowite wrażenie.

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie przytoczyła ci tu teraz jakiejś legendy.

A zatem: podobno żył tu kiedyś rycerz z córką, która niefortunnie się zakochała. Co zrobił ojczulek? Za karę zamknął dziewczę w lochu.

W odwecie kochanek wraz z kolegami zaatakował zamek, a właścicielapowiesił. To się nazywa prawdziwa zemsta, co? Odtąd w czasie burzy można dostrzec dyndającego wisielca i usłyszeć jęki jego córki.

Brrr…

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Bąkowiec w Morsku

5. ZAMEK/PAŁAC W PILICY

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Pilicy
AdresZamkowa, 42-436 Pilica
Strona wwwsekcja o zamku na www Miasta Pilicy

Kiedyś budowla warowna, obecnie zaliczany do pałaców. Piękny przykład Orlego Gniazda, chociaż niestety zaniedbany. Przeszedł tyle, że głowa mała. Przede wszystkim, zatrzęsienie właścicieli: przechodził z rąk do rąk, ulegając kolejnym przebudowom, a także dewastacji. Wyobraź sobie, że za czasów PRL-u służył za siedzibę zakładu poprawczego dla młodzieży. Obecnie toczy się spór sądowy o prawo do własności.

Możemy jedynie czekać na rozstrzygnięcie sporu, a teraz czas na legendę.

Podobno pałacu w Pilicy strzeże córka byłego właściciela, nazywana Białą Damą. Jak pewnie się domyślasz, to kolejna nieszczęśliwie zakochana kobieta. Potajemnie spotykała się ze swym lubym, co niestety doprowadziło do jej śmierci- podczas jednej ze schadzek, wpadła do studni i utonęła.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Pilicy

6. RUINY ZAMKU OGRODZIENIEC

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Ogrodzieniec
Adresul. Zamkowa 28, 42-440 Podzamcze
Strona wwwZamek Ogrodzieniec
FanpageZamek Ogrodzieniec

Myślę, że nie skłamię twierdząc, że Zamek Ogrodzieniec, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na Szlaku Orlich Gniazd. Tutaj zdecydowanie potrzebujesz 2 godziny na zwiedzanie, jak nie więcej. Zamek ma sporo do zaoferowania- aż żal nie skorzystać kiedy bilety kosztują tak mało.

Ruiny są wyjątkowo malownicze i położone na rozległym terenie. Dzięki temu nawet jak tłumy walą tu drzwiami i oknami nadal da się w spokoju wszystko zobaczyć. Możesz wejść na wieżę widokową, pomachać stopą przez barierkę krużganku czy puścić pawia w sali tortur.

Tak, to jest możliwe, więc jeśli zdecydujesz się na wejście na salę z dzieckiem, to plis nie czytaj swojej gwiazdce opisów. Skoro jak wymiękłam po dwóch takich opisach, to i twojej gwiazdce należy tego oszczędzić. Trzeba przyznać, że instrukcje obsługi poszczególnych narzędzi tortur walą kawę na ławę i to aż nadto.

Wróćmy jednak do samego zamku.

Jest umiejscowiony na najwyższym wzniesieniu Jury, a pierwsze wzmianki o budowaniu czegokolwiek tutaj sięgają XII wieku. Najświetniejsze dla zamku czasy przypadają na XVI wiek. Wtedy Ogrodzieńcem opiekowali się Bonerowie. Możni zaszaleli i rozbudowali zamek dzięki czemu spokojnie wejść w szranki z Wawelem.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku budowli warownych, również Ogrodzieniec dostał za swoje, przez co obecnie możesz zwiedzać ruiny, a nie okazałe sale. Nie zmienia to jednak faktu, że „resztki” Ogrodzieńca robią robotę i nie narzekają na brak odwiedzających. Malowniczość zamku docenił również Andrzej Wajda, który w 2002 roku wybrał Zamek w Ogrodzieńcu na scenerię do filmu “Zemsta”.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Ogrodzieniec

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

7. ZAMEK W BĘDZINIE

Adresul. Zamkowa 1, 42-500 Będzin
Strona wwwMuzeum Zagłębia Będzin
FanpageMuzeum Zagłębia w Będzinie (łączony dla wszystkich obiektów)

Pierwsze wzmianki w dokumentach o Zamku pochodzą z 1340 roku. Kiedyś po korytarzach zamku w Będzinie przechadzały się takie znakomitości jak Henryk Walezy, Jan III Sobieski czy August II Mocny.

Co ciekawe, w swojej zawiłej historii zamek w Będzinie przez pewien czas pełnił funkcję kaplicy, a nawet szpitala. Obecnie to siedziba Muzeum Zagłębia.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Będzinie

Wejście na sam dziedziniec zamku jest bezpłatne, a płacisz za wejście do środka i obejrzenie wystawy. Ostrzegam cię, że obecna wystawa może albo cię zachwycić albo rozczarować. To kolekcja broni oraz zdjęcia zamku wraz z króciutką historią budowli. Jak dla mnie za króciutką.

Oprócz wystawy stałej, w zamku w Będzinie organizowane są również wystawy czasowe.

My z Lubym akurat trafiliśmy na wystawę dotyczącą pomocy Żydom w czasie II wojny światowej i powiem ci, że właśnie te opisane historie zrobiły na nas największe wrażenie.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek w Będzinie

Podsumowując, zamek w Będzinie to jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Natomiast mówimy tutaj o przede wszystkim o wyglądzie zewnętrznym (wnętrze jest odremontowane, oprócz wieży widokowej).

8. ZAMEK LIPOWIEC W BABICACH

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Lipowiec w Babicach
Adresul. Zamkowa 16, 32-551 Babice
Strona wwwMNPE i Zamek Lipowiec

Zwiedzanie zamku Lipowiec w Babicach, to jedno z najprzyjemniejszych przeżyć jakie nam się trafiły podczas podróżowania Szlakiem Orlich Gniazd. Najzwyczajniej jest co zwiedzać, nie wspominając już o pięknym widoku na okolicę z wieży.

Zamek Lipowiec znajduje się na szczycie wapiennego wzgórza, a dojście do niego zajmuje ok. 10 minut. Akurat, aby rozprostować nogi po jeździe samochodem.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Lipowiec w Babicach

Z ciekawostek interesujący jest fakt, że Zamek Lipowiec w pewnym momencie pełnił funkcję więzienia dla grzesznych duchownych i heretyków. Był tu więziony między innymi Francesco Stancaro, czyli jeden z głównych reformatorów religii katolickiej.

Jednak po pewnym czasie udało mu się zbiec.

Podobno pomogła mu w tym córka jednego ze strażników, która się w nim zakochała. Przyniosła gagatkowi sznury po których opuścił się po murach i uciekł. I jak łatwo przewidzieć, zrobił dziewczynę w trąbę obiecując jej cuda wianki. Teraz biedulka błąka się po okolicy w czasie pełni księżyca.

A z rzeczy przyjemnych, to w ramach biletu można, oprócz zwiedzania zamku, zaznajomić się z widokami z wieży. Przygotuj się jednak na ciasne i strome wejście zwieńczone żelazną drabiną o wąskich szczebelkach. Trzeba być ostrożnym.

9. ZAMEK TENCZYN W RUDNIE

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Tenczyn w Rudnie
AdresRudno 1, 32-067 Rudno
Strona wwwRatuj Tenczyn
FanpageZamek Tenczyn w Rudnie

Kurza stopa, to jest dopiero miejscówka! Niby nic nadzwyczajnego, bo jak większość zamków Tenczyn jest umiejscowiony na wzgórzu (a w tym przypadku nawet kraterze wulkanu, chociaż to staaaare dzieje i już nieprawda).

Ale!

W czasie zachodu słońca klękajcie narody. Zamek Tenczyn nie dość, że dostał niezły zastrzyk gotówki, więc jest co zobaczyć, to jeszcze promienie zachodzącego słońca omiatają go taką magią, że widok zapiera dech w piersiach. Jak już ochłoniesz od tych wszystkich ochów i achów, polecam ci również poszukać amonitów– jest ich tam zatrzęsienie.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Tenczyn w Rudnie

Nie ukrywam, że akurat jeśli chodzi o Zamek Tenczyn nasz subiektywizm sięga zenitu, bo:
a) zachód słońca był powalający
b) akurat trafiliśmy tu w Noc Kupały, więc dodatkowo załapaliśmy się na wieczorny pokaz tańca z ogniem i koncert tradycyjnych pieśni.

Absolutny ulubieniec naszej wyprawy po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (pisałam o niej tutaj). Nie wyobrażam sobie zwiedzania Jury bez odwiedzenia zamku Tenczyn. W związku z czym, po prostu nie mogło go zabraknąć w rankingu najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd samochodem.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Tenczyn w Rudnie

10. ZAMEK KORZKIEW

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Korzkiew
AdresKorzkiew, 32-088 Przybysławice
NoclegZamek Korzkiew
FanpageZamek Korzkiew

Zamek Korzkiew w Korzkwi i już nie masz żadnych pytań. Nie ma to jak nazwa łamiąca język.

O co w tym szaleństwie chodzi? Już ci tłumaczę.

Nazwa wzięła się od kształtu wzniesienia, które pierwotnie było nazwane korzkiew, co oznacza drewnianą łyżkę. A właśnie to wzniesienie nasuwało mieszkańcom skojarzenie z odwróconą drewnianą łyżką.

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Korzkiew

Bez ogródek przyznaję, że kiedy zobaczyłam Zamek Korzkiew, to wiedziałam, że on musi się znaleźć w zestawieniu najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Jest nie tylko piękny i zwyczajnie cieszy oko, ale również zadbany.

Obecnie został przekształcony w hotel dzięki czemu nadal zachwyca swoją malowniczością, wiadomo- nikt w ruderze spać nie będzie… (więcej informacji dot. noclegu znajdziesz na Booking tutaj: Zamek Korzkiew).

To i nie dziwota, że docenił to również Victor Orwellsky, który wybrał sobie właśnie Zamek Korzkiew na idealne miejsce do napisania powieści „Kod Władzy”. Jeżeli będziesz mieć więcej czasu, to zachęcam cię do poszukania cytatów z książki rozmieszczonych w różnych częściach zamku. Wystarczy, że spytasz o taką możliwość zwiedzania Zamku Korzkiew na recepcji.

Jeszcze z takich ciekawostek, to wyobraź sobie, że kiedyś znaleziono tu 800 monet rzymskich z których zrobiono… kufel. Dlaczego akurat kufel? Ha, dobre pytanie.

SZLAK ORLICH GNIAZD: SPRAWDZONE NOCLEGI

Czas na sprawy bardziej przyziemne, czyli sprawdzone noclegi. Tym razem zaproponuję ci trzy miejsca z których osobiście korzystaliśmy podróżując Szlakiem Orlich Gniazd i uważamy, że są godne polecenia.

Wszystkie wymienione miejsca noclegowe znajdziesz w serwisie Booking (linki znajdziesz poniżej).

WAŻNE: Każdy nocleg sprawdziliśmy na własnej skórze. Polecam ci tylko dobre miejsca. Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę nad blogiem – zarezerwuj nocleg z któregokolwiek z linków poniżej. Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja otrzymam od Booking’u symboliczną prowizję. Dziękuję:)

TRIO KAWALERKA W CENTRUM (CZĘSTOCHOWA)

Wybrane udogodnienia w Trio Kawalerce (Częstochowa):

 • wygodne łóżko
 • apartament sporych rozmiarów
 • prywatna łazienka z prysznicem
 • pralka
 • w pełni wyposażona kuchnia (lodówka, kuchenka gazowa, czajnik elektryczny, przybory kuchenne)
 • ręczniki
 • suszarka do włosów
 • żelazko
 • balkon
 • oddzielne wejście (jak do normalnego mieszkania)
 • prywatny parking (wliczony w cenę)
Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Częstochowa
Kuchnia w Trio Kawalerce (Częstochowa)

Trio Kawalerka w Częstochowie to przyjemne miejsce ze wszystkim czego potrzebujesz. Doceniam, że za niewielką kwotę otrzymujesz się taką jakość.

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Częstochowa
Kuchnia w Trio Kawalerce (Częstochowa)

Za pobyt w Trio Kawalerka w Centrum zapłaciliśmy 130 zł za noc (dwie osoby). Myślę, że jest to dobra cena za nocleg tylko i wyłącznie dla ciebie, z prywatną łazienką i wyposażoną kuchnią.

My czuliśmy się tu po prostu dobrze i pewnie jeszcze wrócimy, czy to zwiedzając ponownie Szlakiem Orlich Gniazd czy może w czasie innej podroży.

Więcej informacji dot. obiektu znajdziesz na Booking tutaj: TRIO KAWALERKA W CENTRUM (CZĘSTOCHOWA)


HOTEL DIAMENT VACANZA (SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE)

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Siemianowice Śląskie-Katowice
Łóżko dwuosobowe w Hotelu Diament Vacanza (Siemianowice Śląskie)

Wybrane udogodnienia pokoju w Hotelu Diament Vacanza (Siemianowice Śląskie):

 • wygodne łóżko
 • dość duży pokój
 • prywatna łazienka z prysznicem
 • bezpłatny zestaw kosmetyków
 • ręczniki
 • suszarka do włosów
 • zestaw do parzenia kawy i herbaty
 • parking hotelowy (wliczony w cenę)
Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Siemianowice Śląskie-Katowice
Łóżko jednoosobowe w pokoju trzyosobowym w Hotelu Diament Vacanza (Siemianowice Śląskie)

Drugi nocleg, który możemy ci polecić to Hotel Diament Vacanza w Siemianowicach Śląskich. Było czysto i schludnie oraz zaskakująco cicho mimo że na parterze odbywało się wesele. Co więcej, pani z recepcji zapewniła nas, że w razie gdybyśmy stwierdzili, że jest za głośno, zaoferuje nam inny pokój. Pełen profesjonalizm.

Za jedną noc zapłaciliśmy 103,33 zł. Jak widzisz otrzymaliśmy pokój w sumie na 3 osoby, ale to pewnie ze względu na wspomnianych weselnych gości.

Więcej informacji dot. obiektu znajdziesz na Booking tutaj: HOTEL DIAMENT VACANZA (SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE)


MHOST BRONOWICE (KRAKÓW)

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Kraków
Łóżko w pokoju w MHost Bronowice (Kraków)

Wybrane udogodnienia noclegu w MHost Bronowice (Kraków):

 • sporych rozmiarów łóżko
 • dość duży pokój
 • lusterko w pokoju
 • „kosmetyczny niezbędnik” x2: szczoteczki do zębów, kapcie, grzebienie, pasty do zębów
 • ręczniki
 • w pełni wyposażona kuchnia (lodówka, ekspres do kawy, przybory kuchenne, czajnik elektryczny, płyta kuchenna)
 • pralka
 • suszarka do włosów
 • ciekawe książki do czytania w części wspólnej
Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Kraków
Wspólna kuchnia w MHost Bronowice (Kraków)

I ostatni nocleg na Szlaku Orlich Gniazd, który nam się sprawdził, czyli MHost Bronowice w Krakowie. Przyjemne mieszkanie 3-pokojowe z dwoma łazienkami oraz salonem połączonym z jadalnią i kuchnią.

Tym razem dzieliliśmy łazienkę dzieloną, ale to nie stanowiło problemu. Pokój był schludny i ładnie urządzony (większy niż widać na zdjęciach, w pokoju była jeszcze szafka na ubrania oraz wieszak).

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Kraków
Wspólna łazienka (były dwie) w MHost Bronowice (Kraków)

Co nas pozytywnie zaskoczyło to fakt, że w „kosmetycznym niezbędniku” były szczoteczki do zębów, pasta oraz kapcie, a nawet grzebień. Nie zawsze jest to oczywiste.

Szlak Orlich Gniazd, trasa samochodowa: nocleg Kraków
Pokój wypoczynkowy (połączony z kuchnią) w MHost Bronowice (Kraków)

Za jedną noc w pokoju dwuosobowym zapłaciliśmy 75, 73 zł. Tutaj jedyne „ale”, to fakt, że na miejscu jest mało miejsca do parkowania, więc musieliśmy zaparkować trochę dalej. Nie było to jednak uciążliwe- znaleźliśmy miejsce 5 minut piechotą od noclegu.

Więcej informacji dot. obiektu znajdziesz na Booking tutaj: MHOST BRONOWICE (KRAKÓW)

Szukasz innego noclegu? Sprawdź dostępne opcje na Booking na własną rękę:

Booking.com

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

10 NAJPIĘKNIEJSZYCH ZAMKÓW NA SZLAKU ORLICH GNIAZD: MAPKA Z TRASĄ SAMOCHODOWĄ

Jak obiecałam, udostępniam ci bezpłatną mapkę w Google Maps z trasą samochodową na której oznaczyłam 10 najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd oraz polecane noclegi.

Naszą trasę samochodową odzwierciedla numeracja której użyłam w tym artykule- gdzie zamek nr 1, to nasz pierwszy przystanek, a nr 10 to ostatni. Jechaliśmy od Częstochowy przez Katowice do Krakowa i w takiej też kolejności opowiedziałam ci o najpiękniejszych zamkach na Szlaku Orlich Gniazd.

Mapa ma 2 warstwy- ta druga to właśnie proponowana trasa samochodowa od pierwszego do ostatniego zamku.

10 NAJPIĘKNIEJSZYCH ZAMKÓW NA SZLAKU ORLICH GNIAZD: PODSUMOWANIE

Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd, trasa samochodowa: Zamek Korzkiew

Czas podsumować czego się dowiedziałaś/eś podczas czytania tego przewodnika po Szlaku Orlich Gniazd:

 • znasz 10 najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, wiesz jak wyglądają i jakie dziwne historie w sobie kryją
 • masz gotową trasę samochodową po zamkach na Szlaku Orlich Gniazd
 • masz również bezpłatną mapkę w Google Maps na podstawie której możesz zaplanować własną trasę bądź podążać śladami Na Pokładzie Życia:)
 • wiesz z których noclegów możesz spokojnie skorzystać podróżując Szlakiem Orlich Gniazd

Masz wszystkie niezbędne informacje, więc nie pozostaje ci nic innego jak ruszyć w trasę.

Jeżeli chcesz zachować ten artykuł na później i skorzystać z niego podczas własnego podróży Szlakiem Orlich Gniazd, zachęcam cię do zapisania go na twojej tablicy Pintereście:

Udanego zwiedzania,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy