Podróże

BARDEJÓW, SŁOWACJA: SPACER PO MIASTECZKU Z LISTY UNESCO I ATRAKCJE W OKOLICY

Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek

2000 rok. Miasteczko Bardejów na Słowacji zostaje wpisane na listę UNESCO jako jedne z najlepiej zachowanych miejsc w stylu gotyckim u naszych sąsiadów. Jakie atrakcje czekają na ciebie w Bardejowie? Co warto zobaczyć w okolicy? Czytaj dalej i odkryj uroki słowackich atrakcji blisko granicy.

A więc marzy ci się zwiedzanie Bardejowa? To dobrze się składa, bo w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą ci na odkrycie uroków tego słowackiego miasteczka.

Omawiam:

 • sprawdzony nocleg oraz parking
 • atrakcje w Bardejowie
 • atrakcje w okolicach Bardejowa
 • namiary na sklep spożywczy
 • namiary na darmowy parking
 • na końcu artykułu dołączam mapkę z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami Bardejowa wraz ze sprawdzonym noclegiem

BARDEJÓW, SŁOWACJA
SPRAWDZONY NOCLEG I PARKING

Kiedy dotarliśmy do Bardejowa było już ciemno, więc na pierwszy plan spotkania z miasteczkiem wyszedł… nocleg. Okazało się, że otrzymaliśmy lepszy pokój niż nam się należy.

Pierwsza reakcja- super! Druga- a co jeśli trzeba dopłacić? Niestety, na Słowacji są takie ceny jak to zazwyczaj w krajach euro. Prędko zadzwoniliśmy do gospodarza by wyjaśnić sytuację. Wszystko ok, coś tam, coś tam, bez dopłaty, tylko wystawcie 10 na bookingu. Hmm.

WAŻNE: Każdy nocleg sprawdziliśmy na własnej skórze. Polecam ci tylko dobre miejsca. Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę nad blogiem – zarezerwuj nocleg z któregokolwiek z linków poniżej. Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja otrzymam od Booking’u symboliczną prowizję. Dziękuję:)

SPRAWDZONY NOCLEG W BARDEJOWIE: PENZION HRADBY

Adres: Penzion Hradby, Bardejov, Stocklova 8, 085 01

Nocleg w Bardejowie okazał się o wiele lepszy niż na zdjęciach. Wygodne łóżko, szafa, duży TV (my nie oglądamy, ale może to ważne dla ciebie), własny aneks kuchenny, stół i łazienka. Żyć nie umierać.

Bardejów, Słowacja: sprawdzony nocleg

I tak się cieszymy jak głupi do sera, bo nie dość, że nie trzeba będzie latać do wspólnej łazienki, to jeszcze obiad ugotujemy na podróż i… no właśnie. Patrzymy po szafkach, a tu klops. Ziejąca w nich pustka aż boli. Na szczęście w pobliżu był market (Tesco, Štefánikova 3957, 085 01 Bardejov, Słowacja)  i udało się kupić garnek. Ufff.

Czy miejsce zasłużyło na 10? Hmm, na pewno na ocenę 9- wszystko elegancko wyremontowane i zero kurzu (nawet na szczebelkach grzejnika!). -1 za brak garnków.

Pierwotnie mieliśmy nocować w pokoju ze wspólną łazienką i zapłaciliśmy jak za taki właśnie nocleg: 28 euro plus 2 euro opłaty turystycznej.

Bardejów, Słowacja: sprawdzony nocleg, śniadanie

Podsumowując, z czystym sumieniem polecam ci to miejsce na nocleg. Trzymam kciuki, aby również tobie właściciel zaproponował upgrade za darmo;) Pensjonat jest w świetnej lokalizacji- ścisłe centrum, kilka kroków od rynku.

Więcej informacji o tym noclegu znajdziesz na Booking’u tutaj: PENZION HRADBY


BARDEJÓW: GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Jeśli chodzi o parking, to możesz zaparkować na przeciwko pensjonatu. Jak zapłacić? Poprzez wiadomość sms lub wykupienie biletu u parkingowego, który krąży tu i tam w kamizelce odblaskowej.

Godzina postoju w strefie 1- 0,70 euro, godzina postoju w strefie 2- 0,40 euro.

Na mapie na końcu wpisu zaznaczyłam również darmowy parking, który znajduje się trochę dalej od pensjonatu, ale wciąż na tyle blisko, by móc z niego skorzystać.

Więcej na temat parkowania w Bardejowie i sposobów opłacenia parkingu znajdziesz tutaj: Bardejov.

Bardejów, Słowacja: parking, opłata

BARDEJÓW, SŁOWACJA
ATRAKCJE

Po śniadaniu ruszamy w miasto Bardejov, które niegdyś było wolnym miastem królewskim. Słoneczko pięknie świeci, prawie bezchmurne niebo i temperatura na plusie- ewidentnie pogoda dopisuje. Co warto tu zobaczyć?

RYNEK W BARDEJOWIE

Na pierwszy ogień, idzie bardejowski rynek. Kolorowe mini kamienice ciasno ustawione jedna obok drugiej przykuwają wzrok. Jest ich aż 46, a ścisk wynika z czasów średniowiecznych- tak właśnie wyglądały kiedyś wąskie średniowieczne parcele.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek
Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek

Każda kamieniczka ma coś do zaoferowania- a to inny kształt okien, a to dyskretny, ale efektowny ornament. Myślę, że nie skłamię jeśli powiem, że rynek w Bardejowie, to atrakcja turystyczna sama w sobie.

POMNIK KATA

Nie tylko my zwiedzamy dziś Bardejów- to tu, to tam, widać zadarte w górę głowy studiujące architektoniczne detale. Są też tacy, którzy robią sobie zdjęcie z dość kontrowersyjną atrakcją, czyli pomnikiem kata. Co kto lubi.

Skąd taki pomysł na pomnik?

Wikipedia podpowiada, że „w 1365 r. miasto uzyskało prawo miecza – od tej pory mogło wydawać wyroki śmierci i wykonywać je. Miało również swojego kata„. Niestety, nie znalazłam potwierdzenia tej informacji w wiarygodniejszych źródłach.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek
Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek

KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO

Według przewodnika, jedną z największych atrakcji turystycznych w Bardejowie jest kościół św. Idziego. Podobno w bazylice znajduje się wyjątkowa kolekcja 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych zachowanych w jednym miejscu i rozmieszczonych niemal tak samo jak pierwotnie. Zachęceni perspektywą doświadczenia odmiennej sztuki i wejścia na dzwonnicę, wchodzimy do środka.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, rynek i kościół św. Idziego

Za wejście płacimy 5 euro (jeden bilet normalny, jeden studencki). Okazuje się, że pan sprzedający bilety świetnie radzi sobie z językiem polskim (jak w sumie spora część Słowaków w wieku ok. 40 lat). Ucinamy sobie krótką pogawędkę o historii Słowacji i obecnej sytuacji w kraju. Jak to zwykle bywa- trochę narzekania, trochę pozytywów.

Wchodzimy między ławki. Od razu rzucają nam się w oczy pso-lwy (?) z drewna zdobiące siedzenia.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego

Wspomniane przez przewodnik ołtarze nie narzekają na brak złota i kolorów. Zamyślone twarze i długie szaty.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego
Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego

Dochodzimy do ołtarza. Aby ogarnąć go wzrokiem w pełni, zadzieramy głowy.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego

A na przeciwko, za ławami, pysznią się imponujące organy.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego

KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO: PANORAMA Z DZWONNICY

Obydwoje dochodzimy do wniosku, że czas „wywietrzyć” głowy i odpocząć od tego przepychu przy piękny widokach. Kierujemy nasze kroki w stronę wejścia na dzwonnicę. Okazuje się, że na górę prowadzą strome schody w wyjątkowo ciasnym korytarzu. Na szczęście żadne z nas nie cierpi na klaustrofobię.

Idziemy, idziemy, idziemy. Czuję, że moje mięśnie nóg budzą się do życia.

Na górze wita nas widok na miasto. Mięśnie nóg trochę marudzą, ale panorama miasta skutecznie tłumi te niezadowolenie.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego, widok z dzwonnicy

Z dzwonnicy widać również rynek. Dopiero z góry można docenić kunszt projektu tego miejsca- wszystko elegancko równiutko. Niemal pod linijkę. Panorama miasta Bardejov, to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, kościół św. Idziego, widok z dzwonnicy na rynek

MURY MIASTA BARDEJOV I BARBAKAN

Czas na zwiedzanie murów miasta i barbakanu, które w Bardejowie zachowały się całkiem dobrze. Słońce przyjemnie grzeje, szkoda chować się w muzeach. Tym bardziej, że obiekty pochodzą z XIV i XV wieku. Podobno w średniowieczu system fortyfikacyjny Bardejowa należał do grona najlepszych umocnień miejskich na terenie Europy.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, mury miasta i barbakan
Bardejów, Słowacja: atrakcje, mury miasta i barbakan
Gruba Baszta– obecnie nie można jej zwiedzać, ale podobno od czasu do czasu odbywają się tutaj imprezy kulturalne

Błądzimy po Bardejowie bez celu. Miejscami jest szaro, miejscami kolorowo. Co jednak nas chwyta za serce to fakt, że w ścisłym centrum na próżno szukać brzydkich bloków i wieżowców.

Bardejów, Słowacja: atrakcje, uliczka

ULICA LENNONA

Przypadkiem trafiamy na ulicę Lennona. Sporo tu malunków związanych z artystą. Jeżeli przepadasz za jego twórczością, nie wątpię, że będzie to jedna z twoich ulubionych atrakcji turystycznych Bardejowa.

To koniec jeśli chodzi o miasto Bardejov. Nie mamy serca spędzać czasu w muzeach przy niemal perfekcyjnej pogodzie. Postanawiamy więc zwiedzić atrakcje w pobliżu.

BARDEJÓW, SŁOWACJA
ATRAKCJE W OKOLICY

ZAMEK MAKOVICA (ZBOROV/MAKOWICA ZBOROWSKA)

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)

Wsiadamy w auto i jedziemy do pobliskiego Zborowa, gdzie znajduje się zamek Makovica (dawniej Zamek Zborowski, nazywany też Makowicą Zborowską). Droga do zamku wiedzie przez las pod górę, więc zostawiamy auto na dole i wyruszamy na spacer. Wejście na „szczyt” zajmuje nam ok. 20 minut. Jednak czas upływa o wiele szybciej ze względu na okoliczności przyrody. Jest pięknie, a ludzi brak.

Na miejscu okazuje się, że Makowica Zborowska jest obecnie w remoncie. Kręcimy się dookoła i zastanawiamy: można wejść czy nie można? Szkoda by było zrezygnować, w końcu nie wiadomo, kiedy tu będziemy następnym razem.

Nagle, słyszymy znajome słowa. Czyżby język polski? Słowacki i polski są tak do siebie podobne, że już nie raz daliśmy się „nabrać”. Jednak tym razem uszy nas nie zawodzą: nasi tu są:)

Dwójka starszych panów właśnie opuszcza teren zamku. Na szczęście nadal można go zwiedzać w zamian za… wiaderka piasku. Chwytamy „oręż” i zanosimy niecodzienny haracz w wyznaczone przez robotników miejsce.

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)

Ruiny zamku Makovica, mimo że w remoncie, nadal robią wrażenie. Można kluczyć, kręcić się i podziwiać widoki. W końcu budowla znajduje się na wzgórzu.

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)
Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)

Z lektury przewodnika dowiadujemy się, że Zborovsky Hrad był kiedyś siedzibą jednego z największych majątków feudalnych Górnych Węgier– na początku XVIII w. liczył sobie ok. 100 wsi! Całkiem niezły wynik…

Niestety, zamek został zburzony przez wojska carskie w 1684 r. Tak jak wspominałam, obecnie ruiny są w remoncie. Z tablic wynika, że dzieje się to w ramach funduszy europejskich.

Co będzie dalej? Zobaczymy…

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)
Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)
Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)

Robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i wyruszamy w dalszą podróż. Czeka nas jeszcze jedna atrakcja niedaleko Bardejowa. Zanim jednak ci o nie opowiem nie odmówię sobie tych słów: Makowica Zborowska to jedna z tych atrakcji na Słowacji blisko granicy, którą warto zobaczyć!

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)

KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU (HERVARTOV)

Co jeszcze warto zwiedzić w okolicach Bardejowa? Obieramy kierunek: Hervartov. To właśnie tam znajduje się drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu pochodzący z 1500 roku. To najstarszy kościół drewniany na Słowacji, który został wpisany na listę UNESCO. Prezentuje styl gotycki, a drewno użyte do budowy, to czerwony świerk.

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Hervartov, drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu

Opłata: 2 euro od osoby plus 1 euro za robienie zdjęć

Kurza stopa, co tam się odmalowało! Pani pilnująca obiektu opowiada o malowidłach pyszniących się na każdej ścianie i wskazuje te najciekawsze. Kiwamy głowami. Jest co oglądać.

Co ciekawe, same malowidła ścienne powstały dopiero w okresie reformacji (1665 rok).

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Hervartov, drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu
Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Hervartov, drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu
Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Hervartov, drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu

Również to miejsce z ręką na sercu polecam ci zobaczyć będąc w okolicy Bardejowa.

 ATRAKCJE BARDEJOWA I OKOLIC: PODSUMOWANIE

Poniżej oddaję w twoje ręce bezpłatną mapkę mojego autorstwa w Google Maps wraz z zaznaczonymi miejscami o których rozmawialiśmy.


na niebiesko atrakcje, na zielono nocleg, na żółto sklep, na różowo darmowy parking

 1. Bardejów (rynek)
 2. Bardejów- kościół św. Idziego (na rynku)
 3. Dolna brama (mury miasta i barbakan)
 4. ulica Johna Lennona
 5. Zamek Makowica (dawniej Zamek Zborowski) w Zborowie
 6. Kościół św. Franciszka z Asyżu w Hervartovie
 7. Sprawdzony nocleg w Bardejowie (Penzion Hradby)
 8. Supermarket Tesco
 9. Parkovisko pri Hrubej bašte (darmowy parking)

Na całą wycieczkę do Bardejowa i zwiedzanie okolic potrzebujesz jednego dnia (jeśli jesteś samochodem). Miej ze sobą ok. 25 euro– powinno starczyć zarówno na parking jak i atrakcje (przy czym pamiętaj proszę, że z roku na rok ceny poszczególnych atrakcji się zmieniają– warto tuż przed wyjazdem sprawdzić wszystko na www atrakcji). Nie wliczam w to benzyny oraz noclegu.

A teraz pytanie kluczowe: czy warto się tłuc taki kawał (my jechaliśmy z Łodzi), żeby zobaczyć opisane wyżej miejsca? Hmm. Myślę, że tak, o ile zwiedzanie Bardejowa i okolic jest częścią większego planu zwiedzania np. atrakcji Słowacji niedaleko granicy.

My odwiedziliśmy Bardejów w ramach urlopu- było jednym z miejsc do zobaczenia po drodze. Na ten moment taka opcja zdaje się najlepsza. Bardejów ma swój urok, pobliski zamek Makowica i kościół św. Franciszka z Asyżu również. Przy np. tygodniowym urlopie zwiedzanie tych słowackich atrakcji jak najbardziej ma sens.

Na stronach biur podróży znajdziesz propozycje jednodniówek do Bardejowa. Czy opłaca się? Warto porównać koszty i sprawdzić co jest korzystniejsze: jazda samochodem czy autokar.

Moim zdaniem, jeśli zdecydujesz się na samochód, najlepiej wycisnąć z wyjazdu jak najwięcej i zaplanować coś więcej niż „tylko” wizytę w Bardejowie i okolicznych atrakcjach. Opisane miejscasą ciekawe i przyjemne dla oka, ale czy to zrekompensuje ci kilkugodzinną jazdę? Oceń sam/a.

Bardejów, Słowacja: atrakcje w okolicy, Zamek Makovica (Zborowski)
ZOBACZ RÓWNIEŻ: LARNAKA I OKOLICE: JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA CIEBIE? GDZIE ZJEŚĆ? CO Z NOCLEGIEM? ZWIEDZANIE BEZ ZADYSZKI

Jak ci się podoba takie oblicze naszych słowiańskich sąsiadów?

Zapisz sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście i śmiało korzystaj z niego w trakcie swojej podróży po Słowacji:)

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


6 przemyśleń nt. „BARDEJÓW, SŁOWACJA: SPACER PO MIASTECZKU Z LISTY UNESCO I ATRAKCJE W OKOLICY”

 1. Lawyerka mówi:

  Cudne miasteczko i piękne okolice! Muszę je kiedyś odwiedzić, na przykład przy okazji jakiegoś wypadu w góry, bo widzę, że na przykład z okolic Krynicy jest tam całkiem niedaleko. Zwiedzanie na wiaderko piasku bardzo mi się spodobało 😀 😀 😀

  1. Irmina mówi:

   Haha, nam też. Chętnie byśmy pozwiedzali więcej miejsc za taki bilet wstępu:D Fajnie, że ci się podoba:)

 2. Kaja Wika mówi:

  Jakie piekne misteczko a te zabytki. Uwielbiam takie wycieczki. A ze mieszkam w Anglii to zwiedzanie zamkow mam w malym palcu. Nocleg bardzo dobrej jakosci. Warty polecenia.

  1. Irmina mówi:

   Haha, no tak, Anglia „trochę” tych zamków ma:) Można co weekend inny zabytek zwiedzać:)

 3. Uwielbiam Słowację! Na szczęście, mogę się w każdej chwili na nią wybrać, bo mieszkam tuż przy granicy 🙂

  1. Irmina mówi:

   Szczęściara!;) Mnie też Słowacja przypadła do gustu i myślę, że jeszcze nie raz tam się wybierzemy:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.