Podróże

BEZBRZEŻNE, BIAŁE POLE: WĘDRÓWKI PO ŚWIEBODZICACH

Jest takie miejsce w Polsce, które tchnie spokojem i ma wiele do zaoferowania. Cicho funkcjonuje oddychając jeszcze powietrzem znad pól. Bez morza turystów i miejskiego hałasu, Świebodzice czarują do tego stopnia, że ciężko sięgnąć po aparat. Trzeba przywyknąć do pięknych widoków, by zdać sobie sprawę, że krajobrazy nigdzie nie uciekną i można spokojnie utrwalić je w obiektywie.

Rzadko przychodzą mi do głowy wiersze, kiedy myślę o przebytych kilometrach. Jednak przeglądając zdjęcia ze Świebodzic wciąż natrętnie chodził mi po głowie utwór Marii Konopnickiej, i chyba coś w tym jest:

Wizja
I wiosna przyjdzie i kwiat rozwinie
A z moich oczu nigdy nie zginie 
bezbrzeżne, białe pole…
 
I lato przyjdzie i kłos zadzwoni
A w moich oczach wciąż jak na dłoni
Bezbrzeżne, białe pole…
 
I życie przejdzie i śmierć zamroczy
Ale ja w trumnie otworzę oczy
W bezbrzeżne, białe pole…
 
I przyjdzie północ i z grobu wstanę
I zwrócę kroki me zadumane 
w bezbrzeżne, białe pole…
 
Może dwie ostatnie zwrotki, to zbyt dramatyczne podsumowanie, ale nie da się ukryć, że Świebodzice czarują swymi „bezbrzeżnymi polami”, nietkniętymi jeszcze przez miejski chaos. I choć pozostało mi niewiele zdjęć z tego magicznego spotkania, to jednak mam nadzieję, że uda mi się pokazać Wam dlaczego darzę Świebodzice takim sentymentem.
Dlaczego warto jechać do Świebodzic?
Czekają tam na Was piękne krajobrazy, spokój i cisza,
pagórki i wzgórza oraz pływalnia dla aktywnych (adres: ul. Mieszka Starego 8, Świebodzice),
 
a dla wielbicieli wędrówek Zamek Książ w Wałbrzychu (adres: ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych) do którego można dotrzeć pieszo przez Książański Park („wchodzimy” od strony Świebodzic).
Jeżeli przemawia do Was odpoczynek w miejscu bez ścisku i tłoku z piękną polską przyrodą w tle, to gorąco Was zachęcam do odwiedzenia Świebodzic. Nocleg jest śmiesznie tani, a możliwości spędzania czasu wolnego sporo.
Zresztą, zobaczcie sami:
Konie ze stadniny przy Zamku Książ
Zamek Książ
Jak Wam się podobają Świebodzice? Byliście tam kiedyś?
Może znacie jakieś inne jeszcze nieodkryte przez turystów, magiczne miejsca w Polsce?
 
Trzymajcie się ciepło,
Irmina