Inspiracje, Różności

36 CIEKAWYCH KSIĄŻEK DO CZYTANIA DLA DOROSŁYCH

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

Siedzisz w domu i wieje nudą? W tym artykule znajdziesz 36 ciekawych książek do czytania dla dorosłych. Wszystkie lektury sprawdzone na moich, i Lubego, gałkach ocznych. Czytaj dalej i dowiedz się, po jakie książki warto sięgnąć. Polecamy reportaże, książki fantasy, psychologiczne, naukowe, biznesowe, thrillery i inne.

Ile można oglądać filmy na Netflixie? Tak, wiem, w nieskończoność, ale równie dobrze, możesz też sięgnąć po książkę do czytania. I przy okazji, zaoszczędzić na prądzie.

Przekopałam moje Insta Stories z ostatnich kilkunastu miesięcy, aby wyszukać najlepsze perełki książkowe. Sięgnęłam też pamięcią wstecz do ciekawych książek, które pamiętam mimo upływu lat. I tak powstała lista ciekawych książek do czytania dla dorosłych.

A konkretniej dla ciebie.

W tym zestawieniu zawarłam lektury, które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie i uważam, że warto poświęcić na nie czas. Niektóre z nich, oprócz rozrywki, dostarczyły mi również materiału do nauki czy zgłębienia pewnych tematów związanych z psychologią. Poza tym, poprosiłam Lubego, aby i on przygotował dla ciebie listę swoich książkowych faworytów.

Wśród wymienionych poniżej książek do czytania, znajdziesz ciekawe lektury z takich kategorii, jak:

 • reportaże (w tym podróżnicze)
 • fantasy
 • psychologia
 • nauka
 • biznes
 • thriller

i inne.

Krótko mówiąc, na pewno trafisz tu na swojego „świętego Graala”.

SPRAWDŹ TEŻ: KSIĄŻKI FANTASY, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ. MOJA SUBIEKTYWNA LISTA TOP KSIĄŻEK FANTASY

WAŻNE: Każdą książkę sprawdziliśmy na własnych gałkach ocznych;) Polecam ci tylko dobre lektury. Jeśli chcesz wesprzeć moją pracę nad blogiem – kup książki z któregokolwiek z linków poniżej. Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja otrzymam od Ceneo symboliczną prowizję. Dziękuję:)


CIEKAWE KSIĄŻKI DO CZYTANIA DLA DOROSŁYCH: PROPOZYCJE IRMINY

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

1. „Mars” Rafał Kosik

W skrócie: ludzie wybudowali miasta na Marsie i wszystko pięknie ładnie, ale do czasu. Okazuje się, że niedługo może dojść do katastrofy. Co zrobić, kiedy ludzkość nie chce zmienić swoich nawyków, wartości?

Kurza stopa, co tu się w tej książce wyprawia… kosmos! Czyta się migusiem chociaż jak dojdzie do ciebie, że postęp technologiczny ma szansę iść w takim kierunku… Włosy jeżą się na głowie. Ciekawa książka do czytania dla dorosłych o mocnych nerwach.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

2. „Jesteś wędrówką” Paulina Młynarska

Autorka opowiada o swoich podróżach i spostrzeżeniach po latach stykania się z innymi kulturami, a także dosadnie komentuje stereotypy dotyczące kobiet i ich „roli” w społeczeństwie. Okładka zapowiada raczej lekką lekturę, a tu jak Młynarska pojedzie z grubej rury, to aż huczy. Nie mogłam się oderwać i z przyjemnością zaznaczałam istotne dla mnie fragmenty. Mega inspiracja do działania i przełamywania stereotypów!


3. „Opowieści z końca świata” Ewelina Gac

Książkę Eweliny dostałam w prezencie od samej autorki. I jak usiadłam do lektury, tak przepadłam. Ewelina opowiada swoją historię o tym jak podróże zmieniły jej życie i jak poszukiwania swojego miejsca na ziemi przekuły się w podróż w głąb siebie. Niezależnie czy kochasz podróże czy jesteś domatorką/em, ta pozycja pokaże ci ile prawdy jest w słowach, że „życie to podróż” i dlaczego tak ważne jest by podchodzić do niego z otwartą głową i sercem.

Co więcej, Ewelina, specjalnie dla społeczności Na Pokładzie Życia, wygenerowała kod napokladziezycia obniżający cenę książki aż o 15%! Skorzystaj z kodu i wyrusz na koniec świata:)

15% ZNIŻKI Z KODEM napokladziezycia

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

4. „Sycylijski mrok” Peter Robb

Robb opowiada o włoskiej mafii, jak jest powiązana z polityką i historią Sycylii oraz Włoch w ogóle. Są też wątki kulinarne czy związane ze sztuką. Tyle się w tej książce dzieje, że łatwo w pewnych momentach się pogubić. Polecam jednak zagłębić się w lekturę, by zobaczyć jak łatwo można manipulować faktami. Jeśli oglądałaś/eś kiedyś filmy o mafii, to gwarantuję ci, że to pikuś w porównaniu z tym, co opisuje autor „Sycylijskiego mroku”. Zdecydowanie zasługuje na miano ciekawej książki.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

5. „Gottland” Mariusz Szczygieł

Autor opowiada o czeskiej kulturze, historii i ludziach, dzieląc rozdziały na krótsze historie. Jakby wyrwane z pamiętnika. Czasem jest wesoło, czasem strasznie. Dobra pozycja dla osób, które chcą lepiej zrozumieć pewne fenomeny np. sławę Heleny Vondrackovej czy popularność marki Bata. Jest to też dobra książka do czytania dla osób, które szukają pozycji niewymagającej siedzenia ciągiem nad tekstem. Można czytać z przerwami.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

6. „Otwórz oczy” Rafał Gębura

Grubo, tak jak się można było tego spodziewać. Ciężkie tematy dające do myślenia. O pracy w rzeźni, w więzieniu, na słuchawce telefonu ratunkowego, o aborcji, depresji poporodowej, bankructwie. Wartościowa i ciekawa lektura, chociaż nie na każdy wieczór. Raczej kiedy jest się gotowym na kolejny wstrząs. Otwiera oczy i to otwieranie boli jak cholera. Absolutnie książka do czytania tylko dla dorosłych.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

7. „Youpreneur: Jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej” Chris Ducker

Dobra baza dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z biznesem opierając go na marce osobistej. Czy jest odkrywcza? Jeśli ten temat to dla ciebie nowość, pewnie „Youpreneur” okaże się dla ciebie hitem. Jeśli już działasz dłuższy czas w tym obszarze- będzie to bardziej jak powtórka materiału, który znasz, przed sprawdzianem.

Ale! Nie taka irytująca, na zasadzie „no co ty nie powiesz geniuszu”. Ja, mimo że były tu dla mnie może ze dwie nowe rzeczy, czytałam książkę z przyjemnością. Cieszę się, że ją kupiłam- będę do niej wracać w razie potrzeby „odświeżenia” wiedzy.


Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

8. „Filozofia kaizen” dr Robert Maurer

O co chodzi z tą filozofią kaizen? W skrócie to metoda polegająca na robieniu wyjątkowo małych kroków, czyli coś o czym już rozmawialiśmy w ramach omawiania przeszkód w spełnianiu podróżniczych marzeń. Co do samej książki- to krótka i konkretna lektura pozwalająca na podejście do tematu zmiany z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. Napisana w ciekawy sposób, dzięki czemu czytanie nie sprawia problemów nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kaizen.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

9. „Mózg rządzi” Kaja Nordengen

Książka popularnonaukowa w której autorka przedstawia wyniki badań i opowiada o nich, ale dzieli się również własnymi doświadczeniami. Robi to w taki sposób, że nie dość że lektura jest ciekawa, to jeszcze jesteś w stanie przyswoić tą wiedzę. Jeżeli kręcą cię takie popularnonaukowe klimaty, to jak najbardziej polecam. Może dostarczyć wielu dobrych tematów do dyskusji w szerszym gronie np. znajomych.


10. „Do światła” Andriej Diakow

Kolejna ciekawa książka do czytania dla dorosłych, którą zdecydowanie warto przeczytać. Kojarzysz „Metro 2033”? Jeżeli tak, to możliwe, że „Do światła” trafi w twój gust. Książka jest osadzona w tych samych realiach, co „Metro 2033”. Autor opowiada o dalszych losach ludzi żyjących w metrze. Szybko się czyta, ale nie nazwałabym tej lektury łatwą. Drastyczne sceny skutecznie sprawiają, że włos jeży się na głowie.


11. „Unf*ck yourself: Napraw się!” Gary John Bishop

Książka, która dała mi sporego kopa do działania. Czytając ją drugi raz, utwierdziłam się w tym co robię i dokąd zmierzam. Czy wyniesiesz coś z lektury „Unf*ck” zależy tylko od ciebie, bo chociaż jest to ciekawa książka, nie każdy będzie na nią gotowy. Stąd też skrajne opinie osób, które już tę lekturę mają za sobą…

Uważam jednak, że mimo tak różnych ocen, każdy dorosły powinien ją przeczytać. Skonfrontować się z jej zawartością i zastanowić czy zmierza w dobrą stronę.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

12. „Skończy z tym sh*tem!” Gary John Bishop

Kolejna ciekawa książka Bishopa. Można by rzec, że kontynuacja „Unf*ck”. Jeżeli nie masz pewności czy kręcą cię takie klimaty, to lepiej zacząć lekturę od tej pierwszej książki.

Dlaczego? Tutaj, jeśli robisz karnie ćwiczenia w niej zawarte, wnioski mogą tobą dosłownie wstrząsnąć. Praca z sh*tem naprawdę daje efekty. O ile rzetelnie pracujesz nad aspektami poruszanymi przez autora.


13. „Nie mów nikomu” Harlan Coben

Ciekawy thriller, który „połkniesz” w jeden wieczór. Główny bohater nie potrafi pogodzić się ze śmiercią żony, która odeszła osiem lat temu. A konkretniej, została zamordowana. I ma rację, bo pewnego dnia, otrzymuje anonimową wiadomość. Wiadomość z której wynika, że jego ukochana może wcale nie być w grobie, a wśród żywych. I co teraz?

„Nie mów nikomu” zaliczam do kategorii „ciekawe książki”, a jednocześnie… lekkie. Dlaczego? Czyta się migusiem. To taka lektura na jeden lub dwa wieczory. Dobry wybór, kiedy potrzebujesz dosłownie stracić kontakt z rzeczywistością i „zniknąć” w fikcyjnym świecie.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

14. „Czego najbardziej żałują umierający” Bronnie Ware

Wiem, że tytuł może odstraszyć, ale uwierz mi, że to dobra lektura do czytania. Ta książka uświadomiła mi jak wiele już za mną, ale też ile przede mną. Pod warunkiem, że na to pozwolę. Bo można mieć sobie swoje priorytety, cele, marzenia, ale w pewnych momentach się o nich zapomina i jesteśmy w czarnym zadzie… Jeśli potrzebujesz czegoś, co przypomni ci, co jest ważne, to możliwe, że ta książka będzie odpowiedzią. Z ręką na sercu przyznaję, że to jedna z moich ulubionych ciekawych książek do czytania dla dorosłych.


15. „Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking

Książka zaskakująco ciekawa, nie opierająca się na wodolejstwie, a wynikach badań i inspiracjach. Dowiadujesz się sporo o Dani i jej mieszkańcach oraz oczywiście tytułowym hygge. Pozytywne zaskoczenie po tym całym „hajpie” na hygge. Liczyłam raczej na miłą, ale słabą merytorycznie lekturę, a jednak się rozczarowałam. I to na plus. Czytałam z zapartym tchem.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

16. „Kolorowa rewolucja Dagny Thurmann-Moe

Dzięki tej książce miałam tyle pomysłów w głowie, że mała bania. Niezwykle inspirująca lektura! I to mimo że na co dzień nie interesuję się poruszanymi tu tematami. Autorka opowiada o wnętrzach, architekturze i ubiorze, o psychologii koloru, o tym jak projektować sobie mieszkanie, jak dobierać palety baw. Rady te spokojnie można zastosować również we własnym biznesie czy hobby. Ciekawa książka dla osób, które szukają powiewu świeżości w życiu/chcą spróbować czegoś nowego.


17. „Zostań przy mnie” Harlan Coben

Kolejna ciekawa książka do czytania dla dorosłych. Wciąga jak narkotyk. Opowiada o trójce ludzi- Megan, Ray i Broome. Bohaterów łączy ich przeszłość i uwierające w zadki sekrety. Jednak los nie ma zamiaru pozwolić im zapomnieć o przeszłości. Nieoczekiwany splot wypadków wymusza na nich powrót do minionych dni i rozliczenie się z przeszłością.


18. „Widziałam” Ewa Ewart

Zazwyczaj raczej sceptycznie podchodzę do biografii, w szczególności osób o których wcześniej nie słyszałam, ale ta książka jest warta każdej minuty czytania. Pani Ewa Ewart opowiada o swojej karierze jako autorce filmów dokumentalnych i wraz z nią przenosisz się do różnych zakątków świata. Śmiech, płacz, włosy stające dęba. To niesamowite, ile jedna osoba może przeżyć i czego być świadkiem. Zdecydowanie ciekawa książka do czytania, w sumie dla każdego.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

19. „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” Michał Rusinek, Aneta Załazińska

Jak gadać, żeby się dogadać? Co sprawia, że jedni po usłyszeniu twoich słów rozumieją, co masz na myśli, a inni interpretują totalnie od czapy? Jak świat polityki wykorzystuje narzędzia stosowane w retoryce? Fascynująca lektura ukazująca świat słowa mówionego, ale również dająca praktyczne wskazówki, które pomogą ci w jaśniejszym formułowaniu komunikatów.

Zdobyta przez lekturę wiedza może ci się przydać zarówno np. w pracy podczas ważnych spotkań, ale również na co dzień, w celu poprawy komunikacji w rodzinie. Wdrażając wskazówki z książki będziesz się lepiej dogadywać z ludźmi i precyzyjniej formuować własne myśli i cele.


20. „Lagom. Szwedzka sztuka życia” Linnea Dunne

Sporo ciekawych faktów, statystyk, kilka przepisów kulinarnych, dużo o stosunkach sąsiedzkich w Szwecji. O modzie szwedzkiej, o wystroju wnętrz. Taka ciekawa książka do czytania na jeden wieczór. Jeżeli interesuje cię kultura szwedzka i idea „lagom”, polecam.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

21. „Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursula K. LeGuin

Tym razem coś dla fanów fantasy. Z jednej strony książka, którą szybko się czyta dzięki lekkości pióra LeGuin. Z drugiej strony, pod płaszczykiem przygód głównego bohatera kryją się rozkminy o dojrzewaniu, rywalizacji i odpowiedzialności. Co się stanie na końcu raczej łatwo przewidzieć, ale w tym przypadku, to nie ma znaczenia. „Czarnoksiężnik” mimo to broni się jako książka ciekawa i przyjemna w odbiorze.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

22. „Kto zabrał mój ser” Spencer Johnson

To mini opowieść o 2 myszkach i 2 ludziach, którzy szukają sera w labiryncie. Tematem przewodnim jest zmiana- jak na nią reagujemy, czy dobrze reagujemy, a może jednak warto zmienić swoje podejście. Na początku sceptycznie podchodziłam do „sera”, szczególnie jak czytałam część z opowiastką. Ale później jest rozdział, który omawia całą historię. Po przeczytaniu go, zrozumiałam, że w tym szaleństwie jest jakaś metoda.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

23. „Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakami

Zbiór opowiadań sławnego japońskiego pisarza. Jak zapewne się domyślasz, miłość i samotność są głównymi tematami poruszanymi przez autora. „Mężczyźni bez kobiet”, to sześć różnych historii, które nie są łatwe, ale zostają w pamięci i dają do myślenia. Jeżeli jesteś w nastroju na coś ambitniejszego, wybierz właśnie tę pozycję.


24. „Rój” Laline Paull

Bardzo ciekawa książka do czytania, która uwiodła mnie już od pierwszych stron. Towarzyszysz jednej z pszczół, której lojalność względem królowej ula zostanie wystawiona na próbę. Co okaże się ważniejsze: wierność czy miłość? To lektura dla osób ceniących sobie powiew świeżości w literaturze i stawianie pod znakiem zapytania własnych przekonań.


25. „Angole” Ewa Winnicka

Autorka opisuje historie Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację. Dlaczego zdecydowali się na takie posunięcie? Jak im się żyje w kraju, gdzie są postrzegani jako „obcy”? Co z pracą? Czy żałują swojej decyzji, a może wręcz przeciwnie, nie wyobrażają sobie innej opcji? „Angole”, to kolejna książka, która jest na tyle ciekawa, że nie będziesz chcieć jej odłożyć póki nie dobrniesz do ostatniej strony.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

26. „Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów” Albert Jawłowski

„Milczący lama”, to ambitna lektura dla dorosłych, co nie oznacza, że nudna. Wręcz przeciwnie. Opowieść o Buriacji w wydaniu Jawłowskiego pozwala na pełne „zanurzenie” dzięki przytaczaniu informacji, których próżno szukać w internecie. Na pewno jeszcze do niej wrócę. To książka przy której każde kolejne czytanie wiąże się odkryciem nowych szczegółów, wcześniej nie zauważonych ze względu na ilość podanych informacji.

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

CIEKAWE KSIĄŻKI DO CZYTANIA DLA DOROSŁYCH: PROPOZYCJE LUBEGO

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

27. „Achaja” Andrzej Ziemiański

Jeśli chodzi o ciekawe książki do czytania dla dorosłych, na początek proponuję ci „Achaję” Ziemiańskiego. Rzymskie klimaty osadzone w innym niż Ziemia świecie. Magia, wojna i zapomniani bogowie ukryci w prastarych lasach. Wchodzisz w czasy, kiedy wynaleziono proch, a małe królestwo Arkach może się w końcu zemścić na wrogach, którzy śmiali kpić z ich żeńskiej armii. Z kolei tytułowa bohaterka jest księżniczką… cóż, nie na długo. 


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

28. „Pomnik Cesarzowej Achai” Andrzej Ziemiański

Jeśli  jeszcze nie czytałaś/eś cyklu „Achaja” polecam nadrobić. Jednak by zabrać się za pięcioksiąg „Pomnik…” zupełnie nie potrzebna jest ci znajomość poprzednich części. Wyobraź sobie planetę przedzieloną na pół górami większymi niż Mount Everest. Po jednej stronie cywilizacja na poziomie starożytnego Rzymu w czasach upadku (dobre drogi, tuniki, wino i te sprawy). Po drugiej Europa jaką znamy, lecz sprzed około 100 lat (łodzie podwodne już są, nie ma jeszcze odrzutowców – kojarzysz?). I nagle bum – bariera zostaje przerwana, a główną rolę w tym świecie gra… Polska. Alternatywna historia naszego kraju + fantasy czasów starożytnych tworzą wspaniały koktajl wrażeń. Uwaga – łatwo się tym koktajlem upić!


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

29. „Uczennica maga” Trudi Canavan

Młoda Tessia, córka wiejskiego uzdrowiciela, ma ogromny, nieodkryty potencjał magiczny. Pewien mag zauważa jej talent i postanawia zostać jej nauczycielem. Jak się później okazuje, jego podopieczna może odegrać kluczową rolę w konflikcie między dwoma zwaśnionymi państwami.

„Uczennica maga”, to osobna, gruba książka osadzona w uniwersum Czarnego Maga. Z racji tego, że jest to prequel do serii, absolutnie nie musisz znać następnych części, by dobrze się bawić podczas lektury.


30. „Kłamca” Jakub Ćwiek

Coś dla fanów bogów, bóstw, bóstewek oraz aniołów. Jeden wielki miszmasz wierzeń wrzucony do kotła razem z gusłami, zabobonami i mitologiami, podlany sosem z piekła rodem, doprawiony humorem i ironią.

Bóg wyszedł i nie powiedział kiedy wróci, a anioły przejęły stery zarządzania światem, zaczynając od eksterminacji pozostałych bogów. By jednak poradzić sobie z własnymi ograniczeniami, zawiązują pakt z nordyckim bogiem kłamstwa, Lokim, który ma wykonać brudną robotę. A ten kręci jak tylko może by pozostać sobą i ubić jak najlepszy interes nie tracąc przy tym życia. Zabawa rozpoczyna się, gdy król kłamstw wpada w miłosne sidła podopiecznej Archanioła Michała… To jedna z moich ulubionych w zestawieniu ciekawych książek do czytania dla dorosłych.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

31. „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosław Grzędowicz

Fantasy osadzone na odległej planecie, gdzie magia naprawdę istnieje, a bogowie potrafią namieszać w ludzkim życiu. W tejże krainie ląduje Vuko, komandos z Ziemi, wysłany z misją sprowadzenia do domu grupy ziemskich naukowców, którzy z niewiadomych powodów nie odpowiadają na sygnały. Świetnie wyszkolony, uzbrojony w najnowszą technologię wszczepioną pod skórę, już na pierwszym kroku spotyka magię. I oczywiście, jak to ziemianin twardo stąpający po, nomen omen, ziemi, nie uwierzy w nią od razu. Co niespecjalnie przeszkadza magii istnieć. Aby z niej korzystać wystarczy wyobraźnia. A naukowcom jej przecież nie brakuje. Aby powstrzymać ich zapędy będzie musiał zmienić swoje myślenie a nawet… zostać drzewem.


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

32. „Gambit Wielkopolskiego” Adam Przechrzta

Kolejna alternatywna historia świata, w której Polacy odgrywają znaczącą rolę. W czasach powstania styczniowego, zamiast walczyć z uzurpatorami, wybieramy jednego, któremu pomagamy stać się wielką światową potęgą. Mowa o carskiej Rosji.

Autor kreuje świat, w którym nie było bolszewików i Stalina, ponieważ Polacy stoją na straży Cara. Mamy XXII wiek, a dawny buntownik kapitan Czachowski otrzymuje zadanie przekabacenia jednego z tak zwanych jokerów – jednostek mogących zmienić bieg historii, na stronę caratu. Jednak sam też prowadzi pewną niebezpieczną grę.


33. „Problem trzech ciał” Cixin Liu

Na popularności zyskuje tajemnicza gra komputerowa, w której należy rozwiązać problem trzech ciał – tak ustawić planetę pomiędzy trzema słońcami, by uratować jej mieszkańców. Cały pic polega na tym, że to nie gra… A Ziemia właśnie nawiązuje kontakt z obcymi.

To zdecydowanie książka do czytania dla dorosłych, która chociaż dość skomplikowana, rekompensuje wysiłek lektury właśnie swą barwnością. Trzeba mieć nie lada głowę, by wymyślić taką historię wplatając wątki naukowe.


34. „Naznaczeni błękitem” Ewa Białołęcka

Ciekawa opowieść fantasy o magii, przyjaźni i odwadze. Niesłyszący chłopiec przez przypadek odkrywa swój talent do tworzenia iluzji. Jednak bez dźwięku iluzje w oczach innych magów są nic nie warte. Pewnego dnia bohater poznaje młodego smoka, który użycza mu swych uszu. I wszystko się zmienia.


35. „Limes inferior” Janusz Andrzej Zajdel

Tym razem coś z klasyki gatunku – fantastyka socjologiczna w najwyższym wydaniu. Świat idealny,
w którym problemy z żywnością nie istnieją. Obywatele są kategoryzowani w zależności od poziomu swej inteligencji na klasy od 6 (najniższa) do 0 (najwyższa). Jednak aby korzystać z rozrywek należy zarabiać, a pracy w doskonałym świecie nie potrzeba dużo. Pracować mogą tylko ci z klas 1-4. I tu wkracza nasz główny bohater – Sneer. Jest lifterem, czyli kanciarzem podwyższającym innym klasę za odpowiednią opłatą. Jednak skoro potrzebne są takie oszustwa, to może ten świat nie jest tak idealny?


Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

36. „Mój przyjaciel Kaligula” Jacek Piekara

Zbiór 15 opowiadań podzielony na 4 podgrupy (fantazje na temat historii, religii i mitologii, opowiadania science fiction oraz miłosne). Znajdziesz tu przyjazną Śmierć, tragicznego kochanka-mordercę, Jezusa XXI wieku, smacznych kosmitów czy skrytego przyjaciela cesarza Kaliguli. Mnie osobiście porusza wizja Polski, która w czasie II Wojny Światowej postawiła na III Rzeszę.

Każde z opowiadań jest małą perełką, każde ma głębszy sens, który w posłowiu jest wyjaśniony lub pokrótce nakreślony. Nieważne więc czy potrzebujesz filozoficznych rozkmin czy łatwej i przyjemniej lektury – Piekara doskonale łączy to w jedną całość.


CIEKAWE KSIĄŻKI DO CZYTANIA DLA DOROSŁYCH: PODSUMOWANIE

I jak wrażenia? Któraś książka do czytania szczególnie cię zainteresowała? Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył ci inspiracji na kolejne tygodnie.

Poniżej lista ciekawych książek do czytania dla dorosłych, które wymieniliśmy w tym artykule:

 1. „Mars” Rafał Kosik
 2. „Jesteś wędrówką” Paulina Młynarska
 3. „Opowieści z końca świata” Ewelina Gac
 4. „Sycylijski mrok” Peter Robb
 5. „Gottland” Mariusz Szczygieł
 6. „Otwórz oczy” Rafał Gębura
 7. „Youpreneur: Jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej” Chris Ducker
 8. „Filozofia kaizen” dr Robert Maurer
 9. „Mózg rządzi” Kaja Nordengen
 10. „Do światła” Andriej Diakow
 11. „Unf*ck yourself: Napraw się!” Gary John Bishop
 12. „Skończy z tym sh*tem!” Gary John Bishop
 13. “Nie mów nikomu” Harlan Coben
 14. „Czego najbardziej żałują umierający” Bronnie Ware
 15. „Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking
 16. „Kolorowa rewolucja” Dagny Thurmann-Moe
 17. “Zostań przy mnie” Harlan Coben
 18. “Widziałam” Ewa Ewart
 19. „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna” Michał Rusinek, Aneta Załazińska
 20. „Lagom. Szwedzka sztuka życia” Linnea Dunne
 21. “Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursula K. LeGuin
 22. „Kto zabrał mój ser” Spencer Johnson
 23. „Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakami
 24. “Rój” Laline Paull
 25. “Angole” Ewa Winnicka
 26. “Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów” Albert Jawłowski
 27. “Achaja” Andrzej Ziemiański
 28. “Pomnik Cesarzowej Achai” Andrzej Ziemiański
 29. “Uczennica maga” Trudi Canavan
 30. “Kłamca” Jakub Ćwiek
 31. “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosław Grzędowicz
 32. “Gambit Wielkopolskiego” Adam Przechrzta
 33. “Problem trzech ciał” Cixin Liu
 34. “Naznaczeni błękitem” Ewa Białołęcka
 35. “Limes inferior” Janusz Andrzej Zajdel
 36. “Mój przyjaciel Kaligula” Jacek Piekara

Jeżeli masz w głowie jakąś ciekawą książkę dla dorosłych, której nie ma w tym zestawieniu, to koniecznie podziel się nią w komentarzu. Pomóżmy sobie nawzajem dobrze spędzić ten dziwny pandemiczny czas.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

Zgodnie z zaleceniami prezesa UOKiK treści reklamowe należy właściwie oznaczać. Ten artykuł zawiera linki afiliacyjne (ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja otrzymam symboliczną prowizję) oraz reklamy przewodników mojego autorstwa. #autopromocja #reklama

2 przemyślenia nt. „36 CIEKAWYCH KSIĄŻEK DO CZYTANIA DLA DOROSŁYCH”

 1. a.purgal mówi:

  Super, wpis na pewno się przyda! Zwłaszcza teraz. Kilka już przeczytane, a kilka nowych tytułów dodam do swojej listy. Dziękuję, Ola

  1. Irmina mówi:

   Udanej lektury Olu:) Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.