Podróże

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE: LITERACKA PRZYGODA W WIELKOPOLSKIM

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie i informacje praktyczne

Po co do Russowa przyjeżdżają czytelnicy książek Marii Dąbrowskiej? Jakie pamiątki związane z życiem i twórczością pisarki możesz obejrzeć w muzeum w Russowie? Daj się skusić na literacką przygodę w województwie wielkopolskim i zobacz co ma do zaoferowania Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Niedaleko Kalisza jest miejsce wyjątkowe dla fanów polskiej literatury. To właśnie tutaj co roku przyjeżdżają wielbiciele twórczości Marii Dąbrowskiej. Po co?

By obejrzeć dom rodzinny artystki oraz odkryć zakamarki dworku, które niejednokrotnie przewijają się w utworach autorki „Nocy i dni”. Nie ma co kryć, Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie zdecydowanie zasługuje na uwagę.

W tym artykule znajdziesz:

  • informacje praktyczne dotyczące Dworku, w tym godziny otwarcia oraz ceny biletów
  • wirtualne zwiedzanie, czyli zdjęcia wnętrz i o historii słów kilka
  • ciekawostki związane z domem rodziny Dąbrowskiej i jej postacią
  • wskazówki na jakie pamiątki warto zwrócić uwagę będąc w Russowie

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE

INFORMACJE PRAKTYCZNE: ADRES, GODZINY OTWARCIA, CENY BILETÓW, KONTAKT

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie
AdresRussów 49, 62-817 Żelazków
Godziny otwarciaw okresie letnim: wtorek-piątek 10:00-15:30; sobota-niedziela 10:00-17:00 (w poniedziałki nieczynne)
Biletynormalny 7 zł, ulgowy 5 zł, szkolny 4 zł
Strona wwwMOZK Oddział Literacki – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
FanpageDworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie jest oddziałem literackim Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Atrakcja jest na terenie parku o powierzchni 4 hektarów.

Oprócz dworku, znajdziesz tam również wystawę etnograficzną. To obiekty reprezentujące architekturę wsi charakterystyczną dla regionu kaliskiego.

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE: CIEKAWOSTKI RODZINNE

Maria Dąbrowska
Autor: Marian Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2017, s. 38, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64540201

Maria Dąbrowska, jedna z kultowych postaci polskiej literatury, w Russowie dorastała i spędziła swoją młodość. Przyszła na świat w 1889 roku jako najstarsza córka państwa Szumowskich, Ludomiry i Józefa.

W dworku w Russowie zdecydowanie mieli wesoło. Maria miała czwórkę rodzeństwa: dwie siostry i dwóch braci. Co ciekawe, dom nigdy nie należał do rodziny Szumowskich. Ojciec Marii był administratorem majątku Kazimierza Waliszewskiego i to dzięki temu mogli tu „urzędować”.

Maria Dąbrowska
Zdjęcie z http://okruchyhistorii.pl/aktualnosci/jozef-szumski-ojciec-marii-dabrowskiej/

Maria Dąbrowska studiowała nauki przyrodnicze oraz socjologię i filozofię w Lozannie i Brukseli. Po powrocie, podjęła pracę nauczycielki geografii. Kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa zaangażowała się w działania ruchu ludowego i niepodległościowego. Gdy Polska odzyskała niepodległość, Dąbrowska pracowała w Ministerstwie Rolnictwa (1918 – 1924). Wraz z pisarzami oraz postępowymi działaczami organizowała akcje protestacyjne sprzeciwiające się ograniczaniu swobód obywatelskich oraz represji więźniów politycznych.

Maria Dąbrowska
Autor: Lucjan Fogiel / East News

Okupacja to dla Dąbrowskiej czas działań w podziemiu na rzecz kultury i edukacji oraz powstania warszawskiego. Gdy jednak „bunt” nie przyniósł skutku, musiała uciekać z Warszawy. Do miasta wróciła z początkiem 1945 roku. Sowietyzację oraz podlizywanie się komunistom traktowała jako absolutne zło i z bólem serca patrzyła jak jej koledzy zniżają się do takich praktyk by ratować karierę.

Niewątpliwie ważnymi datami w życiu Marii Dąbrowskiej, oprócz oczywiście publikacji jej książek oraz innych utworów, są:

  • 1957– kiedy nadano jej honorowy tytuł doktorski
  • oraz 1960– kiedy otrzymała honorowe obywatelstwo Kalisza.
Maria Dąbrowska
Spuścizna Tadeusza Martyna, sygn 897

Nie da się ukryć, że rodzinne strony miały specjalne miejsce w sercu Dąbrowskiej. Ten sentyment do Russowa i Ziemi Kaliskiej widać w wielu jej utworach. Oczywiście na czele z tym najbardziej znanym, czyli biograficznej powieści „Noce i dnie”.

W liście do gazety „Ziemia Kaliska” tak o sobie mówiła:

Jestem dzieckiem ziemi kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek: „Uśmiech dzieciństwa”, „Ludzie stamtąd” oraz „Noce i dnie”. Ta ziemia ukształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości”.

Maria Dąbrowska
Zdjęcie z http://cotucotam.pl/kalisz/zwiedzanie/kaliszobranie

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE: WIRTUALNE ZWIEDZANIE, CZYLI CO KRYJE SIĘ WE WNĘTRZU

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: obraz

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie ma dwa poziomy: parter oraz piętro. Na każdym z nich jest kilka pomieszczeń. Od pracowników dworku można pożyczyć kartę informacyjną na której pokrótce jest opisany każdy pokój. Dzięki temu wiadomo na co zwrócić uwagę. Informacje zawarte w tym artykule są na podstawie właśnie tej „ulotki”.

PARTER: SYPIALNIA, SALON, POKÓJ SZUMSKIEGO,
KUCHNIA ORAZ „NOCE I DNI”

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: sypialnia

Zwiedzanie parteru, to przede wszystkim pięknie urządzona sypialnia z drewnianymi meblami z XIX wieku. Są one o tyle ciekawe, że wykonano je z drewna znaczonego czeczotą. To skazy tworzące unikalne wzory, które pojawiają się pod korą drzewa w wyniku choroby.

W sypialni warto również zwrócić uwagę na ubrania przywołujące klimat filmowej ekranizacji „Nocy i dni” Dąbrowskiej.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: sypialnia
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: salon

Kolejnym pomieszczeniem jest salon. Również tutaj uwagę przykuwają piękne meble, ale nie tylko. Salon, to również ściany ozdobione obrazami, które nawiązują do Kalisza oraz twórczości pisarki. Poza malarstwem, wzrok przykuwa również piec z mini portretem.

W południowo-wschodniej części domu czeka na ciebie pokój ojca Dąbrowskiej, Józefa Szumskiego. Jest on stylizowany na miejsce pracy głowy rodziny, czyli kancelarię administratora. Widać to m.in. w zawartości biblioteczki, w której skład wchodzą pozycje rolnicze z przełomu XIX i XX wieku.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie

Dalej gratka dla fanów filmowej ekranizacji „Nocy i dni”. W tym pokoju znajdziesz oryginalne kostiumy bohaterów, zdjęcia z kaliskiej prapremiery oraz plakaty i fotografie z filmu.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: Noce i dnie

Ostatnim pomieszczeniem na parterze jest kuchnia. Sporych rozmiarów, może się pochwalić wieloma ciekawymi eksponatami. Pierwsze skrzypce zdecydowanie gra piec węglowy, do którego rekonstrukcji, według informacji z „ulotki”, użyto oryginalnych kafli z początku XX wieku, płyt żeliwnych i ramy mosiężnej.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: kuchnia
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: kuchnia

Przyznam szczerze, że dzięki bogactwu wystawy, kuchnia pozytywnie zaskakuje jako jedno z ciekawszych pomieszczeń w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: kuchnia

PIĘTRO: POKÓJ PISARKI, TWÓRCZOŚĆ DĄBROWSKIEJ
I LOSY DWORKU W RUSSOWIE

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: pokój Marii Dąbrowskiej

Zwiedzanie piętra, to przede wszystkim pokój Marii Dąbrowskiej. Ponownie witają cię meble z XIX wieku oraz fotografie całej rodziny Szumskich. Możesz również zobaczyć jak pisarka wyglądała w czasach studenckich.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: pokój Marii Dąbrowskiej

Wyposażenie pokoju Marii dopełniają oryginalne pamiątki z jej ostatniego mieszkania m.in. książki, fotografie, dywanik czy nawet ranne pantofle (leżą na łóżku).

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: pokój Marii Dąbrowskiej

Kolejny pokój jest poświęcony twórczości Dąbrowskiej. Biblioteczka posiada część książek, które kiedyś należały do Marii.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: pokój poświęcony twórczości Marii Dąbrowskiej

Wzrok przykuwa maszyna do pisania wraz z leżącą obok korespondencją pisarki (cóż za charakter pisma). Są tu również portrety naszej Marii oraz zdjęcia portretowe jej najbliższych, których losy możesz częściowo poznać poprzez lekturę „Nocy i dni”.

Na piętrze jest również mini pokój (przechodni) w którym wiszą amatorskie obrazy Dąbrowskiej, a w korytarzyku umieszczono fotografie pokazujące jak dworek w Russowie wyglądał w latach 50. XX wieku (przed odbudową) oraz obrazy i rysunki dworku z lat 80.

NA JAKIE PAMIĄTKI WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ BĘDĄC W RUSSOWIE

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: Noce i dnie

Myślę, że już poglądowo wiesz, czego możesz się spodziewać zwiedzając dworek Marii Dąbrowskiej i na czym warto zawiesić oko. Przede wszystkim polecam twojej uwadze wszelkie pamiątki związane z pisarką i jej twórczością. Jak już wiesz z naszego wirtualnego zwiedzania, jest ich całkiem sporo i pozwalają bliżej poznać tę artystyczną duszę.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie

Odręcznie pisane listy, prywatne książki, obrazy, farby Marii, a nawet dywanik czy ranne pantofle sprawiają, że postać Dąbrowskiej staje się bardziej zrozumiała. Już nie jest taka tajemnicza jak przed wizytą. Maria daje się poznać jako nie tylko artystka, ale też kobieta, nastolatka, człowiek z piękną duszą.

DWOREK MARII DĄBROWSKIEJ W RUSSOWIE: PODSUMOWANIE

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie

Czy warto zwiedzić Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie? Zdecydowanie tak. Szczególnie jeśli przepadasz za jej twórczością. Ceny biletów są symboliczne, a dzięki wizycie w tych stronach możesz bliżej poznać Dąbrowską oraz jej życie.

Poza tym, dworek otacza piękny park. Przechadzka po nim w upalny dzień to sama przyjemność. Dodatkowo możesz obejrzeć obiekty reprezentujące architekturę wsi charakterystyczną dla regionu kaliskiego.

Podsumowując, po przeczytaniu tego artykułu:

  • znasz informacje praktyczne dotyczące Dworku, w tym godziny otwarcia oraz ceny biletów
  • wiesz jak wygląda wnętrze domu rodzinnego Marii
  • znasz ciekawostki związane z Russowemi postacią pisarki
  • wiesz na jakie pamiątki warto zwrócić uwagę zwiedzając Dworek
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie: zwiedzanie

Jeżeli chcesz mieć ten artykuł pod ręką podczas wizyty w Russowie czy wrócić do niego później, polecam ci zapisać go na twojej tablicy na Pintereście.

Udanego zwiedzania,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT: