Podróże

GALWAY W JEDEN DZIEŃ, CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ + KIEPSKIE ATRAKCJE

Galway, Irlandia: zwiedzanie i spotkanie z oceanem (atrakcje turystyczne)

Zwiedzenie Galway w jeden dzień? Czemu nie! Zdecydowanie warto. Tym bardziej, że to miasto Irlandii ma wyjątkowego asa w rękawie: jest położone nad Oceanem Atlantyckim. Ale to nie jedyna dobra atrakcja turystyczna Galway. Co warto tu zobaczyć, a co odpuścić? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o atrakcjach Galway.

Nieważne czy siąpi kapuśniaczek czy jest ostra ulewa- Galway zawsze tętni życiem. Jeśli więc należysz do miłośników ciszy i spokoju, lepiej od razu wybierz się nad wodę. Inaczej możesz liczyć na ścisk i łokcie w oku, żebrach i innych częściach ciała.

Muszę przyznać, że na początku Galway zrobiło na mnie średnie wrażenie. Urwanie chmury skutecznie uniemożliwiało docenienie w pełni potencjału tego miejsca. Dopiero jak wyjrzało słońce, serce zaczęło mocniej bić, a wisienką na torcie była oczywiście wizyta nad Oceanem.

Możliwe jednak, że i ty trafisz na kijową pogodę. Na szczęście jest tu sporo lokali w których można się schować i podziwiać architekturę w ciepłym kącie.

Teraz opowiem ci o tym, co warto zobaczyć w Galway, na zwiedzanie jakich miejsc warto poświęcić czas. Najpiękniej oczywiście będzie na końcu. Niestety, nie zabraknie też rozczarowań, jak to zazwyczaj bywa z atrakcjami turystycznymi…

W tym artykule znajdziesz:

 • atrakcje turystyczne Galway, które warto zobaczyć
 • dużo zdjęć
 • namiary na dobrą kawiarnię w Galway
 • wskazówki dotyczące ciekawych i nieciekawych miejsc Galway
 • mapkę z omówionymi atrakcjami turystycznymi Galway

GALWAY (IRLANDIA) W JEDEN DZIEŃ: CO WARTO ZOBACZYĆ

GALWAY CATHEDRAL
(Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Galway)

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień
Godziny otwarcia8:30-18:30
Strona wwwGalway Cathedral

Jedną z atrakcji turystycznych Galway, którą polecam ci zobaczyć jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja.

Budynek powstał w 1965 roku i robi wrażenie do dziś. Myślę, że nawet jeśli nie interesują cię wizyty w takich miejscach, to ten kościół może ci się spodobać. Wnętrze jest po prostu piękne i zupełnie inne niż to, co można spotkać w Polsce.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

W przewodniku przeczytaliśmy, że obowiązuje opłata za wstęp (słynne „donation”, które z definicji zakłada dobrowolność, a jest traktowane jako obowiązkowe w wielu kościołach (?)), ale nic nie płaciliśmy. Nie było żadnych biletów etc.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Poniżej ciekawostka, czyli konfesjonał zapewniający zdecydowanie więcej prywatności niż „tradycyjne”.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

CHWILA (BEZPŁATNEGO) WYTCHNIENIA: EYRE SQUARE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

W przewodnikach określany jako „park miejski„, Eyre Square, to po prostu miejsce, gdzie znajdziesz ławki. Jeżeli akurat nie masz ochoty na jedzenie czy picie, tutaj usiądziesz bez obowiązku wydawania milionów monet. Znajomość tego miejsca przyda ci się szczególnie jeśli zwiedzanie Galway to któraś tam miejscowość na twojej zaplanowanej trasie.

IRLANDZKA ARCHITEKTURA: LYNCH’S CASTLE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

To właśnie tutaj mieszkała kiedyś mająca największe wpływy rodzina w Galway. Budynek pochodzi z IV wieku i stanowi przykład gotyckiego stylu w wykonaniu irlandzkim. Obecnie Lynch’s Castle, to siedziba banku.

Nie jest zmieniony w atrakcje turystyczną, niemniej jednak myślę, że warto go zobaczyć. Taka architektura jest charakterystyczną dla wielu ważnych budowli w Irlandii.

COLLEGIATE CHURCH OF ST NICHOLAS OF MYRA
(kościół anglikański)

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień
Godziny otwarcia09:00-19:00 (w styczniu i lutym do 17:00)
Strona wwwSt Nicholas Church

Może już nie tak imponujący, ale wciąż ciekawy kościół anglikański, to największy nadal działający kościół średniowieczny w Irlandii. Jeżeli interesują cię detale sakralne myślę, że warto wstąpić. Jeżeli nie- można sobie odpuścić.

Z ciekawostek dodam, że patron kościoła opiekuje się żeglarzami przez co modlił się tu m.in. Krzysztof Kolumb.

POWIEW HISTORII: HALL OF THE RED EARL

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Wykopaliska archeologiczne dla pasjonatów. Z tego, co zrozumiałam z przewodnika, kiedyś było tu miejsce oddawania pokłonów rodzinie de Burgo, która w XIII wieku rządziła w Galway.

Często można tu spotkać wolontariuszy opowiadających jak to było, niestety my na nich nie trafiliśmy… a szkoda, bo taka atrakcja turystyczna aż się prosi o stałe dyżury przewodników. Inaczej zwiedzanie istotnie traci na jakości.

ZABAWA NA CAŁEGO: GALWAY CITY MUSEUM

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień
Godziny otwarciawt-sb 10:00-17:00; ndz 12:00-17:00; pon zamknięte
Strona wwwGalway City Museum

Sam budynek muzeum jest tak nieatrakcyjny, że nawet szkoda mi miejsca na wstawienie zdjęcia, ale jak widzisz, można się tam dobrze bawić. Jest wystawa o morskich stworzeniach i wodach w ogóle, jest też o historii miasta i łodziach (znajdziesz tu m.in. replikę wielkiej łodzi zawieszoną między piętrami).

Muzeum oferuje też sporą wystawę poświęconą wojnie domowej, historii kina w Galway i I wojnie światowej. Co ciekawe, w plakatach zachęcających Irlandczyków do uczestniczenia w wojnie nawiązywano do zmiażdżenia Polski przez Niemcy…

Myślę, że oferta muzeum jest na tyle bogata, że każdy jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie. Dodam, że wejście nic nie kosztuje, a na parterze znajduje się kawiarnia.

Galway City Museum, to zdecydowanie atrakcja turystyczna, którą warto zwiedzić.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

ARTYSTYCZNY PRZYCZUŁEK: SPANISH ARCH

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Łuk podobno miał być przedłużeniem średniowiecznych murów obronnych Galway. Jego zadanie polegało na ochronie statków cumujących niedaleko.

Obecnie przechodząc tamtędy, często można się natknąć na lokalnych artystów. Sklepienie gwarantuje dobrą akustykę, więc przygotuj się na dość silne muzyczne doznania:D

WDECH, WYDECH: MUTTON ISLAND I OKOLICE PRZY OCEANIE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Mutton Island, to mała wysepka do której prowadzi droga(?) mająca ok. 1 km długości (możesz zobaczyć ją na zdjęciu tytułowym posta). Sama wyspa niestety jest prywatna i nie można się na nią dostać, ale polecam ci spacer samą „drogą”- piękne widoki i to uczucie, że po obu stronach barierek jest woda. Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia.

To jedna z tych atrakcji turystycznych, której nie zaliczysz do „klasycznych”, ale zdecydowanie warto ją zobaczyć, warto pozwolić sobie na taką przyjemną przechadzkę.

DOBRA KAWIARNIA W GALWAY: THE LANE CAFE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Godziny otwarcia: pon-pt 9:00-22:00, czw-pią 9:00-20:00, sb 10:00-22:30, ndz 11:00-21:00

Moja propozycja na deszczowy dzień i chwilę wytchnienia. W Galway jest mnóstwo kawiarni, my akurat trafiliśmy do The Lane Cafe. Sam wystrój nie powalił nas na kolana, ale czekolada i kawa były pyszne. Ta impreza kosztowała nas 7 euro, więc nie najgorzej.

Oczywiście, jest tu bezpłatne wi-fi i toaleta.

GALWAY W JEDEN DZIEŃ: CO WARTO ZOBACZYĆ

MAPA ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH GALWAY

Oddaję w twoje ręce bezpłatnie mapkę atrakcji Galway o których opowiedziałam ci w tym artykule. Enjoy!

PRAWDA O GALWAY: KTÓRE ATRAKCJE TURYSTYCZNE SĄ SUPER, A CZEGO NIE WARTO ZWIEDZAĆ?

Prawda o Galway jest taka, że największą atrakcją Galway jest… samo Galway. Przeważająca część punktów atrakcji turystycznych typu „must see” jest raczej „must” na siłę.

Katedra i muzem dają radę, ale…

Perły tego miasta, to widok na Ocean oraz architektura jako taka panująca w Galway. Możesz więc spokojnie odpuścić sobie resztę miejsc jeżeli nie masz ochoty na spacer. Galway opiera się głównie na jedzeniu i piciu oraz pięknych widokach na Ocean, takie są fakty.

Będąc jeden dzień w tym miejscu, warto zobaczyć przede wszystkim Ocean i zgubić się w uliczkach miasta, zadzierając głowę do góry i podziwiając architekturę.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

ZOBACZ TEŻ: WORK&TRAVEL W IRLANDII: BLASKI I CIENIE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień: architektura

Czytając przewodnik przed wizytą w Galway byłam nastawiona na cuda na kiju, a mocno się obydwoje z Lubym rozczarowaliśmy. Niestety, wydawnictwo Lonely Planet w przypadku Galway trochę się zagalopowało serwując przesadną słodkość w ocenie atrakcji turystycznych zamiast chłodnego spojrzenia.

Sama wyznaję zasadę, że szczerość jest bezcenna, a zachwycanie na siłę pierdołami słabe.  Zresztą znasz mnie- bezpodstawne rzyganie tęczą jest wykluczone Na Pokładzie Życia. Ma być szczerze i koniec kropka. Może fanom Galway się to nie spodoba, ale trudno.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień
Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Dlatego masz moje „błogosławieństwo” jeśli stwierdzisz, że jedyne, co cię interesuje, to jedzenie czegoś pysznego nad zatoką. W pełni to zrozumiem.

Atrakcje turystyczne Galway są raczej dla pasjonatów. Osób, które mocno siedzą w historii i lubią snucie domysłów jak to kiedyś było. I oczywiście dla fanów budowli sakralnych. Sama byłam pod wielkim wrażeniem katedry, ale wiadomo, nie każdego to interesuje.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

ZOBACZ TEŻ: TĘCZOWE ADARE, CZYLI NAJPIĘKNIEJSZE MIASTECZKO W IRLANDII

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Krótko mówiąc, nie krępuj się i biegnij prosto w stronę Oceanu jeżeli właśnie takie zwiedzanie Galway w jeden dzień najbardziej cię kręci. Na pewno będziesz zadowolony, a zdjęcia pamiątkowe wyjdą wspaniałe. A jak zgłodniejesz, to będziesz miał do wyboru pierdyliard klimatycznych miejsc wśród uroczych kamiennych uliczek.

Podsumowując:

Atrakcje turystyczne Galway, które warto zobaczyć to:

+ katedra
+ muzeum
+ widoki (Mutton Island i okolice)

Co do pozostałych atrakcji, daję im status „dla chętnych„. Jeśli masz ochotę, zwiedzaj, a jeśli nie, absolutnie pozbądź się wszelkich wyrzutów sumienia!:)

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

A tak wyglądają szczęśliwi ludzie po zwiedzaniu Galway w jeden dzień:D Słońce razi w oczy, ale kto by się tym przejmował. Zdecydowanie warto zobaczyć perełki tego irlandzkiego miasta.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:

7 przemyśleń nt. „GALWAY W JEDEN DZIEŃ, CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ + KIEPSKIE ATRAKCJE”

 1. www.fashionable.com.pl mówi:

  piękne miejsce!

 2. Alicja Czyta mówi:

  Piękne zdjęcia, piękne widoki, zdjęcie katedry w środku super i do tego ta kawa z piankami…

  1. Irmina mówi:

   Dziękuję:)

 3. Mom on top mówi:

  Oj, napiłabym się takiej kawki z piankami 😉 A miejsca niesamowicie klimatyczne!

  1. Irmina mówi:

   Wciąż wspominam ją z łezką w oku:D

  1. Irmina mówi:

   Haha, prawda:D

Możliwość komentowania jest wyłączona.