Podróże

GALWAY W JEDEN DZIEŃ, CZYLI WIZYTA NAD OCEANEM I SMUTNA(?) PRAWDA

Galway, Irlandia: zwiedzanie i spotkanie z oceanem

Zwiedzenie Galway w jeden dzień? Czemu nie! Zdecydowanie warto tym bardziej, że miasto ma wyjątkowego asa w rękawie: jest położone nad Oceanem Atlantyckim. I tak, mimo że miasto jest mniejsze od np. Limerick, to właśnie tutaj znajdziesz morze turystów, żeby nie powiedzieć, ocean.

Nieważne czy siąpi kapuśniaczek czy jest ostra ulewa- Galway zawsze tętni życiem. Jeśli więc należysz do miłośników ciszy i spokoju, lepiej od razu wybierz się nad wodę. Inaczej możesz liczyć na ścisk i łokcie w oku, żebrach i innych częściach ciała.

Muszę przyznać, że na początku Galway zrobiło na mnie średnie wrażenie. Urwanie chmury skutecznie uniemożliwiało docenienie w pełni potencjału tego miejsca. Dopiero jak wyjrzało słońce, serce zaczęło mocniej bić, a wisienką na torcie była oczywiście wizyta nad Oceanem.

Możliwe jednak, że i ty trafisz na kijową pogodę. Na szczęście jest tu sporo lokali w których można się schować i podziwiać architekturę w ciepłym kącie.

Teraz opowiem ci o tym, co można zobaczyć w Galway, jednak patrz proszę na to z dystansem. Najpiękniej oczywiście będzie na końcu. Niestety, nie zabraknie też rozczarowań…

GALWAY W JEDEN DZIEŃ

MAPA ATRAKCJI

GALWAY CATHEDRAL
(Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Galway)

Godziny otwarcia: 8:00-18:00
Strona www: Galway Cathedral

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Katedra powstała w 1965 roku i robi wrażenie do dziś. Myślę, że nawet jeśli nie interesują cię wizyty w takich miejscach, to ten kościół może ci się spodobać. Wnętrze jest po prostu piękne i zupełnie inne niż to, co można spotkać w Polsce.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

W przewodniku przeczytaliśmy, że niby mamy zapłacić za wstęp (słynne “donation”, swoją drogą nieco to bezczelne używać tego słowa w kontekście obowiązkowej opłaty, skoro samo “donation” z definicji zakłada dobrowolność), ale my nic nie płaciliśmy. Nie było żadnych biletów etc.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Poniżej ciekawostka, czyli konfesjonał zapewniający zdecydowanie więcej prywatności niż “tradycyjne”.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

EYRE SQUARE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

W przewodnikach określany jako “park miejski”, Eyre Square, to po prostu miejsce, gdzie znajdziesz ławki. Jeżeli akurat nie masz ochoty na jedzenie czy picie, tutaj usiądziesz bez obowiązku wydawania milionów monet.

LYNCH’S CASTLE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

To właśnie tutaj mieszkała kiedyś mająca największe wpływy rodzina w Galway. Budynek pochodzi z IV wieku i stanowi przykład gotyckiego stylu w wykonaniu irlandzkim. Obecnie Lynch’s Castle, to siedziba banku.

COLLEGIATE CHURCH OF ST NICHOLAS OF MYRA
(kościół anglikański)

Godziny otwarcia: pon-sob 09:00- 17.45, niedz 13:00-17:00 (kwiecień-wrzesień); pon-sob 10:00-16:00, niedz 13:00-17:00 (październik-marzec).
Strona www: St Nicholas Church

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Może już nie tak imponujący, ale wciąż ciekawy kościół anglikański, to największy nadal działający kościół średniowieczny w Irlandii. Jeżeli interesują was detale sakralne myślę, że warto wstąpić. Jeżeli nie- można sobie odpuścić.

Z ciekawostek dodam, że patron kościoła opiekuje się żeglarzami przez co modlił się tu m.in. Krzysztof Kolumb.

THE LANE CAFE

Godziny otwarcia: pon-śr 9:00-19:00, czw-pią 9:00-20:00, sob-nied 10:00-18:00

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Moja propozycja na deszczowy dzień i chwilę wytchnienia. W Galway jest mnóstwo kawiarni, my akurat trafiliśmy do The Lane Cafe. Sam wystrój nie powalił nas na kolana, ale czekolada i kawa były pyszne. Ta impreza kosztowała nas 7 euro, więc nie najgorzej. Oczywiście, jest tu bezpłatne wi-fi i toaleta.

HALL OF THE RED EARL

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Wykopaliska archeologiczne dla pasjonatów. Z tego, co zrozumiałam z przewodnika, kiedyś było tu miejsce oddawania pokłonów rodzinie de Burgo, która w XIII wieku rządziła w Galway. Często można tu spotkać wolontariuszy opowiadających jak to było, niestety my na nich nie trafiliśmy…

GALWAY CITY MUSEUM

Godziny otwarcia: 10:00-17:00
Strona www: Galway City Museum

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Sam budynek muzeum jest tak nieatrakcyjny, że nawet szkoda mi miejsca na wstawienie zdjęcia, ale jak widzisz, można się tam dobrze bawić. Jest wystawa o morskich stworzeniach i wodach w ogóle, jest też o historii miasta i łodziach (znajdziesz tu m.in. replikę wielkiej łodzi zawieszoną między piętrami).

Muzeum oferuje też sporą wystawę poświęconą wojnie domowej, historii kina w Galway i I wojnie światowej. Co ciekawe, w plakatach zachęcających Irlandczyków do uczestniczenia w wojnie nawiązywano do zmiażdżenia Polski przez Niemcy…

Myślę, że oferta muzeum jest na tyle bogata, że każdy jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie. Dodam, że wejście nic nie kosztuje, a na parterze znajduje się kawiarnia.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

SPANISH ARCH

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Łuk podobno miał być przedłużeniem średniowiecznych murów obronnych Galway. Jego zadanie polegało na ochronie statków cumujących niedaleko. Obecnie przechodząc tamtędy, często można się natknąć na lokalnych artystów. Sklepienie gwarantuje dobrą akustykę, więc przygotuj się na dość silne muzyczne doznania:D

MUTTON ISLAND I OKOLICE PRZY OCEANIE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Mała wysepka do której prowadzi droga(?) mająca ok. 1 km długości (możesz zobaczyć ją na zdjęciu tytułowym posta). Sama wyspa niestety jest prywatna i nie można się na nią dostać, ale polecam ci spacer samą “drogą”- piękne widoki i to uczucie, że po obu stronach barierek jest woda. Idealne miejsce na fotki.

PRAWDA O GALWAY

Prawda o Galway jest taka, że największą atrakcją Galway jest… samo Galway. Przeważająca część punktów “must see” jest raczej “must” na siłę. Katedra i muzem dają radę, ale… Perły tego miasta, to widok na Ocean oraz architektura jako taka panująca w Galway. Możesz więc spokojnie odpuścić sobie resztę miejsc jeżeli nie masz ochoty na spacer. Galway opiera się głównie na jedzeniu i piciu oraz pięknych widokach na Ocean, takie są fakty.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

ZOBACZ TEŻ: WORK&TRAVEL W IRLANDII: BLASKI I CIENIE

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień: architektura

Czytając przewodnik przed wizytą w Galway byłam nastawiona na cuda na kiju, a mocno się obydwoje z Lubym rozczarowaliśmy. Niestety, wydawnictwo Lonely Planet w przypadku Galway trochę się zagalopowało serwując przesadną słodkość zamiast obiektywnego spojrzenia.

Sama wyznaję zasadę, że szczerość jest bezcenna, a zachwycanie na siłę pierdołami słabe.  Zresztą znasz mnie- rzyganie tęczą, to tabu Na Pokładzie Życia. Ma być szczerze i koniec kropka. Może fanom Galway się to nie spodoba, ale trudno.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Dlatego masz moje błogosławieństwo jeśli stwierdzisz, że jedyne, co cię interesuje, to jedzenie czegoś pysznego nad zatoką. W pełni to zrozumiem. Atrakcje Galway są raczej dla pasjonatów, osób, które mocno siedzą w historii i lubią snucie domysłów jak to kiedyś było. I oczywiście dla fanów budowli sakralnych. Sama byłam pod wielkim wrażeniem katedry, ale wiadomo, nie każdego to interesuje.

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

ZOBACZ TEŻ: TĘCZOWE ADARE, CZYLI NAJPIĘKNIEJSZE MIASTECZKO W IRLANDII

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Krótko mówiąc, nie krępuj się i biegnij prosto w stronę Oceanu jeżeli właśnie takie zwiedzanie Galway w jeden dzień najbardziej cię kręci. Na pewno będziesz zadowolony, a fotki wyjdą wspaniałe. A jak zgłodniejesz, to będziesz miał do wyboru pierdyliard klimatycznych miejsc wśród uroczych kamiennych uliczek.

Podsumowując:

+ katedra
+ muzeum
+ widoki (Mutton Island i okolice)

– reszta atrakcji (dla chętnych)

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Obowiązkowe pamiątkowe selfie:)

Irlandia, Galway: co zobaczyć w jeden dzień

Jak oceniasz Galway? Co ci się najbardziej podoba?

Trzymaj się ciepło,
Irmina

Podoba ci się wpis? Nie bądź małpa i daj łapkę w górę/udostępnij wpis, przecież wiem, że tam jesteś;) Polajkuj fanpejdża bloga i zaobserwuj mnie na Instagramie. Dla ciebie, to klik i już, a dla mnie sygnał, że wszystko jest ok i nie gadam do samej siebie:D

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
NA POKŁADZIE ŻYCIA

Otrzymuj solidną dawkę podróżniczej wiedzy i inspiracji, powiadomienia o najnowszych artykułach, wgląd w kulisy pracy blogerki podróżniczej. Zero spamu, same konkrety.

Autor: Irmina Liczbik

Z wykształcenia jestem anglistką, uwielbiam ser camembert, nie maluję paznokci w podróży (po co marnować czas?) i robię zdjęcia telefonem (również te na bloga). Od 2016 roku jestem blogerką podróżniczą i właścicielką Na Pokładzie Życia- łajby napędzanej podróżniczymi marzeniami. Tutaj nie ma ściemy czy rzygania tęczą, a jedynie prawda- jeśli szukasz szczerości, to jesteś w dobrym miejscu. Witaj Na Pokładzie Życia!

8 przemyśleń nt. „GALWAY W JEDEN DZIEŃ, CZYLI WIZYTA NAD OCEANEM I SMUTNA(?) PRAWDA”

 1. A mi się na zdjęciach to miasto spodobało. Jest co prawda trochę ponure, pewnie własnie przez pogodę, ale wydaje się być świetnym i interesującym miejscem do spacerów. Te szare mury, stare budynki – dla mnie mega!

 2. www.fashionable.com.pl mówi:

  piękne miejsce!

 3. Alicja Czyta mówi:

  Piękne zdjęcia, piękne widoki, zdjęcie katedry w środku super i do tego ta kawa z piankami…

 4. Mom on top mówi:

  Oj, napiłabym się takiej kawki z piankami 😉 A miejsca niesamowicie klimatyczne!

  1. Irmina mówi:

   Wciąż wspominam ją z łezką w oku:D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *