Podróże, PORADY (tanie podróżowanie w praktyce i inne)

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA

Zastanawiasz się, gdzie można spać w samochodzie osobowym w Polsce? Gdzie zaparkować auto, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i spokojnie przespać noc? W tym artykule znajdziesz jakie miejsca brać pod uwagę przy szukaniu miejsca na nocleg w aucie osobowym w Polsce.

W poprzednim artykule z serii o spaniu w aucie osobowym w Polsce, wyjaśniliśmy już sobie kwestię legalności oraz bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nie czytałaś/eś tego artykułu, to koniecznie zacznij właśnie od niego. Dzięki temu rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości, co do spania w samochodzie w kontekście przepisów.

NAJPIERW PRZECZYTAJ TEN ARTYKUŁ, LEKTURA OBOWIĄZKOWA;): „SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

Wiesz już wszystko o legalności spania w aucie w Polsce oraz bezpieczeństwie? Świetnie, to przejdźmy zatem do kolejnego „etapu” rozważań- gdzie zaparkować auto na noc w Polsce, aby czuć się bezpiecznie?

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Przykładowy MOP, w tle budynek z bezpłatną toaletą i prysznicami

1. BEZPIECZNY NOCLEG W AUCIE? SKORZYSTAJ Z MOP-A

Co to jest MOP? To skrót od Miejsce Obsługi Podróżnych. Za tą nazwą kryją się specjalnie wydzielone parkingi przy drogach klasy A (autostrady) oraz S (drogi ekspresowe/szybkiego ruchu).

Zostały one specjalnie zaprojektowane, aby każdy podróży mógł w bezpiecznych warunkach odpocząć podczas jazdy, coś zjeść czy zatankować samochód.

Kategorie MOP-ów w Polsce

W Polsce mamy trzy kategorie MOP-ów. Dzięki temu podziałowi wiesz na jakie usługi możesz liczyć na konkretnym MOP-ie:

  1. MOP kategorii I– funkcja wypoczynkowa. W takim miejscu znajdziesz: stanowiska postojowe, czyli parking; urządzenia wypoczynkowe takie jak stoły i ławy; urządzenia sanitarne, czyli toalety. Na MOP-ie z tej kategorii mogą być również tzw. obiekty małej gastronomii, ale jest to opcjonalne (w zależności czy na danej trasie jest odpowiednie zapotrzebowanie na tego typu usługi)
  2. MOP kategorii II– funkcja wypoczynkowo-usługowa. Na takim MOP-ie obowiązkowo muszą być: stanowiska postojowe, urządzenia wypoczynkowe, urządzenia sanitarne, stacja paliwowa, stanowisko obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe oraz punkt informacji turystycznej
  3. MOP kategorii III– funkcja wypoczynkowo-usługowa. To najbardziej „wypasione” MOP-y ze wszystkich. W takim miejscu znajdziesz, oprócz wszystkich obiektów wymienionych w kategorii II, hotel lub motel. Dodatkowo, na takim MOP-ie możesz spotkać usługi pocztowe, bankowe, agencje biur turystycznych czy agencje biur ubezpieczeniowych.

Pewnie teraz zastanawiasz się skąd u licha masz wiedzieć, który MOP jest który?! Spokojna głowa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pomyślała o tym i na swojej stronie internetowej udostępnia praktyczną mapkę. Każdy MOP jest opisany, więc z łatwością znajdziesz ten, który będzie odpowiadał twoim potrzebom.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ MAPĘ ISTNIEJĄCYCH I PLANOWANYCH MIEJSC OBSŁUGI PODRÓŻNYCH

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Przykładowa wiata na MOP-ie do odpoczynku czy zrobienia posiłku

Bezpieczeństwo na MOP-ie

Czy spanie w aucie osobowym na MOP-owym parkingu jest bezpieczne? Jak najbardziej! MOP-y są budowane w miejscach w których jest spory ruch, więc cały czas ktoś tam się kręci. Ponadto MOP-y są dobrze oświetlone. Warto korzystać z MOP-ów na których znajdują się stacje paliw- monitoring gwarantowany.

Co ważne, często z Miejsc Obsługi Podróżnych korzystają kierowcy TIR-ów. Dlaczego zwracam na to uwagę? Ponieważ kierowcy ciężarówek nie raz, nie dwa mają na pace cenny towar. Skoro więc korzystają z MOP-ów coś musi być na rzeczy:) Warto uczyć się od zawodowców.

Po spędzeniu całkiem zacnej liczby nocy w aucie dochodzę do wniosku, że nocowanie w samochodzie osobowym na MOP-ie, to rzeczywiście jedna z najbezpieczniejszych opcji noclegowych. Właśnie ze względu na to, że podróżujący trzymają się razem. Niezależnie od tego czy ktoś przyjechał ciężarówką czy osobówką.

Jeżeli więc jesteś „nowicjuszem” i to będzie twój pierwszy raz jak śpisz w aucie, polecam ci skorzystać z MOP-a.

Przykładowe MOP-y na których zatrzymaliśmy się na noc:

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Przykładowy prysznic na stacji paliw. Ten kosztował 5 zł bez żadnych limitów czasowych.

2. PARKING STACJI BENZYNOWEJ, CZYLI KOLEJNE BEZPIECZNE MIEJSCE

Spanie w aucie osobowym na parkingu stacji benzynowej jest drugim przykładem noclegu, który polecam, jeśli cenisz sobie spokój ducha. Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo to jeden z priorytetów w takim miejscu. W związku z tym zazwyczaj na stacjach benzynowych jest monitoring.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu stacji benzynowej na noc

Oczywiście polecam skorzystać jedynie z tych, które są otwarte całą dobę. Dzięki temu masz pewność, że cały czas ktoś jest obok. Wiadomo, wiąże się to również często ze wzmożonym ruchem przy dystrybutorach, ale uwierz mi, że z czasem nie będzie to już robiło na tobie wrażenia. Będziesz spać w aucie niczym leniwiec na drzewie🙂

Wybierając stację benzynową na miejsce noclegowe, warto zwrócić uwagę jak wygląda kwestia płatności. Czy w danym miejscu samochody osobowe mogą parkować całą noc bezpłatnie? Czy może stacja posiada parking postojowy jedynie dla TIR-ów?

Takie informacje znajdziesz najczęściej na stronie internetowej wybranej sieci stacji. Polecam ci również zwrócić uwagę na opinie w Google– często to cenniejsze źródło informacji pod kątem aktualności niż oficjalna www:)

Przykładowe stacje paliw z prysznicem:

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Świeża kawa z aeropressu po nocy spędzonej w aucie

3. NOCOWANIE W AUCIE OSOBOWYM NA KEMPINGU

Kolejną opcją warto rozważenia przy szukaniu miejsca na nocny postój są kempingi. Tutaj jednak już wkracza w 99% przypadków kwestia opłat. Co jednak kusi w kempingach, to fakt, że przeważnie otrzymujesz również dostęp nie tylko do toalety i prysznica, ale również do prądu.

Kluczowe aspekty do sprawdzenia przy wyborze kempingu

Wybierając kemping na spędzenie nocy w aucie, sprawdź najpierw czy dane miejsce jest otwarte. Niektóre kempingi funkcjonują i cały rok, jednak większość jest dostępna jedynie w sezonie. Serdecznie polecam ci stronę Polski Caravaning, gdzie znajdziesz bezpłatną interaktywną mapkę z kempingami. Klikając na dany obiekt, otrzymujesz dostęp do wszelkich niezbędnych informacji plus namiary na miejsce oraz jej stronę www.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY SKORZYSTAĆ Z MAPKI KEMPINGÓW NA TERENIE POLSKI

Dla pewności, przed przyjazdem na wybrany kemping, skontaktuj się z właścicielami bezpośrednio. Zadzwoń i zapytaj:

  • czy na pewno jest możliwość spania we własnym aucie na ich terenie
  • czy na pewno będziesz mogła/mógł skorzystać z prądu i urządzeń sanitarnych (zawarte w cenie czy płatne oddzielnie?)

Ważne też, aby upewnić się, co do przewidywanych kosztów oraz możliwości zapłaty (kartą płatniczą czy gotówką?). Dzięki temu będziesz mieć spokojniejszą głowę i unikniesz wpadki.

4. SPANIE W AUCIE OSOBOWYM NA DZIKO

I na koniec przedstawiam ci opcję noclegu w samochodzie, która prawdopodobnie jest najbardziej kusząca dla każdego amatora tego typu przygód, czyli spanie na dziko. Co to oznacza? Śpisz na łonie natury, prawdopodobnie z dala od cywilizacji. Twoje miejsce na nocny parking może się znajdować nad jeziorem, nad morzem, ale też na polanie czy… gdzieś w krzakach:D

UWAGA! Jeżeli mimo mojej prośby nie przeczytałaś/eś artykułu o legalności spania w aucie osobowym w Polsce, teraz jest moment, aby to nadrobić. To szczególnie ważne jeśli chcesz spać na dziko! KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ: „SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?”

Spanie na dziko: kwestia bezpieczeństwa

Spanie na dziko niewątpliwie ma swój urok, a obietnica pięknych widoków z rana skutecznie motywuje do spania w aucie osobowym nie jedną osobę, warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie.

Z jednej strony, spanie z dala od skupisk ludzi może być sposobem na spokojną noc. Natomiast, z drugiej strony, jeśli ktoś cię wypatrzy i zaatakuje, twoje bezpieczeństwo leży jedynie w twoich rękach. Dlatego też, jeśli rozważasz nocleg na dziko, polecam ci podróżowanie w grupie lub chociaż w parze. Im was więcej tym lepiej:)

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Jeśli zdecydujesz się na spanie w aucie osobowym, warto wziąć ze sobą ręczniki szybkoschnące

Gdzie szukać miejsc do spania na dziko w Polsce

Po omówieniu niezwykle ważnej kwestii bezpieczeństwa, przejdźmy więc do pytania za 100 punktów: gdzie szukać miejsc do spania na dziko? I w tym momencie, ponownie wchodzi do akcji cała na biało strona Polski Caravaning (kurza stopa, tak ją chwalę, że można powinna się tu nawiązać jakaś współpraca?:D).

Na tejże stronie ponownie znajdziesz niezwykle przydatną mapkę, tym razem z wypróbowanymi miejscami do spania w aucie osobowym (czy też kamperem) za darmo.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY SKORZYSTAĆ Z MAPY MIEJSC DO SPANIA W AUCIE W POLSCE ZA DARMO

W opisie każdego miejsca znajdziesz nie tylko krótki wstęp o tym, co jest dostępne, ale również współrzędne GPS, ewentualne dodatkowe atrakcje oraz komentarze osób, które już z tego miejsca korzystały.

Na stronie znajdziesz zarówno miejsca do nocnego postoju nad morzem, nad jeziorem czy w górach jak i np. bezpłatne parkingi przy zamkach (jednym z takich fajnych miejsc jest duży parking przed Zamkiem w Radzyniu Chełmińskim). Krótko czego byś nie szukał/a, tam znajdziesz.

My za pośrednictwem strony Polski Caravaning mieliśmy niebywałą przyjemność znaleźć miejsce do spania w aucie osobowym na terenie niedaleko morza. Dzięki temu, kiedy tylko rano zwlekliśmy swe szanowne zadki z pianki tapicerskiej (służyła nam za materac), urządziliśmy sobie dosłownie 5-minutowy spacer do morza. Piękna sprawa, tym bardziej, że spotkaliśmy na plaży jedynie dwie osoby:)

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Z rana plaża, tak się zdarza. Wiało piekielnie, ale możliwość spotkania z morzem i usłyszenia szumu fal zdecydowanie to rekompensowała:)

W poniższej tabelce znajdziesz przykładowe miejsca postojowe, które wyszukałam z www Polski Caravaning. Kliknij na dane miejsce, aby sprawdzić czy nadal jest dostępne. Pamiętaj, aby na wszelki wypadek sprawdzić również opinie o tych miejscach w Google Maps/zerknąć na Google Street View. Im więcej źródeł użyjesz, tym lepiej:)

Nad morzemNad jeziorem
Miejscówka 325 – ŚwinoujścieMiejscówka 419 – OSP
Miejscówka 259 – Karwieńskie Błota IIMiejscówka 412 – Wiele
Miejscówka 175 – KarwiaMiejscówka 382 – Uścimów
Miejscówka 137 – PogorzelicaMiejscówka 350 – Szkotowo

W kwestii szukania noclegu na dziko, polecam ci również poszperać na różnych forach internetowych czy grupach na fejsie. Jeśli chodzi o korzystanie z tej pierwszej opcji, to wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „spanie w aucie polska forum” czy też inną kombinację słów. Ludzie chętnie dzielą się wiedzą na forach, można więc z nich wiele wynieść.

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

Jeśli zaś chodzi o grupy na facebook’u, trzeba już być bardziej konkretnym w poszukiwaniach. Wyszukiwarka miewa problemy z „wypluciem” tego, co adekwatne do tematu. Dobrym wyjściem może być zapisanie się do różnych grup podróżniczych i zapytanie wprost o możliwości spania w aucie osobowym w interesującym cię rejonie.

Przykłady grup podróżniczych na fejsie:

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PODSUMOWANIE

GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
Po pierwszej nocy spędzonej w aucie na MOP-ie, postanowiliśmy zjeść śniadanie nad rzeką. Nocowanie w samochodzie sprawia, że jesteś bardziej elastyczna/y dzięki czemu zdecydowanie sprzyja takim sytuacjom

Podsumowując, propozycji na spanie w samochodzie osobowym w Polsce jest całkiem sporo. Jeżeli cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa i stawiasz je na pierwszym miejscu, wybierz miejsce, gdzie są ludzie. Może to być Miejsce Obsługi Pasażera, parking na całodobowej stacji benzynowej czy kemping. W przypadku tej ostatniej opcji pamiętaj, aby sprawdzić czy dany kemping jest obecnie otwarty oraz jakie opłaty pobiera i w jakiej formie.

Jednak najbardziej interesującą propozycją na nocleg w aucie osobowym jest spanie na dziko, czyli gdzieś na łonie natury. Nad morzem, nad jeziorem czy na polu- obojętnie jakie miejsce wybierzesz upewnij się, że nikomu nie przeszkadzasz oraz że dana miejscówka jest względnie bezpieczna.

Niezależnie od wybranej opcji noclegowej, zawsze przed ostateczną decyzją, zrób „rozeznanie w terenie”. Poczytaj opinie innych ludzi (wszelkiego rodzaju fora internetowe, grupy na fejsie, strony poświęcone spaniu w aucie/kamperze), sprawdź oceny danego miejsca w Google oraz skorzystaj z mapy satelitarnej oraz Google Street View.

Wybrałaś/eś kemping? Jeżeli jest taka możliwość, skontaktuj się wcześniej z właścicielami i potwierdź szczegóły. Planowanie oraz odpowiednie przygotowanie, to kluczowe aspekty przy wyborze miejsca na spanie w aucie osobowym. Miejsca, które nie tylko zapewni ci spokój czy różne wygody, ale przede wszystkim, bezpieczeństwo.

I przy tym wszystkim, pamiętaj o radości, ekscytacji: ) Spanie w aucie osobowym w Polsce, to niesamowita przygoda. Z pewnością dostarczy ci materiału na niejedną ciekawą anegdotkę opowiedzianą przy rodzinnym stole.

A jeśli temat noclegu w samochodzie na maksa cię kręci, to już teraz zaproszam cię na kolejny artykuł z tej serii. Rozmawiamy o tym jak przygotować auto, aby spanie w nim było komfortowe zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym: JAK NOCOWAĆ W SAMOCHODZIE: PRZYGOTOWANIE AUTA OSOBOWEGO DO SPANIA

Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

WYRUSZ W PODRÓŻ:

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy