Podróże

KLIFY MOHER: JAK DOJECHAĆ, CZYLI PODRÓŻNICY RECENZUJĄ WYCIECZKĘ Z BARRATT TOURS

Klify Moher: jak dojechać, wycieczka z Barratt Tours

Klify Moher, to chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja w Irlandii. Nic więc dziwnego, że w wyszukiwarce Google królują zapytania „Klify Moher jak dojechać” czy „Klify Moher dojazd z Dublina”. Zamiast jednak kombinować na własną rękę, mam dla ciebie o wiele prostsze rozwiązanie problemu dojazdu: wykupienie wycieczki. Jak oceniam wycieczkę do Klifów Moheru z Barratt Tours? O tym w artykule plus mnóstwo zdjęć.

Tak, tak, wiem. Obecnie będąc podróżnikiem nie wolno jeździć na wycieczki. Bo przecież ZAWSZE można zorganizować sobie czas lepiej i taniej. Jednak tym razem jest inaczej.

Niestety, transport publiczny w Irlandii raczej kuleje, a prym wiodą prywatni przewoźnicy. Oznacza to, że ceny są czasem po prostu z kosmosu i taniej jest wykupić wycieczkę niż jechać gdzieś na własną rękę.

KLIFY MOHER: JAK DOJECHAĆ

RECENZJA WYCIECZKI Z BIUREM BARRATT TOURS

I tak właśnie jest w przypadku dojazdu do Klifów Moher. Taniej wychodzi wykupienie wycieczki. My zdecydowaliśmy się na usługi Barratt Tours i dzisiaj opowiem ci, co z tego wyszło. Od razu wspomnę, że nie jest to wpis sponsorowany, a nasza w pełni subiektywna opinia.

MOHEROWE KLIFY Z BARRATT TOURS: INFORMACJE PRAKTYCZNE

Nazwa biuraBarratt Tours
Kontaktwww Barratt Tours, profil na TripAdvisor
Kosztmy płaciliśmy 27 Euro za osobę
Nazwa wycieczkiCliffs of Moher, The Burren & Wild Atlantic Way Day Tour
Czas trwaniakilka godzin
Wielkość grupykilka do kilkunastu osób
Językangielski

Naszym przewodnikiem i jednocześnie kierowcą był Frank. Trzeba przyznać, że opowiada o Klifach Moher w ciekawy sposób i sypie żartami niemalże jak z rękawa. Co ważne- mówi powoli i wyraźnie. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie jeśli chodzi o angielski, to na pewno będziesz w stanie zrozumieć większość przekazu.

My swoją przygodę z Barratt Tours zaczęliśmy z miasta Limerick, ale biuro oferuje też inne miejsca zbiórek: Dublin, Adare oraz Ennis. Wszystko można ustalić telefonicznie. Nie musisz się również martwić o zaliczkę- nie jest wymagana.

WYCIECZKA DO MOHEROWYCH KLIFÓW Z BARRATT TOURS: MAPA ATRAKCJI

Pierwsze, co nas z Lubym zaskoczyło to fakt, że owszem- głównym punktem wycieczki są Klify Moher, ale po drodze odwiedziliśmy jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Biorąc pod uwagę koszty, wycieczka okazała się tania jak barszcz.

Poniżej oddaję w twoje ręce bezpłatnie mapkę na której znajdziesz wszystkie atrakcje Irlandii, które zobaczyliśmy podczas wycieczki. W dalszej części artykułu ci o nich dokładniej opowiem.

LEAMANEH CASTLE

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Pierwszym przystankiem do Klifów Moheru był Leamaneh Castle. Podobno mieszkała tu kiedyś kobieta zwana Red Mary, która miała aż 25 mężów! W końcu została zabita przez wrogów (czyżby rodziny ze strony byłych mężów?…), a jej duch do dziś straszy w ruinach.

Niestety, zamek Leamaneh obecnie jest w rękach prywatnych i nie ma możliwości zwiedzania.

CAHERCONNELL STONE FORT

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Krótko mówiąc, jak to pod koniec epoki żelaza było. Wtedy, wiadomo, fort to było coś. Im bardziej rozległy tym większa władza w twoim posiadaniu. Obecnie jest w prywatnych rękach.

Jeżeli dobrze trafisz, to załapiesz się na pokaz spędzania owiec przez psy. Koszt pokazu, to ok. 10 Euro od osoby. My akurat przyjechaliśmy tuż po, więc ta irlandzka atrakcja nas ominęła.

POULNABRONE DOLMEN

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Kolejnym przystankiem na trasie do Moherowych Klifów była atrakcja zwana Poulnabrone Dolmen. Cóż to takiego?

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

To miejsce pochówku wybudowane ok. 5 tysięcy lat temu. Odnaleziono tu szczątki ponad trzydziestu osób. Jak widzisz na fotkach, ogrodzony jest jedynie grób, więc można spokojnie się przespacerować. Nie ma tu żadnych dodatkowych opłat. Aż trudno uwierzyć, że takie sielsko-anielskie miejsce kryje w sobie tak smutną historię…

OKOLICE BURREN I KSIĘŻYCOWY KRAJOBRAZ

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Dalsza trasa wycieczki w kierunku Klifów Moheru wiedzie tuż przy widokach na zatokę Galway. Wapień– to słowo klucz dla Burren. Dzięki obecności tej skały, często nazywa się te okolice księżycowym krajobrazem. Są po prostu piękne i ciężko oderwać od nich wzrok, a co dopiero wsiąść z powrotem do autokaru.

BALLYVAUGHAN, CZYLI CZAS NA POSIŁEK

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Wbrew pozorom, oglądanie wszystkich atrakcji powyżej zajmuje sporo czasu. W związku z tym, tuż przed głównym punktem wycieczki, czyli Klifami Moher, zatrzymujemy się w Ballyvaughan. Tutaj Frank zapewne poleci ci drogą restaurację. To na szczęście jedyny minus całej wyprawy.

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Zresztą łatwo ten minus obejść- wystarczy wybrać inny lokal. Polecam ci miejsce, które znajduje się dosłownie kilka kroków dalej od polecanej przez Franka restauracji. Nazywa się The Soda Parlour.

Adres: Main Street N67Ballyvaughan, Ireland
Profil na TripAdvisor: The Soda Parlour

W tym niepozornym lokalu zjesz pyszne naleśniki w przystępnej cenie (od ok. 5 Euro do ok. 8 Euro). Znajdziesz tu tyle wariantów, że zaczniesz się ślinić, więc spiesz się z wyborem zanim zapaskudzisz stół;p Krótko mówiąc, warto tu wpaść szczególnie jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem. Polecamy, nasze podniebienia były zachwycone!

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

GŁÓWNY PUNKT WYCIECZKI: KLIFY MOHER

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours
Klify Moher (Irlandia) w pełnej okazałości

I wreszcie dochodzimy do głównego punkt programu, czyli Klifów Moher. Tutaj dostaniesz około godziny wolnego czasu. Z Klifów Moher roztacza się widok na Ocean Atlantycki oraz Wyspy Aran i Zatokę Galway, który jest wart dosłownie każdej minuty.

W sumie Klify mają 8 km długości i powiem ci jedno- znalezienie tu cichego miejsca graniczy z cudem. Co nie zmienia faktu, że Klify Moher robią wrażenie. Zdecydowanie to jedna z najpiękniejszych atrakcji w Irlandii.

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours
O’Brien Tower na Moherowych Klifach

Jeżeli masz ochotę, to możesz wstąpić do O’Brien Tower. Oczywiście za dopłatą. Czy warto? Powiem tak: wieża nie jest zbyt wysoka, a widoki raczej takie same. Myślę, że bez wyrzutów sumienia możesz sobie tę wieżę darować.

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Przed wyjściem z autokaru, dostaniesz od Franka bilety. Trzymaj je- dzięki nim wejdziesz za darmo do budynku w którym dowiesz się więcej o klifach oraz historii tego miejsca.

Oprócz wpatrywania się jak kozioł w malowane wrota w Klify Moher, polecam ci też spojrzenie do tyłu. Jak okiem sięgnąć, piękne zielone tereny, krowy oraz… ocean turystów. Niestety, niektórzy by zrobić dobre selfie narażają na niebezpieczeństwo innych. Dlatego uważaj na siebie i nie podchodź zbyt blisko krawędzi Moherowych Klifów jeśli nie ma ogrodzenia.

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours
Trzeba przyznać, że Klify Moher cieszą się niebywałą popularnością wśród innych atrakcji Irlandii
Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

PODSUMOWANIE: CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG BARRATT TOURS BY DOTRZEĆ DO KLIFÓW MOHER?

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours

Kiedy ktoś zapyta mnie „Irmina, jak dojechać do Klifów Moher?”, odpowiem mu „jedź na wycieczkę z Barratt Tours„. Jeśli spojrzysz na oceny opisywanego biura na TripAdvisor, to okaże się, że mają prawie same 5!

Szczerze? Wcale mnie to nie dziwi. Frank zna się na rzeczy dzięki czemu wycieczka jest na naprawdę wysokim poziomie. Mówi głośno (mikrofon) i wyraźnie, dzieli się ciekawostkami dot. mijanych miejsc praktycznie przez całą drogę i odpowiada na każde pytanie.

Dziwię się, że bierze tylko 27 Euro za osobę (cena w 2017). Tyle zapłacilibyśmy za sam przejazd z Limerick do Klifów Moher (jeśli nie więcej), a tutaj nie tylko zwiedzamy Klify, ale też wiele innych atrakcji. I to w kameralnym gronie.

Czy były jakieś minusy wycieczki? Był jeden zgrzyt, czyli polecana przez Franka restauracja. Można tam było spokojnie wydać więcej niż na samą wycieczkę. Jednak łatwo to obejść wybierając po prostu inny lokal.

Krótko mówiąc, jeśli jeszcze zastanawiasz się jak dojechać do Klifów Moher, to właśnie znalazłeś odpowiedź. Czasami warto postawić na „gotowca” i wykupić wycieczkę. Wybierz Barratt Tours, a problem dojazdu będziesz mieć z głowy.

Tylko nie zapomnij zrobić pamiątkowej fotki;)

Klify Moher: jak dojechać, recenzja wycieczki Barratt Tours
Pamiątkowe selfie na tle Moherowych Klifów

Chcesz sobie zachować artykuł o Klifach Moheru na później? Polecam ci zapisać go na swojej tablicy na Pintereście, dzięki czemu będziesz mógł/mogła z niego korzystać podczas zwiedzania Irlandii🙂

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:

12 przemyśleń nt. „KLIFY MOHER: JAK DOJECHAĆ, CZYLI PODRÓŻNICY RECENZUJĄ WYCIECZKĘ Z BARRATT TOURS”

 1. Michał mówi:

  Super widoki, super opis! 🙂 Jednakże smuci mnie jedna rzecz, czas… mianowicie chodzi mi o tą godzinę którą tylko mamy do dyspozycji na MOHERACH.. ;/
  Czy jest jakaś możliwość INNA aby zostać tam dłużej?

  1. Irmina mówi:

   Hej Michał, to prawda, czasu do dyspozycji jest niewiele… Myślę jednak, że dla chcącego nic trudnego i da się znaleźć sposób by zostać tam na dłużej. Stosunkowo niedaleko są okoliczne wioski, pewnie nie jedna osoba udostępnia miejsca noclegowe. W końcu część podróżników woli wybrać się tam na własną rękę. Na szybko sprawdziłam i np. na stronie Lonely Planet proponują nocleg w miejscowościach: „Doolin, 6km north; other options include Liscannor, 6km south, and Lahinch, 10km southeast.”

 2. Dla mnie one są przepiękne. Dokładnie o takim widoku najbardziej marzę. Wspaniałe. Podeślę siostrez, która wybiera się tam wiosną.

 3. Ania mówi:

  Bardzo tam ładnie 🙂 marzy mi sie to miejsce 🙂

  1. W takim razie trzymam kciuki!:)

 4. Bomba! Koleżanko kochana, nie wahaj się ani chwili- Klify Moher są niesamowite? Jak sama Irlandia?

 5. Miejsce robi niesamowite wrażenie. Piękne zdjęcia!

  1. Irmina mówi:

   Dziękuję:) Na żywo wygląda jeszcze lepiej!

 6. lawyerka mówi:

  Wow! Piękne miejsce! Nie dziwię się, że ciągną tam takie tłumy! Co do zorganizowanych wycieczek – wcale nie mam nic przeciwko nim. Moim zdaniem to wcale nie jest taki zły sposób na zwiedzanie, a przy okazji odciążenie głowy od zajmowania się organizacją. Oczywiście poznawanie danego miejsca na własną rękę też ma swoje uroki, zwłaszcza, jeżeli dysponujemy większą ilością czasu i możemy na spokojnie poznawać i odkrywać 😉

  1. Irmina mówi:

   Fakt, organizacja potrafi czasem zająć sporo czasu, który można by było wykorzystać w inny sposób.
   Myślę, że generalnie do wycieczek to trzeba mieć po prostu szczęście- dobry przewodnik, cena, czas, kameralna grupa…

 7. Mom on top mówi:

  Wow, ale tam jest super! Uwielbiam takie klimaty, znacznie mi się bardziej takie okolice podobają niż jakieś egzotyczne miejsca 🙂

  1. Wiesz, że ostatnio doszłam do podobnego wniosku? Nie wiem czy to przeznaczenie czy jak, ale właśnie jeździmy w takie miejsca, a nie na rajskie plaże:D Ale wiadomo, na słoneczku też czasami fajnie się wygrzać:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.