Podróże

50 TWARZY LIMERICK, CZYLI CO ZOBACZYĆ W WYMIERAJĄCYM MIEŚCIE (IRLANDIA)

Limerick, Irlandia: co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Limerick? Chociaż samo miasto nie cieszy się taką popularnością jak np. Galway, to wciąż ma asa w rękawie. Jest nim… samo Limerick. Barwne, z różnorodną architekturą, trochę zaniedbane, ale z klimatem. Nie znajdziesz tu typowo turystycznej aury, a prawdę. Prawdę o tym jak wygląda Irlandia na co dzień. Plus kilka ciekawych atrakcji turystycznych.

Naprawdę bym chciała, aby tytułowe stwierdzenie, że Limerick, to wymierające miasto, było krzywdzące. Niestety tak nie jest. Ludzie stąd uciekają- bliskość takich atrakcyjnych turystycznie miejsc jak Galway czy brak porządnego centrum handlowego nie zachęca do przesiadywania tutaj. Co więcej, miasto ostatnio walczyło o miano europejskiej stolicy kultury i przegrało. Właśnie z Galway.

Nie zmienia to jednak faktu, że Limerick jest ciekawostką i atrakcją samą w sobie. Nie bez powodu nazwałam post „50 twarzy Limerick„. Znajdziesz tu istne pomieszanie z poplątaniem. Od porządku przez chaos, od drewna do kamienia i cegły, od piękna do brzydoty, od sztuki ulicznej do zwykłego wandalizmu.

To barwne miasto ma kilka atrakcji turystycznych, które można (czy warto oceń sam) zobaczyć, jednak jego wartość kryje się w nim samym. Tak jak Seul, Limerick warto zwiedzić ot tak, po prostu. Przeznaczyć kilka godzin na spacer i obserwować. Najlepiej z aparatem w ręku.

W tym artykule znajdziesz:

 • pro tip jeśli masz w planach szersze zwiedzanie Irlandii
 • atrakcje Limerick, które warto zobaczyć
 • zdjęcia z chodzenia po mieście Limerick bez celu, czyli co możesz zobaczyć nie szukając
 • sprawdzoną kawiarnię z zacną kawą i czekoladą
 • bezpłatną interaktywną mapkę atrakcji Limerick
BEZPŁATNY E-BOOK: 10 POMYSŁÓW NA WEEKENDOWE WYCIECZKI PO POLSCE. POZNAJ CIEKAWE MIEJSCA NA WYPAD

PRO TIP: LIMERICK JAKO BAZA WYPADOWA

Zanim zaczniemy, to chcę wspomnieć o jednej istotnej rzeczy. Mianowicie, miasto jest świetną bazą wypadową do innych aglomeracji.

Kursy odchodzą z Arthurs Quay Shopping Centre (autobusy) oraz Limerick Railway & Bus Station (autobusy, pociągi). Wszystkie te „przystanki” oznaczyłam ci na mapie z atrakcjami Limerick, którą znajdziesz na końcu tego wpisu.

Wracając jednak do Limerick jako bazy wypadowej. Przykładowo, z tego miasta możesz między innymi dojechać do takich miejsc jak:

Droga z punktu A do punktu B trochę ci zajmie, więc polecam zaopatrzyć się w dobrą książkę np. jeden z reportaży wydawnictwa Czarne. A jeśli lubisz lektury w języku angielskim, dobrze sprawdzi się np. Wild: a journey from lost to found Cheryl Straid

Przejdźmy teraz do atrakcji Limerick, a później pokażę ci efekty chodzenia bez celu po tym kolorowym mieście.

LIMERICK, IRLANDIA: CO WARTO ZOBACZYĆ

OCZYWISTA ATRAKCJA LIMERICK: KING JOHN’S CASTLE

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Jedna z głównych atrakcji Limerick, czyli zamek
AdresNicholas St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarciacodziennie 10:00-17:00
Koszt11,70 euro dorośli; 8,55 euro dzieci (ceny z wliczoną 10% zniżką online)
Strona wwwKing John’s Castle
FanpageKing John’s Castle

Na początek najbardziej oczywista atrakcja Limerick, czyli zamek znajdujący się przy rzece Shannon. Wybudowany w latach 1200-1212 nadal cieszy oko i jest w całkiem dobrym stanie. I tutaj kończą się moja wiedza na jego temat. Razem z Lubym zdecydowaliśmy, że obejrzymy go jedynie z zewnątrz, a zwiedzimy następnym razem.

Dlaczego?

Cena. Obydwoje wychodzimy z założenia, że jednak 10 euro to trochę za dużo w budżetowej podróży. Mam jednak nadzieję, że wrócimy do Limerick już podczas bardziej „wypasionego” wyjazdu i poznamy King John’s Castle dogłębniej.

Więcej informacji o zamku wraz ze zdjęciami znajdziesz np. tutaj.

LIMERICK KAMERALNIE: ST MARY’S CATHEDRAL

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
AdresBridge Street, Limerick, V94 E068, Irlandia
Strona wwwSaint Mary’s Cathedral Limerick

Coś dla fanów budowli sakralnych. Jest co zobaczyć w środku, cmentarz wokół również ciekawie się prezentuje. Czy St Mary’s Cathedral to punkt obowiązkowy na mapie atrakcji? Hmm, w Limerick raczej nie ma punktów obowiązkowych, decyzja należy do ciebie.

Osobiście cieszę się, że znaleźliśmy czas na zwiedzenie tej katedry.

LIMERICK NIEZNANE: BOURKE HOUSE I STARA FONTANNA

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Adres57 Athlunkard St, Limerick, Irlandia

Raczej nie znajdziesz o tym miejscu wzmianki w przewodniku po atrakcjach turystycznych Limerick, a szkoda. Bourke House przedstawia architekturę typową dla Irlandii, a został wybudowany prawdopodobnie ok. 1168 przez Domnall Mór O’Briena.

Nazwę budynek ma po właścicielu Johnie Bourke mieszkającym tu ok. 1650 roku. Średniowieczny dom ucierpiał podczas budowy ulicy na której się obecnie znajduje. Z tego też powodu, dzisiaj możemy podziwiać tylko jedną ścianę. Poza tym, jest tu fontanna w stylu gotyckim wbudowana w mur w ramach prezentu dla miasta Limerick. Jak dla mnie, warto zobaczyć.

PEREŁKA WŚRÓD ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH LIMERICK: THE HUNT MUSEUM

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
AdresRutland St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarciawt-sb 10:00-17:00; ndz 11:00-17:00; pon nieczynne
Koszt7,50 euro dorośli; dzieci poniżej 16 lat bezpłatnie
Strona wwwThe Hunt Museum
FanpageThe Hunt Museum

Muzeum zbierające kolekcję m.in rodziny Hunt. Nie dajcie się zwieźć nazwie, to nie miejsce z rzeczami do polowania. Stała wystawa jest o tyle ciekawa, że można otwierać szuflady oraz szafki, ale!

Najlepsze wystawy są te tymczasowe. My akurat trafiliśmy na „Contrasting visions of Ireland: Jack B. Yeats i Paul Henry”. Jak kocham mamę, nigdy nie byłam na ciekawym oprowadzaniu po malarstwie. Przewodnik mówił w tak interesujący sposób, że nie sposób było ziewać. Zdecydowanie polecam zwiedzenie tego muzeum.


Dołącz do Załogi Na Pokładzie Życia:


ST JOHN’S CHURCH

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Kolejny typowo irlandzki kościół z ciekawym cmentarzem. Dosłownie kilka kroków dalej znajduje się również St John’s Cathedral. Co kto lubi. Nam z Lubym te kościoły się podobały (zarówno z zewnątrz jak i w środku), ale decyzja czy odwiedzić je czy nie, należy do ciebie.

JOHN’S SQUARE

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

John’s Square, to reprezentacyjny kamienny plac w Limerik, gdzie znajdziesz nadal zamieszkałe budynki. Obecnie jest to miejsce zabytkowe, jednak i w tym przypadku przewodniki o nim milczą.

KOLEJNA TURYSTYCZNA PEREŁKA LIMERICK I TO ZA DARMO! LIMERICK CITY GALLERY OF ART

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
AdresCarnegie Building, Pery Square, Limerick, Irlandia
Godziny otwarciapon-sb 10:00-17:00; ndz 12:00-17:00 (zamknięte w święta państwowe)
Kosztbezpłatne
Strona wwwLimerick City Gallery of Art
FanpageLimerick City Gallery Of Art

Niepozorne muzeum, a w środku… wystawa (na piętrze), którą określiłabym jako tykającą bombę. Wali po garach jak mało co. Chris Doris pojechała ostro po bandzie.

Obrazy dotyczące śmierci, samobójstwa, ironii życia. Każdy niosący indywidualne przesłanie. Myślę, że warto zobaczyć. Uświadamia ona rzeczy o których na co dzień nie myślimy, a są ważne. Wejście jest darmowe, więc nie masz wymówek. Koniecznie tam zajrzyj jeśli będziesz mieć taką możliwość.

Więcej info o wystawie: The Space Between – new work from artist and healer Chris Doris

Tuż obok muzeum znajduje się People’s Park. Dobre miejsce na ochłonięcie po obejrzeniu prac Doris.

PS: Możliwe, że jak będziesz w Limerick w galerii będzie już inna wystawa. Niemniej jednak polecam ci zapoznanie się z tą atrakcją, tym bardziej że jest bezpłatna.

BEZPŁATNY E-BOOK: 10 POMYSŁÓW NA WEEKENDOWE WYCIECZKI PO POLSCE. POZNAJ CIEKAWE MIEJSCA NA WYPAD

50 TWARZY LIMERICK: SPACER PO IRLANDZKIM MIEŚCIE

Odbębniliśmy atrakcje, teraz czas na bardziej codzienne oblicze Limerick. Turystycznym miejscom mówimy „pa pa” i bierzemy się za odkrywanie irlandzkiego klimatu w mieście o wielu twarzach.

W tym miejscu, kończy się moje gadanie. Krótko jeszcze podsumuję wizytę w Limerick, ale to później. Teraz zapraszam cię na spacer.

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

ZOBACZ TEŻ: KLIFY MOHER: JAK DOJECHAĆ, CZYLI PODRÓŻNICY RECENZUJĄ WYCIECZKĘ Z BARRATT TOURS

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Szukasz noclegu w Limerick? Spróbuj na Booking’u:

Booking.com

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Przykład sztuki ulicznej w Limerick, Irlandia

ZOBACZ TEŻ: GALWAY W JEDEN DZIEŃ, CZYLI WIZYTA NAD OCEANEM I SMUTNA(?) PRAWDA

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Mini off-topic: jeśli chcesz urozmaicić swoje zdjęcia z podróży, polecam ci zaopatrzyć się w zestaw obiektów do smarfona. Limerick to ciekawe miasto do fotografowania, więc będziesz mieć spore pole do popisu.

Oto przykładowy zestaw obiektywów: Zestaw 3 obiektywów do smarfona z klipsem

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

ZOBACZ TEŻ: POCZUĆ WIATR WE WŁOSACH: ROWEREM PRZEZ KILLARNEY NATIONAL PARK

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Niby Limerick na pierwszy rzut oka nie wygląda na umierające, prawda? Ta feeria barw nie przywodzi na myśl smutku czy porzucenia, a jednak…

CHWILA WYTCHNIENIA W LIMERICK: SPRAWDZONA KAWIARNIA- THE STORY CAFE

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć
Pyszności w The Story Cafe (Limerick, Irlandia)
Adres9 Denmark St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarciapon-sb 08:00-18:00; ndz 09:30-18:00
FanpageStory Cafe LK

Chwila oddechu, czyli gorąca kawa lub czekolada. The Story Cafe, to przyjemne miejsce na odpoczynek z względnie niskimi cenami. Możesz też zamówić ciasto bądź coś na śniadanie. Krótko mówiąc, na pewno nie wydasz fortuny i będziesz zadowolony.

UWAGA! Możesz też wpaść na Milk Market, by zjeść coś bardziej lokalnego lub wybrać się na zakupy do Arthurs Quay Shopping Centre.

BEZPŁATNY E-BOOK: 10 POMYSŁÓW NA WEEKENDOWE WYCIECZKI PO POLSCE. POZNAJ CIEKAWE MIEJSCA NA WYPAD

MAPA ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH LIMERICK

Oddaję w twoje ręce bezpłatnie interaktywną mapę na której zaznaczyłam wszystkie omawiane w tym artykule atrakcje turystyczne Limerick wraz z kawiarnią oraz sklepami.

Enjoy!

PODSUMOWANIE: CO WARTO ZOBACZYĆ W LIMERICK?

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

dwa sposoby na zwiedzanie Limerick: albo odhaczasz podane w przewodniku atrakcje turystyczne Limerick, albo olewasz je ciepłym strumieniem moczu i stawiasz na spacer bez celu, w nadziei, że uda ci się odkryć prawdziwe oblicze tego irlandzkiego miasta.

Które wyjście jest lepsze?

Myślę, że obydwa mają swój urok. Jeżeli masz taką możliwość, fajnie będzie podzielić sobie zwiedzanie Limerick właśnie na dwie „fazy”: np. pierwszego dnia obskoczyć atrakcje, a drugiego iść na żywioł.

Jeżeli jednak masz tylko jeden dzień na zobaczenie tego irlandzkiego miasta, to zdecydowanie polecam ci tę drugą opcję. Weź aparat, otwórz szeroko swoje bystre oko i obserwuj. Główne atrakcje Limerick są w centrum, więc tak czy siak na nie trafisz. Skup się jednak na wyłapywaniu irlandzkiego klimatu. Obiecuję, że nie pożałujesz.

I na koniec kolejny off-topic fotograficzny: poniższe selfie zrobiliśmy sobie przy pomocy selfie-sticka. Jeżeli nie masz jeszcze kija w swoim arsenale, to najwyższy czas się zaopatrzyć. W Limerick nie zawsze spotkasz przechodniów mających czas na zrobienie ci fotki. Przykładowy selfie-stick warty uwagi: Huawei selfie stick.

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Chcesz sobie zapisać ten artykuł na później? Przypnij go na swojej tablicy na Pintereście i skorzystaj podczas zwiedzania Limerick:)

Trzymaj się ciepło,
Irmina


9 przemyśleń nt. „50 TWARZY LIMERICK, CZYLI CO ZOBACZYĆ W WYMIERAJĄCYM MIEŚCIE (IRLANDIA)”

 1. Bardzo się podoba! Kolorowo i bardzo klimatycznie. Jestem przyzwyczajona do takich spokojnych miast 🙂 W sumie w prawie każdym mniejszym szwajcarskim mieście są takie pustki.

  1. Szczerze mówiąc, dla mnie to niewątpliwy plus Limerick- można spokojnie spacerować i nikt nie wpierdzieli ci się w kadr w najmniej odpowiednim momencie;p
   Oj kusisz tą Szwajcarią, kusisz:)

 2. Ania mówi:

  Pięknie pokazane i bardzo interesująco 🙂

 3. Mom on top mówi:

  Pięknie tam! A co do wymierających miast, to niestety chyba jest teraz takich coraz więcej…

  1. Też mam takie wrażenie… Niby nie jesteśmy sami, bo zawsze możemy pogadać z kimś przez internet, ale paradoksalnie czujemy się bardziej samotni niż kiedyś. Może stąd to ciągnięcie do większych miast, gdzie pełno ludzi? Z drugiej strony, wiele osób przeprowadza się na wieś… Ciekawe jak wyglądają statystyki na dłuższą metę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.