50 TWARZY LIMERICK, CZYLI CO ZOBACZYĆ W WYMIERAJĄCYM MIEŚCIE (IRLANDIA)

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Limerick? Chociaż samo miasto powoli wymiera za sprawą m.in. Galway, to wciąż ma asa w rękawie. Jest nim… samo Limerick. Barwne, z różnorodną architekturą, trochę zaniedbane, ale z klimatem. Nie znajdziesz tu typowo turystycznej aury, a prawdę. Prawdę o tym jak wygląda Irlandia na co dzień.

Naprawdę bym chciała, aby stwierdzenie, że Limerick, to wymierające miasto, było krzywdzące. Niestety tak nie jest. Ludzie stąd uciekają- bliskość takich atrakcyjnych miejsc jak Galway czy brak porządnego centrum handlowego nie zachęca do przesiadywania tutaj. Co więcej, miasto ostatnio walczyło o miano europejskiej stolicy kultury i przegrało. Właśnie z Galway.

Nie zmienia to jednak faktu, że Limerick jest ciekawostką samą w sobie. Nie bez powodu nazwałam post “50 twarzy Limerick”. Znajdziesz tu istne pomieszanie z poplątaniem. Od porządku przez chaos, od drewna do kamienia i cegły, od piękna do brzydoty, od sztuki ulicznej do zwykłego wandalizmu.

To barwne miasto ma kilka atrakcji, które można (czy warto oceń sam) zobaczyć, jednak jego wartość kryje się w nim samym. Tak jak Seul, Limerick warto zwiedzić ot tak, po prostu. Przeznaczyć kilka godzin na spacer i obserwować. Najlepiej z aparatem w ręku.

LIMERICK: CO WARTO ZOBACZYĆ

MAPA ATRAKCJI

Zanim zaczniemy, to chcę wspomnieć o jednej istotnej rzeczy. Mianowicie, miasto jest świetną bazą wypadową do innych aglomeracji. Kursy odchodzą z Arthurs Quay Shopping Centre (autobusy) oraz Limerick Railway & Bus Station (autobusy, pociągi).

Przejdźmy teraz do atrakcji, a później pokażę ci efekty chodzenia bez celu po tym kolorowym mieście.

KING JOHN’S CASTLE

Adres: Nicholas St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarcia: 9:30-17:30 (kwiecień-wrzesień); 9:30-16:30 (październik-marzec)
Koszt: 10 euro dorośli, 5,25 euro dzieci

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Najbardziej oczywista atrakcja, czyli zamek znajdujący się przy rzece Shannon. Wybudowany w latach 1200-1212 nadal cieszy oko i jest w całkiem dobrym stanie. I tutaj kończą się moja wiedza na jego temat. Razem z Lubym zdecydowaliśmy, że obejrzymy go jedynie z zewnątrz. Dlaczego? Cena. Obydwoje wychodzimy z założenia, że jednak 10 euro to trochę za dużo w budżetowej podróży.

Więcej info o zamku znajdziesz np. tutaj.

ST MARY’S CATHEDRAL

Adres: Bridge Street, Limerick, V94 E068, Irlandia

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Coś dla fanów budowli sakralnych. Jest co zobaczyć w środku, cmentarz wokół również ciekawie się prezentuje. Czy to punkt obowiązkowy? Hmm, w Limerick raczej nie ma punktów obowiązkowych, decyzja należy do ciebie.

BOURKE HOUSE I STARA FONTANNA

Adres: 57 Athlunkard St, Limerick, Irlandia

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Raczej nie znajdziesz o tym miejscu wzmianki w przewodniku, a szkoda. Bourke House przedstawia architekturę typową dla Irlandii, a został wybudowany prawdopodobnie ok. 1168 przez Domnall Mór O’Briena. Nazwę budynek ma po właścicielu Johnie Bourke mieszkającym tu ok. 1650 roku. Średniowieczny dom ucierpiał podczas budowy ulicy na której się obecnie znajduje. Z tego też powodu, dzisiaj możemy podziwiać tylko jedną ścianę. Poza tym, jest tu fontanna w stylu gotyckim wbudowana w mur w ramach prezentu dla miasta. Jak dla mnie, warto zobaczyć.

THE HUNT MUSEUM

Adres: Rutland St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarcia: 10:00-17:00 (poniedziałek-sobota); 14:00-17:00 (niedziela)
Koszt: 5 euro dorośli, 2,50 euro dzieci

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Muzeum zbierające kolekcję m.in rodziny Hunt. Nie dajcie się zwieźć nazwie, to nie miejsce z rzeczami do polowania. Stała wystawa jest o tyle ciekawa, że można otwierać szuflady oraz szafki, ale! Najlepsze wystawy są te tymczasowe. My akurat trafiliśmy na “Contrasting visions of Ireland: Jack B. Yeats i Paul Henry”. Jak kocham mamę, nigdy nie byłam na ciekawszym oprowadzaniu po malarstwie. Przewodnik mówił w tak interesujący sposób, że nie sposób było ziewać. Zdecydowanie polecam.

THE STORY CAFE

Adres: 9 Denmark St, Limerick, Irlandia
Godziny otwarcia: 8:00-20:00 (codziennie)

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Chwila oddechu, czyli ciepła kawa lub czekolada. The Story Cafe, to przyjemne miejsce na odpoczynek z niskimi cenami (jak tylko znajdę rachunek, to dodam info). Możesz też zamówić ciasto bądź coś na śniadanie. Krótko mówiąc, na pewno nie wydasz fortuny i będziesz zadowolony.

UWAGA! Możesz też wpaść na Milk Market, by zjeść coś bardziej lokalnego lub wybrać się na zakupy do Arthurs Quay Shopping Centre.

ST JOHN’S CHURCH

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Kolejny typowo irlandzki kościół z ciekawym cmentarzem. Dosłownie kilka kroków dalej znajduje się również St John’s Cathedral. Co kto lubi. Nam z Lubym te kościoły się podobały (zarówno z zewnątrz jak i w środku), ale decyzja czy odwiedzić je czy nie, należy do ciebie.

JOHN’S SQUARE

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Reprezentacyjny kamienny plac, gdzie nadal znajdziesz zamieszkałe budynki. Obecnie jest to miejsce zabytkowe, jednak i w tym przypadku przewodniki o nim milczą.

LIMERICK CITY GALLERY OF ART

Adres: Carnegie Building, Pery Square, Limerick, Irlandia
Godziny otwarcia: 10:00-17:30 (poniedziałek-środa; piątek-sobota); 10:00-20:00 (czwartek); 12:00-17:30 (niedziela)
Koszt: darmowe

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Niepozorne muzeum, a w środku… wystawa (na piętrze), którą określiłabym jako tykającą bombę. Wali po garach jak mało co. Chris Doris pojechała ostro po bandzie. Obrazy dotyczące śmierci, samobójstwa, ironii życia. Każdy niosący indywidualne przesłanie. Myślę, że warto ją zobaczyć. Uświadamia ona rzeczy o których na co dzień nie myślimy, a są ważne. Wejście jest darmowe, więc nie masz wymówek. Koniecznie tam zajrzyj jeśli będziesz mieć taką możliwość.

Więcej info o wystawie: The Space Between – new work from artist and healer Chris Doris

Tuż obok muzeum znajduje się People’s Park. Dobre miejsce na ochłonięcie po obejrzeniu prac Doris.

50 TWARZY LIMERICK: SPACER PO MIEŚCIE

Odbębniliśmy atrakcje, teraz czas na bardziej codzienne Limerick. Turystycznym miejscom mówimy “pa pa” i bierzemy się za odkrywanie irlandzkiego klimatu w mieście o wielu twarzach.

W tym miejscu, kończy się moje gadanie. Krótko jeszcze podsumuję wizytę w Limerick, ale to później. Teraz zapraszam cię na spacer.

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Niby Limerick na pierwszy rzut oka nie wygląda na umierające, prawda? Ta feeria barw nie przywodzi na myśl smutku czy porzucenia, a jednak…

PODSUMOWANIE: CO WARTO ZOBACZYĆ W LIMERICK?

dwa sposoby na zwiedzanie Limerick: albo odhaczasz podane w przewodniku atrakcje, albo olewasz je ciepłym strumieniem moczu i stawiasz na spacer bez celu, w nadziei, że uda ci się odkryć prawdziwe oblicze miasta.

Które wyjście jest lepsze? Myślę, że obydwa mają swój urok. Jeżeli masz taką możliwość, fajnie będzie podzielić sobie zwiedzanie Limerick właśnie na dwie “fazy”: np. pierwszego dnia obskoczyć atrakcje, a drugiego iść na żywioł.

Jeżeli jednak masz tylko jeden dzień na zobaczenie tego miejsca, to zdecydowanie polecam ci tę drugą opcję. Weź aparat, otwórz szeroko swoje bystre oko i obserwuj. Główne atrakcje Limerick są w centrum, więc tak czy siak na nie trafisz. Skup się jednak na wyłapywaniu irlandzkiego klimatu. Obiecuję, że nie pożałujesz.

Limerick (Irlandia), co warto zobaczyć

Jak ci się podoba 50 twarzy Limerick?

Trzymaj się ciepło,
Irmina

Podoba ci się wpis? Nie bądź małpa i daj łapkę w górę/udostępnij wpis, przecież wiem, że tam jesteś;) Polajkuj fanpejdża bloga i zaobserwuj mnie na Instagramie. Dla ciebie, to klik i już, a dla mnie sygnał, że wszystko jest ok i nie gadam do samej siebie:D

ZOBACZ TEŻ:

9 myśli na temat “50 TWARZY LIMERICK, CZYLI CO ZOBACZYĆ W WYMIERAJĄCYM MIEŚCIE (IRLANDIA)

    1. Szczerze mówiąc, dla mnie to niewątpliwy plus Limerick- można spokojnie spacerować i nikt nie wpierdzieli ci się w kadr w najmniej odpowiednim momencie;p
      Oj kusisz tą Szwajcarią, kusisz:)

    1. Też mam takie wrażenie… Niby nie jesteśmy sami, bo zawsze możemy pogadać z kimś przez internet, ale paradoksalnie czujemy się bardziej samotni niż kiedyś. Może stąd to ciągnięcie do większych miast, gdzie pełno ludzi? Z drugiej strony, wiele osób przeprowadza się na wieś… Ciekawe jak wyglądają statystyki na dłuższą metę.

Dodaj komentarz