Podróże

SWOJSKIE PODLASIE #2: MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE, CZYLI RYCERZEM BYĆ

Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie raczej uznać za petardę urywającą zadki nie można. Jeśli ktoś spodziewa się tu wystroju bogatego niczym w gabinecie u prestiżowego prawnika, to srogo się zawiedzie. W środku znajdziemy śladowe ilości przepychu sprzed lat, ale za to możemy liczyć na dobrą zabawę dla najmłodszych.

Nie ukrywam, że nazwa “Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie” robi większe wrażenie niż samo miejsce o którym mowa. Raczej tu nie wrócimy, ale mimo wszystko chciałabym ci o tym muzeum opowiedzieć. Dlaczego? Myślę, że zamek w Liwie, to fajny przystanek pomiędzy atrakcjami. Gdy twoja latorośl zacznie w drodze drapać i wyć, że źle i niedobrze i do domu daleko, to warto skierować tu swoje kroki. Albo jeśli ty masz serdecznie dość wszystkiego i wszystkich i chcesz się trochę pośmiać.

MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Adres: ul. S. Batorego 2, 07-100 Liw (kliknij na obrazek mapy, aby znaleźć na mapie)
Godziny otwarcia: od 01.10 do 30.04 (wtorek-sobota 10:00-16:00; niedziela i święta 11:00-16:00);
od 01.05 do 30.09 (wtorek-piątek 10:00-16:00; sobota 10:00-18:00; niedziela i święta 11:00-18:00)
Opłata: normalny (7 zł), ulgowy (5 zł)
Więcej info: Zamek Zbrojownia Liw

Jednak zanim przejdę do sedna, pozwól, że opowiem ci pokrótce, cóż to za gagatek z tego zamku. Wszystko zaczęło się ok. 1429 roku, kiedy został zbudowany dla księcia warszawskiego Janusza I Starszego. Gdy wygasł ród Piastów (a konkretniej płeć brzydka), aż do wyjścia za mąż zamek przejęła księżniczka Anna Mazowiecka. Po zaślubinach włościa zostały przyłączone do korony.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Później zamek należał do królowej-wdowy Bony Sforzy, a jeszcze później ograbiali go Szwedzi. I tak budynek popadł w ruinę. Kiedy starostwo objął niemiecki starosta Ernst Gramss, postanowiono, że hańba to, a nie zabytek i trzeba z ziemią zrównać. Na szczęście, na horyzoncie pojawił się polski archeolog Otto Warpechowski, który wcisnął staroście kit, że to krzyżackie były kiedyś włościa dzięki czemu zamiast burzyć rozpoczęto odbudowę.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej zamku:

“Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Della Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny”.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

I muszę przyznać, że to prawda- jest i broń, i malarstwo, i meble. Wszystko się zgadza. Jeżeli ktoś jest amatorem tego typu sztuki, to na pewno znajdzie tu niejeden powód do westchnień w zachwycie i teatralnych omdleń.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

ALE PO CO TU PRZYJEŻDŻAĆ?

Ja jednak zachwyciłam się rzeczą prostą, wręcz prozaiczną, rozrywką godną dzieciaka, co to patykiem popychał oponę. Mianowicie, hełmy. W Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie (ufff, długa nazwa), można przymierzać hełmy. I nieważne, że wykonanie, za przeproszeniem, ssie i w sumie, to mogłabym założyć sobie wystylizowane wiaderko na głowę i efekt będzie podobny.

To nie jest ważne. Bo to wygląda jak hełm. I niech mnie piorun trzaśnie jeśli zaprzeczę, że bawiłam się przednio.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

I to do tego stopnia, że biedne dziecko (patrz na dole z lewej) czekało zakłopotane, aż się wreszcie od tych hełmów odkleimy. W milczeniu cierpliwie stało z tyłu, bojąc się cokolwiek powiedzieć. Chyba dobrze wczuliśmy się w role rycerzy…Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Przygotowując się do tego wpisu, nie omieszkałam dogłębniej wczytać się w stronę internetową tego przybytku i oto, co przeczytałam:

“Wszyscy odwiedzający Liw podkreślają unikalny, kameralny nastrój panujący w muzeum i jego najbliższej, nadrzecznej okolicy, nieskażonej cywilizacją, jakby żywcem przeniesionej z osiemnastowiecznych pejzaży”.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

I tak sobie myślę, że ci “wszyscy” to albo wstydziochy albo poważne osobistości. Tak, muzeum jest kameralne, tak, coś tam z wystrojem jest związane i tak, wokół jest zielono, a niedaleko płynie rzeczka Liwiec, ale serio, nikt nie wspomniał o tych hełmach?!

Przecież to jest właśnie najfajniejsza atrakcja w całym muzeum!

Dla dzieci.

I dla mnie.

Także jeśli czujesz ten klimat albo po prostu chcesz włożyć rycerski hełm na głowę, to polecam. Choćby po to warto do zamku w Liwie zajrzeć.

Naprzeciwko zamku (po skosie; na pewno zauważysz) jest knajpa. Jedzenie znośne, ceny również, więc jak cię za bardzo z tymi hełmami poniesie i zgłodniejesz od nadmiaru emocji, to polecam.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Podlasie

Mam nadzieję, że będziesz się dobrze bawić podczas wizyty w zamku. To nie jest must see, ale przejazdem można zahaczyć. Nie ukrywam, że miejsce ma potencjał i widzę tu spore pole do manewru jeśli chodzi o te hełmy. Serio, serio. Może warto byłoby iść w tym kierunku? Więcej przymierzania etc.? Jak myślisz?

Lubisz takie “inne” atrakcje w muzeum jak np. przymierzanie ubrań czy warsztaty?

Trzymaj się ciepło,
Irmina

Podoba ci się wpis? Pozostaw ślad po sobie w postaci lajka czy komentarza, daj się poznać. Spotkajmy się na fanpejdżu bloga i Instagramie. Wspólnie podróżujmy Na Pokładzie Życia.

ZOBACZ TEŻ:

BEZPŁATNY E-BOOK: 10 POMYSŁÓW NA WEEKENDOWE WYCIECZKI PO POLSCE. POZNAJ CIEKAWE MIEJSCA NA WYPAD

3 przemyślenia nt. „SWOJSKIE PODLASIE #2: MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE, CZYLI RYCERZEM BYĆ”

  1. Mom on top mówi:

    Uwielbiam takie miejscówki! W ogóle uwielbiam zwiedzać zamki 🙂 My w niedziele byliśmy na zamku Lipowiec 🙂

    1. Nie ukrywam, że nie jestem zaskoczona- pamiętam, że lubisz takie miejsca:) A zamek Lipowiec jeszcze przede mną, do nadrobienia!

  2. Super, my wczoraj odwiedziliśmy zamek w Malborku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *