Podróże

PASAŻ RÓŻY W ŁODZI: MAGIA W CENTRUM MIASTA (HISTORIA, ZDJĘCIA, INFORMACJE PRAKTYCZNE)

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

Jaka historia kryje się za stworzeniem Pasażu Róży? Cóż to takiego? Gdzie dokładnie znajduje się jedna z najpiękniejszych atrakcji Łodzi i kiedy można ją zobaczyć? Czytaj dalej i zobacz jak wygląda miejsce wyróżnione Złotą Pinezką Googla. W artykule znajdziesz również niezbędne informacje praktyczne.

Ale o co chodzi z tymi Złotymi Pinezkami? Google Maps z okazji 15. urodzin postanowiło uczcić swoje święto w nietypowy sposób i nagrodziło po jednej z atrakcji w każdym województwie Polski. O tym, które miejsce wygra, decydowali użytkownicy- firma wybrała te atrakcje, które otrzymały najlepsze opinie od użytkowników.

I tak się składa, że Pasaż Róży otrzymał Złotą Pinezkę jako najlepsza atrakcja w województwie łódzkim.

Czy mnie, jako rodowitą Łodziankę, to dziwi?

Absolutnie nie.

Dzisiaj pokażę ci dlaczego wybór użytkowników Google Maps jest jak najbardziej trafiony.

W tym artykule znajdziesz:

  • informacje praktyczne dot. Pasażu Róży (godziny otwarcia, adres itp.)
  • historię Pasażu Róży
  • zdjęcia tego miejsca
  • kilka słów o rewitalizacji, która właśnie jest w toku

PASAŻ RÓŻY W ŁODZI: INFORMACJE PRAKTYCZNE

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne
AdresPiotrkowska 3, 90-004 Łódź
Godziny otwarciacodziennie 08:00-22:00
Biletywejście bezpłatne
Strona wwwJoanna Rajkowska- Pasaż Róży

Tak, dobrze czytasz. Wejście do Pasażu Róży jest bezpłatne! Nie ma biletów ani żadnego cennika. Chyba że akurat w tym miejscu jest organizowany np. teatr czy inne wydarzenie kulturalne.

Pasaż Róży jest na ulicy Piotrkowskiej 3, natomiast można się do niego dostać również od ulicy Zachodniej. Na ten moment trwają prace nad rewitalizacją, o której później, więc jedynie przejście od Piotrkowskiej 3 jest możliwe.

PASAŻ RÓŻY W ŁODZI: CO TO TAKIEGO?

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

Autorką Pasażu Róży jest Joanna Rajkowska. Powstał on w ramach projektu Diamenty Łodzi wchodzącego w skład festiwalu Łódź Czterech Kultur. Prace trwały w 2013 i 2014 roku.

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

W efekcie kamienice w podwórku Piotrkowskiej 3 zostały pokryte kawałkami luster o różnorakich kształtach: znajdziesz tu prostokąty, kwadraty, trójkąty, romby i jakie sobie tylko inne kształty wyobrazisz. Całość tworzy wyjątkową mozaikę, która z ciemnego i szarego podwórka uczyniła rozświetlone i magiczne miejsce.

PASAŻ RÓŻY W ŁODZI: O HISTORII SŁÓW KILKA

Skąd pomysł na tak niecodzienny projekt? Joanna Rajkowska używając słowa „pasaż” odwołuje się do funkcji miejsca, które ma kierować przepływem ruchu ludzi między Piotrkowską, a Zachodnią.

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

Natomiast „Róża„, to jej córeczka będąca główną inspiracją do stworzenia mozaiki. Dziewczynka zachorowała na raka oka. Pasaż Róży symbolizuje jej drogę powrotu do zdrowia. Kawałki szkła szczelnie pokrywające fasady budynków, odzwierciedlają siatkówkę oka.

Joanna Rajkowska swoim projektem chce skłonić odbiorców do zwrócenia uwagi na cud widzenia i to jak bardzo od umiejętności składania obrazu naszych oczu zależy obraz, który widzimy. I jak łatwo, poprzez minimalny ruch, zmienić perspektywę.

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

Przechadzając się Pasażem Róży zauważysz, że tam wszystko jest możliwe. W zależności od tego czy zrobisz krok w przód czy w tył, kawałki luster pokazują ci coś zupełnie innego. Dzięki temu, że są o tak wielorakich kształtach, konfiguracje obrazu mnożą się i mnożą. To sprawia, że wizyta w Pasażu Róży w Łodzi, to wyjątkowa przygoda, która przyciąga turystów z różnych zakątków świata.

JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ


Sporo zdjęć już ci pokazałam we wcześniejszych częściach tego artykułu, ale jak to mówią, od przybytku głowa nie boli;) Pasaż Róży o różnych porach dnia, jak również w nocy, potrafi totalnie zmienić swoje oblicze.

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne
Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

Kiedy zaplanować wizytę w tym miejscu? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo niezależnie od godziny, Pasaż Róży ma wiele do zaoferowania. Spróbuj tu wpaść zarówno w środku dnia jak i o zachodzie słońca. Kontrast światła jest niesamowity.

Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne
Pasaż Róży w Łodzi: historia, zdjęcia, informacje praktyczne

REWITALIZACJA W TOKU

Jak już wcześniej ci wspominałam, obecnie Pasaż Róży jest poddany rewitalizacji. Oznacza to, że możesz do niego wejść tylko od strony Piotrkowskiej. Przyznam, że z niecierpliwością czekam na ukończenie prac. Wstępne wizualizacje wyglądają dość.. betonowo. W skrytości serducha liczę na zdecydowanie więcej zieleni. I róży rzecz jasna!

https://www.facebook.com/lodzpl/posts/10157890926504864

Prace rozpoczęły się w lutym 2020, a planowane zakończenie rewitalizacji przypada na pierwszy kwartał 2021 roku.

PASAŻ RÓŻY W ŁODZI: PODSUMOWANIE

Nie da się ukryć, że Pasaż Róży to miejsce wyjątkowe i jedna z najlepszych atrakcji w Łodzi. W pełni zasługuje na Złotą Pinezkę Google’a nie tylko ze względu na swój nietypowy charakter, ale również historię, która się za nim kryje.

Jako Łodzianka szczerze polecam ci zobaczyć to miejsce na żywo i przekonać się na własne oczy skąd te zachwyty. Dopiero doświadczając na własnej siatkówce magii Pasażu Róży, można w pełni docenić walory tej perełki.

Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT: