Szukasz praktycznych gadżetów podróżniczych na wyjazd? W tym artykule znajdziesz jedenaście propozycji przydatnych gadżetów na podróż samochodem i nie tylko. Wymienione rzeczy zostały przeze mnie sprawdzone w podróży i z powodzeniem służyły mi podczas krótszych czy dłuższych wojaży.
Kwestia praktycznych gadżetów podróżniczych, to można by rzec, temat rzeka. Jest wiele rzeczy, które mogą ci się przydać podczas podróży samochodem czy samolotem (albo dowolnie innym środkiem transportu).
Poniżej przedstawiam ci 11 propozycji przydatnych akcesoriów sprawdzonych przeze mnie w podróżniczych bojach. Bez zbędnego przedłużania, przechodzimy do listy.
PRO TIP: Jeśli szukasz pomysłów na prezent dla kogoś uwielbiającego podróże, przygotowałam dla ciebie zestawienie 100 różnych opcji! Znajdziesz je w tym artykule: 100 POMYSŁÓW NA PREZENTY DLA PODRÓŻUJĄCYCH: OD ŚMIESZNIE TANICH DO PIEKIELNIE DROGICH
11 PRAKTYCZNYCH GADŻETÓW W PODRÓŻY
1. KUBECZEK MENSTRUACYJNY: PRAKTYCZNY GADŻET PODCZAS OKRESU
Używam kubeczka menstruacyjnego już od kilku miesięcy i bez dwóch zdań, to fantastyczny kompan podróży. Będąc w drodze kilka godzin nie muszę się martwić o higienę i wyglądać co chwilę najbliższej toalety. Kubeczek menstruacyjny daje mi ogromną swobodę i czuję się po prostu lepiej. Swój egzemplarz kupiłam w Rossmannie, ale w sieci jest mnóstwo innych kubeczków (kliknij tutaj, aby zobaczyć).
Zdaje sobie oczywiście sprawę, że nie u każdej osoby się sprawdzi. To normalne. Niektóre gadżety są uniwersalne, inne nie. Myślę, że warto spróbować „przejść” z podpasek czy tamponów na kubeczek menstruacyjny, a później zadecydować czy jest to coś dla ciebie.
Z naciskiem na „spróbować”, a to dlatego, że sama przed długi czas czułam obrzydzenie w stosunku do kubeczków menstruacyjnych. Perspektywa „trzymania w sobie” krwi średnio do mnie przemawiała. Na szczęście w końcu przełamałam się i doszłam do wniosku, że nie miałam racji. Kubeczek menstruacyjny jest zdecydowanie czystszy niż inne środki (nie brudzisz się krwią, więc nie musisz się myć za każdym razem, a wiadomo, że w podróży nie zawsze jest to możliwe), a dodatkowo o wiele bardziej przyjazny dla portfela. Kupujesz raz i służy ci przez dłuuugi czas.
Polecam spróbować. Może się okazać, że będzie twoim ulubionym gadżetem w podróży podczas okresu:)
Na zachętę dodam, że z powodzeniem używam kubeczka menstruacyjnego, kiedy jeździmy po Polsce i śpimy w samochodzie. To specyficzny typ podróżowania, bywają dni, gdy prysznica nie uświadczysz. Dzięki temu podróżniczemu gadżetowi nie muszę się tym przejmować, bo eliminuję kwestię bakterii. Dobrze dobrany i założony kubeczek nie przecieka.
Zrzut ekranu z moich Insta Stories @napokladziezyciapl (reakcje Załogi na wieść o kubeczku menstruacyjnym) Zrzut ekranu z moich Insta Stories @napokladziezyciapl (reakcje Załogi na wieść o kubeczku menstruacyjnym)
PRO TIP: Korzystając z kubeczka menstruacyjnego podczas wyjazdu, miej zawsze ze sobą paczkę chusteczek. Dlaczego? Często w kabinie z toaletą nie ma umywalki i możesz wypłukać kubeczek dopiero jak wyjdziesz na przestrzeń wspólną. Raczej średnia perspektywa… Dlatego też, w takim przypadku, polecam ci wylać krew do toalety i wytrzeć do sucha kubeczek chusteczką. Możesz również mieć zawsze pod ręką wodę w butelce i przemyć kubeczek nad sedesem.
2. KOŁCZAN PRAWILNOŚCI, CZYLI… NERKA (SASZETKA)
Tak, szczerze przyznaję, że nabijałam się z tego podróżniczego gadżetu. Kołczan prawilności kojarzył mi się z typowym dresiakiem stojącym w bramie dumnym z dzierżonego w dłoni piwa:D Za nic nie chciałam się przekonać do nerki aż w końcu… Luby dostał kołczan prawilności w prezencie. I tak się jakoś stało, że kołczan noszę ja:D
Żadna torebka ani plecak nie dały mi takiego komfortu, jeśli chodzi o noszenie niezbędnych rzeczy ze sobą, jak nerka/saszetka na biodro. Jest ultra lekka, dzięki czemu niezależnie czy zapnę ją wokół pasa czy przewieszę przez ramię nic mnie boleć nie będzie. Cieszę się, że posłałam do kąta swoje skojarzenia związane z tym gadżetem i dałam mu szansę. Warto!
Jako blogerka podróżnicza robię masę zdjęć w podróży (moim obiektywem jest telefon), a dzięki kołczanowi prawilności mogę szybko sięgnąć po sprzęt. Saszetka jest na tyle duża, że spokojnie mieści sporych rozmiarów smartfon.
Poniżej kilka propozycji nerek/saszetek, które znalazłam dla ciebie (bardziej „fancy” niż nasza;):
3. ŚPIWORY FORCLAZ TREK 500 0°C: SPANIE W AUCIE JUŻ NIE STRASZNE!
Te śpiwory to hit naszego roadtripu po Polsce! Na wszelki wypadek pozwól, że ci wyjaśnię: w październiku wyruszyliśmy z Lubym w roadtrip po Polsce w poszukiwaniu zacnych zamków (w przygotowaniach e-book o zamkach w Polsce:).
Przejechaliśmy kilkanaście województw śpiąc w aucie. Początkowo była to odpowiedź na sytuację epidemiczną (większe poczucie bezpieczeństwa i brak zależności od obostrzeń hotelowych). Jednak z czasem przerodziła się w zacną zajawkę, która dostarcza nam niemało ciekawych przygód i dobrych wspomnień.
Swoją drogą jeżeli interesuje cię temat nocowania w samochodzie osobowym w Polsce, to zostawiam linki do artykułów, które ukazały się Na Pokładzie Życia:
SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?
GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
JAK NOCOWAĆ W SAMOCHODZIE: PRZYGOTOWANIE AUTA OSOBOWEGO DO SPANIA
Ale do brzegu. W związku z naszym planem spania w aucie, musieliśmy zaopatrzyć się w dobre śpiwory. Po dogłębnych poszukiwaniach zdecydowaliśmy się właśnie na śpiwory Forclaz Trek 500 0°C I to był strzał w dziesiątkę! Wyobraź sobie, że były noce, kiedy mumie tak nas grzały, że trzeba było się odpinać. Korzystając z tych śpiworów nie potrzebowaliśmy żadnego dodatkowego okrycia czy zakładania na siebie pięciu warstw ubrań.
Pierwsza przymiarka śpiworów Śpiwory w akcji, czyli spanie w aucie osobowym
Temperatury w nocy w aucie nie rozpieszczały, a i tak było nam ciepło. Dzięki temu, że śpiwory są typu „mumia”, nie musisz się martwić, że zmarznie ci głowa. Całe ciało jest dobrze chronione. Z czystym sercem polecam zainwestowanie w te śpiwory.
PRO TIP: Przed wejściem do śpiwora, dobrze się rozgrzej. Inaczej nawet najlepsza mumia nic tu nie pomoże. Zadaniem śpiwora jest utrzymanie ciepła, które „wydobywa się” z twojego ciała dlatego tak istotne jest by kłaść się spać rozgrzanym. Możesz porobić np. pajacyki przed autem:D
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SPRAWDZIĆ PARAMETRY ORAZ OBECNĄ CENĘ ŚPIWORA FORCLAZ TREK 500 0°C
4. STATYW, CZYLI NAJLEPSZY PRZYJACIEL PIĘKNYCH PAMIĄTKOWYCH ZDJĘĆ
Uwielbiasz przywozić z podróży fantastyczne pamiątkowe zdjęcia? A może po prostu chcesz przełamać rutynę „zwykłych selfie” w albumie ze zdjęciami? Jest na to sposób! Statyw do aparatu/telefonu pozwoli ci nie tylko na większą elastyczność, ale również niezależność. Strzelisz sobie taką fotkę o jakiej od dawna marzysz bez proszenia się kogokolwiek o pomoc. Zresztą wiesz jak to jest, poprosisz, ktoś zrobi ci fotę, ale raczej rzadko odzwierciedla ona efekt, który chcesz uzyskać. A trudno męczyć obcą osobę, żeby robiła kilkanaście ujęć.
UWAGA! Jeśli korzystasz z aparatu w telefonie pamiętaj, aby kupić „przejściówkę” do statywu.
Zdecydowanie polecam ci zaopatrzyć się w statyw. Gdyby nie fakt posiadania go, wiele naszych pięknych zdjęć z podróży nigdy by nie powstało. Szczerze mówiąc żałuję, że nie mieliśmy go od samego początku naszej przygody z podróżowaniem.
Myślę, że nie przesadzę, że to jeden z naszych najlepszych i najbardziej przydatnych gadżetów podróżniczych. Bez względu czy wybieramy się do ciepłych krajów, czy wręcz przeciwnie- statyw zawsze się przydaje.
PRO TIP: Jeśli mocno wieje pamiętaj, aby dobrze ustabilizować statyw przed zrobieniem zdjęcia. Najlepiej mocno wbij go w ziemię albo upewnij się, że jeśli się „gibnie”, to spadnie na coś miękkiego. Dodatkowo, jeśli robisz zdjęcia telefonem, koniecznie zadbaj o to, aby miał szybkę ochronną na ekran! Dzięki temu, jeśli nie daj absolucie, statyw upadnie, twój telefon będzie cały.
Poniżej przykłady statywów do zdjęć:
PS: Nie chcesz korzystać ze statywu, ale marzysz o uniezależnieniu się od innych? Polecam ci zakup selfie-kija. Taki podróżniczy gadżet możesz nawet schować do kieszeni kurtki, więc nie musisz nosić ze sobą plecaka.
5. TERMOS MARTES TRONT 1000 ML
Z tym termosem, to jest śmieszna historia, bo kupiliśmy go z Lubym w wyniku…. dziadowania:D Mianowicie, szukaliśmy dobrego termosu, ale w korzystnej cenie. Chodziliśmy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu naszego wymarzonego termosu, który nie kosztowałby 100 zł.
Aż w końcu znaleźliśmy. Termos Martes Tront 1000 ML, który ci polecam, kosztował nas niecałe 40 zł (w promocji). I wiesz co? Zaskoczył nas tym jaki jest dobry. Podczas naszego roadtripu po Polsce, spokojnie trzymał ciepło kawy/herbaty przez cały dzień.
A nie ma nic przyjemniejszego niż napić się ciepłej herbaty pod wieczór. Dzięki temu termosowi, to jest możliwe. Zdecydowanie warto było się go naszukać, by cieszyć się takimi chwilami. Polecam. Może to nie jest pierwsza rzecz przychodząca na myśl, gdy myśli się o gadżetach podróżniczych, ale na pewno ultra przydatna!
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SPRAWDZIĆ PARAMETRY I OBECNĄ CENĘ TERMOSA MARTES TRONT 1000 ML
6. MINI LATARKA (Emos Led Cree 3W 3X Aaa z zoomem)
Klasyk wśród podróżniczych gadżetów, czyli mini latarka. Przede wszystkim, to inwestycja w twoje bezpieczeństwo. A nuż widelec będziesz wracać późno z gór albo wysiądzie ci bateria w telefonie. Mając taką latarkę pod ręką, będziesz się czuć bezpiecznie. Nic dodać, nic ująć.
PRO TIP: Przed wyruszeniem w podróż sprawdź na jakie baterie działa twoja mini latarka i zaopatrz się w jedną czy dwie sztuki zapasowe. Jak to się mówi, strzeżonego strzeże;)
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SPRAWDZIĆ PARAMETRY I OBECNĄ CENĘ LATARKI EMOS LED CREE 3W 3X AAA Z ZOOMEM
7. KUCHENKA TURYSTYCZNA W PODRÓŻY AUTEM I NIE TYLKO
Niech żyje po wszech czasy wynalazek jakim jest kuchenka turystyczna! Teraz już rozumiem dlaczego niektóre podróżniczki czy niektórzy podróżnicy nie ruszają się z domu bez zabrania ze sobą kuchenki turystycznej. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu. A jak wiesz, nie zawsze podróż trwa na tyle długo by codziennie stołować się w restauracjach.
Kiedy spaliśmy w samochodzie osobowym (tak, to ten roadtrip po Polsce o którym wcześniej ci tu wspominałam), zależało nam na tym, aby maksymalnie wydłużyć czas zwiedzania. W końcu w październiku robi się ciemno dość szybko. Dodatkowo, z racji obecnej sytuacji, chcieliśmy spiąć budżet w możliwie jak największym zakresie.
Posiłki przygotowywane na kuchence turystycznej sprawiły, że sporo pieniędzy zostało nam w kieszeni, nie mówiąc o zaoszczędzonym czasie, który mogliśmy przeznaczyć na zwiedzanie. 20 minut i obiad był gotowy. Kuchenka turystyczna jest prosta w obsłudze niczym budowa cepa, więc praktycznie każdy może z niej skorzystać.
Dodatkowym atutem posiadania własnej kuchni jest fakt, że możesz w każdej chwili zjeść obiad w pięknym miejscu: nad jeziorem, rzeką czy wśród drzew. Odpada żmudne poszukiwanie restauracji z widokiem. Wystarczy, że znajdziesz interesujące cię jezioro i voila- twoja prywatna restauracja jest gotowa.
Poniżej przykłady kuchenek turystycznych i akcesoriów:
PRO TIP: Niezależnie jaką kuchenkę turystyczną wybierzesz (czy to na kartusze czy z możliwością podłączenia do butli, a może 2 w 1) pamiętaj, aby po użyciu prawilnie wszystko rozmontować! Nie zostawiaj kartusze w środku kuchenki czy podłączonej butli z gazem. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
8. POWERBANK REDMI 20000mAh (PB200LZM): GADŻET PODRÓŻNICZY NA KAŻDY WYJAZD
Powerbank Redmi 20000mAh (PB200LZM) to jest petarda! Idealnie sprawdził się podczas naszego roadtripu po Polsce i nie raz ratował nas przed całkowitym odcięciem. Śpiąc w samochodzie osobowym, masz zdecydowanie mniejszy dostęp do źródeł prądu niż korzystając ze „zwykłych” opcji noclegowych, więc taki powerbank to wybawienie.
Nie tylko ma dużą pojemność, ale też szybko ładuje podłączone urządzenia. Mieliśmy wcześniej inny powerbank i to był dramat jeśli chodzi o wydajność. Używanie Redmi 20000mAh (PB200LZM), to serio bajka.
PRO TIP: Jak naładować powerbank w podróży? Jeżeli zdecydujesz się na spanie na stacji benzynowej, zawsze możesz wybrać takie miejsce, gdzie jest kącik do siedzenia. Kup kawę czy jakąś kanapkę i… ładuj urządzenia;)
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SPRAWDZIĆ PARAMETRY I OBECNĄ CENĘ POWERBANKA REDMI 20000MAH (PB200LZM)
Kawa z rana jak śmietana Roadtrip po Polsce- kawa w podróżniczym kubku
9. KUBEK EMALIOWANY Z TWOIM ULUBIONYM MOTYWEM
Nie ma nic piękniejszego niż kawa o poranku pita w podróży z jakiegoś ekstra kubka. Wraz z Lubym kupiliśmy sobie takie kubki w Dolinie Muminków w Finlandii, ale nikt nie mówi, że musisz lecieć w podskokach aż tam, by znaleźć coś ciekawego.
Poniżej kilka propozycji kubków emaliowanych z motywem podróżniczym, które znalazłam dla ciebie:
10. SZAMPON W KOSTCE: PRAKTYCZNY „GADŻET” W PODRÓŻNICZEJ KOSMETYCZCE
Jeden z najbardziej praktycznych kosmetyków w podróży ever! Podczas roadtripu po Polsce, z szamponu w kostce używałam zarówno ja, jak i Luby. Wybitnie wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli musisz się spieszyć. Wiadomo, prysznic na MOP-ie czy stacji benzynowej rządzi się zupełnie innymi zasadami niż w domu i nie ma czasu na długie kąpiele. Dzięki szamponowi w kostce mycie głowy jest ekspresowe, a dodatkowo przyjaźniejsze dla środowiska (zero zbędnego plastiku! Mydło jest zapakowane w kartonik).
Jak korzystać z mydła w kostce? Moczysz mydło i delikatnie pocierasz nim mokre włosy. Elegancko się pieni i skutecznie zmywa z głowy cały kurz zgromadzony podczas podróży.
Przyznaję, że przed zakupem mydła w kostce miałam wątpliwości co do jego praktyczności jako gadżetu w podróży. Na szczęście myliłam się. Co więcej, po tak pozytywnych testach w terenie, mam zamiar korzystać z szamponu w kostce również w zaciszu domowym.
PRO TIP: Pojemnik na szampon w kostce DIY? Wykorzystaj pojemniki na żywność, które masz w kuchni:) Możesz również skorzystać z mniejszego słoika czy opakowania po margarynie:D Rozejrzyj się, jestem pewna, że znajdziesz odpowiednie opakowanie, czy to w kuchni czy w łazience. Może akurat skończył ci się jakiś kosmetyk z odkręcaną pokrywką?
Poniżej przykładowe szampony w kostce:
11. PAROWNICA PHILIPS STEAM&GO GC360/30
Teraz gadżet dla osób, którym zależy na ubraniach wyglądających na tip top. Zabrałam taką parownicę w podróż po Cyprze Południowym i absolutnie nie żałuję. Idealnie zmieściła się w plecaku z bagażem podręcznym i dzielnie służyła nam przez cały wyjazd.
Już nie musiałam się martwić czy schowam wszystkie ubrania elegancko do plecaka (choćby nie wiem jak, i tak rzeczy są zawsze w jakimś stopniu pogniecione). Operowanie parownicą Philips Steam&Go GC360/30 na koszulce czy sukience zajmuje kilka do kilkunastu minut i voilà, ubranie gotowe.
PRO TIP: Aby mieć pewność, że twoje ubranie nie pogniecie się tuż po parowaniu, postaraj się pozostawić je na wieszaku czy na łóżku (parownicy można używać również, kiedy ubranie leży) przez pół godziny. Najlepiej „zaparuj” je wieczorem, a rano będzie gotowe i odpowiednio usztywnione, dzięki czemu mniej się pogniecie w użytkowaniu. Trik ten działa również w przypadku „zwykłego” prasowania żelazkiem. Odczekaj minimum pół godziny i dopiero wtedy załóż ubranie.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY SPRAWDZIĆ PARAMETRY I OBECNĄ CENĘ PAROWNICY PHILIPS STEAM&GO GC360/30
11 PRAKTYCZNYCH GADŻETÓW W PODRÓŻY: PODSUMOWANIE
Niezależnie jaki gadżet podróżniczy wybierzesz, kieruj się przede wszystkim przydatnością. Czy ta rzecz potrzebna ci do podróży samochodem? A może będziesz lecieć samolotem? Warto wziąć pod uwagę kwestię głównego transportu oraz twojego stylu podróżowania przed dokonaniem zakupu. W końcu szkoda by było, żeby wypatrzony przez ciebie podróżniczy gadżet kurzył się gdzieś w schowku czy w szafce.
Jeżeli natomiast pierwsze zakupy przydatnych rzeczy masz już za sobą i szukasz czegoś więcej, zachęcam cię do zajrzenia do tego artykułu: 100 POMYSŁÓW NA PREZENTY DLA PODRÓŻUJĄCYCH: OD ŚMIESZNIE TANICH DO PIEKIELNIE DROGICH Znajdziesz w nim masę ciekawych gadżetów oraz rzeczy związane z podróżami, które po prostu umilą ci czas czy korzystnie wpłyną na komfort podróży.
Udanych poszukiwań swojego podróżniczego must have!
Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.
Trzymaj się ciepło,
Irmina
WYRUSZ W PODRÓŻ:
- ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA
- ZAMEK W GOŁUCHOWIE: KLEJNOT WIELKOPOLSKI. ZWIEDZANIE, HISTORIA, ZDJĘCIA WNĘTRZ, CIEKAWOSTKI
- CO ZROBIĆ DLA SIEBIE, ABY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ PSYCHICZNIE: SELF-CARE W 11 ODSŁONACH
Ja bym jeszcze do tej listy dodała butelkę z filtrem, świetnie się sprawdza o każdej porze roku, a do tego oszczędzamy, nada sie także na lotnisku, no i nie produkujemy tyle plastiku! 😉
Dziękuję za komentarz:) A masz może jakąś butelkę do polecenia? Próbowałam już kilku, ale niestety jeszcze nie znalazłam ideału.
Fajny ten Twój blog. Od wiosny zacznę z Żoną nasze roadotripingowanie po Polsce. Pozdrawiam ze Śląska
Dziękuję, bardzo mi miło! Trzymam mocno kciuki za owocne roadtripowanie! Pozdrawiam:)
Z powyższych stawiam na statyw. Statyw to życie 😀 Dzięki niemu możemy robić zdjęcia nocą – ustawiając czas np na 30 sekund, fotki wychodzą boskie 🙂
A kubeczek.. mam, ale dla mnie niewypał 🙁 Bardzo chciałam się przekonać. Może powinnam kupić jakiś inny, ale drogie to cholerstwo (tak na tylko „spróbowanie”), więc tak się bujam ze standardowymi metodami…
Dokładnie, nie trzeba szukać miejsca, gdzie postawić aparat/telefon tylko montujesz do statywu i możesz być pewna, że zdjęcie wyjdzie ostre:)
Kurcze szkoda, że u ciebie kubeczek się nie sprawdził. No niestety tak to jest, że dla jednej osoby będzie ideał, a dla innej niewypał…