Do pobrania, Podróże

PIERNIKOWY TORUŃ, PRZEWODNIK TURYSTYCZNY NA WEEKEND: MAPA ATRAKCJI, RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE, NOCLEG. POBIERZ DARMOWY PDF! +VLOG

Szukasz przewodnika turystycznego po Toruniu na weekend? Dobrze trafiłeś. Przedstawiam ci kompendium wiedzy o Toruniu. Znajdziesz tutaj: mapę atrakcji rozplanowaną na 2 dni, propozycje restauracji, barów oraz kawiarni, jak również sprawdzony nocleg. Wszystko to udokumentowane pięknymi zdjęciami. Pobierz darmowy PDF i podróżuj!

Toruń… Miasto pierników, które ma tyle do zaoferowania, że głowa boli. Na szczęście większość atrakcji jest blisko siebie, co oznacza, że możesz cieszyć się nimi wszystkimi podczas jednego weekendu.

Ostrzegam, że będzie to artykuł gigant. Tym razem postanowiłam podzielić się z tobą całym mięsiwem od razu. Przygotuj się na coś w stylu uczt greckich– śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja w jednym. Tyle że nie w pozycji półleżącej, a na nogach.

Krótko mówiąc, radzę zrobić sobie coś do jedzenia i picia, żeby nie paść przed monitorem.

Post podzieliłam na następujące sekcje:

 1. mapa atrakcji
 2. „krótka” dokumentacja tychże wraz ze zdjęciami (podział na sobotę i niedzielę)
 3. dodatkowe atrakcje dla osób będących dłużej niż 2 dni w Toruniu
 4. propozycje restauracji, barów, kawiarni
 5. sprawdzony nocleg
 6. opcja dla leniuchów, czyli co zrobić jak nie chce mi się zwiedzać
 7. pamiątki
 8. DARMOWY PRZEWODNIK PDF, który możesz wydrukować i zabrać ze sobą w podróż
 9. vlog z Torunia, czyli zobacz jak wyglądał nasz weekend w praktyce

UWAGA! Plan wycieczki, który dla ciebie przygotowałam, zakłada płatne wejście do dwóch miejsc: Muzeum Podróżników oraz Żywego Muzeum Piernika. Jeśli zdecydujesz się zwiedzać inne muzea etc., to możliwe, że nie wyrobisz się ze wszystkim. Warto więc zawczasu o tym pomyśleć i ewentualnie modyfikować trasę adekwatnie do własnych upodobań.


PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO TORUNIU
TORUŃ NA WEEKEND

MAPA ATRAKCJI

Jak już wcześniej wspominałam, atrakcji jest od groma, więc podzieliłam trasę na 2 dni (sobota: kolor fioletowy+łososiowy; niedziela- kolor pomarańczowy).

Na mapie znajdziesz również miejsca, gdzie można zjeść (kolor zielony) oraz propozycje noclegów (kolor żółty).

Na niebiesko zaś zaznaczyłam atrakcje, które warto zobaczyć, kiedy jesteś w Toruniu na dłużej niż weekend.

TORUŃ: PLAN PIESZEJ WYCIECZKI
SOBOTA

START: dworzec autobusowy w Toruniu (adres: Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 8/24, 87-100 Toruń)

Oprowadzę cię po Toruniu dokładnie tak jak wyglądało nasze zwiedzanie z Lubym. Przygodę ze zwiedzaniem tego miasta zaczęliśmy na dworcu autobusowym skąd skierowaliśmy się w stronę

KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Prosta 32, 87-100 Toruń

Przyznaję, że to dość dziwny pomysł na atrakcję, ale cóż poradzić jeśli straż pożarna upodobała sobie taki piękny budynek na siedzibę. Warto zawiesić oko, bo od tej pory, to właśnie taki styl architektoniczny będzie przeważał wśród naszych atrakcji.

A jak już tu jesteśmy, to i dobra okazja by przywitać się z Kościółem Ewangelicko-Augsburskim pw. św. Szczepana, który znajduje się dosłownie kilka kroków od straży. Staruszek, to nie jest, bo został wybudowany w XX w., ale styl neogotycki dumnie prezentuje. Obok jest też polecany Nowy Arsenał, ale ten gagatek zadka raczej ci nie urwie, więc rzuć gałką oczną raz, dwa i ruszamy dalej.

RUINY KOŚCIOŁA ŚW. MIKOŁAJA I KLASZTORU DOMINIKANÓW

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Dominikańska, 87-100 Toruń

Tak, ta maluteńka ściana, którą widzisz po lewej, to wspomniane ruiny… Niestety, cały teren jest obecnie zagrodzony i chyba w remoncie, więc ledwo co można tę ścianę zobaczyć. Wspominam o tym miejscu, bo głupio nie wspomnieć, a poza tym jest po drodze, ale nie ma co się tu nad tym ruinami roztkliwiać. No chyba że kręcą cię tego typu sprawy, wtedy be my guest.

Za to polecam w trakcie całej trasy rozglądać się w poszukiwaniu ciekawej architektury (tj. całych budynków, nie ruin), której w Toruniu dostatek.

ULICA PODMURNA I PIERNIKOWE MIASTECZKO

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Podmurna 62, 87-100 Toruń

No kto nie lubi się huśtać, no kto? Nie wiem jak to wygląda u ciebie, ale podczas naszych podróży wszystkie huśtawki są moje. Jeżeli więc podzielasz huśtawkowe zapędy, to polecam ci Piernikowe Miasteczko (znajduje się za kolorowym ogrodzeniem, które widzisz na zdjęciu). Plac zabaw nie jest może jakiś super ekstra, ale ucieszy każde (wewnętrzne) dziecko.

Jeśli jednak zdecydujesz, że Piernikowe Miasteczko, to nie twoja bajka, wciąż zapraszam cię na spacer ulicą Podmurną. To mieszanka starej architektury z nową, a między budynkami pyszni się jeden z toruńskich spichlerzy pochodzący z przełomu XIII/XIV w.

BASZTA KOCI ŁEB

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Podmurna 74, 87-100 Toruń

Idąc w głąb ulicy Podmurnej, przy numerze 74 natkniesz się na… koci łeb, a konkretniej Basztę Koci Łeb. Co ma baszta do kociego łba, to nie wiem, ale trzeba przyznać, że nazwa na pewno intryguje. Z tabliczki na budynku wyczytałam, że baszta została zbudowana w XVI w. na miejscu wcześniejszej, a służyła do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego. Budynek, który teraz możemy podziwiać, to wersja z I poł. XVIII w. (w 1703 r. Szwedzi stwierdzili, że Koci Łeb straci… łeb i basztę wysadzili).

Niedaleko znajduje się też Urząd Miasta, również z czerwonej cegły (a przynajmniej tak wygląda), a na przeciwko urzędu dumnie stoi Teatr im. Wilama Horzycy (już nie z czerwonej cegły, a w kolorze białym). Ten drugi jednak lepiej się prezentuje wieczorem niż w dzień. Jak więc będziesz w Toruniu dłużej, to polecam „obczaić” teatr w godzinach wieczornych.

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONY`EGO HALIKA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresFranciszkańska 9/11, 87-100 Toruń
Godziny otwarciamaj-wrzesień (10:00-18:00); październik-kwiecień (10:00-16:00); w poniedziałki nieczynne
Ceny biletówbilet normalny 14 zł, bilet ulgowy 11 zł; w środy wstęp bezpłatny
Więcej infoMuzeum Podróżników w Toruniu

I tak, kocim krokiem, docieramy do najciekawszej atrakcji soboty, czyli Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika. Zarówno na mnie jak i Lubym muzeum zrobiło spore wrażenie i myślę, że tobie również się spodoba. Wbrew internetowym komentarzom, muzeum jest płatne.

Dlaczego uważam, że warto odwiedzić to miejsce?

W muzeum poznasz nie tylko ciekawe szczegóły z podróży Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, ale też dowiesz się o innych polskich podróżnikach, których dokonania powalą cię na kolana (mowa m.in. o Kazimierzu Nowaku, Arkadym Fiedlerze czy Borysie Malkinie). Powiem ci, że chociaż „siedzę” w temacie podróży, to ilość przytoczonych podróżników i jakość ich przygód po prostu mnie rozbroiła. Nie wspominając o samych eksponatach. Oczopląsu można dostać (obejrzyj vloga-tam są dowody).

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

PLANETARIUM IM. WŁADYSŁAWA DZIEWULSKIEGO
COLLEGIUM MAIUS
ARESZT ŚLEDCZY

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Franciszkańska 15-21, 87-100 Toruń (planetarium); Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń (Collegium Maius); Piekary 53, 87-100 Toruń (areszt)

Kawałek dalej, na tej samej ulicy, znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, czyli planetarium (patrz powyżej), a w zasięgu wzroku są też Collegium Maius Uniwersytetu M. Kopernika oraz… areszt śledczy.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Ten ostatni zwraca szczególną uwagę ze względu na zupełnie inny styl architektoniczny.
Swoją drogą ktoś miał niezłe poczucie humoru umiejscawiając uniwerek i areszt obok siebie.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Kiedy już napatrzysz się na areszt i zrobisz odpowiednią ilość zdjęć (trzeba przyznać, że budynek ma potencjał), zajrzyj jeszcze do Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (adres: Panny Marii 2, 87-100 Toruń). Ta gotycka świątynia czaruje nie tylko fasadą, ale też wnętrzem- w środku zachowały się ciekawe malowidła. Przyznam szczerze, że wcześniej takich nie widziałam.


RYNEK STAROMIEJSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Po zadumie w kościele, czas najwyższy zawitać do najoczywistszej z atrakcji, czyli rynku staromiejskiego. Tutaj czeka na ciebie kilka osób, trochę zwierząt i oczywiście budynki.

Na rozgrzewkę proponuję coś małego i wdzięcznego, czyli pomnik psa Filusia. Jeżeli nie znasz tego pieseła, to już spieszę z wyjaśnieniami. Filuś i jego pan Filutek są kreacją rysownika Zbigniewa Lengrena. Ich przygody publikowano na łamach „Przekroju”, a że artysta spędził dzieciństwo właśnie w Toruniu, to z okazji rocznicy jego 86 urodzin (2005 rok) postawiono pomnik.

I teraz tak:

 • jeśli chcesz po prostu szczęścia, to pociągnij Filusia za ucho, byle delikatnie!
 • jeśli marzysz o wielkiej miłości, pogłaszcz pieseła po ogonie
 • a jeśli czeka cię sesja i śnisz o dobrych ocenach, dotknij trzymanego w pysku melonika

Pieseł wygłaskany, czas na coś poważniejszego, czyli pomnik Mikołaja Kopernika. Tutaj polecam zrobić sobie wdzięczne selfie z astronomem i po prostu się przywitać. Niech nie umknie ci też ratusz znajdujący się za plecami naukowca.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

A dalej mamy… osła. Niech cię jednak nie zwiedzie jego słodkie oblicze, bo stoi tu jako upamiętnienie stosowanych kiedyś w Toruniu kar na żołnierzach toruńskich sił zbrojnych. Ale o co dokładnie chodzi? Toruński Serwis Turystyczny tako rzecze o historii tego miejsca:

Od XV do XIX w. w miejscu obecnego pomnika Mikołaja Kopernika stał tradycyjny pręgierz w formie słupa, przy którym wykonywano kary hańbiące dla skazanych: chłostano i obcinano członki.

Od XV do XIX w. w miejscu obecnego pomnika Mikołaja Kopernika stał tradycyjny pręgierz w formie słupa, przy którym wykonywano kary hańbiące dla skazanych: chłostano i obcinano członki.

Natomiast w XVII-XVIII w. przed budynkiem odwachu od strony ul. Żeglarskiej stał drewniany osioł z wyostrzonym grzbietem pokrytym blachą. Sadzano na nim krnąbrnych żołnierzy toruńskich (Toruń miał prawo posiadania zawodowej armii miejskiej), którym dodatkowo przywiązywano do nóg ciężarki ołowiane, zwiększając dolegliwość kary. Pokuta była podwójna: skazany był narażony na pośmiewisko gawiedzi, a ostry grzbiet pręgierza wbijał mu się w siedzenie.

Oryginalny osioł stał w tym miejscu do 1797 r.

No to fajnie, a ja się z tym osłem przytulałam…

Może przejdźmy do czegoś przyjemniejszego. Na rynku znajdziesz jeszcze:

 • Dwór Artusa, który gościł kiedyś takie znakomitości jak np. gen. Józef Haller (obecnie znajduje się tu centrum kultury)
 • Kamienicę Pod Gwiazdą, czyli jeden z przykładów barokowych domów patrycjuszowskich (teraz służy za siedzibę muzeum)
 • pomnik Flisaka, upamiętniający miejską legendę o flisaku Iwo, który kiedyś swoją grą na skrzypcach pokonał plagę żab
 • Kościół Rzymskokatolicki Akademicki pw. Ducha Świętego (umiejscowiony trochę dalej, między rynkiem, a Łukiem Cezara)

Podsumowując: jest do czego się przytulać, co podziwiać i gdzie zrobić pamiątkowe selfie. Wszystko się zgadza

W tym miejscu myślę, że czas pomyśleć o obiedzie albo chociaż czymś ciepłym do picia.

Gdzie?

O tym opowiem ci w sekcji o restauracjach i kawiarniach.

Na razie lecimy dalej z atrakcjami.

UWAGA! Pamiętaj, aby na rynku patrzeć pod nogi. Mieszkańcy miasta wpadli na pomysł stworzenia Piernikowej Alei Gwiazd, czyli odlewów w kształcie katarzynek z imionami osób szczególnie zasłużonych dla Torunia. We vlogu pokazuję jej fragment.

ŁUK CEZARA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Piekary 37-39, 87-100 Toruń

Łuk Cezara, to potoczna nazwa kamienicy barokowej z wyjątkowo bogatymi zdobieniami. Wcześniej budynek nie miał przejścia jednak w 1911 roku postanowiono „przebić się”. Nazwa pochodzi od imienia pomysłodawcy, architekta Carla Cäsara. Co ciekawe, w pewnym momencie jeździły tutaj tramwaje, czego dowodem są resztki torów.

Jak już przejdziesz przez kamienicę odwróć się jeszcze do tyłu- na „tyłach” znajduje się figura archanioła Michała z trąbką (dlatego też możesz usłyszeć jak ktoś nazywa ten budynek Kamienicą Pod Aniołem).

MUZEUM UNIWERSYTECKIE UMK

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Plac Rapackiego 1, 87-100 Toruń

Nie będę się rozwodzić, co możesz znaleźć w Muzeum Uniwersyteckim UMK, bo po prostu nie wiem, ale! Budynek zasługuje na twoją uwagę ze względu na styl architektoniczny. Może na zdjęciu tego nie widać, ale na żywo zdecydowanie robi wrażenie (zarówno w dzień jak i w nocy). Warto rzucić okiem.

KRZYWA WIEŻA I (KOLEJNY) SPICHLERZ

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń

Jedna z najpopularniejszych atrakcji w Toruniu, czyli Krzywa Wieża. Odchylona od pionu o 1,46 m rzuca wyzwanie każdemu śmiałkowi, który uważa się za niewinnego niczym dziewica na łące. Jeśli uda ci się stać choć przez chwilę przyciśniętym plecami do muru z wyciągniętymi rękami do przodu, to rzeczywiście jesteś biały jak płatek śniegu.

Ale skąd się to wzięło?

Wszystko przez jednego z Krzyżaków, który mieszkał kiedyś na toruńskim zamku. Biedak zakochał się i robił, to czego nie powinien (chyba wiesz o co chodzi). Niestety, ktoś go wsypał i karą za to haniebne przewinienie była budowa właśnie tej wieży. Jej odchylenie miało być świadectwem jego nieczystych zagrań i przestrogą dla reszty rycerzy.

Ciekawe czy odniosło to jakiś skutek…

BRAMY: KLASZTORNA, ŻEGLARSKA, MOSTOWA ORAZ BULWAR FILADELFIJSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Piękne trzy bramy średniowieczne Torunia, które na nasze szczęście stoją do dziś. Każda z nich jest inna i każda warta zobaczenia.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Polecam ci następującą trasę: po obejrzeniu Bramy Klasztornej, przejdź się ulicą Bankową aż zobaczysz Bramę Żeglarską, przejdź przez nią i Bulwarem Filadelfijskim udaj się do Bramy Mostowej.

Bulwar Filadelfijski jako taki zadka nie urywa, ale posiada jedną niewątpliwą zaletę, czyli widok na rzekę. Możesz tu też spotkać pomnik Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (patrz: zdjęcie poniżej) oraz przystanki z których odpływają łodzie m.in. sławna Katarzynka. Myślę, że taka przejażdżka fajnie się sprawdzi w cieplejsze dni.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

ULICA CIASNA I OKOLICE (NA PODMURNEJ)

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Podmurna 14-16, 87-100 Toruń (Baszta Monstrancja)

Dlaczego ulica Ciasna jest fajna? Bo jest ciasna. Ale! Mimo że sama w sobie nie wygląda zbytnio zachęcająco, to prowadzi do kolejnej ulicy, Podmurnej, gdzie panuje dość ciekawy klimat. Tak się składa, że jak tam byliśmy, Podmurna była w remoncie, co w połączeniu z wszechobecną czerwoną cegłą, sypiącym się spichlerzem i sztuką uliczną (szop i pan fotograf) dawało sprzyjającą dla obiektywu mieszankę. Wisienką na torcie jest ośmioboczna Baszta Monstrancja pochodząca z połowy XV w.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Niech mnie kule biją jak nie ma tu hipsterów w lecie!

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Wspomnę jeszcze, że niedaleko Ciasnej znajduje się Katedra Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (Żeglarska 16, 87-100 Toruń) z ciekawymi drzwiami. Niestety, do środka nie udało nam się zajrzeć (akurat była msza). Wiem jednak, że wielu podróżników chwali sobie wizytę w tym miejscu.

WIECZORNA PANORAMA TORUNIA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Majdany, 87-100 Toruń (platforma widokowa)

I ostatnia atrakcja w sobotę, czyli wieczorna panorama Torunia.

Masz do wyboru dwie opcje:

 • albo po prostu zatrzymujesz się w połowie Mostu im. Józefa Piłsudskiego
 • albo przechodzisz nim na drugi brzeg, maszerujesz ulicą Dybowską, skręcasz w Majdany i idziesz przed siebie, by w końcu znaleźć się na specjalnie przygotowanej platformie widokowej. 

Wydawać by się mogło, że lepszy widok czeka cię, gdy skorzystasz z tej drugiej opcji, ale przyznam szczerze, że widok z mostu jest lepszy. Co prawda widzimy miasto z bliższej odległości, ale wrażenia wzrokowe są „intensywniejsze”.

Nadmienię jednak, że platforma ma jedną ważną zaletę: na barierce powieszono planszę wyjaśniającą, co masz przed sobą (jaki to budynek etc.).

Ufff, i na tym kończy się twoje zwiedzanie w sobotę. Musisz przyznać, że był to dość intensywny, ale owocny dzień. Wiem, wiem, na pierwszy rzut oka trasa wydaje się niemożliwa do przebycia w jeden dzień (chyba że w biegu). Zaufaj mi jednak- odległości są maciupeńkie.

Niedziela będzie zdecydowanie mniej intensywna, więc jeśli nie uda ci się zobaczyć czegoś w sobotę, to nie martw się i śmiało przełóż obejrzenie danej atrakcji na drugi dzień.NIEDZIELA

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Mikołaja Kopernika 15/17, 87-100 Toruń

Niedzielę rozpoczynamy od kolejnego przykładu pięknej architektury, czyli domu Mikołaja Kopernika. To właśnie tutaj urzędowała rodzina Koperników w drugiej połowie XV wieku. Podobno tutaj miały miejsce narodziny naszego astronoma, chociaż są i tacy, którzy twierdzą inaczej. Tak czy siak, uroku budynkowi odmówić nie można.

Obecnie w domu jest muzeum. Niestety, podczas naszej wizyty w Toruniu, był w remoncie, więc zwiedzanie nie wchodziło w grę.

ŻYWE MUZEUM PIERNIKA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresRabiańska 9, 87-100 Toruń
Godziny otwarciawtorek- niedziela 10:00-16:00
Ceny biletówdorośli 27 zł; dzieci, uczniowie, studenci – 22 zł
Stronna wwwŻywe Muzeum Piernika

Najciekawsza atrakcja w niedzielę, czyli Żywe Muzeum Piernika. Dawno się tak dobrze nie bawiłam, i to jeszcze w muzeum! Zdawałoby się, że słuchanie o sztuce robienia pierników, to raczej koncert ziewania ze strony widowni- nic bardziej mylnego. Prowadzący z godną pozazdroszczenia werwą opowiadają o tajemnicach piernika okraszając swoje wypowiedzi starodawnym słownictwem. I wyciągając z „widowni” kolejnych śmiałków by czynnie brali udział w prezentacji.

WAŻNE! Pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinach, a kasa biletowa jest otwierana 15 minut przed każdym pokazem. Można płacić kartą. Szczególnie w sezonie, ze względu na dużą ilość chętnych, warto dokonać rezerwacji online.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Oczywiście, każdy lepi pierniczka dla siebie i, co ważne, foremek jest od groma, więc zadowolenie gwarantowane i u tych dużych i u tych małych.

Na terenie muzeum znajduje się też sklepik z pamiątkami.

KAMIENICA POD ANIOŁAMI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Łazienna 26, 87-100 Toruń

Kamienica z pięknymi wrotami, która obecnie robi za hotel. Nad wejściem znajdziesz dwóch strażników- anioły z XVII wieku. Ale nie tylko ten budynek jest godne uwagi na ulicy Łaziennej. Wystarczy się rozejrzeć.

ULICA SZEROKA I SMOK TORUŃSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Przedzamcze 20, 87-100 Toruń (Smok Toruński)

Ulica Szeroka, to jedna z głównych ulic w Toruniu, co wiąże się z fajną architekturą etc., etc. Jednak bardziej interesuje nas to, że spotyka się z ulicą Przedzamcze, gdzie pod numerem 20 urzęduje Smok Toruński.

Uwaga! Patrz pod nogi, bo to raczej smoczunio, a nie smok. Co nie zmienia faktu, że urokliwe z niego stworzenie.

Idąc dalej, czeka też na ciebie coś na kształt muralu opowiadającego smoczą historię (zobaczysz go we vlogu, który podlinkowałam ci na końcu tego artykułu

PRZEDZAMCZE, CZYLI RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO I GDANISKO

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Niech żyje czerwona cegła! Przedzamcze, to cieszące oko okolice z historią i charakterystyczną atmosferą. Nie będę się jednak dłużej na ten temat rozwodzić, bo to po prostu lepiej zobaczyć.

Co do ruin Zamku Krzyżackiego- jest możliwość zwiedzania, ale my z Lubym sobie odpuściliśmy. Nie za bardzo wiemy, co tam zwiedzać… Wiem, że brzmi to jak świętokradztwo, ale tego jest tyle, co kot napłakał… (patrz: zdjęcie powyżej). Z tego, co wyczytaliśmy najlepszym punktem jest Gdanisko i piwnice, ale jakoś nas to nie przekonuje.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Krótko mówiąc, decyzję pozostawiam tobie. Każdy ma inne zainteresowania i niech rozstrzyga podróżniczy „spór” we własnej głowie.

TEATR BAJ POMORSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Piernikarska 9, 87-100 Toruń

Niby nic specjalnego, ot teatr lalek, ale na uznanie zasługuje front, który zdecydowanie wybija się na tle innych teatrów. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam… Zamysł architekta intryguje.

Poza podziwianiem frontu i ewentualną wizytą w środku, zachęcam cię też do pamiątkowego selfie przy pomniku ze znanymi postaciami z bajek.

KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI PW. ŚW. JAKUBA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: rynek Nowomiejski 6, 87-100 Toruń

Poza tym, że kościoły w Toruniu są dość charakterystyczne ze względu na przeważającą obecność czerwonej cegły, nie mogę nie wspomnieć o tym jak wyglądają wieczorem. Oświetlenie sprawia, że kompletnie zmieniają swój charakter. Polecam ci więc zwiedzać wnętrza w dzień, a przy większej ilości czasu, sprawdzić jak wyglądają z zewnątrz wieczorem.

KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI PW. ŚW. KATARZYNY

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Szpitalna 1, 87-100 Toruń

To samo tyczy się tego kościoła, czyli w dzień wnętrze, a wieczorem fasada.

RYNEK NOWOMIEJSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Nie da się ukryć, że rynek nowomiejski „przegrywa” w rywalizacji ze staromiejskim, ale to nie oznacza, że nie jest wart twojego czasu. Tutaj również znajdziesz kolorowe kamienice cieszące oko, ale też pomnik Toruńskiej Przekupki (pamiętaj, aby na szczęście złapać ją za wypadające z koszyka jajo lub pogłaskać gęś!) oraz pomnik Żeliwnego Wózka (upamiętnia miejsce, gdzie w 1964 roku kręcono film „Prawo i pięść”).

Na pożegnanie z Toruniem, polecam zdjęcie z Toruńską Piernikarką (adres: Małe Garbary 2, 87-100 Toruń). W końcu Toruń=pierniki.

JESTEŚ NA DŁUŻEJ?

Jeśli wybierasz się na dłużej niż na 2 dni do Torunia, to mam dla ciebie w zanadrzu jeszcze kilka miejsc, które cieszą się popularnością wśród podróżników:

O adresy się nie martw, te miejsca również oznaczyła na mapie (kolor niebieski).

SPRAWDZONE RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE W TORUNIU

Zwiedzanie, zwiedzaniem, ale o pustym żołądku nikt daleko nie zajdzie.

MANEKIN

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresWysoka 5, 87-100 Toruń (tam byliśmy z Lubym)
Godziny otwarciapon-czw oraz niedz 10:00-22:00; piąt-sob 10:00-23:00

Chyba nie byłabym sobą, gdybym na wstępie nie poleciła ci Manekina. Ta popularna sieć naleśnikarni ma w Toruniu aż 3 oddziały. Na mapie zaznaczyłam ten lokal w którym byliśmy z Lubym.

W menu znajdziesz jedną pozycję z piernikiem: Piernikowa chrupka, śliwki w likierze, serek waniliowy (11, 5 zł).

My jednak zdecydowaliśmy się na inne naleśniki. Ostatecznie nasz rachunek wyglądał tak:

 • rosół z makaronem naleśnikowym (6 zł)
 • naleśnik: indyk w sezamie, batat, mozzarella, sos (16 zł)
 • naleśnik: krówka, herbatniki, mascarpone, migdały, sos (13 zł)
 • herbata z cytryną (3,5 zł).

Każde z nas spróbowało wszystkiego i zgodnie stwierdziliśmy, że 1) każda potrawa daje radę 2) makaron naleśnikowy rządzi 3) naleśnik na słodko przebił tego wytrawnego.

Więcej odnośnie naszych wrażeń znajdziesz we vlogu.

UWAGA! Czas płynie, a w związku z tym, ceny w lokalach się zmieniają. Możliwe, że w momencie, kiedy będziesz w Toruniu, zapłacisz więcej za te same rzeczy.

BAR POD ARKADAMI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresRóżana 1, 87-100 Toruń
Godziny otwarciacodziennie 10:00-18:00

Jeżeli natomiast szukasz czegoś domowego, a przede wszystkim taniego, to zapraszam cię do baru Pod Arkadami. Umiejscowiony między rynkiem, a Łukiem Cezara, kusi prostymi daniami za dosłownie grosze.

Podczas naszego pobytu w Toruniu, skusiliśmy się na:

 • zupa szczawiowa z ryżem i jajkiem (3,20 zł)
 • zupa pomidorowa z makaronem (3 zł)
 • ziemniaki (2,50 zł), rolada drobiowa ze szpinakiem (7,80 zł), twaróg (1,10 zł)
 • ziemniaki (2,50 zł), kotlet słoneczny (7,40 zł), surówka z kapusty kiszonej (2,00 zł)
 • dwie herbaty z cytryną (6 zł)

Za wszystko zapłaciliśmy śmieszną sumę 35,5 zł. Dodam, że każda potrawa i herbata były na poziomie i nie mieliśmy do czego się przyczepić.

Inne restauracje i bary cieszące się popularnością wśród podróżników:

 • Stare Metropolis (adres: Łazienna 26, 87-100 Toruń)
 • Bar Miś (Stary Rynek 8, 87-100 Toruń)
 • Pierogarnia Stary Młyn (Łazienna 28/1, 87-100 Toruń)

KAWIARNIA CENTRAL COFFEE PERKS

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresStrumykowa 2, 87-100 Toruń
Godziny otwarciapon-czw i niedz 9:30-21:00; piąt-sob 9:30-22:00

Czas na coś dobrego do picia. W sumie kawiarnię Central Coffee Perks można uznać za atrakcję w samą w sobie. Sławna kanapa z „Przyjaciół” i wystrój ściągnięty z serialu skutecznie przyciąga fanów Rachel i reszty.

Nasz rachunek:

 • czekolada kokosowa (9 zł)
 • czekolada kokosowo-miętowa (9 zł)
 • sernik nowojorski (7 zł)

Razem wyniosło nas 25 zł. Obydwie czekolady były dobre, chociaż ta z dodatkiem mięty lepsza. Sernik zacny.
Warto dodać, że w kawiarni znajdziesz sporo gier i książek, więc jest to fajna opcja jeśli potrzebujesz dłużej odpocząć.

CUKIERNIA KAWIARNIA LENKIEWICZ

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresWielkie Garbary 14, 87-100 Toruń
Godziny otwarciapon-śr 10:00-20:00; czw 10:00-22:00; pt-sob 10:00-23:00; niedz 10:00-21:00

A jak na lody, to tylko do cukierni Lenkiewicz. Przynajmniej tak na mieście (i w internetach) gadają. My z racji niskiej temperatury zdecydowaliśmy się na coś ciepłego, ale wierzymy podróżnikom na słowo. Zapewne następnym razem nie obędzie się też bez sprawdzenia organoleptycznego, tak wiesz…. dla pewności!

Nasz rachunek:

 • latte korzenne (9,90 zł)
 • gorąca czekolada korzenna z syropem piernikowym, spienionym mlekiem i bitą śmietaną (9,90 zł).

Wszystko się zgadzało, chociaż jeśli nie jesteś fanem bardzo słodkich napojów, to uważaj. Można się zasłodzić.

KAWIARNIA GRANDE COFFEE

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
Adresrynek Staromiejski 12, 87-100 Toruń
Godziny otwarciapon-pt 7:30-22:00; sob 9:00-21:00; niedz 9:00-20:00

Aromatyczna herbata? Koniecznie w Grande Coffee! Skradła nasze serca ilością owoców, które z przyjemnością zjedliśmy:) Kawa tyłków nie urwała, lepiej iść gdzie indziej.

Nasz rachunek:

 • herbata malinowa
 • kawa (niestety nie pamiętam o jakim smaku).

Całość wyniosła nas 28 zł.

Inne miejsca polecane przez podróżników:

 • cukiernia Sowa (adres: rynek Staromiejski 4, 87-100 Toruń)

NOCLEG

SPRAWDZONY NOCLEG W TORUNIU:
IBIS BUDGET

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
AdresKsiędza Jerzego Popiełuszki 2A, 87-100 Toruń
Więcej infoIbis Budget na Booking.com

Ibis Budget świetnie nam się sprawdził we Wrocławiu, więc postanowiliśmy skorzystać z niego również w Toruniu. Za pokój dwuosobowy na jedną noc zapłaciliśmy 89 zł (rezerwacja online 2 dni przed przyjazdem) i nie żałujemy. Polecam z czystym sumieniem. Schludnie i czysto. Jeżeli twoim głównym celem jest zwiedzanie, a nie leżenie w wyrku, to będziesz zadowolony. Hotel znajduje się dosłownie kilka kroków od rynku, ale nie tuż przy rynku, dzięki czemu wieczorem jest cicho i spokojnie.

Dostaliśmy pokój z łóżkiem dla dwóch osób.

Wyposażenie:

 • kabina prysznicowa
 • toaleta
 • ręczniki
 • mydło
 • telewizor
 • wi-fi
 • klimatyzacja

Nasz pokój pokazuję również we vlogu.

Inne noclegi popularne wśród podróżników:

CO ZROBIĆ JAK NIE CHCE MI SIĘ ZWIEDZAĆ?
OPCJA DLA LENIUCHÓW

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Nie czarujmy się. Nie zawsze chce nam się zwiedzać. Głowa, paluszek i tyłek boli, a do tego ziąb. No, ale jak to tak? Jestem w Toruniu i mam siedzieć na czterech literach? Trochę wstyd…

Spokojnie. Nikt nie powiedział, że MUSISZ zobaczyć pierdyliard rzeczy… albo powiedział, ale wtedy należy to po prostu zlać ciepłym strumieniem wiesz-czego.

Jeżeli nie jesteś w nastroju na chodzenie od punktu do punktu, po prostu tego nie rób. Nic na siłę. Nadal masz szansę na zwiedzenie Torunia, tylko inaczej.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Zacznij od Rynku Staromiejskiego. To właśnie wokół tej wizytówki Torunia znajdziesz najwięcej ciekawych miejsc, które cieszą oko. Przy okazji będziesz w pobliżu obiektów gastronomicznych, więc jeśli opadnie ci już kompletnie wszystko, to będziesz mógł wejść do kawiarni.

Okrąż Rynek Staromiejski, a później po prostu skręć w uliczkę, która wydaje ci się najbardziej interesująca. Na pewno znajdziesz w niej coś ciekawego.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Problem w tym, że zmęczenie po podróży zwala cię z nóg i musisz się przespać? Idź prosto do hotelu i śpij spokojnie! Pewnie nie umknęło twojej uwadze, że Toruń również wieczorem jest piękny. Dlaczego więc nie rozpocząć zwiedzania wieczorem? To też może się sprawdzić. Powiedziałabym nawet, że niektóre atrakcje wyglądają o niebo lepiej „w ciemnościach” niż za dnia.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Czy są jednak miejsca, które uważam za must see? Hmm… Powiem ci, że najlepiej bawiłam się w Żywym Muzeum Piernika i po prostu szkoda go nie odwiedzić. Uważam, że to miejsce jest wyjątkowe i warte każdej minuty w nim spędzonej.

PAMIĄTKI Z TORUNIA

Jeśli chodzi o pamiątki, to wybór jest prosty- pierniki! Oprócz Katarzynek, w sklepach znajdziesz milion propozycji. I tutaj ciekawostka: w sklepie firmowym Katarzynki kosztowały nas drożej niż w hotelu! Warto więc zwracać na ceny.

Przestrzegam też przed kupowaniem wszystkiego w jednym miejscu. Niestety, my trafiliśmy na suche pierniki, które nie umywały się do tych z marketu… Nie wiem jak to możliwe, w końcu turyści głównie zaopatrują się właśnie w sklepach firmowych, więc wszystko powinno być w miarę świeże… Krótko mówiąc- kup paczkę na spróbowanie, a jak będzie wszystko ok, to kontynuuj zakupy.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Jeżeli odwiedzisz Żywe Muzeum Piernika, to pamiątki masz z głowy- piernik, który stworzysz będzie „nie zjadliwy”. My z Lubym skorzystaliśmy jeszcze z oferty tamtejszego sklepiku i kupiliśmy płócienną torbę.

Oprócz pierników (tych jadalnych i nie jadalnych), przywieźliśmy również ze sobą magnes w kształcie nadgryzionego piernika. Taki wdzięczny drobiazg jak również masę innych znajdziesz w każdym sklepie z pamiątkami.

Jeżeli nic z powyższych cię nie kręci, zawsze najlepszą pamiątką będą zdjęcia (oczywiście wywołane;) Selfie z osłem, portret na tle rynku czy rzeki albo fotka na kanapie z „Przyjaciół”- opcji jest mnóstwo.

DARMOWY PRZEWODNIK PO TORUNIU!
POBIERZ PDF I RUSZAJ W DROGĘ

To nie jest zwyczajny przewodnik. Nie znajdziesz tu pierdyliarda zdjęć i historycznych opisów. To wszystko daje ci ten post.

Natomiast, ten darmowy przewodnik po Toruniu ma za zadanie być PRAKTYCZNY. Siedzieć w twojej kieszeni i pomagać w zwiedzaniu. A nie każdy ma ochotę, co chwilę wyciągać telefon, łączyć się z internetem i szukać, co by tu jeszcze zobaczyć. Dlaczego by więc nie wydrukować wszystkiego i mieć pod ręką?

Co zawiera darmowy PDF?

 • lista atrakcji i mapa na pierwszy dzień zwiedzania
 • lista atrakcji i mapa na drugi dzień zwiedzania
 • dodatkowe atrakcje dla osób będących dłużej niż 2 dni w Toruniu
 • propozycje restauracji, barów, kawiarni (lista)
 • możliwości noclegu
 • propozycje pamiątek

Bez zbędnych zdjęć i opisów, które zżerają tusz i tylko „napychają” przewodniki nie wnosząc nic nowego czego nie można przeczytać w internecie.

Praktyczność tego darmowego PDFa polega na tym, że zawiera tylko to, co będzie ci potrzebne: mapy oraz listę pamiątek. Tylko tyle i AŻ TYLE. A jeśli najdzie cię ochota na zagłębienie się w historię danej atrakcji, po prostu wrócisz do tego postu.

Trzymam kciuki za twoje zwiedzanie. Oby Toruń wkradł się do twojego serca tak jak wkradł się do naszych!

Kliknij na link poniżej, aby pobrać darmowy przewodnik po Toruniu. Owocnego korzystania.

PRZEWODNIK PO TORUNIU NA WEEKEND
POBIERZ DARMOWY PDF

Psst… Jeśli zdecydujesz się na przewodnik bądź po prostu stwierdzisz, że ten post ma moc, to zostaw proszę ślad po sobie: czy to w postaci lajka czy komentarza. Dla ciebie, to tylko kilka sekund, a dla mnie potwierdzenie, że ten materiał jest przydatny. Twoja pozytywna reakcja, to najlepsza motywacja do dalszej pracy i powód do uśmiechu.

A może znasz kogoś z kim warto podzielić się tym kompendium wiedzy? Niech wieść o piernikowym Toruniu i jego wartości idzie w świat!

WEEKEND W TORUNIU: VLOG

Na koniec, przedstawiam ci mój pierwszy w życiu vlog. Jeżeli ciekawi cię jak Toruń wygląda „na żywo” (bądź korci cię zobaczyć Irminę gadającą do kamery;p), to zapraszam do oglądania.


Jak ci się podoba piernikowy Toruń?

PS: Zapisz sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście, żeby ci nie umknął i skorzystaj jak tylko dotrzesz do Torunia i zaczniesz zwiedzać piernikowy raj:)

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


6 przemyśleń nt. „PIERNIKOWY TORUŃ, PRZEWODNIK TURYSTYCZNY NA WEEKEND: MAPA ATRAKCJI, RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE, NOCLEG. POBIERZ DARMOWY PDF! +VLOG”

 1. Spe Ak mówi:

  Toruń jest fantastyczny.. i Bella Skyway Festival, który jest tam organizowany.. 🙂 Podoba mi się Twoja relacja! Przydatny przewodnik i bardzo zachęcający 😀

  1. Irmina mówi:

   Cieszę się, dziękuję za ciepłe słowa:)

 2. Właśnie mi uświadomiłaś, że ja strasznie dawno nie byłam w Toruniu. Ba, i co gorsza połowy tych atrakcji nigdy nie widziałam. 🙂

  1. Irmina mówi:

   Czyli masz idealny powód, aby tam wrócić… i przy okazji sprawdzić czy na pewno te toruńskie pierniki dają radę:D

 3. Mom on top mówi:

  Nawet nie wiedziałam, że to takie ładne miasto! 🙂

  1. Irmina mówi:

   Prawda?:) Jakoś o nim cicho w stosunku do Krakowa czy Wrocławia, a naprawdę ma sporo do zaoferowania:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.