PIERNIKOWY TORUŃ, PRZEWODNIK TURYSTYCZNY NA WEEKEND: MAPA ATRAKCJI, RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE, NOCLEG. POBIERZ DARMOWY PDF! +VLOG

Szukasz przewodnika turystycznego po Toruniu na weekend? Dobrze trafiłeś. Przedstawiam ci kompendium wiedzy o Toruniu. Znajdziesz tutaj: mapę atrakcji rozplanowaną na dwa dni, propozycje restauracji, barów oraz kawiarni, jak również pomysły na nocleg. Wszystko to udokumentowane pięknymi zdjęciami. Pobierz darmowy PDF i podróżuj!

Toruń… Miasto pierników, które ma tyle do zaoferowania, że głowa boli. Na szczęście większość atrakcji jest blisko siebie, co oznacza, że możemy cieszyć się nimi wszystkimi podczas jednego weekendu.

Ostrzegam, że będzie to post gigant. Tym razem postanowiłam podzielić się z tobą całym mięsiwem od razu. Przygotuj się na coś w stylu uczt greckich- śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja w jednym. Tyle że nie w pozycji półleżącej, a na nogach.

Krótko mówiąc, radzę zrobić sobie coś do jedzenia i picia, żeby nie paść przed monitorem.

Post podzieliłam na następujące sekcje:

 • mapa atrakcji
 • “krótka” dokumentacja tychże wraz ze zdjęciami (podział na sobotę i niedzielę)
 • dodatkowe atrakcje dla osób będących dłużej niż dwa dni w Toruniu
 • propozycje restauracji, barów, kawiarni
 • możliwości noclegu
 • opcja dla leniuchów, czyli co zrobić jak nie chce mi się zwiedzać
 • pamiątki
 • DARMOWY PRZEWODNIK PDF, który możesz wydrukować i zabrać ze sobą w podróż
 • vlog z Torunia, czyli zobacz jak wyglądał nasz weekend w praktyce

UWAGA! Plan wycieczki, który dla ciebie przygotowałam, zakłada płatne wejście do dwóch miejsc: Muzeum Podróżników oraz Żywego Muzeum Piernika. Jeśli zdecydujesz się zwiedzać inne muzea etc., to możliwe, że nie wyrobisz się ze wszystkim. Warto więc zawczasu o tym pomyśleć i ewentualnie modyfikować trasę adekwatnie do własnych upodobań.

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO TORUNIU
TORUŃ NA WEEKEND

MAPA ATRAKCJI

Jak już wcześniej wspominałam, atrakcji jest od groma, więc podzieliłam trasę na dwa dni (sobota: kolor fioletowy+łososiowy; niedziela- kolor pomarańczowy). Na mapie znajdziesz również miejsca, gdzie można zjeść (kolor zielony) oraz propozycje noclegów (kolor żółty). Na niebiesko zaś zaznaczone są atrakcje, które warto zobaczyć, kiedy jesteś w Toruniu na dłużej niż weekend.

TORUŃ: PLAN PIESZEJ WYCIECZKI
SOBOTA

START: dworzec autobusowy w Toruniu (adres: Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 8/24, 87-100 Toruń)

Oprowadzę cię po Toruniu dokładnie tak jak wyglądała nasze zwiedzanie z Lubym. Nasza przygoda zaczęła się na dworcu autobusowym skąd skierowaliśmy się w stronę

KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Prosta 32, 87-100 Toruń

Przyznaję, że to dość dziwny pomysł na atrakcję, ale cóż poradzić jeśli straż pożarna upodobała sobie taki piękny budynek na siedzibę. Warto zawiesić oko, bo od tej pory, to właśnie taki styl architektoniczny będzie przeważał wśród naszych atrakcji.
A jak już tu jesteśmy, to i dobra okazja by przywitać się z Kościółem Ewangelicko-Augsburskim pw. św. Szczepana, który znajduje się dosłownie kilka kroków od straży. Staruszek, to nie jest, bo został wybudowany w XX w., ale styl neogotycki dumnie prezentuje. Obok jest też polecany Nowy Arsenał, ale ten gagatek zadka raczej ci nie urwie, więc rzuć gałką oczną raz, dwa i ruszamy dalej.

RUINY KOŚCIOŁA ŚW. MIKOŁAJA I KLASZTORU DOMINIKANÓW

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Dominikańska, 87-100 Toruń

Tak, ta maluteńka ściana, którą widzisz po lewej, to wspomniane ruiny… Niestety, cały teren jest obecnie zagrodzony i chyba w remoncie (stan ze stycznia 2018), więc ledwo co można tę ścianę zobaczyć. Wspominam o tym miejscu, bo głupio nie wspomnieć, a poza tym jest po drodze, ale nie ma co się tu nad tym ruinami roztkliwiać. No chyba że kręcą cię tego typu sprawy, wtedy be my guest.
Za to polecam w trakcie całej trasy rozglądać się w poszukiwaniu ciekawej architektury (tj. całych budynków, nie ruin), której w Toruniu dostatek.

ULICA PODMURNA I PIERNIKOWE MIASTECZKO

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Podmurna 62, 87-100 Toruń

No kto nie lubi się huśtać, no kto? Nie wiem jak to wygląda u ciebie, ale podczas naszych podróży wszystkie huśtawki są moje. Jeżeli więc podzielasz huśtawkowe zapędy, to polecam ci Piernikowe Miasteczko (znajduje się za kolorowym ogrodzeniem, które widzisz na zdjęciu). Plac zabaw nie jest może jakiś super ekstra, ale ucieszy każde (wewnętrzne) dziecko.
Jeśli jednak zdecydujesz, że Piernikowe Miasteczko, to nie twoja bajka, wciąż zapraszam cię na spacer ulicą Podmurną. To mieszanka starej architektury z nową, a między budynkami pyszni się jeden z toruńskich spichlerzy pochodzący z przełomu XIII/XIV w.

BASZTA KOCI ŁEB

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Podmurna 74, 87-100 Toruń

Idąc w głąb ulicy Podmurnej, przy numerze 74 natkniesz się na… koci łeb, a konkretniej Basztę Koci Łeb. Co ma baszta do kociego łba, to nie wiem, ale trzeba przyznać, że nazwa na pewno intryguje. Z tabliczki na budynku wyczytałam, że baszta została zbudowana w XVI w. na miejscu wcześniejszej, a służyła do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego. Budynek, który teraz możemy podziwiać, to wersja z I poł. XVIII w. (w 1703 r. Szwedzi stwierdzili, że Koci Łeb straci… łeb i basztę wysadzili).
Niedaleko znajduje się też Urząd Miasta, również z czerwonej cegły (a przynajmniej tak wygląda), a na przeciwko urzędu dumnie stoi Teatr im. Wilama Horzycy (już nie z czerwonej cegły, a w kolorze białym). Ten drugi jednak lepiej się prezentuje wieczorem niż w dzień, więc jak będziesz w Toruniu dłużej, to polecam “obczaić” teatr w godzinach wieczornych.

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONY`EGO HALIKA

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Franciszkańska 9/11, 87-100 Toruń
Godziny otwarcia: styczeń-kwiecień (10:00-16:00), maj-wrzesień (10:00-18:00), październik-grudzień (10:00-16:00)
Ceny biletów: 10 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy

I tak, kocim krokiem, docieramy do najciekawszej atrakcji soboty, czyli Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika. Zarówno na mnie jak i Lubym muzeum zrobiło spore wrażenie i myślę, że tobie również się spodoba.
Co może natomiast się nie spodobać, to fakt, że muzeum jest płatne. Niestety, w internetach można przeczytać zupełnie co innego, więc ostrzegam.

Dlaczego jednak warto odżałować te kilka złotych? W muzeum poznasz nie tylko ciekawe szczegóły z podróży Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, ale też dowiesz się o innych polskich podróżnikach, których dokonania powalą cię na kolana (mowa m.in. o Kazimierzu Nowaku, Arkadym Fiedlerze czy Borysie Malkinie). Powiem ci, że chociaż “siedzę” w temacie podróży, to ilość przytoczonych podróżników i jakość ich przygód po prostu mnie rozbroiła. Nie wspominając o samych eksponatach. Oczopląsu można dostać (obejrzyj vloga-tam są dowody).

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg
PLANETARIUM IM. WŁADYSŁAWA DZIEWULSKIEGO
COLLEGIUM MAIUS
ARESZT ŚLEDCZY

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Adres: Franciszkańska 15-21, 87-100 Toruń (planetarium); Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń (Collegium Maius); Piekary 53, 87-100 Toruń (areszt)

Kawałek dalej, na tej samej ulicy, znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, czyli planetarium (patrz powyżej), a w zasięgu wzroku są też Collegium Maius Uniwersytetu M. Kopernika oraz… areszt śledczy.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Ten ostatni zwraca szczególną uwagę ze względu na zupełnie inny styl architektoniczny.
Swoją drogą ktoś miał niezłe poczucie humoru umiejscawiając uniwerek i areszt obok siebie.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Kiedy już napatrzysz się na areszt i zrobisz odpowiednią ilość zdjęć (trzeba przyznać, że budynek ma potencjał), zajrzyj jeszcze do Kościoła Rzymskokatolickiego Pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (adres: Panny Marii 2, 87-100 Toruń). Ta gotycka świątynia czaruje nie tylko fasadą, ale też wnętrzem- w środku zachowały się ciekawe malowidła. Przyznam szczerze, że wcześniej takich nie widziałam.

RYNEK STAROMIEJSKI

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

Po zadumie w kościele, czas najwyższy zawitać do najoczywistszej z atrakcji, czyli rynku staromiejskiego. Tutaj czeka na ciebie kilka osób, trochę zwierząt i oczywiście budynki.

Na rozgrzewkę proponuję coś małego i wdzięcznego, czyli pomnik psa Filusia. Jeżeli nie znasz tego pieseła, to już spieszę z wyjaśnieniami. Filuś i jego pan Filutek są kreacją rysownika Zbigniewa Lengrena. Ich przygody publikowano na łamach “Przekroju”, a że artysta spędził dzieciństwo właśnie w Toruniu, to z okazji rocznicy jego 86 urodzin (2005 rok) postawiono pomnik.

I teraz tak:

 • jeśli chcesz po prostu szczęścia, to pociągnij Filusia za ucho, byle delikatnie!
 • jeśli marzysz o wielkiej miłości, pogłaszcz pieseła po ogonie
 • a jeśli czeka cię sesja i śnisz o dobrych ocenach, dotknij trzymanego w pysku melonika

Pieseł wygłaskany, czas na coś poważniejszego, czyli pomnik Mikołaja Kopernika. Tutaj polecam zrobić sobie wdzięczne selfie z astronomem i po prostu się przywitać. Niech nie umknie ci też ratusz znajdujący się za plecami naukowca.

darmowy pdf przewodnik turystyczny toruń weekend mapa atrakcji jedzenie nocleg

A dalej mamy… osła. Niech cię jednak nie zwiedzie jego słodkie oblicze, bo stoi tu jako upamiętnienie stosowanych kiedyś w Toruniu kar na żołnierzach toruńskich sił zbrojnych. Ale o co dokładnie chodzi? Toruński Serwis Turystyczny tako rzecze o historii tego miejsca:

Od XV do XIX w. w miejscu obecnego pomnika Mikołaja Kopernika stał tradycyjny pręgierz w formie słupa, przy którym wykonywano kary hańbiące dla skazanych: chłostano i obcinano członki.
Natomiast w XVII-XVIII w. przed budynkiem odwachu od strony ul. Żeglarskiej stał drewniany osioł z wyostrzonym grzbietem pokrytym blachą. Sadzano na nim krnąbrnych żołnierzy toruńskich (Toruń miał prawo posiadania zawodowej armii miejskiej), którym dodatkowo przywiązywano do nóg ciężarki ołowiane, zwiększając dolegliwość kary. Pokuta była podwójna: skazany był narażony na pośmiewisko gawiedzi, a ostry grzbiet pręgierza wbijał mu się w siedzenie.
Oryginalny osioł stał w tym miejscu do 1797 r.
No to fajnie, a ja się z tym osłem przytulałam…
Może przejdźmy do czegoś przyjemniejszego. Na rynku znajdziesz jeszcze:
 • Dwór Artusa, który gościł kiedyś takie znakomitości jak np. gen. Józef Haller (obecnie znajduje się tu centrum kultury)
 • Kamienicę Pod Gwiazdą, czyli jeden z przykładów barokowych domów patrycjuszowskich (teraz służy za siedzibę muzeum)
 • pomnik Flisaka, upamiętniający miejską legendę o flisaku Iwo, który kiedyś swoją grą na skrzypcach pokonał plagę żab
 • Kościół Rzymskokatolicki Akademicki pw. Ducha Świętego (umiejscowiony trochę dalej, między rynkiem, a Łukiem Cezara)
Podsumowując: jest do czego się przytulać, co podziwiać i gdzie zrobić pamiątkowe selfie. Wszystko się zgadza.

W tym miejscu polecam pomyśleć o obiedzie albo chociaż czymś ciepłym do picia. Gdzie? O tym opowiem ci w sekcji o restauracjach i kawiarniach.

Na razie lecimy dalej z atrakcjami.

UWAGA! Pamiętaj, aby na rynku patrzeć pod nogi. Mieszkańcy miasta wpadli na pomysł stworzenia Piernikowej Alei Gwiazd, czyli odlewów w kształcie katarzynek z imionami osób szczególnie zasłużonych dla Torunia. We vlogu pokazuję jej fragment.

Autor: Irmina

Na pokładzie życia jest się tylko raz, więc nie ma innej opcji – ta podróż musi być ekscytującą przygodą! Staram się o tym pamiętać planując kolejne wyprawy, wyszukując odpowiednią muzykę na drogę czy robiąc zdjęcia. Z wykształcenia jestem anglistką, a moim marzeniem jest... przytulenie koali:) Staram się dzielić z moimi czytelnikami wszystkim tym, co dobre. Wierzę, że im więcej od siebie dajemy tym jesteśmy bogatsi wewnętrznie.

6 przemyśleń nt. „PIERNIKOWY TORUŃ, PRZEWODNIK TURYSTYCZNY NA WEEKEND: MAPA ATRAKCJI, RESTAURACJE, BARY, KAWIARNIE, NOCLEG. POBIERZ DARMOWY PDF! +VLOG”

 1. Spe Ak mówi:

  Toruń jest fantastyczny.. i Bella Skyway Festival, który jest tam organizowany.. 🙂 Podoba mi się Twoja relacja! Przydatny przewodnik i bardzo zachęcający 😀

 2. Właśnie mi uświadomiłaś, że ja strasznie dawno nie byłam w Toruniu. Ba, i co gorsza połowy tych atrakcji nigdy nie widziałam. 🙂

  1. Czyli masz idealny powód, aby tam wrócić… i przy okazji sprawdzić czy na pewno te toruńskie pierniki dają radę:D

 3. Mom on top mówi:

  Nawet nie wiedziałam, że to takie ładne miasto! 🙂

  1. Prawda?:) Jakoś o nim cicho w stosunku do Krakowa czy Wrocławia, a naprawdę ma sporo do zaoferowania:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *