Jak nocować w samochodzie? Jak przygotować auto osobowe do noclegu? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, co zrobić, by spanie w aucie było dla ciebie komfortowe zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Czytaj dalej i dowiedz się jak przystosować samochód osobowy do nocowania.
Zanim przejdziemy do samochodowych przygotowań, upewnij się proszę, że przeczytałaś/eś poprzednie artykuły z serii o spaniu w aucie:
- SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?
- GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
- 11 PRAKTYCZNYCH GADŻETÓW W PODRÓŻY
Przeczytanie powyższych ułatwi ci dalsze działania i przede wszystkim, dowiesz się czy na pewno chcesz iść tą drogą. Nie jest ona dla każdego, więc warto już zawczasu wiedzieć z czym „to się je”.
Jeżeli jesteś gotowa/y na przygodę zwaną nocowaniem w aucie i już przebierasz nogami by wyruszyć w trasę, to nie pozostaje mi nic innego jak przejść do meritum.
Jak przygotować auto osobowe do spania? Co musisz zrobić przed podróżą? Tego dowiesz się z tego artykułu.
JAK NOCOWAĆ W SAMOCHODZIE: PRZYGOTOWANIE AUTA OSOBOWEGO DO SPANIA
1. NA PRZEGLĄD AUTA MARSZ!
Przegląd auta polecam ci przed każdym roadtripem, a w szczególności jeśli masz zamiar przygotować auto do spania. Niech mechanik sprawdzi czy na pewno nic się nie ulatnia, nie cieknie i inne tego typu historie.
Śpiąc w samochodzie osobowym musisz mieć pewność, że nic ci się nie stanie podczas nocowania. I że w razie sytuacji awaryjnej, będziesz mogła/mógł odjechać (np. ktoś będzie pukał i próbował wejść do środka).
Zawsze lepiej dmuchać na zimne i wydać pieniądze na przegląd auta niż później pluć sobie w brodę, bo wyskoczy jakaś awaria, której można było uniknąć przed podróżą.
2. NA CZYM BĘDZIESZ SPAĆ? WYMIAROWANIE I MATERAC DO AUTA
Zaczynamy od podstaw, czyli wybraniu podłoża na jakim będziesz spać. Niektórzy śpiąc w aucie decydują się „ulokować” na przednich siedzeniach. Ja jednak zachęcam cię do tego, by skorzystać z przestrzeni w bagażniku. Wystarczy, że złożysz tylne siedzenia na płasko (chociaż niestety nie wszystkie auta mają taką możliwość – sprawdź jak to wygląda u ciebie!).
A teraz wskakuj do bagażnika i sprawdź czy przy kombinacji bagażnik+złożone tylne siedzenia masz wystarczająco miejsca na nogi. Możesz je wyprostować? Świetnie! Musisz leżeć z podkurczonymi? Już nie do końca fajne. Spanie na za małej przestrzeni jest dobre na 2-3 noce, później przychodzi wkurw… Zwróć również uwagę na kąt ułożenia ciała. Leżysz na płasko? Dobrze. Lekko się wyginasz? Przygotuj się na konieczność wyrównania powierzchni (podłożenie czegoś dodatkowo pod podstawowy materac).
Teraz czas na wymiarowanie. Sprawdź ile masz przestrzeni do spania (bagażnik + obszar tylnych siedzeń). Zapisz pomiary na kartce i z tą wiedzą udaj się do np. sklepu budowlanego. W naszym przypadku najlepiej w roli materaca sprawdziła się pianka tapicerska (stosunkowo niewielki koszt-za piankę o wymiarach 1m x 2m o grubości 10 cm zapłaciliśmy 188 zł). Plusem pianki jest też fakt, że możesz bez problemu ją przyciąć, jeśli okaże się, że jest dostępna jedynie zbyt duża pianka (my tak zrobiliśmy).
Możesz również skorzystać z rozwiązań, które już masz np. składany materac czy materac dmuchany (chociaż w tym drugim przypadku przemyśl czy na pewno będzie ci wygodnie). Wiem również, że niektórzy, zamiast materaca/pianki, po prostu podkładają pod zadki wszystkie kołdry jakie mają w domu. Też jest to jakieś rozwiązanie.
Niezależnie co wybierzesz ważne, żeby idealnie mieściło się na twojej przestrzeni do spania. Pomyśl również, jak zabezpieczysz materac/piankę tapicerską. My przykryliśmy naszą piankę zwykłym prześcieradłem bez gumki (na pewno na kolejną wyprawę zaopatrzymy się w takie z gumką, jest bardziej praktyczne).
Link do pianki tapicerskiej z której korzystamy i polecamy: FOLA PIANKA TAPICERSKA 1X2 m gr.10 cm Dodam, że jest o niebo wygodniejsza niż łóżko na którym śpimy w domu:D
Przymiarka śpiworów Śpiwory w akcji
3. SAMOCHODOWA KOŁDRA: CZYM SIĘ PRZYKRYJESZ?
Mamy materac, to teraz czas na kołdrę. Z całego serca polecam ci kupić śpiwór. Najlepiej jak wybierzesz taki, który będzie lekko „za ciepły„. Dlaczego? Śpiwór „rozgrzewa się” pod wpływem twojego ciała. Jeżeli wybierzesz opcję „na styk” może się okazać, że nie będzie wystarczająco trzymał ciepła, przez co zmarzniesz.
My, śpiąc w samochodzie osobowym w październiku, zdecydowaliśmy się na śpiwory do zera stopni. I to był strzał w dziesiątkę. W chłodniejsze noce śpiwory były idealne, a w te cieplejsze po prostu rozpinaliśmy śpiwór.
I oczywiście pamiętaj, że dla każdej osoby potrzebujesz osobny śpiwór. Wtedy masz gwarancję, że i tobie i drugiej osobie będzie ciepło.
Link do śpiworów, który nam się sprawdziły i polecamy: ŚPIWORY FORCLAZ TREK 5000°C
Odmierzanie materiału na firanki samochodowe Cięcie prześcieradła na poszczególne firanki
4. AUTO NICZYM SYPIALNIA Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA: FIRANKI
Wszystko pięknie, ładnie, ale jeśli zdecydujesz się na nocleg w aucie, pozostaje kwestia okien. Różnie to w życiu bywa, zawsze lepiej zainwestować kilka groszy w firanki. Szczególnie jeśli masz zamiar spać w obszarach zabudowanych.
Z czego zrobić firanki do samochodu osobowego? My zdecydowaliśmy się na duże szare prześcieradło o wymiarach 140×250 (bawełniane) bez gumki. Przed zakupem należy wymierzyć dokładnie okna i wyliczyć jakie dokładnie prześcieradło ci się przyda. W tym przypadku również warto kupić za duży materiał. Pomyłki w wycinaniu zdarzają się najlepszym.
Jak przymocować „firanki samochodowe”? Możesz skorzystać z:
- rzepów samoprzylepnych (nie do końca polecam- przy wilgotniejszych dniach lubią się odklejać),
- haczyków na klej (pamiętaj o zrobieniu dziurek w firankach;)
- lub całych taśm na rzepy (co brzmi jak najlepsza opcja, bo wtedy możesz dokładnie dopasować firankę, by nie było prześwitów).
Pamiętaj by podczas realizowania tego punktu przygotowań do spania w aucie, mieć z tyłu głowy, że w dzień potrzebujesz jakoś odsłonić firanki. W czasie jazdy nie mogą sobie beztrosko fruwać i zasłaniać kierowczyni/wcy widoczności.
Podrzucam ci jeszcze 2 filmiki w których autor pokazuje inne patenty na zasłonienie okien. Coś czuję, że podczas kolejnego roadtripu równiez my z Lubym skorzystamy z jego porad!
Link do prześciaradła, które pocięliśmy na samochodowe firanki: szare bawełniane prześcieradło 140×250 (JYSK)
5. JAK NOCOWAĆ W SAMOCHODZIE Z BAGAŻAMI?
Nie da się ukryć, że spanie w aucie osobowym będzie od ciebie wymagać niezłej logistyki. Co zrobić by codziennie nie marnować godziny na układanie bagażów? Najlepiej od początku załóż, że bierzesz jak najmniej rzeczy i staraj się je upakować w podręczne torby/plecaki.
Z drugiej strony staraj się, by twoje pakunki nie wyglądały na „bogate”. Jeżeli okaże się, że musisz je przekładać na przednie siedzenia na noc, to żadne Gucci nie wchodzą w grę;) Weź również ze sobą ciemny koc (nie będzie się odznaczał w godzinach wieczornych), by móc wszystkie bagaże przykryć.
My najważniejsze rzeczy mieliśmy blisko siebie, a mało znaczące bagaże (jedzenie, garnki) kładliśmy na przednich siedzeniach.
Przy czym należy pamiętać, żeby siedzenie kierowcy można było szybko sprzątnąć (najlepiej nic tam nie kłaść). Dlaczego? W razie sytuacji kryzysowej (ktoś za bardzo interesuje się twoim samochodem), umożliwi ci to szybką i sprawną „ewakuację”.
6. ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Przede wszystkim, pamiętaj by zawsze zamykać wszystkie drzwi auta przed pójściem spać. To jest podstawowa zasada, którą po prostu musisz przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa.
Pomyśl również nad innymi formami „bronienia się” przed zagrożeniem. My przed wyruszeniem w roadtrip po Polsce, nabyliśmy gaz pieprzowy i zawsze trzymaliśmy go pod ręką. Oczywiście najlepiej byłoby uniknąć sytuacji, kiedy będzie potrzebny, ale niestety to nie jest zależne od ciebie.
Więcej o bezpieczeństwie przeczytasz w tym artykule: SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?
Dodam, że my jak do tej pory nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej sytuacji🙂 Wiem, że ten podpunkt brzmi groźnie i może nastraszyć, ale tu nie o to chodzi. Spanie w aucie jak najbardziej może być bezpieczne. Warto jednak przygotować się na każdą ewentualność.
7. NIECH STANIE SIĘ ŚWIATŁOŚĆ
Nie zawsze chce się spać jak zapadnie zmrok. Przed rozpoczęciem przygody zwanej spaniem w aucie, koniecznie zaopatrz się w źródło światła.
Może to być mini latarka, może być lampka ładowana przez USB. Niezależnie jaką opcję wybierzesz upewnij się, że daje wystarczająco dużo światła na twoje potrzeby. Fajnie na Instagramie wyglądają łańcuchy choinkowe, ale w praktyce… są do pipla;) Dają tyle światła, co kot napłakał.
Niech twoje oświetlenie będzie przede wszystkim praktyczne– ma służyć tobie i twojej wygodzie, a nie fejmom na Insta. Łańcuch choinkowy może być dodatkiem, ale na główne źródło światła wybierz coś solidnego.
Link do latarki, która nam się sprawdziła i polecamy: MINI LATARKA (Emos Led Cree 3W 3X Aaa z zoomem)
8. PRZYGOTOWANIE SAMOCHODU DO NOCLEGU SWOJĄ DROGĄ, ALE… CO Z HIGIENĄ ?
Powiem wprost: w aucie osobowym nie ma miejsca na mycie się 😀 Śpiąc w samochodzie, musisz się nastawić na inne rozwiązania. Może nie będą aż tak komfortowe jak w camperze (wtedy można zbudować łazienkę), ale spokojnie dasz radę zadbać o te sfery.
Jeśli chodzi o higienę, to masz kilka opcji:
- wziąć ze sobą miskę i chować się w krzakach:D
- zainwestować w składaną kabinę prysznicową i np. prysznic solarny (albo polewać się wodą z kubka:)
- korzystać z prysznicy dostępnych na MOPach, stacjach benzynowych czy campingach (zawsze miej ze sobą kilka złotych- nie zawsze korzystanie z łazienki jest bezpłatne)
- raz na 2-3 dni wynajmować pokój z łazienką (dobre szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze spaniem w aucie- przy okazji odpoczniesz śpiąc w łóżku „z prawdziwego zdarzenia”)
Cokolwiek wybierzesz, trzeba jasno powiedzieć jedno: nocowanie w aucie rzadko idzie w parze z codziennym pucowaniem się😉 Oczywiście nie jest to niemożliwe, ale jeśli bardzo zależy ci na regularnym myciu się, to może być problem. Nie raz np. na MOPach zdarzyło nam się, że prysznice były nieczynne lub zamknięte.
Spanie w aucie rządzi się swoimi prawami i nawet przy skrupulatnym planowaniu może się okazać, że jednak nie będziesz mieć jak się umyć. Lepiej od początku nastawić się, że prysznic nie będzie na co dzień.
9. KIEDY DO TOALETY SIĘ CHCE: SPANIE W AUCIE VS. POTRZEBY FIZJOLOGICZNE
Załatwianie się potraktuj podobnie jak w przypadku mycia. Masz do wyboru MOPy, stacje benzynowe, campingi, ale też restauracje czy centra handlowe. Z „siedzeniem na tronie” jest o wiele łatwiej niż w przypadku higieny.
Ale uwaga! Koniecznie przed wyruszeniem w podróż, zaopatrz się w papier toaletowy oraz łopatkę. Nigdy nie wiesz kiedy złapie cię nagła potrzeba. Chodzenie w krzaki jest okej, ale w momencie kiedy pozostawiasz po sobie porządek. Wszelkie nieczystości należy zakopać, nie zostawiaj ich na wierzchu!
Po pierwszej nocy w aucie osobowym W miejscu, które wybraliśmy na pierwsze śniadanie
10. TWOJE AUTO OSOBOWE JEST GOTOWE NA BYCIE MIEJSCEM NOCLEGOWYM I… CO DALEJ?
Zanim wyruszysz w dłuższą podróż, przetestuj spanie w samochodzie na krótszej trasie. Prześpij się 1-2 noce i zobacz z czym to się je w praktyce. Czy jest ci wygodnie? Ciepło? Czy firanki spełniają swoją funkcję? Jak ci idzie układanie bagaży na noc?
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zaplanuj z góry miejsca postojowe na nocleg. Dzięki temu nie będziesz się kręcić niczym pierdel w tańcu w środku nocy;) I pamiętaj, by zawsze tak planować czas, aby pojawić się w miejscu docelowym przed zmrokiem.
JAK NOCOWAĆ W SAMOCHODZIE: PRZYGOTOWANIE AUTA OSOBOWEGO DO SPANIA
PODSUMOWANIE
Czas na podsumowanie naszych noclegowych rozważań. Jak przygotować auto osobowe do spania?
- Przede wszystkim, marsz na przegląd. To jest w twoim interesie, by upewnić się, że samochód jest sprawny i bezpieczny. Nie traktuj tego po macoszemu. W podróży wiele może się zdarzyć, szkoda sobie psuć nerwy przykrymi niespodziankami, których można było uniknąć.
- Zmierz powierzchnię na której będziesz spać (bagażnik + złożone tylne siedzenia). Następnie, wybierz się do sklepu budowlanego po piankę tapicerską. Pamiętaj, zawsze lepsza większa- w razie czego możesz łatwo ją przeciąć nożykiem. Jeśli nie chcesz inwestować w piankę, skorzystaj z tego, co masz w domu- może składany materac? Koniecznie sprawdź czy jest ci na wybranym podłożu wygodnie.
- Sprawdź prognozę pogody: jaka będzie temperatura w nocy? Na tej podstawie, kup odpowiedni śpiwór. Każda osoba powinna mieć własny egzemplarz. Wybierając śpiwór idealny, nigdy nie decyduj się na „lekko za zimny”. Lepiej kupić śpiwór na lekko niższą temperaturę i w nocy się odkrywać niż kupić coś niewystarczająco ciepłego i marznąć.
- Zadbaj o skuteczne zasłonięcie okien. Możesz użyć do tego sztywnego kartonu lub pociętego na kawałki ciemnego prześcieradła. Jak przymocować firanki? Do wyboru masz rzepy, linki, przyssawki. Przed przystąpieniem do prac, polecam ci obejrzeć filmiki na Youtube, które podlinkowałam wcześniej. Dobrze jest zobaczyć jak dane rozwiązanie wygląda w praktyce. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że wybierzesz najlepszą z możliwych opcji dla siebie.
- Jak nocować w samochodzie osobowym z bagażami? Przede wszystkim, nie bierz całej chałupy ze sobą: D Pamiętaj, że co wieczór będziesz musiał/a te szpargały przenieść, by wygodnie się rozłożyć. Postaw na niepozorne plecaki i torby. Korzystasz z przednich siedzeń jako „przechowalni bagażu” na noc? Koniecznie weź ze sobą ciemny koc i przykryj je na noc, aby nie było ich widać. Przykrycie chroni również przed wilgocią.
- Spanie w aucie osobowym z trzęsącym się zadkiem ze strachu, to nic fajnego. Dlatego zadbaj o swoje bezpieczeństwo zawczasu. Zastanów się, co nabyć w ramach samoobrony (np. gaz pieprzowy). I koniecznie zamykaj się na noc na zamek! Więcej o bezpieczeństwie podczas nocowania w samochodzie przeczytasz tutaj: SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?
- Może się zdarzyć tak, że po zmroku będziesz jeszcze potrzebować coś zrobić. Kup solidne źródło światła- latarkę czy lampkę zasilaną na USB. Wszelkie ozdobne światełka typu cotton balls czy lampki choinkowe traktuj jako dodatek- nie dadzą ci one porządnego oświetlenia.
- Higiena. Nocowanie w aucie osobowym może ją utrudniać, ale spokojnie, dasz radę. Jest wiele miejsc w których się umyjesz- MOPy, stacje benzynowe, campingi. Możesz też kupić składaną kabinę prysznicową.
- Potrzeby fizjologiczne. Ponownie możesz się „rozgościć” na stacjach benzynowych, campingach, MOPach, ale też restauracjach czy centrach handlowych. Na wszelki wypadek, weź ze sobą w podróż papier toaletowy i łopatkę– nigdy nie wiesz czy potrzeba nie zastanie cię w… krzakach.
- Twoje auto jest przygotowanie do spania? Przed wyruszeniem w podróż właściwą, przetestuj swoją mobilną sypialnię. Prześpij się w samochodzie 2-3 noce, by zobaczyć czy spanie w aucie osobowym ci odpowiada. Czy jest ci ciepło? Wygodnie? Czy firanki dobrze zasłaniają okna? Zwróć uwagę na wszelkie detale, w szczególności te które sprawiają ci dyskomfort. Dzięki temu będziesz mogła/mógł albo poprawić pewne rzeczy albo, jeśli będą to zbyt poważne wady, zdecydować się na inną formę noclegu.
Trzymam mocno kciuki za twoją przygodę z nocowaniem w samochodzie osobowym. Przy odpowiednim przygotowaniu, może się ona okazać świetnym rozwiązaniem. Szczególnie dla osób, które cenią sobie elastyczność i swobodę.
Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.
Na wszelki wypadek, jeszcze raz podlinkowuję ci artykuły, które pojawi się w ramach serii o spaniu w aucie:
- SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?
- GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA
- 11 PRAKTYCZNYCH GADŻETÓW W PODRÓŻY
Udanych wojaży
Irmina
Super, skorzystam z rad !
Fantastycznych przygód życzę:)
Ekstra! Dzięki wielkie, przyda się 🙂
Udanych wypraw:)
Mega przydatny wpis. My póki co mamy za mały samochód, aby w nim spać, ale planujemy wymianę na coś większego, więc wtedy będziemy ogarniać autkowe nocowanko:)))) Pobieram ebook – super pomysł i trzymam kciuki za kolejną ebookową realizację! Pozdrowionka.
Super Martyna, w takim razie kibicuję wymianie maszyny i oby pierwsze wrażenia z nocowania w samochodzie były jak najlepsze:))
Dziękuję za pozytywną opinię, okrutnie mi miło<3