Podróże

TRADYCJA W CENTRUM METROPOLII, CZYLI BUKCHON HANOK VILLAGE W SEULU

Atrakcje w Seulu: Bukchon Hanok Village

Oglądając zdjęcia z Seulu można odnieść wrażenie, że są tu jedynie wieżowce, typowe ulice ze sklepami i trochę drzew. Przy odrobinie znajomości mapy odkryjesz też pałac i… tyle. Ale! Każde miasto ma swoje tajemnice – perełki czekające na odkrycie. Tak też jest w Seulu. Zapraszam cię na przechadzkę po tradycyjnej wiosce koreańskiej Bukchon Hanok.

Trzeba przyznać, że coraz więcej turystów wie o tym miejscu za sprawą internetu. Dotarcie tutaj zajmuje chwilę czasu, ale warto. Na miejscu znajdziesz tradycyjne domy (nadal zamieszkane!!!), fajne knajpki i morze ciekawych pamiątek. A jak dobrze pójdzie, to trafisz… w góry, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • gdzie dokładnie znajduje się tradycyjna wioska
 • jak wygląda i jakie atrakcje tutaj na ciebie czekają
 • co możesz zjeść w Bukchon Hanok Village
 • na jakie pamiątki warto zwrócić uwagę
 • gdzie masz iść, aby zobaczyć panoramę miasta

Swoją drogą, jeżeli kręcą cię podróżnicze tematy, to już teraz zapraszam cię do dołączenia do Załogi obserwujących Na Pokładzie Życia na Insta. Właśnie tam, codziennie dzielę się dawką podróżniczej wiedzy i inspiracji z różnych stron świata oraz praktycznym tipami.

Kliknij „Follow on Instagram” i wspólnie podróżujmy Na Pokładzie Życia:)

A teraz czas na zwiedzanie!

BUKCHON HANOK VILLAGE

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

Adres: 37, Gyedong-gil, Jongno-gu, Seul
Strony z przydatnym info: Visit Korea, Seoul Hanok

Wioska Bukchon Hanok znajduje się między pałacem Gyeongbokgung, a Changdeokgung. Ten drugi może na pierwszy rzut zwieźć (przez bramę widać sporo mniejszych budynków), ale to nie to samo, co Bukchon.

Wioska Bukchon Hanok nie jest ogrodzona murem, a „wejście” między uliczki nic nie kosztuje.
Wspominam o tym, bo idąc jedną z większych ulic można się nabrać. Wioska jest jakby „schowana”, więc nie widać jej z ulicy, ale pałac już jak najbardziej. Bez znajomości koreańskiego alfabetu łatwo tu o pomyłkę.

A w gąszczu uliczek czeka na odkrycie bohaterka dzisiejszego artykułu:

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

Tradycyjne domki, które widzisz na zdjęciach, nazywają się hanok, a powstały w czasach, kiedy tymi terenami rządziła dynastia Joseon. Co ciekawe, ta dynastia była ostatnią dynastią władającą Koreą.

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

Obecnie domki, to nie tylko miejsce zamieszkania Koreańczyków, ale też centra kulturowe w których możesz doświadczyć pełnego zanurzenia w koreańską kulturę. Jeżeli dopisze ci szczęście i akurat znajdziesz wolny termin, może nawet uda ci się zarezerwować nocleg w jednym z takich domków.

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

Ale to nie wszystko!

SKLEPIKI Z PAMIĄTKAMI

Na miejscu znajdziesz również niektóre hanok przekształcone na małe sklepiki z rzemiosłem czy pamiątkami. Przekrój asortymentu spokojnie zaspokoi żądze każdego zwiedzającego: od tradycyjnych pamiątek i bibelotów przez kalendarze z ulubionym piosenkarzem. Do wyboru, do koloru.

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

A tu taki mini off-topic w postaci kolejnego przykładu sztuki ulicznej na terenie wioski (wcześniej był lemur, cofnij się kilka zdjęć;)

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

KOREAŃSKA ŚWIĄTYNIA

Na końcu jednej z uliczek znajduje się mała świątynia. Napisy po angielsku zachęcają do wejścia i bliższego zapoznania się z jej wnętrzem. Kwintesencja panującej tu koreańskiej duchowości.

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

BaekInje’s House Museum W SEULU

Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)

Na terenie Bukchon Hanok Village jest również BaekInje’s House Museum. Wejście jest bezpłatne, a celem muzeum jest przybliżenie odwiedzającym tradycyjnego rozkładu koreańskiego domu oraz historii wioski.

Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)
Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)

Na terenie muzeum jest kilka tabliczek z informacjami odnośnie poszczególnych budynków. Biorąc pod uwagę wyjątkowość tutejszej architektury, zachęcam cię do zagłębienia się w lekturze by wycisnąć z wizyty w muzeum jak najwięcej się da.

Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)
Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)
Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)

CZAS NA KIMCHI

Takie naczynia jak poniżej, znajdziesz w wielu miejsca w Korei Południowej. Służą do robienia kimchi, czy tradycyjnej koreańskiej kiszonki (może to być kapusta, ale też różnego rodzaju warzywa). To jedno z tych dań, które koniecznie musisz spróbować będąc na wyspie!

Seul atrakcje Muzeum Historii Lokalnej (Seoul Museum of History)
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE

ZAKUP PAMIĄTEK

Przy wejściu do muzeum pewnie zwróci twoją uwagę sklepik z pamiątkami. Jeżeli masz ochotę na przywiezienie pamiątki z tradycyjnej wioski, to będzie dobry wybór. Oprócz znanych wszystkim wachlarzy czy zakładek do książek, w ofercie ma również np. pamiątkowe znaczki w formie… naklejek.

Seul atrakcje Bukchon village (pamiątki)

GDZIE I CO ZJEŚĆ W BUKCHON HANOK VILLAGE?

A kiedy już dopadnie cię zmęczenie tym całym zwiedzaniem i zgłodniejesz- nie bój się, w Bukchon Hanok Village na pewno nie zginiesz;) Możesz tu przebierać w knajpkach jak… w rodzajach sera we Włoszech:D

My zdecydowaliśmy się na stołowanie się w Jjim & Jok i było naprawdę pysznie! Pamiętaj tylko proszę, że nawet spaghetti w Korei Południowej może się okazać piekielnie ostre. Jeżeli więc nie lubisz takich klimatów, warto dopytać kelnera o szczegóły wybranego dania.

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE (jedzenie)
Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE (jedzenie)

A na deser proponuję ci pyszne lody w „rybnej” oprawie. Oczywiście chodzi tu jedynie o sposób podania, same lody absolutnie nie są o smaku ryby;)
Więcej o jedzeniu w Korei Południowej, znajdziesz tutaj: KOREA POŁUDNIOWA: JEMY NA MIEŚCIE

Seul atrakcje BUKCHON HANOK VILLAGE (jedzenie)

Obiad i deser zjedzone? To teraz wypadałoby spalić pochłonięte kalorie.

WIDOK NA MIASTO (PANORAMA SEULU):
PARK WARYONG

Seul atrakcje park Waryong

Szczegółowe informacje dotyczące parku znajdziesz na stronie: Visit Korea

Tutaj z pomocą przyjdzie ci spacer w kierunku parku Waryong skąd rozpościera się widok na miasto. Droga wiedzie pod górę (dosłownie pod górę), ale warto się pomęczyć.

W pobliżu wejścia do parku kursuje autobus, więc jeśli zabraknie ci sił na powrót, zawsze możesz skorzystać z komunikacji miejskiej.

Seul atrakcje park Waryong

BUKCHON HANOK VILLAGE: PODSUMOWANIE

Bukchon Hanok Village, to zdecydowanie miejsce na które warto zwrócić uwagę podczas układaniu planu zwiedzania Seulu. Tradycyjna wioska koreańska pozwala na poznanie stolicy Korei Południowej od zupełnie innej strony, bardziej swojskiej. Na co dzień Seul jest raczej przedstawiany jako światowa metropolia, a wizyta w Bukchon Hanok Village, to okazja by przyjrzeć się koreańskim korzeniom z których wyrosła stolica.

Pozwól, że podsumuję twoją wiedzę o Bukchon Hanok Village po przeczytaniu tego artykułu:

 • wiesz gdzie dokładnie znajduje się tradycyjna wioska
 • masz pojęcie o tym jak wygląda i jakie atrakcje tutaj na ciebie czekają
 • znasz przykładowe jedzenie oferowane na terenie wioski
 • wiesz na jakie pamiątki warto zwrócić uwagę
 • znasz miejsce skąd obejrzysz panoramę miasta

Oprócz wiedzy, chciałabym jeszcze na koniec zadać ci pytanie i podzielić się swoją refleksją na temat Bukchon:

Co sądzisz o takich „żywych” skansenach? Ciekawa atrakcja czy może wchodzenie zwykłym ludziom na głowę?

Z jednej strony mieszkańcy mają przychód dzięki turystom. Z drugiej strony muszą bardzo uważać, jeśli nie chcą by ktoś niepowołany nie wszedł im do domu.

Chyba że zrobią z tego biznes.

Niektórzy decydują się zamienić swoje domy w żywą atrakcję oferując gościom uczestniczenie w koreańskim życiu (codzienne obowiązki, jakieś warsztaty rzemieślnicze). Jestem bardzo ciekawa twojego zdania na ten temat. Wyobrażasz sobie tłumy turystów codzienne zaglądające ci w okno?

PS: Pamiętaj, aby zapisać sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście. Dzięki temu będziesz go mieć pod ręką przy układaniu planu zwiedzania Seulu.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZOBACZ TEŻ:


7 przemyśleń nt. „TRADYCJA W CENTRUM METROPOLII, CZYLI BUKCHON HANOK VILLAGE W SEULU”

 1. Po pierwsze uwielbiam skanseny i chciałabym pomieszkać w jakiejś chatce przez kilka dni. Kiedyś pisałam nawet pracę o żywych skansenach i to rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Mieszkańcy mają wiele zakazów i nakazów do których muszą się dostosować, ale właśnie dzięki temu możemy oglądać architekturę bez współczesnej ingerencji 🙂

 2. Myślę, że decydując się żyć w takim miejscu, ludzie muszą brać poprawkę na fakt, że ich codzienne życie nie będzie do końca spokojne, a dzień w dzień ktoś będzie tam przechodził i robił zdjęcie chatce. Od razu skojarzyło mi się to z bogaczami, który kupują słynne mieszkania (np. mieszkanie Carry Bradshaw z Seksu w Wielkim Mieście, kojarzysz?) Coś za coś;)

 3. Mom on top mówi:

  Wow, robi wrażenie!

 4. Wioska wygląda, jakby była wyciągnięta z filmów. Musi mieć mnóstwo uroku. Ja sama pewnie zaglądałabym delikatnie przez szczelin, żeby coś zobaczyć. Taki już „urok” popularnych miejscówek. Sama nigdy nie chciałabym w takim miejscu mieszkać, ale jednak ciekawi mnie takie prawdziwe życie mieszkańców.

  1. Irmina mówi:

   Trafiłaś w samo sedno- chętnie by się zobaczyło, ale tylko zobaczyło; bycie po drugiej stronie musi być jednak męczące…

 5. Bardzo ciekawe miejsce, z chęcią weszłabym zobaczyć, jak wyglądają te domki wewnątrz 🙂

  1. Irmina mówi:

   Prawda? Niby w muzeum można obejrzeć wnętrza, ale są gołe, więc to nie do końca to… W sumie ciekawe, jak kształtują się ceny, żeby tam nocować, jeść z właścicielami etc.

Możliwość komentowania jest wyłączona.