Podróże, PORADY (tanie podróżowanie w praktyce i inne)

BRAK PIENIĘDZY VS. SPEŁNIANIE PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ: SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE?

Skąd brać pieniądze na podróże: porady

Marzysz o podróżach, ale nie masz pieniędzy? Zastanawiasz się skąd wziąć fundusze na spełnianie podróżniczych marzeń? Czytaj dalej i poznaj moje sprawdzone porady na szukanie pieniędzy na wyjazd.

Właśnie czytasz drugi artykuł z cyklu o pokonywaniu przeszkód w spełnianiu podróżniczych marzeń, który narodził się z zapotrzebowania na tego typu porady. Poniższy artykuł to efekt analizy odpowiedzi obserwatorów Na Pokładzie Życia na Instagramie oraz fanpejdżu.

Postanowiłam zebrać całe moje i Lubego doświadczenie (w końcu to już 4 lata odkąd zaczęliśmy podróżować) i podzielić się nim z czytelnikami/obserwatorami.

Jeżeli lubisz oglądać wideo, to zachęcam cię do obejrzenia filmiku w którym dokładnie omawiam, co zrobić, kiedy czujesz, że nie masz pieniędzy na podróżowanie.

Jeżeli jednak wolisz czytać, poniżej znajdziesz transkrypcję.

To co? Gotowy/a, aby zgłębić porady dotyczące podróżowania vs. braku funduszy? Do dzieła!

UWAGA! Podchodzę do sprawy braku pieniędzy w sposób kompleksowy: znajdziesz tu zarówno rady skąd brać pieniądze, ale również jak zminimalizować koszty podróży dzięki czemu będziesz potrzebować mniej funduszy na dany wyjazd.

BRAK PIENIĘDZY VS. SPEŁNIANIE PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ: SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE?

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry Załogo, witam was serdecznie w drugiej części serii o przeszkodach w spełnianiu waszych podróżniczych marzeń. Dzisiaj porozmawiamy o pieniądzach w podróży.

Zanim jednak przejdziemy do kolejnej przeszkody, to pozwólcie, że szybciutko się przedstawię. Możliwe, że jest tu z nami ktoś po raz pierwszy.

Cześć, nazywam się Irmina i od 4 lat podróżuję i dzielę się wiedzą z innymi:

 • tworzę dla was darmowe przewodniki,
 • doradzam jak tanio podróżować
 • oraz pokazuję zarówno jasne strony danego miejsca
 • jak i ciemne.

Dobra, lecimy z tym koksem.

NIE STAĆ CIĘ NA PODRÓŻ?… NAJPIERW SPORZĄDŹ ANALIZĘ KOSZTÓW RZECZYWISTYCH!

Dzisiaj porozmawiamy o takiej przeszkodzie w spełnianiu podróżniczych marzeń, jaką jest brak pieniędzy. Myślę, że każdy w pewnym momencie swojego życia stwierdził, że „kurcze, nie stać mnie na to”.

Ale powiem wam, że ja przed każdym wyjazdem mam takie rozterki.

Co wtedy robimy?

Dokładnie analizujemy koszty rzeczywiste. Co to oznacza? Zanim stwierdzę, że nigdzie nie jedziemy, bo nas na to nie stać, to dokładnie wyliczamy:

 • ile kosztują bilety lotnicze / inny środek transportu
 • ile kosztuje nocleg
 • ile kosztuje jedzenie
 • ile kosztuje transport w danym miejscu z punktu do punktu

I dopiero jak sobie z Lubym zepniemy to wszystko razem, to decydujemy czy rzeczywiście nas na dany wyjazd stać. Bardzo wam takie analizowanie kosztów rzeczywistych podróży polecam. Z doświadczenia wiem, że często jest tak, że myślimy „nie stać mnie na to”, a po przeliczeniu kosztów rzeczywistych okazuje się, że strach ma wielkie oczy.

SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE? GROSZ DO GROSZA, CZYLI OSZCZĘDZAJ

Kolejna sprawa to oszczędzanie.

Oszczędzaj, bardzo cię o to proszę! Jeżeli jeszcze co miesiąc ze swojej pensji nie przelewasz na konto oszczędnościowe jakiejś określonej sumy, to zacznij już teraz.

To naprawdę pomaga. Nie wspominając o poczuciu kontroli nad własnym życiem i… portfelem;)

Jeśli chodzi o techniczny aspekt oszczędzania, to dobrym sposobem na jest… opłata za przelewy. Co mam na myśli?

U siebie w banku mam taką opcję, że jak przeleję pieniądze na konto oszczędnościowe, to raz w miesiącu mogę wypłacić je za darmo. Raz i koniec. Przy kolejnym podejściu muszę już za taki przelew zapłacić.

Nie ukrywam, że w tej kwestii, to jestem taka trochę chytra baba z Radomia, więc fantastycznie to u mnie działa. Nie robię przelewów, bo szkoda mi kasy. Może u was też taka motywacja zadziała?

Poza tym, jeśli nie ufacie sobie, że będziecie co miesiąc robić przelew na konto oszczędnościowe, to fantastycznym sposobem jest ustawienie comiesięcznego przelewu z automatu. Bank sam za ciebie przelewa pieniądze na konto oszczędnościowe, więc nie musisz już polegać na własnej silnej woli.

PIENIĄDZE PRZECIEKAJĄ CI PRZEZ PALCE? ANALIZUJ WYDATKI

Co się również wiąże z pieniędzmi i ich „znikaniem”, to oczywiście analiza wydatków. Szczerze? To kwestia kluczowa!

Jeżeli uważacie, że nie macie wystarczającej ilości pieniędzy, żeby podróżować, to zanalizujcie sobie na co wy wydajecie pieniądze.

Szczególnie mówię tutaj o używkach, czyli papieroski, alkohol, słodycze. To są takie trzy rzeczy bez których możecie przetrwać, a pochłaniają sporo waszych funduszy.

Zresztą nie trudno to policzyć- jeżeli zepniecie sobie wydatki na używki nawet w ramach jednego miesiąca, nie wspominając o całym roku, to może się okazać, że za tę kwotę spokojnie moglibyście w jakiejś fajne miejsce pojechać.

BRAK PIENIĘDZY NA PODRÓŻE LEVEL HARD, CZYLI KREDYTY

Kredyt. Jeżeli chodzi o kredyt, to ja od razu z góry mówię, że my z Lubym nie zaciągamy żadnych zobowiązań finansowych jeżeli wiemy, że to może ograniczać nasze ruchy.

Natomiast, doskonale zdaję sobie sprawę, że wiele osób bierze kredyt czy to na dom czy to na samochód. W takim przypadku odsyłam was do Michała Szafrańskiego, który napisał książkę Finansowy Ninja. Dowiecie się z niej jak sobie poradzić z takimi zobowiązaniami. Mam własny egzemplarz tego „podręcznika finansów”, więc z czystym sumieniem polecam.

Możecie również na bloga MichałaJak oszczędzać pieniądze. Tam również znajdziecie słuszną dawkę wiedzy o finansach i jak nimi zarządzać także jeśli jeszcze nie znacie Michała, to warto najpierw skierować swoje internetowe kroki właśnie tam.

NIE MASZ PIENIĘDZY NA PODRÓŻE… A MOŻE ZA MAŁO ZARABIASZ W PORÓWNANIU DO KOSZTÓW TWOICH MARZEŃ?

Teraz czas na proste rozwiązania, a jednocześnie trudne. Skąd brać pieniądze na podróże? Zawsze możecie zdecydować się na podjęcie pracy dodatkowej bądź też zmiany pracy.

Oczywiście, zarówno jedna jak i druga opcja wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jeżeli uważacie, że naprawdę za mało zarabiacie, to może czas na większe zmiany we własnym życiu.

RADYKALNIE OBNIŻ KOSZTY PODRÓŻY, CZYLI WORK & TRAVEL

Możecie również podejść do wyzwania jakim jest brak pieniędzy na podróże od innej strony i postawić na work & travel.

Czym jest work & travel?

To wyjazd podczas którego jedziecie do wybranej rodziny i w zamian za nocleg i wyżywienie pomagacie im. Krótko mówiąc, wykonujecie dla nich pracę.

My z Lubym w takim projekcie work& travel braliśmy udział w Irlandii i tam dla jednej rodzinki wykonywaliśmy proste prace, takie jak:

 • malowanie szopy,
 • pielenie,
 • koszenie trawy,
 • walka z chwastami,
 • ale też np. jeździłam quadem rolniczym i spryskiwaliśmy rośliny.

Więcej o naszej przygodzie work & travel w Irlandii przeczytasz tutaj: WORK&TRAVEL W IRLANDII: BLASKI I CIENIE

WIĘCEJ PIENIĘDZY NA TWOIM KONCIE, CZYLI PODRÓŻE POZA SEZONEM

Kolejnym sposobem na więcej pieniędzy/częstsze wyjazdy jest podróżowanie poza sezonem.

Serdecznie wam takie rozwiązanie polecam. Naprawdę są różnice w cenach jeżeli porównamy sobie ceny jedzenia/noclegu etc. w sezonie i poza sezonem. Oczywiście jak w każdej sytuacji i tutaj są wyjątki, ale jest tyle materiałów w internecie dotyczących kosztów podróży po prawie każdym miejscu na świecie, że łatwo te dane sprawdzić.

Dla przykładu, powiem wam, że jak byliśmy na Malcie, to za wynajem samochodu na 5 dni zapłaciliśmy niecałe 300 złotych właśnie dzięki temu, że byliśmy tam poza sezonem.

MNIEJSZE KWOTY, KTÓRE MAJĄ ZNACZENIE: BAGAŻ PODRĘCZNY

A jak już wykupicie bilet lotniczy, to pomyślcie o tym, aby podróżować jedynie z bagażem podręcznym. Wiem, jest to czasem wyzwanie, szczególnie przy dłuższych podróżach.

Jednak nie jest to mission impossible.

Przykładowo, jak byliśmy z Lubym w Iranie, to mieliśmy ze sobą tylko bagaż podręczny i dało radę. Kluczem jest odpowiednie ułożenie rzeczy w plecaku/walizce i sztuka naprawdę selektywnego podejścia do rzeczy przydatnych vs. niby przydatnych.

OSZCZĘDŹ NA JEDZENIU W PODRÓŻY

A jak już rozmawiamy o bagażu, to weźcie ze sobą jedzenie z Polski. I nie mówię tutaj o zabraniu ze sobą wałówy na cały wyjazd, a o spakowaniu kilku produktów, które w istotny sposób obniżą koszty podróży. Na przykład prowiant na obiad.

Co to daje? Planując podróż do Kanady, postawiliśmy z Lubym na pełnowymiarowy bagaż z racji długości pobytu (3 tygodnie) i planów na zwiedzanie.

Ale!

Aby nadrobić „straty”, wzięliśmy ze sobą pasty kanapkowe, makaron, sosy pomidorowe oraz drobniejsze produkty spożywcze. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wałówka z Polski zapewniła nam kilka stów więcej w kieszeni. Oczywiście spróbowaliśmy lokalnej kuchni, ale dzięki wziętym ze sobą produktom, nie byliśmy skazani na codzienne stołowanie się w restauracjach czy chodzenie po sklepach (a jak wiadomo, w Kanadzie produkty są droższe).

NIE DAJ SOBIE WMÓWIĆ, ŻE NIE BĘDZIE CIĘ STAĆ DO KOŃCA ŻYCIA NA PODRÓŻ MARZEŃ: METODA MAŁYCH KROKÓW

Metoda małych kroków, czyli obecnie niezbyt popularna metoda postępowania. Skąd ten wniosek?

Fancy foty czy to na Instagramie czy Facebooku, dosłownie wszędzie. Ludzie jeżdżący do Tajlandii czy innych cudów na kiju. No i człowiek tak sobie ogląda te foty i sobie myśli „kurde, jestem w czarnej d…”.

Absolutnie się z takim stwierdzeniem nie zgadzam.

Wychodzę z założenia, że jeżeli na ten moment przeliczyliście sobie wszystkie koszty rzeczywiste wyjazdu i stwierdziliście, że was na to nie stać, to nie wszystko stracone!

Wybierzcie się metodą małych kroków na weekend gdzieś w Polsce. To naprawdę jest świetna alternatywa, a przede wszystkim taka podróż pokaże wam, że możecie gdzieś jechać.

Że to nie jest tak, że jesteście w czarnej d…. tylko po prostu potrzebujecie troszkę więcej czasu, żeby zaoszczędzić na podróż swoich marzeń. A taki wyjazd, wierzcie mi, potrafi dać mega kompa do działania i motywację do zbierania funduszy.

Krótko mówiąc, dajcie sobie szansę.

BRAK PIENIĘDZY VS. SPEŁNIANIE PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ: SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE? PODSUMOWANIE

Czas na podsumowanie dzisiejszych rozważań tak, aby nic wam nie umknęło.

Skąd brać pieniądze na podróże?

 • Przede wszystkim, najpierw obliczcie sobie Koszty rzeczywiste danej podróży i dopiero wtedy decydujecie czy na dany wyjazd was stać czy nie.
 • Po drugie, oszczędzacie, czyli co miesiąc odkładajcie sobie określoną ilość kasy na konto oszczędnościowe. A jeśli comiesięczne przelewy, to dla was za dużo zachodu, ustawcie przelew z automatu.
 • Po trzecie, analizujecie swoje wydatki i jeżeli w waszych podsumowaniach są na przykład używki, to spróbujcie je wyeliminować.
 • Rozważcie opcję pracy dodatkowej, albo zmiany pracy na lepiej płatną.
 • Albo podejdźcie do kwestii pieniędzy w podróży w inny sposób i skorzystajcie z wyjazdu typu work & travel. Zasady: w zamian za nocleg i wyżywienie pracujecie dla danej rodzinki, a po godzinach pracy zwiedzacie. I chciałabym tu jeszcze wspomnieć, że to nie zawsze jest tak, że pracujecie bite 8 godzin, to wszystko zależy od danego gospodarza.
 • Podróżujcie poza sezonem, wtedy ceny są o wiele niższe. Dlaczego? Jak będziecie sobie przeliczać koszty rzeczywiste wyjazdu, to może się okazać, że na daną podróż stać was właśnie poza sezonem.
 • Bierzcie ze sobą tylko bagaż podręczny.
 • a do tego bagażu możecie wziąć jedzenie (tylko pamiętajcie by sprawdzić regulamin linii lotniczych- co można przewozić!). Co wam to da? Nie musicie codziennie stołować się w restauracjach i przepłacać w sklepie.
 • I ostatni tip, czyli metoda małych kroków. Jeżeli na ten moment nie macie kasy na wyjazd do wymarzonego miejsca, rozważcie wyjazd gdzieś bliżej, w obrębie Polski. Zbierzcie w sobie siłę, motywację i pokażcie sobie, ze jesteście w dobrej sytuacji i dopiero wtedy rozpocznijcie dalsze działania.

Kurcze, mnóstwo dzisiaj wiedzy. Mam nadzieję, że wam się przyda. Jak widzicie, ten brak pieniędzy w spełnianiu podróżniczych marzeń da się rozwiązać. Da się zrobić tak, żeby jednak fundusze na podróż się znalazły.

Teraz już wiecie skąd brać pieniądze na podróże oraz jak postępować, aby wydawać w podróży mniej. Oczywiście mam dla was więcej porad dotyczących stricte taniego podróżowania i spełniania podróżniczych marzeń. Wiedzy szukajcie np. w poniższych artykułach:

TANIE PODRÓŻOWANIE W PRAKTYCE: 25 PORAD JAK OSZCZĘDZAĆ W PODRÓŻY

JAK SPEŁNIĆ PODRÓŻNICZE MARZENIA? 10 SPRAWDZONYCH PORAD

PRACA NA ETAT VS. SPEŁNIANIE PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ: SPRAWDZONE PORADY JAK PODRÓŻOWAĆ SPRYTNIEJ

Na bieżąco dzielę się również swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Zachęcam do stania się częścią Załogi Na Pokładzie Życia, aby być w gronie tych, którzy wiedzą jako pierwsi:)

FANPEJDŻ
INSTAGRAM

Powodzenia w zbieraniu funduszy na podróżnicze marzenia i do usłyszenia,
Irmina

2 przemyślenia nt. „BRAK PIENIĘDZY VS. SPEŁNIANIE PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ: SKĄD BRAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE?”

 1. Pieniądze na podróże to temat rzeka. Myślę, że niektórzy szukają cudownych sposobów, a jednak- jak to w przypadku finansów trzeba często się nagimnastykować i poświęcić sporo czasu na planowanie, jeśli chce się to zrobić i tanio, i fajnie.

  Pozdrowienia,
  Ewelina

  1. Irmina mówi:

   Dokładnie, a przecież to właśnie dzięki planowaniu i elastyczności, czyli „rzeczom”, które każdy może „zdobyć”, mamy satysfakcjonujące efekty zarówno w finansach, jak w sumie wielu innych aspektach życia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.