Porozmawiajmy

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE TO RZECZYWIŚCIE JA TEGO CHCĘ? POMOCNE PYTANIA DLA CIEBIE

Bez rodziny i przyjaciół byłoby nam ciężko, to nie ulega wątpliwości. Ich pomoc, wsparcie i cenne rady są niezastąpione. Co jednak, jeśli usilnie powtarzają nam, że jesteśmy w czymś dobrzy i powinniśmy się tym zająć zawodowo, a my mamy wątpliwości? Przez całe nasze życie, ludzie wokół wymagają od nas zdecydowania i przede wszystkim planów, wiedzy o tym, co chcemy robić w życiu. A przecież to nie takie proste…

Zapewne nie raz zaczynaliście się czymś zajmować – nowe hobby wciąga jak narkotyk – a po jakimś czasie całe te emocje i radość z robienia zdjęć, pisania wierszy czy malowania gdzieś się ulatniały. Ja również tego doświadczyłam. Oddawałam się namiętnie jakiemuś zajęciu, a po kilku tygodniach, miesiącach czy latach zdawałam sobie sprawę, że dzisiaj już mnie to nie interesuje i nie ekscytuje tak, jak kiedyś, że po prostu już się tym nie zajmuję. Takie refleksje są przykre. Bo jak to jest, że coś było dla nas takie wspaniałe, a teraz jest czarno-białe? Pamiętamy emocje towarzyszące tej aktywności, tęsknimy za tym uskrzydleniem i… nic.
rozwój osobisty
Są jednak przypadki, kiedy nawet nie zauważamy, że coś już do nas nie trafia. Dlaczego? Słyszymy od wszystkich wokół jacy jesteśmy w czymś dobrzy i że na pewno, to jest właśnie TO. Przy takim dopingu (który swoją drogą jest wspaniały i budujący) ciężko zdać sobie sprawę, że coś jest nie tak. Poza tym dochodzi kwestia reakcji otoczenia na nasze decyzje. To, że przejmujemy się tym, jak inni odbiorą naszą decyzję o zaniechaniu dotychczasowych planów, nie jest niczym złym. To normalne. Ważne jednak by nie zapominać o samym sobie, bo przecież to o nas chodzi.
rozwój osobisty
Myślę, że warto sobie czasem zadać kilka pytań, które pozwolą nam na rozwianie wątpliwości, co do słuszności naszych działań. Mnie pomogły, może i tobie pomogą:
  • Czy właśnie …. zajmuję się w wolnym czasie?
  • Czy coś straciłam/em zajmując się ….? (ciekawe perspektywy, czas na rzeczy na które teraz możliwe, że jest już za późno etc.)
  • Czy nadal sprawia mi …. przyjemność?
  • Czy wyobrażam sobie siebie za 10 lat zajmującą/zajmującego się nadal ….?
Oczywiście, po uzyskaniu przykrych odpowiedzi, nie należy od razu z góry decydować, że nigdy już się czymś nie zajmiemy. Możliwe, że po prostu potrzebujemy przerwy. Po chwili oddechu może okazać się, że wszystko jest w porządku. Problem w tym, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na przerwę szczególnie jeśli chodzi o rozwijanie kariery zawodowej w konkretnym kierunku. Dlatego warto zaplanować przerwę w umiejętny, nie szkodzący naszym interesom, sposób.
rozwój osobisty
Wszystko jest w naszych rękach. To my decydujemy jaką ścieżkę obierzemy.
Na zakończenie odsyłam do filmiku Włodka Markowicza, który był dla mnie inspiracją podczas tworzenia tego wpisu.
Jak myślicie, czy jest możliwe zajmowanie się określoną aktywnością przez całe życie czy może wypalenie (również zawodowe) jest wpisane w naszą naturę? Czekam na wasze opinie:)
Trzymajcie się ciepło,
Irmina
BEZPŁATNY E-BOOK: 10 POMYSŁÓW NA WEEKENDOWE WYCIECZKI PO POLSCE. POZNAJ CIEKAWE MIEJSCA NA WYPAD