Podróże, PORADY (tanie podróżowanie w praktyce i inne)

SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

Spanie w aucie osobowym w Polsce: przepisy i bezpieczeństwo

Jak wyglądają przepisy dotyczące spania w aucie osobowym w Polsce w czasie postoju? Czy nocleg w samochodzie jest legalny? Czy spanie w aucie jest bezpieczne? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi oparte nie tylko na prawie, ale również na moim doświadczeniu w „nocowaniu” w samochodzie.

Chcesz wyruszyć w podróż po Polsce i zastanawiasz się nad możliwymi opcjami zaoszczędzenia kilku groszy?

Spanie w aucie osobowym może się okazać doskonałym sposobem na ograniczenie wydatków i, przy okazji, dostarczyć ci niezapomnianych wspomnień.

Jak to wygląda w Polsce od strony prawnej? Czy można spać w aucie? Czy jest to bezpieczne?

Podczas przygotowań do naszego roadtripu po Polsce, zadawaliśmy sobie z Lubym te same pytania. Teraz już wiemy, że nie ma się czego bać, a spanie w samochodzie, to świetna przygoda.

I dzisiaj ci o tym opowiem.

SPANIE W AUCIE OSOBOWYM W CZASIE POSTOJU: CZY SPANIE W SAMOCHODZIE JEST W POLSCE LEGALNE?

Spanie w aucie osobowym w Polsce: przepisy i bezpieczeństwo
Spanie w aucie daje fantastyczną możliwość wyskoczenia tuż po przebudzeniu w jakieś piękne miejsce na śniadanie. Korzystaliśmy z tego nie raz podczas naszego roadtripu po Polsce.

Obecnie nie znajdziesz w polskich przepisach prawa żadnego zakazu spania w aucie w czasie postoju. W praktyce oznacza to, że spanie w samochodzie jest jak najbardziej możliwe i legalne. Mówimy tu o tzw. funkcji gwarancyjnej prawa w myśl której prawo musi wyraźnie „mówić” co jest zakazane. I jeżeli coś nie jest zakazane, to jest to legalne, dozwolone.

I właśnie w przypadku spania w aucie mamy do czynienia z taką sytuacją. Spanie w samochodzie w Polsce w czasie postoju jest jak najbardziej legalne.

Spanie w aucie osobowym w Polsce: przepisy i bezpieczeństwo
Po naszej pierwszej nocy w aucie. Ahoj, przygodo! Zwróć uwagę na profesjonalne zasłony:D

Celowo podkreślam „w czasie postoju”, ponieważ rozmawiamy tu o noclegu w aucie tudzież przerwy w jeździe i drzemce. Jeśli chodzi o spanie w samochodzie podczas jazdy, mówimy o zupełnie innej sytuacji, której tu omawiać nie będę.

Wracając do spania w aucie osobowym w nocy- jest to jak najbardziej legalne, chociaż może wzbudzić zdziwienie. U nas w Polsce nie jest to częsty widok, szczególnie w mieście. Wiedz, że policja może zapukać do okna i cię wylegitymować. Będzie to jednak działanie kierowane troską- w końcu wcale nie musisz być właścicielem, a złodziejem. Absolutnie takim legitymowaniem się nie stresuj, to normalna procedura.

UWAGA! Aby legalnie spać w aucie, musisz zaparkować w miejscu, gdzie postój jest dozwolony. Nocowanie w lasach, na poboczach dróg ekspresowych czy autostrad absolutnie nie wchodzi w grę! Przy czym jeśli chodzi o lasy- niedługo to się zmieni. W niedalekiej przyszłości mają powstać specjalnie miejsca wyznaczone do campingu.

SPANIE W AUCIE OSOBOWYM W CZASIE POSTOJU: CZY SPANIE W SAMOCHODZIE JEST W POLSCE BEZPIECZNE?

Spanie w aucie osobowym w Polsce: przepisy i bezpieczeństwo
Jedno z miejsc w którym „śniadaliśmy” po nocy spędzonej w aucie

Tak jak w większości spraw, i tutaj odpowiedź brzmi: to zależy. Spanie w aucie osobowym w Polsce może być jak najbardziej bezpieczne, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz.

Twoje bezpieczeństwo zależy od kilku czynników:

  • podróżujesz sam/a czy w towarzystwie?
  • jesteś na terenie zabudowanym czy na „odludziu”?
  • wokół są inne samochody w których śpią ludzie czy nie?

Wybierając miejsce do spania w samochodzie weź pod uwagę powyższe czynniki. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i będziesz spokojniejsza/y.

Wiadomo, pierwsze 2-3 noce będą pełne emocji, obaw, może również strachu. W końcu to nowa dla ciebie sytuacja. Jednak z czasem przyzwyczaisz się do nocowania w samochodzie i nie będzie to już na tobie robiło wrażenia.

Gdzie konkretnie zaparkować, aby spokojnie przespać noc w aucie? O tym przeczytasz w kolejnym artykule z tej serii: GDZIE MOŻNA SPAĆ W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE? PRZYKŁADOWE MIEJSCA

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

SPANIE W SAMOCHODZIE OSOBOWYM W POLSCE: PODSUMOWANIE

Spanie w aucie osobowym w Polsce: przepisy i bezpieczeństwo
Kiedy twoje miejsce postoju jest niedaleko morza. Budzisz się, przebierasz, 5 minut spaceru i cała plaża twoja:)

Podsumowując, spanie w aucie w Polsce w czasie postoju jest jak najbardziej legalne. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Musisz jedynie pamiętać, aby zaparkować w miejscu, gdzie dozwolony jest postój. Lasy, pobocza i inne tego typu odpadają (jeśli chodzi o lasy- niedługo to się zmieni. W niedalekiej przyszłości mają powstać specjalnie miejsca wyznaczone do campingu).

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, spokojnie da radę zorganizować spanie w samochodzie w taki sposób, by czuć się i być bezpieczną/nym.

Wybierając miejsce na nocleg w aucie, zwróć uwagę na kilka czynników: czy jesteś na terenie zabudowanym czy na „odludziu”, w towarzystwie czy solo i czy wokół ciebie są inne samochody w których śpią ludzie.

To pozwoli ci obniżyć poziom stresu wywołanego pierwszą nocą w aucie, ale przede wszystkim, upewnisz się, że jesteś bezpieczna/y. Przykłady miejsc, gdzie możesz bezpiecznie spać w samochodzie osobowym podam w kolejnym artykule.

Zrezygnowanie z „normalnego” noclegu na rzecz spania w aucie może być świetną przygodą. Przygotuj się na niezapomniane wspomnienia i zabawne sytuacje, których podczas nocowania w samochodzie osobowym jest mnóstwo:)

Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

2 przemyślenia nt. „SPANIE W AUCIE OSOBOWYM: CZY JEST W POLSCE LEGALNE? CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?”

  1. justyna mówi:

    Hej hej 🙂 gdzie zanocowaliście nad morzem? Właśnie ruszamy w stronę Gdyni i szukam informacji gdzie najlepiej się zatrzymać na jedną noc… 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.