Podróże

SZTUKA ULICZNA W MONTREALU: 30 CIEKAWYCH PRZYKŁADÓW + MAPKA

Jak wygląda sztuka uliczna w Montrealu? Gdzie szukać przykładów street art’u? Zapraszam cię na spacer ulicami Montrealu w poszukiwaniu fajnych przykładów sztuki ulicznej. Czytaj dalej i zobacz czy warto wpleść street art w plan zwiedzania byłej stolicy Prowincji Kanady. W gratisie dorzucam mapkę, gdzie oznaczyłam wszystkie opisane murale.

Podczas naszego pobytu z Lubym w Montrealu odkryliśmy ponad 200 przykładów sztuki ulicznej. Był to nasz główny punkt odkrywania uroków tego miasta. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że było warto.

Dlaczego? Ponieważ nie raz kopary opadły nam do ziemi, nie raz się zachwyciliśmy, ale też rozczarowaliśmy.

Dzisiaj zabieram cię na spacer i pokażę ci 30 ciekawych przykładów, które uważam za dobry wyznacznik różnorodności sztuki ulicznej w Montrealu. Mój cel to bezczelne narobienie ci smaka na więcej. Zadek w troki i idziemy.

Jak zawsze, na końcu znajdziesz mapkę z lokalizacją wszystkich wymienionych murali etc.


Podróżnicza wiedza codziennie na wyciągnięcie ręki? Nic prostszego. Dołącz do Załogi obserwujących Na Pokładzie Życia na Instagramie i poznaj zarówno polskie jak i zagraniczne perełki.

Kliknij „Follow on Instagram” i wspólnie podróżujmy Na Pokładzie Życia:)


SZTUKA ULICZNA W MONTREALU:
30 CIEKAWYCH PRZYKŁADÓW

Sztuka uliczna w Montrealu

1. TOWER OF SONGS

Autor: El Mac & Gene Pendon
Adres: 1420 Rue Crescent, Montréal, QC H3G 2B7, Kanada

To w sumie najbardziej rozpoznawalny mural w Montrealu. Upamiętnia wyjątkowego artystę, którego chyba nie muszę przedstawiać. Portret Leonarda Cohena to efekt współpracy dwóch utalentowanych ludzi – El Maca oraz Gene Pendon. Tower of Songs wchodzi w skład serii murali MU, której celem jest oddanie hołdu wielkim artystom Montrealu.

Sztuka uliczna w Montrealu

2. NON TITRÉ

Autor: Jacques Sabourin & Claude Dagenais
Adres: 2019 Rue Jeanne-Mance, Montréal, QC H2X 2J6, Kanada

Wyobrażasz sobie, że ten mural gości w Montrealu już od lat 70? Teraz już się nie dziwię dlaczego tyle czasu zajęło mi znalezienie jakichkolwiek informacji na jego temat. Został namalowany w czasach w których jeszcze nikomu się nie śniło jak internet zmieni świat. Fakt faktem, że z chęcią poczytałabym coś więcej odnośnie znaczenia Non Titré, ale cóż, jest jak jest.

Sztuka uliczna w Montrealu

3. MAY AND OLD SONG OPEN A NEW WORLD

Autor: Gene Pendon & Bryan Beyung
Adres: 1110 Boul St-Laurent, Montréal, QC H2Z 1J5, Kanada

Bogactwo kultury chińskiej i jej znaczący wkład w różnorodność kulturową Montrealu- to tematy przewodnie May and Old Song Open a New World. Ale do rzeczy, cóż to za młoda dama? To chińska śpiewaczka operowa wraz z elementami reprezentującymi jedność, optymizm, ale również nostalgię. Ten mural powstał w ramach rewitalizacji dzielnicy chińskiej jako miejsca atrakcyjnego turystycznie.

Sztuka uliczna w Montrealu

4. #MeToo

Autor: nieznany
Adres: 2013 Boul St-Laurent, Montréal, QC H2X 2T3, Kanada

Co prawda to nie mural, a naklejka, ale stwierdziłam, że to jeden z tych przykładów sztuki ulicznej na który po prostu trzeba zwrócić uwagę. Myślę, że gdzieś obiło ci się o uszy #MeToo i wiesz czego to hasło dotyczy. Wiele poruszających, a zarazem przerażających historii, które pokazują jak bardzo człowiek może być zły. Ta naklejka przypomina, że takie sytuacje naprawdę mają miejsce.

Sztuka uliczna w Montrealu

5. No name

Autor: Monk.E
Adres: 1615 Rue Saint-Dominique, Montréal, QC H2X 2W9, Kanada

Sama nie wiem co o tym muralu sądzić. W Montrealu jest mnóstwo przykładów sztuki ulicznej, która niepokoi i to jest właśnie jeden z nich. Dużo elementów, wplecionych znaczeń i podtekstów. Pokusisz się o interpretację?

Sztuka uliczna w Montrealu

6. CESSEZ-LE-FEU (CEASEFIRE)

Autor: Phillip Adams
Adres: 81 Boulevard de Maisonneuve East, Montréal, QC H2X 1J6, Kanada

Ceasefire to jeden z murali w inspirowanych czterema żywiołami. Ten akurat reprezentuje ogień. W tle autor namalował widok na Montreal o północy widziany ze szczytu Mount Royal. Trzeba przyznać, że widok zacny.

Sztuka uliczna w Montrealu

7. RUSH OF FALL

Autor: David Guinn & Phillip Adams
Adres: 123 Boulevard de Maisonneuve East, Montréal, QC H2X 1J6, Kanada

Rush of fall to część składowa serii o porach roku w Montrealu (Les saisons montréalaises). Okazuje się, że ta część Montrealu aspiruje do bycia zielonym sercem centrum miasta i stąd między innymi pomysł na sztukę uliczną. Na pierwszy rzut oka wydaje się to średnio ze sobą powiązane, ale… Powiem ci, że im dłużej o tym myślę, tym więcej widzę w tym sensu.

Sztuka uliczna w Montrealu

8. ENTRE CIEL ET TERRE 

Autor: Isabelle Duguay
Adres: 137 Boulevard de Maisonneuve East, Montréal, QC H2X 1J6, Kanada

Jak przyjemnie czyta się takie historie! Mural Entre Ciel et Terre został stworzony w ramach inicjatywy dla młodych ludzi z Habitations Jeanne-Mance (HJM). Ma on za zadanie ożywić otoczenie i po prostu sprawiać mieszkańcom radość. Fajna sprawa. Założę się, że powstała tu nie jedna artystyczna fotka w wykonaniu tutejszej młodzieży.

Sztuka uliczna w Montrealu

9. BREATH OF SPRING

Autor: David Guinn and Phillip Adams
Adres: 270 Boulevard de Maisonneuve East, Montréal, QC H2X 1J7, Kanada

I ponownie wracamy do serii murali poświęconych porom roku w Montrealu. Podobno sposób malowania linii jest inspirowany ruchem ulicznym na East De Maisonneuve Boulevard. Trzeba przyznać, że rzeczywiście „kreska” jest charakterystyczna i z łatwością można poznać inne murale wchodzące w skład tej serii.

Sztuka uliczna w Montrealu

10. L’AIR DU TEMPS

Autor: Phillip Adams
Adres: 288 Rue Ontario E, Montréal, QC H2X 1H1, Kanada

Tym razem solo, Phillip Adams niejako kontynuuje temat pociągnięty przy porach roku poprzez skupienie się na czterech żywiołach. Wcześniej pokazałam ci mural inspirowany ogniem, a ten tutaj, L’air du temps, przedstawia żywioł wiatru. Coś pięknego.

Sztuka uliczna w Montrealu

11. MANIFESTE À PAUL-ÉMILE BORDUAS 

Autor: Thomas Csano
Adres: 1641 Rue Saint-Denis, Montréal, QC H2X 3K3, Kanada

Mural wchodzący w skład grupy sztuki ulicznej poświęconej wielkim artystom Montrealu. Paul-Émile Borduas był kanadyjskim malarzem, który miał spory wpływ na artystyczny oraz społeczny rozwój miasta. W mural zostały „wplecione” między innymi elementy graficzne pochodzące z jego obrazów.

Sztuka uliczna w Montrealu

12. HOMMAGE A EMILE NELLIGAN

Autor: Les Hommes de Lettres
Adres:
1748 Avenue Savoie, Montréal, QC H2L 5C4, Kanada

Hommage a Emile Nelligan to kolejny przykład sztuki ulicznej w Montrealu składającej hołd wielkim artystom. Tym razem na tapecie mamy literaturę. Oprócz upamiętnienia autorów, mural ma też na celu podkreślenie charakteru lokalizacji w której się znajduje. Można je określić jako centrum wiedzy. Znajdują się tu m.in. takie instytucje jak  University of Montreal, UQAM, Montreal literary school.

Sztuka uliczna w Montrealu

13. THE SOCIETY FOR THE REFORM OF THE GOLDEN RULE

Autor: Carlito Dalceggio
Adres: 1755 Rue Saint-Denis, Montréal, QC H2X 3K4, Kanada

The Society For The Reform Of The Golden Rule został stworzony na terenie dzielnicy latynoskiej Montrealu. Porusza temat twórczości kulturowej. Autor w niepowtarzalny dla siebie sposób ukazuje przechodniom własną interpretację Venus Boticellego.

Przyznam, że bez wyjaśnienia ciężko byłoby mi samej w ten sposób zinterpretować ten okaz. Carlito zdecydowanie zaszalał i stworzył totalnie swoją wersję Wenus, która choć przybiera klasyczną pozę znaną z obrazów, to jednak znacznie odchodzi od oryginału.

Sztuka uliczna w Montrealu

14. RÉSONANCE

Autor: Cyndie Belhumeur
Adres: 1773 Rue Saint-Denis, Montréal, QC H2X 3K4, Kanada

Jeden z ciekawszych murali, które spotkaliśmy w Montrealu. Résonance odwołuje się do ludzkiej kreatywności i ulotności myśli, pomysłów, chwil. Przypomina o docenianiu tu i teraz, czerpaniu z każdej sekundy życia pełnymi garściami.

Sztuka uliczna w Montrealu

15. L’ELAN CREATEUR

Autor: Helene Fleury
Adres:
314 Rue Ontario E, Montréal, QC H2X 1H6, Kanada

Mural inspirowany kulturalnym dziedzictwem dzielnicy latynoskiej. Celem autorki jest podkreślenie marzeń młodych ludzi oraz historycznych aspektów literatury i edukacji.
Powiem ci, że to jeden z moich ulubionych reprezentantów sztuki ulicznej w Montrealu. Ma w sobie coś takiego, co każe ci się zatrzymać i patrzeć.

Sztuka uliczna w Montrealu

16. NEXUS SMARTBAR

Autor: Mr. Lao, Simon Lepage, Singe
Adres:
329 Rue Ontario E, Montréal, QC H2X 1H7, Kanada

Szukałam i szukałam i szukałam, aż w końcu znalazłam. Jedna z wielu niespodzianek jeśli chodzi o sztukę uliczną Montrealu. Okazuje się, że ten gagatek, to… stara reklama baru! Trzech pracowników zafascynowanych street art’em wzięło udział w festiwalu OUMF (The Back to School Festival) i dało upust swoim malarskim umiejętnościom. Ciekawa historia.

Sztuka uliczna w Montrealu

17. ARCADE MTL

Autor: ?
Adres: 2031 Rue Saint-Denis, Montréal, QC H2X 3K8, Kanada

Kolejne zaskoczenie- misiaczek powyżej zaprasza do pierwszego w Montrealu baru z automatami do gier. Podoba mi się takie kreatywne podejście do promocji.

Sztuka uliczna w Montrealu

18. MACHINE CONSCIENTE

Autor: Rafael Sottolichio
Adres: 450 Rue Cherrier, Montréal, QC H2L 1G9, Kanada

Możliwości ludzi i możliwości ich pomysłów są nieprzebrane. Rafael odwołuje się do potencjału technicznego, który jest w zasięgu naszych rąk, a może nam pomóc w rozwiązaniu problemów środowiskowych. Postaci przedstawione na muralu zachęcają do działania, zrobienia czegoś dla planety teraz. Krótko mówiąc, rusz zadek człowieku, albo będzie słabo.

Sztuka uliczna w Montrealu

19. FOR INGRID

Autor: MadC
Adres: 233 Ave des Pins E, Montréal, QC H2W 1P1, Kanada

Sztuka uliczna w czystej postaci od MadC. Niestety, w sieci brak informacji dotyczących ewentualnego znaczenia, ale czy każdy mural musi mieć głębszy przekaż? W końcu sztuka uliczna ma nie tylko uczyć, poruszać, ale też bawić i wprowadzać życie w szare dzielnice. A to zdecydowanie street art w wykonaniu MadC dostarcza.

Sztuka uliczna w Montrealu

20. HOBO

Autor: Bezt
Adres: 4083 Rue Saint-Dominique, Montréal, QC H2W 2A6, Kanada

Hobo to kreacja autorstwa Mateusza Gapskiego (aka Bezt), który wraz z Przemkiem Blejzykiem są założycielami grupy ETAM Cru. Nasi rodacy poznali się na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i tak się złożyło, że do dziś tworzą razem murale. Możemy być z nich dumni. W Łodzi również namalowali tę dziewczynkę, na ulicy Uniwersyteckiej.

Sztuka uliczna w Montrealu

21. THE CHROME DANCE

Autor: Bik Ismo
Adres: 3932 Avenue Coloniale, Montréal, QC H2W 2B8, Kanada

Trochę już zdewastowany, ale na szczęście tylko z brzegu. The Chrome Dance przedstawia taniec dwojga postaci w nietypowej formie.

Sztuka uliczna w Montrealu

22. LEONARD COHEN

Autor: Kevin Ledo
Adres: 53 Rue Napoléon, Montréal, QC H2W 2B6, Kanada

Ważni artyści, osoby mające znaczący wpływ na obecny dorobek kulturalny Montrealu. Trzeba przyznać, że ten temat nieustannie przewija się w tutejszej sztuce ulicznej. Nie inaczej jest i z tym muralem, który Kevin Ledo stworzył w hołdzie dla Leonarda Cohena. Niezwykle realistyczny, a zarazem minimalistyczny, przykuwa uwagę odwzorowaniem detalów.

Sztuka uliczna w Montrealu

23. JACKIE ROBINSON

Autor: Fluke
Adres: 3907 Boul St-Laurent, Montréal, QC H2W 1Y2, Kanada

Mural w hołdzie pierwszemu czarnoskóremu graczowi bejsbolu. Jackie Robinson jako pierwszy czarnoskóry grał dla Major League Baseball. Portret powstał we współpracy z Cadillac Canada jako część projektu 150 Daring Moments. To inicjatywa mająca na celu upamiętnienie 150 osób i wydarzeń w historii Kanady, które miały istotny wpływ na obecny kształt kultury.

Sztuka uliczna w Montrealu

24. SANDRA CHEVRIER

Autor: Sandra Chevrier
Adres: 2 Rue Napoléon, Montréal, QC H2W, Kanada

Sandra Chevrier to jedna z najważniejszych artystek kanadyjskich dzisiejszych czasów i nie dziwota. Pochodząca z Montrealu, Sandra jest szczególnie znana z autorskiej serii „Superhero Cages”, która uzyskała międzynarodowy rozgłos.

Dlaczego? Chevrier nie owija w bawełnę i w oryginalny, a zarazem sugestywny sposób ukazuje kobiety próbujące wyzwolić się z okowów krzywdzących stereotypów. Przybliża odbiorco indywidualność kobiet, a zarazem fałszywe przekonania i zgubne ideały piękna.

Jeżeli zainteresował cię ten mural, serdecznie polecam ci zapoznanie się z innymi dziełami autorki- są równie dobre.

Sztuka uliczna w Montrealu

25. No name

Autor: Natalia Rak
Adres: 3780 Avenue Coloniale, Montréal, QC H2W 1L8, Kanada

Ponownie Polska, ponownie Łódź. Autorka, Natalia Rak, była związana z Uniwersytetem Łódzkim. Po studiach wyruszyła w podróż, a jako środek artystycznego wyrazu wybrała… murale. Gdzieś mignęła mi informacja, że powyższy mural przedstawia Anię z Zielonego Wzgórza. Nie znalazłam jednak źródła, które by to potwierdziło. W związku z tym na ten moment oznaczam go jako „bez nazwy”.

Niestety, jak widzisz, mural wielokrotnie padł ofiarą wandali. Na szczęście jest wielkoformatowy, więc najważniejsza część jest w dobrym stanie.

Sztuka uliczna w Montrealu

26. No name

Autor: Jest & Sloast
Adres: 3762 Rue Saint-Dominique, Montréal, QC H2W 0A2, Kanada

Kolejny no name. Tym razem bardziej nieoczywisty, przedstawiający… Coś. Czyżby artystyczna wariacja autorów na temat kosmitów? Nie wiem, ale trzeba przyznać, że przykuwa uwagę.

Sztuka uliczna w Montrealu

27. GRAFFITI GRANNY

Autor: A’Shop
Adres: 3725 Boul St-Laurent, Montréal, QC H2X 2V7, Kanada

Jeden z murali w Montrealu, który powalił nas na łopatki. Artyści A’Shop wykonali fantastyczną robotę dzięki której nawet w ponury dzień jest miejsce na śmiech i rozbawienie. Oto przed tobą zadziorna babcia, której nie w głowie karmienie gołębi, a sztuka… graffiti. Gotowa na artystyczne wyrażanie siebie nie tylko poprzez malowanie, ale również ubiór. Świetny przykład jak można się bawić sztuką uliczną.

Sztuka uliczna w Montrealu

28. No name

Autor: ?
Adres: 5812 Av de Monkland, Montréal, QC H4A 1G1, Kanada

Kurza stopa, ileż ja się nasiedziałam w poszukiwaniu informacji o tym gagatku! I nic, null, nothing. Mimo że mural jest podpisany, nadal Google nie chce współpracować. Nawet nie pokazuje żadnej wzmianki o autorze. Pozostaje nam więc tylko podziwiać.

Sztuka uliczna w Montrealu

29. LUCILLE’S OYSTER DIVE

Autor: ?
Adres: 5612 Av de Monkland, Montréal, QC H4A 1E3, Kanada

Nie ukrywam, że to jeden z tych murali w Montrealu, który mimo swojego minimalizmu, skradł moje serce. Z tym większym zapałem przeszukałam internet by dowiedzieć się, że… Ten mural to reklama! Nie wygląda, prawda? Okazało się, że kiedyś była tu knajpa serwująca owoce morza. Teraz znajduje się w innym miejscu, ale mural został. To się nazywa dyskretna promocja- w życiu bym nie pomyślała, że chodzi o marketing…

Sztuka uliczna w Montrealu

30. KOLOROWE DRZWI

Autor: ?
Adres: 4056 Rue de Bullion, Montréal, QC H2W 2E5, Kanada

I na koniec sztuka uliczna w skali mikro, czyli kolorowe drzwi. To taki bonus ode mnie, w razie gdybyś miał/a ochotę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wiadomo, w murale ciężko się wkomponować, aby fotka miała jakiś charakter. Takie kolorowe drzwi, to miła droga na skróty; )

SZTUKA ULICZNA W MONTREALU:
MAPKA

Pogadaliśmy sobie, pospacerowaliśmy razem online, a teraz czas na odkrywanie sztuki ulicznej w Montrealu już na żywca. Przygotowałam dla ciebie mapkę ze wszystkimi muralami i resztą cudów, które dziś omówiliśmy. Korzystaj na zdrowie!

SZTUKA ULICZNA W MONTREALU:
TO DOPIERO POCZĄTEK

Jak widzisz, Montreal zdecydowanie ma się czym pochwalić, a to dopiero czubek góry lodowej. W tym kanadyjskim mieście jest tyle różnych nurtów i tematów artystycznych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od przekonań czy wyznawanych wartości. Nie pozostaje ci nic innego jak zakup biletów lotniczych do Kanady i zwiedzanie.

Jeżeli chcesz skorzystać z tego artykułu będąc już w Montrealu, polecam ci zapisać go na swojej tablicy na Pintereście:)

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


2 przemyślenia nt. „SZTUKA ULICZNA W MONTREALU: 30 CIEKAWYCH PRZYKŁADÓW + MAPKA”

  1. FUKO mówi:

    Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

    1. Irmina mówi:

      Cieszę się bardzo i… polecam, Montreal pozytywnie zaskakuje nie tylko pod względem sztuki ulicznej, ale też architektury:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.