Podróże

SZTUKA ULICZNA W PAFOS: PIĘĆ MURALI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ (FRAGMENT PRZEWODNIKA O ROADTRIPIE PO CYPRZE)

Sztuka uliczna w Pafos: 5 murali, które warto zobaczyć

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Pafos na Cyprze? Oprócz oczywistych oczywistości wypisanych na TripAdvisorze, zachęcam cię również do zgłębienia tutejszej sztuki ulicznej. Znajdziesz tu murale nie tylko stworzone przez Cypryjczyków, ale również artystów z całego świata. Czytaj dalej i dowiedz się na jakie przykłady sztuki ulicznej warto zwrócić uwagę w Pafos.

Sztuka uliczna na Cyprze ma się dobrze. Śmiem nawet twierdzić, że bardzo dobrze. Jednym z miejsc, które dowodzi temu twierdzeniu jest właśnie Pafos, które w 2017 roku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Dzięki temu wyróżnieniu miała tu miejsce trzecia edycja Street Art Square Festival. Wcześniej Pafos gościło muralistów również w 2015 oraz 2016 roku dzięki czemu ściany budynków w mieście nabrały zupełnie innego charakteru. Inicjatorem wydarzenia był Yiannis Sakellis, jeden z cypryjskich artystów.

Niestety, z niewyjaśnionych przyczyn miasto oraz stowarzyszenia związane z kulturą nie chcą więcej wspierać Street Art Square Festival. Wielka szkoda, bo dzięki temu wydarzeniu powstały w Pafos jedne z najpiękniejszych murali na całym Cyprze.

W tym artykule zobaczysz właśnie m.in. murale powstałe w ramach wspomnianego festiwalu. Więcej o samej inicjatywie znajdziesz na stronie Street Art Square.

UWAGA! Ten artykuł, to fragment przewodnika o roadtripie po Cyprze Południowym. W publikacji docelowej znajdziesz więcej murali oraz innych form sztuki ulicznej, które warto zobaczyć w Pafos.


SZTUKA ULICZNA W PAFOS: 5 MURALI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ (FRAGMENT PRZEWODNIKA O ROADTRIPIE PO CYPRZE)

Sztuka uliczna w Pafos: Waveform (Bane & Pest)

1. Mural „Waveform” autorstwa Bane&Pest (2017)

Oto jak Bane & Pest, twórcy tego murala, tłumaczą jego sens: „Na tej małej wyspie, gdzie życie błyszczy w lodzie i piasku, stworzyliśmy mural, który łączy te dwa światy”. Piękne, prawda?

Jeśli chodzi o samych autorów, duo Bane & Pest, to pochodzący ze Szwajcarii Fabiana Florin (Bane) oraz Cypryjczyka Yiannisa Hadjipanayis (Pest). Ich pierwsze spotkanie miało miejsce właśnie na Cyprze w miejscowości Ayia Napa podczas festiwalu sztuki ulicznej. Panowie współpracują od 2014 roku, a ich siedziba mieści się w Szwajcarii. Na co dzień są artystami na pełen etat- tworzą dla firm prywatnych, kolekcjonerów czy stowarzyszeń. Od 2017 roku oficjalnie wystawiają się w Galerii Löwen (Chur, Szwajcaria).

Więcej o tym artystycznym duo znajdziesz tutaj: Bane & Pest


Sztuka uliczna w Pafos: Aphrodite's children

2. Mural „Aphrodite’s children” autorstwa Lune82, Alex Martinez oraz Billy Gee (2016)

Ta praca, to hołd skierowany w kierunku dziedzictwa kulturowego Pafos. Podobno to właśnie niedaleko brzegu Pafos, z odmętów Morza Śródziemnego, wyłoniła się w pełnej chwale Afrodyta. Jak przyjrzysz się bliżej muralowi, zauważysz nad aniołkiem dwa słowa.

Pierwsze to „Pothos”, czyli imię jednego z wielu dzieci, które były owocem znajomości z Aresem. Pothos był bogiem pożądania, pragnienia oraz tęsknoty. Natomiast słowo „Pandemos” odnosi się do samej Afrodyty. Z Encyclopedia Mythica wynika, że oznacza to „common to all the people”. Jest to interpretowane na dwa sposoby:

  • Afrodyta jako bogini „niskich” przyjemności seksualnych (w negatywnym tych słów znaczeniu)
  • Afrodyta jako bogini jednocząca mieszkańców kraju społecznie bądź politycznie

Biorąc pod uwagę historię Cypru oraz obecną sytuację polityczną (podział na Cypr Północny, „turecki” oraz Cypr Południowy, „grecki”), można przypuszczać, że artyści tworzyli mural mając w głowie tę drugą interpretację. Skłania też ku takiemu spojrzeniu postać Pothosa, który płacze trzymając w ręku przed sobą telefon. Tak jakby rozmawiał z kimś korzystając z kamerki wideo.

Napisy nad Afrodytą, to „Harmonia” (bogini harmonii i zgody), „Peitho” (bogini perswazji), „Grace” (bogini świętowania, obfitości).

Jeśli chodzi o autorów murala, jest to trio reprezentujące większy skład „Color Nomads”: Lune82 z Grecji, Billy Gee również z Grecji oraz Alex Martinez pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z nich ma konto na Instagramie, wystarczy, że klikniesz na wybrany pseudonim.


Sztuka uliczna w Pafos: Pygmalion and Galatea

3. Mural „Pygmalion and Galatea” autorstwa Fikos (2016)

Mural odnoszący się do mitu o Pigmalionie i Galatei z greckiej mitologii. Pigmalion był uzdolnionym greckim rzeźbiarzem mieszkającym na Cyprze. Z racji nieprzyjemnych przygód z tutejszymi kobietami postanowił, że nigdy nie wejdzie w związek z kobietą, a poświęci swoje życie na tworzenie.

Pewnego dnia, z jego rąk powstała rzeźba pięknej kobiety. Nazwał ją Galatea. Cały czas pracował nad wyglądem rzeźby, dopracowując ją w najdrobniejszych szczegółach. I kiedy już zakończył prace, zaczął ją… wielbić. Przynosił jej piękne podarunki, kwiaty, ubierał w cudowne szaty i obwieszał biżuterią. Nasz bohater zakochał się we własnej rzeźbie.

Bogini Afrodyta z zaciekawieniem przyglądała się poczynaniom Pigmaliona dobrze wiedząc, co rzeźbiarzowi chodzi po głowie. Kiedy więc pewnego dnia Pigmalion wrócił do domu, po wizycie w świątynii boginii miłości, zastał Galateę żywą.

Zakochani wzięli ślub, a z ich miłości narodził się Paphos od którego imienia pochodzi nazwa miasta Pafos.

Skąd pomysł na taki mural? Autor, Fikos z Grecji, to entuzjasta i zagorzały kontynuator tradycji inspirowanej grecką kulturą, której głównymi filarami są rytm i czytelność. Mural przedstawiający Pigmaliona i Galateę, to znak pamięci o „dorobku” przodków.


Sztuka uliczna w Pafos: Reform

4. Mural „Reform” autorstwa Rusl oraz Bane&Pest (2016)

Mural „Reform” wprost adresuje konflikt polityczny, który ma miejsce na Cyprze. Przypomina o potrzebie naprawy relacji dwóch społeczności: greckich Cypryjczyków oraz tureckich Cypryjczyków. Motyw ten wielokrotnie pojawia się w sztuce ulicznej nie tylko w Pafos, ale na całej wyspie. Polityczne przepychanki mają wpływ nie tylko na gospodarkę czy stosunki międzynarodowe, ale szkodzą również „zwykłym” obywatelom.

Również w tym przypadku mamy do czynienia z przedstawicielami Color Nomads. Tym razem są to Bane&Pest (autorzy pierwszego murala, który omawialiśmy) oraz Rusl.

Rusl, to artysta z południowych Niemczech zafascynowany współczesną typografią, grafiką, ilustratorstwem. Jego największy projekt, to „The Liquid Project”, który opiera się na literach- wypaczonych, płynnych. Obecnie Rusl działa na terenie całej Europy. Więcej o tym artyście znajdziesz na jego stronie internetowej: Rusl.


Sztuka uliczna w Pafos: People & their thoughts

5. Mural „People & their thoughts” autorstwa Bbi creations

Ten małoformatowy mural, jak i inne, znajdziesz w uliczce przy kawiarni Starbucks. Uliczka jest pełna prac lokalnych artystów, którzy postanowili zmienić szary mur w mini galerię sztuki.

Celem Bbi creations jest inspirowanie ludzkiej duszy poprzez kreatywność i artystyczne wyrażanie siebie. Zajmuje się głównie barwieniem szkła, ale również malowaniem murali czy zleceniami dla osób prywatnych i instytucji publicznych np. przedszkoli. W jej pracach przeważają żywe kolory.

Więcej prac Bbi creations znajdziesz na fanpage’u: Bbi creations.

BONUS: SZTUKA ULICZNA PAFOS W SZYDEŁKOWEJ ODSŁONIE

Szydełkowa instalacja autorstwa Peace2Peace

I bonus ode mnie dla ciebie, którym ostatnio podzieliłam się na Instagramie Na Pokładzie Życia. Sztuka uliczna Pafos w zupełnie innej odsłonie.

Na zdjęciach widzisz ręcznie robioną instalację. Jej autorkami są członkinie grupy Peace2Peace skupiającej kobiety ze wszystkich grup etnicznych na Cyprze. Panie spotykają się i razem tworzą takie ręcznie robione cuda pokazywane później w przestrzeni publicznej.

Cypryjczycy od lat cierpią na skutek podziałów i wynikających z tego politycznych potyczek. Nie wspominając o zielonej linii… Celem Peace2Peace jest przełamanie związanych z tym stereotypów, pozbycie się uprzedzeń i nawiązywanie przyjaźni niezależnie z której części Cypru ktoś pochodzi.

Piękna inicjatywa i do tego prężnie działająca- zajrzałam do grupy na FB „Peace2Peace open air crochet installations„, a tam pełna mobilizacja mimo koronawirusa. Panie przesyłają zdjęcia swoich prac i z tego, co zrozumiałam, będą one częścią większej instalacji.

Autentycznie się wzruszyłam.

Polecam ci serdecznie zobaczyć instalację Peace2Peace na żywo (oczywiście jak już będzie można bezpiecznie podróżować). Praca nie jest niczym ogrodzona, więc można z bliska przyjrzeć się detalom.

SZTUKA ULICZNA W PAFOS: MAPKA

Powyżej mapka z zaznaczonymi muralami o których rozmawialiśmy:

  1. Mural „Waveform” autorstwa Bane&Pest (2017)
  2. Mural „Aphrodite’s children” autorstwa Lune82, Alex Martinez oraz Billy Gee (2016)
  3. Mural „Pygmalion and Galatea” autorstwa Fikos (2016)
  4. Mural „Reform” autorstwa Rusl Loveletters oraz Bane&Pest (2016)
  5. Mural „People & their thoughts” autorstwa Bbi creations
  6. BONUS: szydełkowa instalacja autorstwa Peace2Peace

SZTUKA ULICZNA W PAFOS: PODSUMOWANIE

Sztuka uliczna w Pafos: 5 murali, które warto zobaczyć

I jak ci się podoba sztuka uliczna w Pafos? Zapewniam cię, że to jedynie przedsmak tego, co cię czeka w tym pięknym mieście. Znajdziesz tu murale nie tylko nawiązujące do mitologii greckiej czy sytuacji politycznej Cypru, ale również prace mające na celu po prostu urozmaicenie i ożywienie przestrzeni miejskiej (patrz zdjęcie obok).

Jeżeli interesuje cię zgłębienie tematu sztuki ulicznej na Cyprze, to nadajemy na tych samych falach! Zapraszam cię do sprawdzenia innych smaczków w przewodniku o roadtripie po Cyprze Południowym. Tam omawiam aż 27 przykładów sztuki ulicznej w Pafos!

Zostawiam ci również gotową grafikę na twoją tablicę na Pintereście. Warto zapisać i mieć pod ręką w czasie odkrywania smaczków sztuki ulicznej w Pafos.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT: