Podróże

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Szukasz miejsca na trekking dla początkujących? Wybierz się do Słowackiego Raju i zobacz na czym polega fenomen parku narodowego naszych sąsiadów. Czytaj dalej i dowiedz się wszelkich informacji praktycznych, aby fajnie spędzić weekend w Słowackim Raju. W tym wpisie znajdziesz kompendium niezbędnych informacji: trasy, nocleg, dojazd, mapy, cennik, przydatne kontakty, zdjęcia i wideo.

Dlaczego Słowacki Raj, to idealne miejsce na trekking dla początkujących? Przede wszystkim, masz do dyspozycji kilka tras, w tym takie akurat dla laików. I co ważne- jakikolwiek szlak wybierzesz, możesz liczyć na piękne widoki: wodospady, rzeki, góry, doliny… Nie wspominając już o elementach, które wprowadzają dreszczyk „grozy” na trasie- wysoko zawieszone mosty, drabiny na kilka metrów, schodki nad rzeką etc.

Powiem ci, że ja jestem Słowackim Rajem oczarowana mimo że nie przepadam za chodzeniem na wysokościach. Właśnie, jeśli masz silny lęk wysokości, to możliwe, że czeka cię krótszy spacer ze względu na wspomniane wcześniej drabiny czy schodki.

Dlatego zanim zdecydujesz się na wizytę, wysłuchaj mnie do końca i obejrzyj wszystkie zdjęcia oraz wideo. Myślę, że moja opowieść pomoże ci w podjęciu decyzji czy Słowacki Raj, to idealne miejsce na trekking dla ciebie.

W moim mini przewodniku po Słowackim Raju, poruszę następujące kwestie:

 • proponowane trasy oraz mapy + wideo z dokładnym wyjaśnieniem tras
 • zdjęcia oraz wideo pokazujące jakich atrakcji możesz się spodziewać na omawianych szlakach
 • sprawdzone miejsca noclegowe
 • opcje dojazdu do Słowackiego Raju
 • cennik biletów wstępu do Słowackiego Raju
 • ważne dane kontaktowe, które należy mieć przy sobie podczas trekkingu
 • spis biur informacji turystycznych w pobliżu Słowackiego Raju
 • mini podsumowanie

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY I MAPY

Bez zbędnego gadania, przejdźmy od razu do konkretów. Pokażę ci dwie trasy, które mieliśmy przyjemność poznać. Obydwa szlaki zaliczam do kategorii idealnych dla początkujących w trekkingu, bo sama raczej hobbystycznie chodzę po górach.

Moja kondycja jest raczej przeciętna i w obydwu przypadkach dałam radę, chociaż były momenty, kiedy czułam zmęczenie. Myślę, że te trasy dobrze ci się sprawdzą jeśli nie masz kłopotów z sercem czy innych chorób, które mogą się „uaktywnić” przy większym wysiłku.

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Powyższą mapę kupiliśmy w informacji turystycznej na Słowacji do czego również cię zachęcam. Nie zawsze w Słowackim Raju jest idealny zasięg, a taka papierowa mapa nigdy cię nie zawiedzie. Za mapkę zapłaciliśmy 3,9 euro.

TRASA NUMER 1

Nie krępuj się ściągnąć powyższe zdjęcia map Słowackiego Raju na swój komputer/telefon, aby zobaczyć je w przybliżeniu zabrać ze sobą na szlak:) Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na zdjęcie (lub przytrzymasz dłużej palcem) i wybierzesz opcję „zapisz jako”/”pobierz”.

Trasę numer jeden rozpoczęliśmy od Cingov Parkovisko. Parking był darmowy (byliśmy tam poza sezonem). Przy wejściu do Słowackiego Raju zapłaciliśmy za wstęp: 1,5 euro od osoby.

Dalej nasza trasa wyglądała następująco: Chata Stefani-Jedlovec-Biely Potok, ustie-Pod Tomasovskym vyhladom-Letanovksy mlyn-Klastorisko-Obrovsky vodopad

Przy Obrovksy vodospad zaczął się nasz powrót, czyli wróciliśmy do Klastoriska i stamtąd przez następujące miejsca Certova sihot-Biely Potok, ustie-Jedlovec-Chata Stefani-Cingov Parkovisko.

Obejrzyj załączony filmik, gdzie Luby dokładnie pokazuje jak wyglądała nasza trasa na mapie.

Przejście całego szlaku (a w sumie to połączenia kilku) zajęło nam około 8 godzin. Tak jak wspominałam, korzystaliśmy z papierowej mapy i było to rozwiązanie idealne. Natomiast, przestrzegam cię przed braniem na poważnie oznaczeń czasu przejścia danych odcinków podanych na mapie.

Kliknij na dane zdjęcie Klastoriska, aby zobaczyć je „w pełnej okazałości”:)

Totalnie mija się to z rzeczywistością. Aby wiedzieć ile rzeczywiście zajmie ci przejście danej trasy, dolicz do podanego czasu na mapie 2 godziny. Chyba że lubisz wracać po zmroku, czego absolutnie nie polecam…

TRASA NUMER 2

Nie krępuj się ściągnąć powyższe zdjęcia map Słowackiego Raju na swój komputer/telefon, aby zobaczyć je w przybliżeniu zabrać ze sobą na szlak:) Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na zdjęcie (lub przytrzymasz dłużej palcem) i wybierzesz opcję „zapisz jako”/”pobierz”.

Start naszej drugiej trasy był na parkingu Podlesok. Tu już musieliśmy zapłacić za postój mimo że byliśmy w Słowackim Raju poza sezonem. Cały dzień postoju kosztował nas 3 euro. Plus oczywiście standardowo przy wejściu do parku, zapłaciliśmy 1,5 euro od osoby.

Dalej trasa wyglądała następująco: Spiska koliba-Pod Kosariska-Kosariska-Turisticky raj-Hrdlo Hornadu-Prielom Hornadu-Klastorska roklina-Objavitelsky vodopad-Machovy vodopad-Klastorisko-vodopad Karoliniho-Maly vodopad-Machovy vodopad-Horna kaskada-Maly Kysel-Malokyselovy vodopad-Sucha Bela.

Przy Suchej Beli zaczęliśmy wracać przez Pod Vtacim hrbom-Vrch hory-Glacka cesta-Nad Podleskom-Stredna hora-Podlesok.

Obejrzyj załączony filmik, gdzie Luby dokładnie pokazuje jak wyglądała nasza trasa na mapie.

Ta trasa również zajęła nam około 8 godzin mimo że wymieniam dużo więcej punktów orientacyjnych. Atrakcji jest więcej niż przy pierwszym szlaku, ale trasę przejdziesz mniej więcej w tym samym czasie co tę pierwszą.

Kliknij wybrane zdjęcie Słowackiego Raju, aby zobaczyć je „w pełnej okazałości”:)

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: NOCLEG

Jeśli chodzi o nocleg w pobliżu Słowackiego Raju, to znaleźliśmy dwie miejscówki, które z czystym sumieniem możemy ci polecić.

NOCLEG W LEWOCZY: Privat pri Hradbach

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

O tym miejscu wspominałam już przy okazji artykułu dotyczącego zwiedzania Lewoczy, więc pozwól, że zacytuję moje własne słowa;)

Cena: jedna noc w pokoju dwuosobowym kosztowała nas 28,80 euro + 1 euro (opłata turystyczna)

Przemiła właścicielka, ciepły i czysty pokój, własna łazienka, wspólna kuchnia (kuchenka elektryczna, garnki, talerze etc., mikrofalówka, lodówka, czajnik) oraz coś na kształt jadalni. Na wejściu bilard z którego również można skorzystać. Cały dom elegancko wyremontowany. Człowiek od razu wie za co płaci.

I chociaż Privati pri Hradbach znajduje się w centrum Lewoczy, to absolutnie tego nie odczuliśmy. Ktoś tam sobie śpiewał raz czy dwa wieczorem, ale wystarczyło zamknąć okna i po kłopocie. O standardzie noclegu niech świadczy fakt, że nocowaliśmy tu dwa razy. Jeśli chodzi o parking– właścicielka udostępnia miejsca parkingowe tuż przed domem, oczywiście wliczone w cenę.

Nocleg w Privat pri Hradbach możesz zarezerwować za pośrednictwem Booking. Kliknij w ten tekst, aby zarezerwować.

NOCLEG W SMIZANY: Ubytovanie Zuzana

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Cena: jedna noc w pokoju dwuosobowym kosztowała nas 25 euro

Również bardzo przyjemny nocleg, w stosunkowo małej miejscowości, więc nie ma mowy o hałasie za oknem w nocy. Przemiła właścicielka, wszystko czyste i schludne.

Tutaj również była wspólna kuchnia oraz jadalnia. Nasz pokój miał prywatną łazienkę. Ogrzewanie działało jak ta lala. Nie było do czego się przyczepić.

Nocleg w Ubytovanie Zuzana również możesz zarezerwować za pośrednictwem serwisu Booking. Kliknij w ten tekst, aby zarezerwować.

Zarówno jeden jak i drugi nocleg jest świetną bazową wypadową do Słowackiego Raju.

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: DOJAZD

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK
Brama „wjazdowa” do Słowackiego Raju

Oddaję głos naczelnemu ogarniaczowi spraw praktycznych, czyli Lubemu:

Zdecydowanie najłatwiej dojechać do Słowackiego Raju własnym samochodem. I my właśnie tak zrobiliśmy.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to i tak jesteś w stanie dotrzeć do Słowackiego Raju. Przygotuj się jednak na trasę z kilkoma przesiadkami i różnymi środkami transportu.

Duże słowackie miasto najbliżej Słowackiego Raju, to Poprad. Do niego radzę ci kierować się w pierwszej kolejności. Poprad ma bezpośrednie połączenia autobusowe z Krakowem i Zakopanem, które znajdziesz na stronie: www.cp.sk

Z Popradu najlepiej pojechać do Hrabušic– to miasteczko praktycznie leży już na terenie Słowackiego Raju. Rozkład autobusów, które tam kursują również znajdziesz na stronie podanej powyżej.

Możesz również, zamiast jechać do Hrabušic, skierować się do miasta Spiska Nova Ves, z którego pieszo dojdziesz do Słowackiego Raju. Autobusy z Popradu do tego miasta znajdziesz na http://sadpp.sk/cestovne-poriadky/ pod hasłem Poprad – Spišská Nová Ves lub na www.cp.sk.

Do Spiskiej Nowej Wsi możesz również dostać się z Popradu pociągiem (https://www.zsr.sk)

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: CENNIK

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK
Pastwisko krów napotkane na szlaku do Słowackiego Raju

Wszystkie poniższe informacje, to tłumaczenie z oficjalnej strony Słowackiego Raju:

Bilet 1-dniowy:
– dorośli: 1,50 EUR
– dzieci poniżej 6 lat: bezpłatnie
– dzieci w wieku od 6 do 15 lat: 0,50 EUR
– emeryci i renciści powyżej 62 lat: 0,50 EUR
emeryci powyżej 70. roku życia: bezpłatnie

Bilet 3-dniowy:
– dorośli: 3,50 EUR
– dzieci poniżej 6 lat: bezpłatnie
– dzieci w wieku od 6 do 15 lat: 1,00 EUR
– emeryci i renciści powyżej 62 lat: 1,00 EUR
– emeryci powyżej 70. roku życia: bezpłatnie

Bilet 5-dniowy:
– dorośli: 6,00 EUR
– dzieci poniżej 6 lat: bezpłatnie
– dzieci w wieku od 6 do 15 lat: 1,50 EUR
– emeryci i renciści powyżej 62 lat: 1,50 EUR
– emeryci powyżej 70. roku życia: bezpłatnie

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Punkty wejścia (punkty odbioru biletów):

Čingov – górny parking (Trek Cafe), Čingov – dolny parking (Chata na rázcestí), Podlesok – parking, Podlesok – Przełom Hornád, Podlesok – Suchá Bela, Píla – parking (Piecky), Veľký Sokol, Zejmarská roklina

Wpisowe jest płatne w następujący sposób:

Čingov – górny parking (Trek Cafe), Čingov – dolny parking (Chata na rázcestí): w czerwcu – wrześniu codziennie, w kwietniu – maju i październiku codziennie w zależności od warunków pogodowych lub tylko w weekend

Podlesok – parking, Podlesok – przełom Hornád, Podlesok – Suchá Belá, Píla – parking (Piecky), Veľký Sokol: w miesiącach kwiecień – październik codziennie, w listopadzie tylko w weekend

Wąwóz Zejmarski: w czerwcu – wrześniu codziennie, w kwietniu – maju i październiku codziennie w zależności od warunków pogodowych lub tylko w weekend

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: WAŻNE KONTAKTY

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Na wszelki wypadek, zapisz sobie proszę poniższe informacje w telefonie lub po prostu zrób zdjęcie:

Dyrekcja Parku Narodowego Słowacki Raj
Adres: Štefánikovo námestie 9, 052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 53 442 20 10
E-mail: slovraj@sopsr.sk

Górskie Pogotowie Ratunkowe
Adres: Čingov 26, 052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: 18 300, +421 53 429 79 02
E-mail: raj@hzs.sk

Na terenie Słowackiego Raju oczywiście obowiązują również powszechnie znany numer ratunkowy 112.

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: INFORMACJA TURYSTYCZNA

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK

Podrzucam ci też namiary do biur informacji turystycznych znajdujących się w miastach/miasteczkach niedaleko Słowackiego Raju. To właśnie tam znajdziesz przydatne mapy, ale przede wszystkim, wypytasz pracowników biur o co tylko chcesz.

Godziny otwarcia sprawdzaj na bieżąco na stronie danego biura informacji turystycznej.

Spišská Nová Ves
Adres: Letná 49, 052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 53 429 82 93
www.spisskanovaves.eu/tic

Smižany
Adres: Kaštieľ, Tatranská 302, 053 11 Smižany
Tel.: +421 53 443 36 66
www.okcsmizany.eu.sk

Čingov
Trek Cafe, Čingov
Adres: 052 01 Spišské Tomášovce
Tel.: +421 911 707 904
www.trekcafe.eu

Hrabušice
Adres: Hlavná 171, 053 15 Hrabušice
Tel.: +421 915 930 585, +421 903 895 155
www.hrabusice.sk

Centrum Informacyjne Dyrekcji Parku Narodowego Słowacki Raj (Hrabušice)
Adres: Podlesok 30, 053 15 Hrabušice
Tel.: +421 53 442 20 10
www.npslovenskyraj.sk

Dobšiná
Adres: Námestie baníkov 384, 049 25 Dobšiná
Tel.: +421 58 794 11 54
www.dobsina.sk

TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: PODSUMOWANIE

Podsumowując:

 • znasz już potencjalne trasy po Słowackim Raju
 • wiesz gdzie nocować
 • wiesz również ile zapłacisz za bilet wstępu do parku
 • masz namiary do najbliższych biur informacji turystycznych
 • znasz opcje dojazdu
 • nieobce ci są piękne widoki ze zdjęć
 • jesteś gotowa/y na dreszczyk emocji związany ze wszechobecnymi schodkami, drabinami etc. w Słowackim Raju
 • i co najważniejsze, jesteś wyposażona/y w mapki, które przydadzą ci się na szlaku (pamiętaj jednak proszę, aby kupić papierową wersję mapy!).

Nie pozostaje ci więc nic innego jak spakować manatki i wyruszyć na trekking do Słowackiego Raju:) Mam nadzieję, że informacje praktyczne zawarte w tym artykule przybliżyły ci temat wizyty w Słowackim Raju oraz dlaczego ten słowacki park narodowy cieszy się taką popularnością.

Nie ma co ukrywać- Słowacki Raj ze swoimi wodospadami, przełęczami, dolinami, rzekami oraz całą fauną i florą, słusznie plasuje się wysoko w rankingu dobrych miejsc na trekking dla początkujących. Ta słowacka perełka po prostu na to zasługuje. Powiem ci, że co jak co, ale masz jak w banku, że na pewno do Słowackiego Raju wrócę. I myślę, że tym miłym akcentem zakończę mini przewodnik po Słowackim Raju i pozwolę ci się wreszcie brać za pakowanie rzeczy na podróż.

To jak? Kiedy wyjazd do Słowackiego Raju?:)

Udanego trekkingu,
Irmina

PODOBAŁ CI SIĘ WPIS? NIE BĄDŹ ZGREDEK, DAJ ZNAĆ O SWOICH PRZEMYŚLENIACH W KOMENTARZU. UDOSTĘPNIJ WPIS INNYM, NIECH TEŻ POCZUJĄ SMAK PODRÓŻNICZEJ PRZYGODY!

2 przemyślenia nt. „TREKKING W SŁOWACKIM RAJU: TRASY, NOCLEG, DOJAZD, MAPA, CENNIK”

 1. Super trasy, na pewno kiedyś skorzystam 🙂

  1. Irmina mówi:

   To fajnych wrażeń życzę- kładki, drabiny i inne takie potrafią dostarczyć ich aż nadto w Słowackim Raju:D

Możliwość komentowania jest wyłączona.