Twierdza Kalemegdan w Belgradzie- czy warto ją zwiedzić? A może to marnotrawstwo twojego podróżniczego czasu? Czytaj dalej i dowiedz się jak wygląda zwiedzanie Kalemegdanu w praktyce w ramach odkrywania Serbii dla osób początkujących.
Wreszcie nadszedł ten dzień – po burzliwych przygodach z uciekającym samolotem i niespodziewaną wizytą w Budapeszcie, trafiliśmy do Belgradu. Miejsca, które nie zrobiło na nas dobrego pierwszego wrażenia – szare, bure i ponure. Serce krzyczało „Wracajcie do Budapesztu!”, jednak rozum szeptał „Poczekajcie, cierpliwości”…
Jak dobrze, że zawierzyliśmy rozumowi!
Na pierwszą przechadzkę wybraliśmy się z przewodnikiem. Również w stolicy Serbii organizowane są tzw. free walking tours. O ile w Budapeszcie trzeba było wykupić Budapest Card, o tyle w Belgradzie do wycieczki może dołączyć się każdy, co również było widać w liczbie osób zainteresowanych (o wiele więcej niż przy zwiedzaniu Budapesztu)
Zebraliśmy się pod pomnikiem kniazia Michała (na placu Republiki) i wyruszyliśmy w drogę.
Więcej informacji o free walking tours w Belgradzie znajdziesz tutaj.
Cała wycieczka trwała około 5 godzin, a i tak nie dotrwaliśmy do jej końca.
Dlaczego? O tym opowiem ci na końcu.
Najpierw pogadajmy o zwiedzaniu twierdzy Kalemegdan. Czy było warto?
ZWIEDZANIE TWIERDZY KALEMEGDAN
BELGRAD, SERBIA
Godziny otwarcia: część terenu twierdzy jest otwarta cały czas; określone budowle mają przedział czasowy: Clock Tower, The Roman Well, Nebojsa Tower, Big Powder Magacine, Military Bunker, Casemates.
Ceny i godziny dynamicznie się zmieniają. Sprawdź bezpośrednio przed podróżą!
Bieżące info dostępne tutaj: Belgrade Fortress
Tak naprawdę sama nazwa twierdzy to Belgrade Fortress (Beogradske tvrđave). Kalemegdan, to park otaczający budowlę. Jednak w języku potocznym Kalemegdan obejmuje zarówno twierdzę, jak i tereny jej przyległe.
Szczerze? Moje ręce po prostu same garnęły się do cykania zdjęć podczas zwiedzania. Twierdza Kalemegdan mimo upływu czasu prezentuje się fenomenalnie i najzwyczajniej w świecie jest czemu się przyglądać.
Jeśli chodzi o free walking tour, to moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Z ciekawością słuchałam opowieści o historii tego miejsca. Myślę, że przyłączenie się do takiej bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem, to świetny sposób na poznanie historii Kalemegdanu i dogłębne zrozumienie tematu, bez konieczności czytania miliona przewodników.
Tak jak to było w Budapeszcie, na podkładkę mam słowa Lubego, który jest miłośnikiem wycieczek z przewodnikiem i twierdzi, że było wartościowo i na temat.
Zresztą jak w takim miejscu mogłoby nie być fajnie?
TWIERDZA KALEMEGDAN: GOŁY TYŁEK FAJNY JEST
Poniżej „najciekawsza” atrakcja twierdzy Kalemegdan, czyli sławny pan z gołym tyłkiem (The Victor monument – Pobednik).
Chyba nie ma takiej drugiej „osoby”, której naga pupcia byłaby tak pożądana na selfie turystów.
Co dość istotne, cały park znajduje się na wzniesieniu. Dzięki temu widoki stąd są jeszcze ciekawsze.
ZWIEDZANIE I MAŁA KATASTROFA
A teraz opowiem co sprawiło, że nie dotrwaliśmy do końca wycieczki.
Spacerujemy po tym Kalemegdanie, ja przysiadam sobie na ławeczce (patrz poniżej) i wszystko jest pięknie i ładnie. Do czasu. Na zdjęciu tego nie widać, ale katastrofa miała nadejść lada moment.
Siedzę sobie spokojnie, a tu coś mnie łaskocze po szyi.
I wiadomo, wkracza do akcji odruch bezwarunkowy, więc sięgam za szyję i pac!
Okazało się, że zakochał się w bieli mej skóry… bąk.
Cholerny bąk, który tak mnie upierdzielił, że nie mogłam się uspokoić przez kolejne 15 minut… Może się to wydawać irracjonalne, ale takiego bólu i strachu, to dawno nie doświadczyłam.
Wycieczka poszła dalej, a my zostaliśmy na tej ławeczce – ja zasmarkana, Luby z topniejącą ilością chusteczek higienicznych w pogotowiu. Dobrze, że nie wpadłam na pomysł dogłębnego zbadania jak to tam wygląda, bo podobno wyglądało paskudnie. A to na pewno nie pomogłoby w ostudzeniu emocji.
Na szczęście z czasem ból i pieczenie ustąpiły, a gdy wróciłam do Polski, po ukąszeniu nie było śladu.
Nie ukrywam jednak, że od tej pory szczelniej opatulam szyję…
Emocje opadły. Przyszedł czas na podziwianie widoków i oczywiście kolejne zdjęcia. W końcu, co tak nie pocieszy jak utrwalanie piękna w kadrze (no dobra, czekolada, ale akurat nie mieliśmy jej przy sobie).
PIF, PAF! CZYLI WYSTAWA BRONI
Na terenie twierdzy, oprócz samych zabudowań, jest również wystawa broni. Całkiem sporo tego „dobra”, więc jest co oglądać.
Znaleźliśmy nawet polski akcent.
Warto nadmienić, że twierdza Kalemegdan oprócz oczywistych walorów zabytkowych, jest też dobrym miejscem do robienia niecodziennych pamiątkowych zdjęć.
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie w Belgradzie jest najlepsze miejsce do utrwalania swojej skromnej osoby w kadrze- wybierz Kalemegdan.
Po obejrzeniu twierdzy, polecam ci przejść się też po parku otaczającym atrakcję. Znajdziesz w nim mnóstwo ciekawych fontann jak np. ta poniżej:
I na koniec mała niespodzianka (ciężko określić czy pozytywna…).
Jestem ciekawa ile osób ze zwiedzających w ogóle przeczytało tabliczkę. My przyspieszyliśmy tempo, kiedy dotarł do nas jej sens:D
I tak wyglądała część naszych przygód w Belgradzie. Ktoś pewnie powie, że od samych słów „musicie to zobaczyć” chce mu się… uciekać. Myślę jednak, że będąc w Serbii po raz pierwszy, Kalemegdan, to idealne miejsce na zwiedzanie.
DLACZEGO ZWIEDZANIE FORTECY W BELGRADZIE TO DOBRY MATERIAŁ NA „SERBIĘ DLA POCZĄTKUJĄCYCH”?
- nie wymaga szczególnej kondycji fizycznej,
- są piękne widoki,
- fortecę można zwiedzić za darmo (chyba że masz ochotę na wizyty w budynkach),
- znajdziesz tu stoiska z przekąskami i pamiątkami,
- a okazje do niezapomnianych selfie czają się za każdym rogiem.
Absolutnie nie żałuję ani minuty spędzonej w tym miejscu. Śmiem nawet twierdzić, że to jedna z moich ulubionych atrakcji w Belgradzie. Dlatego bez żenady, szczerze ci ją polecam.
Swoją drogą jeżeli tworzysz właśnie swój plan zwiedzania Belgradu, pamiętaj, aby zapisać sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście. Dzięki temu będziesz go mieć zawsze pod ręką.
Trzymaj się ciepło,
Irmina
ZOBACZ TEŻ:
- CO ZOBACZYĆ W SERBII: DOMEK NA ŚRODKU RZEKI DRINA
- SERBIA DLA ZAAWANSOWANYCH: SZTUKA ULICZNA W BELGRADZIE
- SZTUKA ULICZNA W PAFOS: PIĘĆ MURALI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ (FRAGMENT E-BOOKA O ROADTRIPIE PO CYPRZE)