Podróże

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Wreszcie macie chwilę dla siebie i czeka was wolne popołudnie we dwoje, ale pomysłów na spędzenie czasu w ciekawy sposób brak? Odpowiedzią może być wizyta w parku romantycznym Arkadia. Położony między Łowiczem, a Skierniewicami, to jedyny ogród w Polsce, który wygląda niemal identycznie jak kiedyś, w XVIII wieku.

UWAGA! Od 21 kwietnia 2020 otwarte zostają ogrody w Nieborowie i Arkadii. Ogrody otwarte są codziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Każdy zwiedzający zobowiązany jest do zasłonięcia ust i nosa, prosimy również o zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów podczas spacerowania.

ŹRÓDŁO: Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Nie dziwię się, że niejedna para młoda wybrała właśnie Arkadię na miejsce sesji poślubnej. Połączenie zabytków stylizowanych na ruiny, wody i zieleni tworzy scenerię niczym z romantycznych książek. Pan i Pani spacerują zalesionymi ścieżkami rozprawiając o sensie życia i wierszach dawnych poetów.

W tym artykule znajdziesz:

 • informacje praktyczne dotyczące parku romantycznego Arkadia
 • na co dokładnie możesz liczyć w Arkadii, czyli wirtualny spacer po tym miejscu
 • ciekawostki historyczne
 • pro tip dla zwiedzających

Swoją drogą, jeśli szukasz więcej miejsc do spędzania czasu we dwoje w Polsce i na świecie, już teraz zapraszam cię do Załogi obserwujących Na Pokładzie Życia na Insta. Tam codziennie dzielę się swoimi podróżniczymi odkryciami, zarówno tymi lokalnymi jak i za granicą.

Kliknij “Follow on Instagram” i wspólnie podróżujmy Na Pokładzie Życia:)

A teraz czas na Arkadię!

WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE:
PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

INFORMACJE PRAKTYCZNE

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Park Romantyczny Arkadia: lokalizacja na mapie

Adres: Arkadia 99-416 (kliknij na obrazek mapy, aby znaleźć na mapie)
Godziny otwarcia: marzec (poniedziałek-niedziela, 10:00-16:00); kwiecień-październik (poniedziałek-niedziela, 10:00-18:00); listopad (poniedziałek-niedziela, 10:00-16:00)
Opłata: normalny (10 zł), ulgowy (6 zł); można płacić kartą; w każdy poniedziałek wstęp wolny
Więcej infoArkadia Heleny Radziwiłłowej

Wracając jednak na ziemię… Ogród romantyczny Arkadia, to efekt pracy księżnej Heleny Radziwiłłowej oraz całego sztabu specjalistów. Krok po kroku powstało miejsce, które do dziś ma w sobie ducha XVIII wieku.

Na terenie ogrodu znajduje się kilka zabytków, każdy na swój sposób wyjątkowy.

WIRTUALNY SPACER PO PARKU ORAZ INTRYGUJĄCE CIEKAWOSTKI

FOTO MUST HAVE: AKWEDUKT

Jeden z nich, to Akwedukt ze zdjęcia poniżej (patrz również: zdjęcie tytułowe) wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. To chyba najbardziej znana budowla z całego ogrodu.

Taki must have każdej sesji ślubnej w Arkadii.

Ciekawostka: teoretycznie nie można na niego wchodzić (klasyczna tabliczka o zagrożeniu), ale podczas sesji ślubnych już można (widziałam takowe fotki). Wniosek nasuwa się sam: jeśli planujesz tutaj coś większego, wystarczy się po prostu dogadać i sypnąć wiadomo czym.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Akwedukt)

DOMEK GOTYCKI

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Domek Gotycki)

W środku nic ciekawego nie ma, ale z zewnątrz prezentuje się świetnie. Domek gotycki, jak sama nazwa wskazuje, neogotykiem stoi i zachwyca czerwoną cegłą nadgryzioną zębem czasu.

SERCE ARKADII: GROTA SYBILLI

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Grota Sybilli)

I jak to w powieściach o dzielnym rycerzu i pięknej królewnie bywa, nadszedł czas na wroga, tudzież przeszkody na drodze bohatera. Niestety, w czasie kiedy trafiliśmy do Arkadii, nie było możliwości wejścia do środka ze względu na renowację (co oczywiście nie miało wpływu na cenę biletu…). A kusi Grota Sybilli, kusi, bo jak wyczytałam z oficjalnej strony:

“(…) Miejsce identyfikowane jako serce symbolicznej Arkadii, stanowiące punkt wyjścia do rozważań nad tajemnicą życia i śmierci”.

Pozostaje podumać nad życiem i śmiercią przy następnej wizycie w parku.

ŁUK GRECKI (KAMIENNY) I DOM MURGRABIEGO

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Łuk i Dom Murgrabiego)

Czysta magia. Ania z Zielonego Wzgórza płakałaby ze szczęścia widząc ten przybytek. Do środka wstępu nie ma, ale czy to ważne w obliczu takiego widoku z zewnątrz?

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PRZYBYTEK ARCYKAPŁANA

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Kolejne magiczne miejsce fantazyjnie obrośnięte bluszczem. Sporo ciekawych i estetycznych detali architektonicznych tworzących uroczą całość.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA
POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Z jednej strony pyszni się płaskorzeźba Nadzieja karmiąca Chimerę Gioacchina Staggiego i coś w stylu wbudowanej fontanny, obecnie nieczynnej.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA
POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Jak zauważysz na zdjęciu poniżej, na terenie budowli znajdują się również żenujące leżaki (lewy dolny róg), które skutecznie psują nastrój. W budynku jest kawiarnia, co samo w sobie stanowi dobry pomysł, tylko te leżaki. Jak glany do baletu…

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Ale! Możesz  wejść z prawej strony, gdzie czeka na ciebie niezagospodarowana wnęka z kolejnymi ciekawymi detalami.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Tutaj również jest gdzie przycupnąć i odpocząć:)

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

ŚWIĄTYNIA DIANY

I wracamy do przeszkód. Jedna pokonana, czas na drugą. Świątynia Diany w remoncie, wstępu brak (tak jak poprzednio, nie wpływa to na cenę biletu…). Westchnienie rozczarowania, ukłucie irytacji i tupnięcie nóżką.

Tak się nie godzi.

ŻYCIE I ŚMIERĆ: GROBOWIEC ZŁUDZEŃ (REKONSTRUKCJA)

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Od romantyczności do grozy. Leżąca kobieta z marmuru, martwa. Napisy  Et in Arcadia ego oraz J’ai fait l’Arcadie j’y repose. Esencja całego parku romantycznego, czyli rozważań nad życiem i śmiercią.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PODSUMOWANIE: ARKADIA NIE DO KOŃCA JAK ARKADIA

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Według Słownika Języka Polskiego:

Arkadia «kraina, gdzie panuje spokój, ład i szczęśliwość»

Park romantyczny Arkadia spełnia te założenia, równocześnie ich nie spełniając.

Z jednej strony mamy spokój z drugiej nie, w zależności od tego, kiedy się tu wybierzemy (weekend tylko w ostateczności…). Ład też niby jest, ale pokrzyw tyle, że aż trudno uwierzyć, że Radziwiłłowej o to chodziło. Szczęśliwości również doświadczysz tu w bród póki nie wciągną cię tajemnicze inskrypcje o życiu i śmierci.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Arkadia, to pomysł na spędzenie wolnego czasu we dwoje dla par, które chcą czegoś więcej niż kiełbasy z grilla i umpa, umpa z głośników oraz dysput czy chleb z masłem czy ze smalcem.

Park romantyczny jest po prostu romantyczny. Wizyta tutaj odpręża i uspokaja, ale też skłania do głębszych rozmów i wyciszenia się. Zdecydowanie warto wydać kilka złotych na bilet, by doświadczyć atmosfery tego miejsca.

We dwoje.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PARK ROMANTYCZNY ARKADIA:
PRO TIP DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Przyznaję, że nasza wizyta w Arkadii nie była w 100% romantyczna. Dlaczego szanowni pisarze nie wspominają, że w te letnie popołudnia oprócz feromonów unoszących się w powietrzu, unosiła się również woń specyfików przeciw komarom? Wiem, że to niezbyt smaczny temat, ale pogryzione nogi i swędzenie na poziomie zaraz-mnie-coś-trafi też nie jest sexy.

Dlatego mam dla ciebie trzy wyjścia:

 1. zawczasu uzbrajasz się w chemię, psikacie się przed wizytą i przepis na niczym niezmącony spokój romantycznej randki gotowy
 2. idziesz w nasze ślady i zapominasz o komarach wmawiając sobie, że chociaż środowisko na tym skorzysta (w końcu nie psikasz chemią)
 3. bierzesz chemię, ale się nie przyznajesz; czekasz na przyczynek do rycerskich czynów i psikasz lubą, gdy zacznie narzekać.

Cokolwiek wybierzesz, zapewniam cię, że wizyta w Arkadii będzie warta przymknięcia oka na niedogodności związane z obecnością komarów;)

Znasz inne tego typu miejsca?

PS: Pamiętaj, aby zapisać sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście. Dzięki temu, w razie szukania inspiracji, będziesz go mieć od razu pod ręką.

Miłego spacerowania,
Irmina

ZOBACZ TEŻ:


Dołącz do Załogi obserwujących Na Pokładzie Życia na fejsie


ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
NA POKŁADZIE ŻYCIA

Otrzymuj solidną dawkę podróżniczej wiedzy i inspiracji, powiadomienia o najnowszych artykułach, wgląd w kulisy pracy blogerki podróżniczej. Zero spamu, same konkrety.

Autor: Irmina Liczbik

Z wykształcenia jestem anglistką, uwielbiam ser camembert, nie maluję paznokci w podróży (po co marnować czas?) i robię zdjęcia telefonem (również te na bloga). Od 2016 roku jestem blogerką podróżniczą i właścicielką Na Pokładzie Życia- łajby napędzanej podróżniczymi marzeniami. Tutaj nie ma ściemy czy rzygania tęczą, a jedynie prawda- jeśli szukasz szczerości, to jesteś w dobrym miejscu. Witaj Na Pokładzie Życia!

4 przemyślenia nt. „POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA”

 1. Mom on top mówi:

  Kolejne fantastyczne miejsce!I jaki świetny plener fotografiiczny! 🙂

  1. Irmina mówi:

   Zdecydowanie! Nic dziwnego, że pary młode wybierają to miejsce na zdjęcia ślubne:)

 2. Z tym akweduktem to jest tak, że nie wolno, ale i tak każdy wchodzi (z tego co pamiętam kiedyś tego zakazu nie było). Tu nie o pieniądze, a o bezpieczeństwo chodzi. 🙂 Dla mnie Arkadia na zawsze zostanie magicznym ogrodem z mojej wyobraźni. To jedno z moich dziecięcych wspomnień, które za sprawą wyobraźni zmieniło się w niesamowitą krainę.
  A obok jest Nieborów – tam też warto zajrzeć. 🙂

  1. Hmm, teraz ochroniarz chodzi i pilnuje… Myślę jednak, że parze młodej po prostu nie wypada odmówić nawet jeśli coś jest niezbyt bezpieczne. W końcu panią w białej sukni raczej nie trudno zauważyć xd
   Nieborów następnym razem będzie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *