Podróże

PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (WOJ. ŁÓDZKIE): POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE

Park romantyczny Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Park romantyczny Arkadia, czyli ogród księżnej Heleny Radziwiłłowej, nie bez przyczyny jest odwiedzany przez zakochane pary. To po prostu dobry pomysł na spędzenie czasu we dwoje. Położony między Łowiczem, a Skierniewicami, Arkadia to jedyny ogród w Polsce, który wygląda niemal identycznie jak kiedyś, w XVIII wieku. W tym artykule dzielę się z tobą zdjęciami oraz informacjami praktycznymi, które przydadzą ci się podczas wizyty.

Nie dziwię się, że niejedna para młoda wybrała właśnie park romantyczny Arkadia na miejsce sesji poślubnej. Połączenie zabytków stylizowanych na ruiny, wody i zieleni tworzy scenerię niczym z romantycznych książek. Pan i Pani spacerują zalesionymi ścieżkami ogrodu Heleny Radziwiłłowej rozprawiając o sensie życia i wierszach dawnych poetów.

Dzisiaj pokażę ci na czym polega fenomen ogrodu romantycznego Arkadia oraz wyposażę cię w niezbędną wiedzę tak abyś mogła/mógł wycisnąć z wizyty w parku jak najwięcej.

W tym artykule znajdziesz:

 • informacje praktyczne dotyczące parku romantycznego Arkadia
 • na co dokładnie możesz liczyć w Arkadii, czyli wirtualny spacer po ogrodzie
 • ciekawostki historyczne związane z Arkadią
 • pro tip dla zwiedzających ogród Heleny Radziwiłłowej

PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (WOJ. ŁÓDZKIE): POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE

OGRÓD HELENY RADZIWIŁŁOWEJ: INFORMACJE PRAKTYCZNE

Akwedukt w parku romantycznym Arkadia
AdresArkadia 99-416
Godziny otwarciacodziennie 10:00-18:00
Opłatanormalny (10 zł), ulgowy (6 zł); można płacić kartą; w każdy poniedziałek wstęp wolny
FanpageMuzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Strona wwwArkadia Heleny Radziwiłłowej*
*wszelkie info praktyczne sprawdzaj najpierw na fanpage’u ogrodu, strona www jest rzadziej aktualizowana

Zacznijmy od początku. Ogród romantyczny Arkadia, to efekt pracy księżnej Heleny Radziwiłłowej oraz całego sztabu specjalistów. Krok po kroku powstało miejsce, które do dziś ma w sobie ducha XVIII wieku.

Na terenie ogrodu Heleny Radziwiłłowej znajduje się kilka zabytków, każdy na swój sposób wyjątkowy. Pozwól, że ci je pokażę.

WIRTUALNY SPACER PO PARKU ROMANTYCZNYM ARKADIA ORAZ INTRYGUJĄCE CIEKAWOSTKI

FOTO MUST HAVE W ARKADII: AKWEDUKT

Jednym z zabytków na terenie ogrodu romantycznego Arkadia jest Akwedukt ze zdjęcia powyżej. Był wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. To chyba najbardziej znana budowla z całego parku.

Taki must have każdej sesji ślubnej w Arkadii.

I muszę przyznać, że obserwując pary młode na tle Akweduktu totalnie rozumiem ten fenomen. To bardzo wdzięczna budowla do fotografowania w Arkadii. A jak jeszcze dołożymy do tego bujną roślinność…. Cud, malina!

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Akwedukt)

NIBY NIEWIELE, A JEDNAK COŚ: DOMEK GOTYCKI

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Domek Gotycki)

Kolejną ciekawą budowlą na terenie ogrodu romantycznego Arkadia jest Domek gotycki. Co prawda w środku nic ciekawego nie ma, ale z zewnątrz prezentuje się świetnie. Domek gotycki, jak sama nazwa wskazuje, neogotykiem stoi i zachwyca czerwoną cegłą nadgryzioną zębem czasu.

SERCE PARKU ROMANTYCZNEGO ARKADII: GROTA SYBILLI

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Grota Sybilli)

I jak to w powieściach o dzielnym rycerzu i pięknej królewnie bywa, nadszedł czas na wroga, tudzież przeszkody na drodze bohatera. Niestety, w czasie kiedy trafiliśmy do Arkadii, nie było możliwości wejścia do środka ze względu na renowację (co oczywiście nie miało wpływu na cenę biletu…). A kusi Grota Sybilli, oj kusi, bo jak wyczytałam z oficjalnej strony ogrodu Heleny Radziwiłłowej:

„(…) Miejsce [Grota Sybilli] identyfikowane jako serce symbolicznej Arkadii, stanowiące punkt wyjścia do rozważań nad tajemnicą życia i śmierci”.

Pozostaje podumać nad życiem i śmiercią przy następnej wizycie w parku.

ŁUK GRECKI (KAMIENNY) I DOM MURGRABIEGO

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (Łuk i Dom Murgrabiego)

Jeżeli jeszcze nie czujesz do końca fenomenu parku romantycznego Arkadia, to Łuk Grecki i Dom Murgrabiego meldują się do usług.

Czysta magia. Ania z Zielonego Wzgórza płakałaby ze szczęścia widząc ten przybytek. Do środka wstępu nie ma, ale czy to ważne w obliczu takiego widoku z zewnątrz?

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PRZYBYTEK ARCYKAPŁANA

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Kolejne magiczne miejsce w ogrodzie romantycznym Heleny Radziwiłłowej fantazyjnie obrośnięte bluszczem. Sporo ciekawych i estetycznych detali architektonicznych tworzących uroczą całość.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA
POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Z jednej strony pyszni się płaskorzeźba Nadzieja karmiąca Chimerę Gioacchina Staggiego i coś w stylu wbudowanej fontanny, obecnie nieczynnej.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA
POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Jak zauważysz na zdjęciu poniżej, na terenie budowli znajdują się również żenujące leżaki (lewy dolny róg), które skutecznie psują nastrój. W budynku jest kawiarnia, co samo w sobie stanowi dobry pomysł, tylko te leżaki. Jak glany do baletu…

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Ale! Możesz wejść do Przybytku Arcykapłana z prawej strony, gdzie czeka na ciebie niezagospodarowana wnęka z kolejnymi ciekawymi detalami.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Tutaj również jest gdzie przycupnąć i odpocząć:)

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

ŚWIĄTYNIA DIANY

I wracamy do przeszkód. Jedna pokonana, czas na drugą. Świątynia Diany niedostępna dla zwiedzających (tak jak poprzednio, nie wpływa to na cenę biletu…). Westchnienie rozczarowania, ukłucie irytacji i tupnięcie nóżką.

Tak się nie godzi.

ŻYCIE I ŚMIERĆ: GROBOWIEC ZŁUDZEŃ (REKONSTRUKCJA)

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Od romantyczności do grozy. Leżąca kobieta z marmuru, martwa. Napisy  Et in Arcadia ego oraz J’ai fait l’Arcadie j’y repose. Esencja całego parku romantycznego Arkadia, czyli rozważań nad życiem i śmiercią. Trzeba przyznać, że Helena Radziwiłłowa na poważnie traktowała koncept stojący za stworzeniem ogrodu.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PODSUMOWANIE: OGRÓD ROMANTYCZNY HELENY RADZIWIŁŁOWEJ (WOJ. ŁÓDZKIE) NIE TYLKO DLA ZAKOCHANYCH

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Według Słownika Języka Polskiego:

Arkadia «kraina, gdzie panuje spokój, ład i szczęśliwość»

Park romantyczny Arkadia spełnia te założenia, o ile odpowiednio przygotujesz się do wizyty w tym miejscu.

Jeżeli chcesz na spokojnie spacerować w ogrodzie romantycznym Heleny Radziwiłłowej zaplanuj wizytę w tygodniu. Wtedy możesz liczyć na znikomą ilość zwiedzających. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku atrakcji turystycznych, również Arkadia jest oblegana w weekendy. Dlatego zwiedzania tego miejsca w sobotę czy w niedzielę raczej nie rekomenduję, chyba że o niecodziennych porach (np. od rana, tuż po otwarciu)

Polecam ci również trzymanie się utartych ścieżek. Ogród Heleny Radziwiłłowej to dom dla sporej ilości pokrzyw, które tylko czekają na twój fałszywy krok. Chodzenie po krzakach odpada:D

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

Wracając do samej Arkadii- to pomysł na spędzenie wolnego czasu we dwoje dla par, które chcą czegoś więcej niż kiełbasy z grilla i umpa, umpa z głośników oraz dysput czy chleb z masłem czy ze smalcem.

Park romantyczny jest po prostu romantyczny. Wizyta tutaj odpręża i uspokaja, ale też skłania do głębszych rozmów i wyciszenia się. Zdecydowanie warto wydać kilka złotych na bilet, by doświadczyć atmosfery tego miejsca.

We dwoje.

POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE: PARK ROMANTYCZNY ARKADIA

PARK ROMANTYCZNY ARKADIA:
PRO TIP DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Przyznaję, że nasza wizyta w ogrodzie romantycznym Heleny Radziwiłłowej nie była w 100% romantyczna.

Dlaczego szanowni pisarze nie wspominają, że w te letnie popołudnia oprócz feromonów unoszących się w powietrzu, unosiła się chmara komarów? Wiem, że to niezbyt smaczny temat, ale pogryzione nogi i swędzenie na poziomie zaraz-mnie-coś-trafi też nie jest sexy.

Dlatego mam dla ciebie trzy wyjścia:

 1. zawczasu uzbrajasz się w chemię, psikacie się przed wizytą w Arkadii i przepis na niczym niezmącony spokój romantycznej randki gotowy
 2. idziesz w nasze ślady i zapominasz o komarach w ogrodzie wmawiając sobie, że chociaż środowisko na tym skorzysta (w końcu nie psikasz chemią)
 3. bierzesz chemię ze sobą, ale się nie przyznajesz; czekasz na przyczynek do rycerskich czynów i psikasz lubą, gdy zacznie narzekać.

Cokolwiek wybierzesz, zapewniam cię, że wizyta w parku romantycznym Arkadia będzie warta przymknięcia oka na niedogodności związane z obecnością komarów😉

PS: Pamiętaj, aby zapisać sobie ten artykuł na swojej tablicy na Pintereście. Dzięki temu, w razie szukania inspiracji, będziesz go mieć od razu pod ręką.

Miłego spacerowania,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


6 przemyśleń nt. „PARK ROMANTYCZNY ARKADIA (WOJ. ŁÓDZKIE): POMYSŁ NA WOLNE POPOŁUDNIE WE DWOJE”

 1. Beata Kasrowicz mówi:

  Pięknie napisane.
  Ale jest i dużo negatywnych opinii turystów.
  Tyczy to małej ilości ławeczek.Malego parkingu dla samochodów.
  Jednak my planujemy tam zajechać i przekonać się na własne oczy😊
  Kochamy takie miejsca z historią , tajemniczością.

  1. Irmina mówi:

   Wiadomo, każdy ma inne potrzeby. Mnie osobiście bardziej zależy na samej atrakcji niż ławkach czy parkingu. Co kto lubi:)
   Udanej wyprawy, pozdrawiam:)

 2. Mom on top mówi:

  Kolejne fantastyczne miejsce!I jaki świetny plener fotografiiczny! 🙂

  1. Irmina mówi:

   Zdecydowanie! Nic dziwnego, że pary młode wybierają ogród Heleny Radziwiłłowej na zdjęcia ślubne:)

 3. Dla mnie Arkadia na zawsze zostanie magicznym ogrodem z mojej wyobraźni. To jedno z moich dziecięcych wspomnień, które za sprawą wyobraźni zmieniło się w niesamowitą krainę.
  A obok jest Nieborów – tam też warto zajrzeć. 🙂

  1. Irmina mówi:

   Pięknie o tym piszesz, zdecydowanie park romantyczny Arkadia zasługuje na takie słowa. Helena Radziwiłłowa wiedziała co robi, a osoby, które obecnie zajmują się ogrodem dobrze pielęgnują i dbają o jej dorobek.

   Oj tak, Nieborów zdecydowanie również zasługuje na uwagę i myślę, że oddzielny artykuł:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.