Podróże

WILNO NA WEEKEND #3: GÓRA GIEDYMINA, CZYLI Z CHAOSEM CI DO TWARZY (I INNE ATRAKCJE)

Kto nie lubi darmowych punktów widokowych? Góra Giedymina, to kolejny przyjaciel dla twojego portfela w Wilnie. Nie dość, że możesz stąd oglądać miasto za darmo, to jeszcze możliwe, że znajdziesz tu niezastąpionego kompana w upalnie dni- wiatr. A jak już zdecydujesz, że czas się pożegnać, to możesz poszwendać się po mieście. Zresztą chodźmy razem, wszystko ci pokażę.

Dzisiaj trochę się pomęczymy (w końcu obecność w nazwie atrakcji słowa “góra” zobowiązuje), ale później będzie już tylko fajnie.

Wchodzisz w to?

Zapraszam cię na kolejny spacer po Wilnie. Czy masz brać portfel? Powiem tak: wszystko zależy od ciebie i twoich preferencji. Jeżeli lubisz zwiedzać muzea, to przyda się trochę gotówki; jeśli nie- też w porządku, przytoczę ci najciekawsze historyczne kąski, a resztę sobie doczytasz.

Pamiętaj jednak, że zwiedzanie czegokolwiek na głodniaka, to słaba opcja. Czeka nas niezła wyprawa, więc weź kasę na obiad.

WILNO NA WEEKEND #3

MAPA ATRAKCJI

GÓRA GIEDYMINA
(ZAMEK GÓRNY I BASZTA GIEDYMINA)

Adres: Arsenalo g. 5, Vilnius 01143, Litwa

Pewnie zastanawiasz się, po co w ogóle masz się męczyć i włazić na tę Górę Giedymina. Wiatr wiatrem, ale czy naprawdę warto się w to bawić skoro na szczyt prowadzi kamienista droga (nie raz i nie dwa dość stroma), a wyciąg nie działa*?

Warto.

Dlaczego?

Wilno na weekend co zobaczyć: Góra Giedymina

Na Górze Giedymina znajdują się ruiny Zamku Górnego oraz Baszta Giedymina. Miejscowi powiadają, że to właśnie na tej górze miało początek ich miasto, a Zamek Górny wraz z basztą, to najstarsze budowle w Wilnie. Ich początki sięgają XIV wieku! Znajdują się tu również fragmenty muru obronnego. Żeby nie było- na początku zamek był drewniany, a jego murowana wersja pochodzi z XV wieku.

Wilno na weekend co zobaczyć: Zamek Górny, Góra Giedymina

BASZTA GIEDYMINA
(TARAS WIDOKOWY, MUZEUM)

Opłata: dorośli – 5 EUR, uczniowie, studenci – 2 EUR
Godziny otwarcia: kwiecień-wrzesień codziennie 10:00-21:00,
październik-marzec codziennie 10:00-18:00.

Wilno na weekend co zobaczyć: Baszta Giedymina na Górze Giedymina

Nie jestem pewna czy masz ochotę na krwawe szczegóły dotyczące tego miejsca, więc jeśli nie lubisz takich klimatów, to idź już podziwiać widoki, a ja podumam jeszcze chwilę nad historią.

Wilno na weekend co zobaczyć: Góra GiedyminaDumanie dumaniem, ale wiatr we włosach podczas upałów doceniać trzeba

To właśnie na dziedzińcu Baszty Giedymina pochowano przegranych powstania styczniowego. Stało się to za sprawą rosyjskiego namiestnika Murawjowa. Co więcej, w pewnym momencie zagospodarowano to miejsce jako plac do krykieta. Brrr. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i w 1915 r. przeprowadzono ekshumację (Rosjan już wtedy tu nie było, więc można to było robić bez obaw o własne życie).

Jak chcesz, możesz wejść na taras baszty (patrz wyżej ‘opłata’) i przy okazji zobaczyć eksponaty w mieszczącym się tam mini muzeum. Dla mnie to chyba jednak za dużo- dość się już naczytałam o historii**, a widoki z tarasu pewnie niewiele się różnią od tych, które mamy tutaj.

Wilno na weekend co zobaczyć: widoki na Górze Giedymina

Wilno na weekend co zobaczyć: widoki na Górze Giedymina

Wilno na weekend co zobaczyć: widoki na Górze Giedymina

No, myślę sobie, czas na mnie.
Poprawiam włosy.
A raczej próbuję je poprawić.
Każdy kosmyk nagle ożył i żyje we własnym świecie.
Luby śmieje się i mówi.
-Z chaosem ci do twarzy. Zostaw.
No to zostawiam. A jak patrzę na efekt w podglądzie, to od razu przed oczami staje mi wrocławska interpretacja kuzyna Cosia i dochodzę do wniosku, że… tutaj wyglądam PRAWIE jak po wizycie u fryzjera.

Wilno na weekend co zobaczyć: widoki na Górze Giedymina

Dobra, schodzimy. Chodź, przejdziemy się przez parkiem.

Lubisz psy? Gdzieś tutaj, zaraz… O , jest!

POMNIK OGARÓW LITEWSKICH

Adres: Barboros Radvilaitės g. 6A

Przeczytaj tabliczkę.

Ogary litewskie- jedyna przez myśliwych litewskich wyprowadzona rasa psów myśliwskich- tropiące zwierzynę, ścigające ją i szczekające melodyjnie, by myśliwi rozpoznali, gdzie się zwierzyna znajduje.

Ach ta melodyjność kwiecistości dostojnego języka polskiego😀

Cykaj fotkę i idziemy dalej.

Wilno na weekend co zobaczyć: pomnik ogarów litewskich

MURY OBRONNE -> BARBAKAN -> MUZEUM BASTEI MURU OBRONNEGO

Adres: Bokšto g. 20, Vilnius 01126, Litwa
Opłata (muzeum): 4 EUR
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 10:00-18:00

Jak ci się podobają mury obronne i Barbakan? Są z XVI wieku. Pewnie nie raz usłyszysz od ludzi wielbiących sensacje, że w lochach Barbakanu mieszkali kiedyś poganie, którzy mieli tu swoje zamczysko. Ile w tym prawdy? Zero- już niejeden znawca próbował dementować te przypuszczenia. Legenda jednak, jak plotka, żyje własnym życiem.

Wilno na weekend co zobaczyć: mury obronne

Wilno na weekend co zobaczyć: Barbakan

Obecnie, to siedziba muzeum poświęconemu temu miejscu. W lochach jest ciemno jak… wiesz gdzie, więc albo włącz lampę błyskową w aparacie albo pogódź się z fotkami wołającymi o pomstę do nieba. Ja już tam byłam, ale nie martw się, poczekam na ciebie przed wejściem.

Nie przegap tylko figury smoka (?) w pomieszczeniu z lustrami!

Wilno na weekend co zobaczyć: Muzeum Bastei Muru ObronnegoWejście do muzeum

OSTRA BRAMA

Adres: Aušros Vartų g. 14, Vilnius 01304, Litwa

Tej atrakcji chyba nie muszę ci przedstawiać. Ostra Brama (też: Brama Jutrzenki, Brama Miednicka) powstała w tym samym czasie, co mur obronny w Wilnie. Dzisiaj jest to miejsce pielgrzymek, jednak pamiętaj, że pierwotnie była to jedna z bram prowadzących do miasta.

Kaplica? Najpierw była drewniana, teraz jest już murowana. Jeśli chodzi o obraz Matki Boskiej Miłosierdzia… Do tej pory nie wiadomo kto go namalował. Jedni wierzą, że to ikona prawosławna, inni twierdzą, że właśnie patrzymy na Barbarę Radziwiłłównę. A oficjalna wersja? Obraz został namalowany w latach 1620-30 w Wilnie, a malarza anonima natchnęły dzieła pędzla Martina de Vosa.

Jak było naprawdę nie wiem, jedno jest jednak pewne- być w Wilnie i nie zobaczyć Ostrej Bramy, to… kiepski pomysł;)

Wilno na weekend co zobaczyć: Ostra Brama

BRAMA BAZYLIAŃSKA -> CERKIEW ŚWIĘTEJ TRÓJCY -> CELA KONRADA

Adres: Aušros Vartų g. 7A, Vilnius 01304, Litwa
Godziny otwarcia (cela Konrada): codziennie 10:00-17:00

Jak podoba ci się Brama Bazyliańska? Nie wiem, jak ty, ale ja uwielbiam styl rokokowy. Bramę zbudowano w 1748 r. przy okazji przebudowy Cerkwi Świętej Trójcy, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.

Obecnie cerkiew jest remontowana jak widzisz. Mam nadzieję, że kiedy tu wrócę, będzie można już na spokojnie wejść do środka i zobaczyć jakie skarby w sobie kryje (może wrócisz tu ze mną, co?:)

Wilno na weekend co zobaczyć: Brama Bazyliańska i Cerkiew św. Trójcy

Chodźmy głębiej.

Tutaj, w tym niepozornym budyneczku mieści się ekspozycja Cela Konrada przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Twórcy wystawy skupili się na przybliżeniu życia pisarza na Litwie oraz procesie filomatów i filaretów. Dlaczego? To właśnie te mury w 1823 roku “gościły” Adama Mickiewicza w czasie rozprawy.

Wilno na weekend co zobaczyć: cela Konrada

Jeżeli lubisz smaczki literackie, to zdradzę ci, że Wielka Improwizacja Konrada z III części Dziadów ma miejsce właśnie w tej celi (stąd też nazwa- Cela Konrada)

Wilno na weekend co zobaczyć: Cela Konrada

KOŚCIÓŁ ŚW. KAZIMIERZA I KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY

Mam nadzieję, że nie nudzi cię oglądanie kościołów. Co jak co, ale Wilno może się pochwalić naprawdę pięknymi świątyniami.

O, na przykład taki kościół św. Kazimierza pochodzący z XVII wieku. Podobno modlił się tu sam Fiodor Dostojewski. Świątynia może się też “pochwalić” bogatą historią: oprócz tradycyjnych już pożarów, było tu też więzienie dla rosyjskich jeńców za czasów insurekcji kościuszkowskiej, skład zboża (sprawka wojsk Napoleona), a nawet Muzeum Ateizmu (1966-1989)!

Adres: Didžioji g. 34, Vilnius 01128, Litwa

Zdecydowanie mniej “przygód”, ale wciąż, przeżył kościół św. Katarzyny. Zbudowany również w XVII wieku był kolejno niszczony w latach 1655 i 1812.

Adres: Vilniaus g. 30, Vilnius 01119, Litwa

Wilno na weekend co zobaczyć: Kościół św. Kazimierza i kościół św. KatarzynyPo lewo kościół św. Kazimierza, po prawo kościół św. Katarzyny

KINO PASAKA
(MINI MURAL)

Adres: Šv. Ignoto g. 4, Vilnius 01144, Litwa

Mała rzecz, a cieszy, prawda?

Wilno na weekend co zobaczyć: mini mural przy kinie PasakaKamera… Akcja!

KATEDRA WILEŃSKA (KATEDRA TRÓJCY ŚWIĘTEJ, ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I ŚW. WŁADYSŁAWA MĘCZENNIKA)

Adres: Šventaragio g., Vilnius 01143, Litwa

Jak już się rozkręciliśmy z tymi kościołami, to chodź zobaczymy Katedrę Trójcy Świętej, św. Stanisława Biskupa i św. Władysława męczennika, potocznie zwaną po prostu Katedrą Wileńską.

Piękna, prawda?

To pierwszy kościół katolicki na Litwie chociaż tak naprawdę została zbudowana tylko po to, żeby książę litewski Mendog miał podstawy (oprócz chrztu) do bycia koronowanym w Rzymie. I coś musi w tym być, bo po jego śmierci budynek zburzono i ponownie wzniesiono tu pogański ołtarz ofiarny.

Wilno na weekend co zobaczyć: Katedra Wileńska

Podstawy obecnej katedry sięgają XV wieku za sprawą księcia Witolda Wielkiego. To on podjął się odbudowy, a po jego śmierci “kombinowano” jeszcze przy kościele w latach 1534-57 (wskutek wielkiego pożaru), podczas panowania Zygmunta Wazy  i później Jana III Sobieskiego (budowa kaplicy św. Kazimierza) i finalnie w XVIII w., kiedy to biskup Ignacy Massalski zdecydował się na przebudowę (kiepski stan murów).

O kurczę, właśnie jest msza, więc nie wejdziemy do środka, ale spokojnie, jest co oglądać. Spójrz na te posągi przed wejściem.

Wilno na weekend co zobaczyć: Katedra Wileńska

Prawie bym zapomniała! Gdzieś tutaj, między katedrą a dzwonnicą znajduje się taka kostka… O, jest! Podobno jak skorzystasz z tego magicznego miejsca w odpowiedni sposób, to spełni się twoje marzenie. Chodź, może i nam się poszczęści.

Wystarczy stanąć na kostce, wypowiedzieć życzenie i obrócić się o 360 stopni.

Wilno na weekend co zobaczyć: magiczne miejsce przy Katedrze WileńskiejStebuklas (lit. cud)

DEPTAK
ALEJA GIEDYMINA

Dobra, zwolnimy trochę z tym zwiedzaniem i weźmy na tapetę coś lżejszego. Na przeciwko Katedry jest Aleja Giedymina– jedna z najpopularniejszych miejsc przechadzek w Wilnie. Idziemy!

Wilno na weekend co zobaczyć: Aleja Giedymina
LITEWSKI NARODOWY TEATR DRAMATYCZNY

Adres: Gedimino pr. 4, Vilnius 01103, Litwa

Przyznaję się, trochę cię oszukałam, ale tylko ociupinkę. Chciałam ci tylko pokazać rzeźbę Święto Muz nad wejściem do teatru dramatycznego…

Ha, wiedziałam, że ci się spodoba:)

Wilno na weekend co zobaczyć: Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny

ČILI PICA

Adres: Gedimino pr. 23, Vilnius 01103, Litwa

Najwyższy czas coś zjeść. Może tutaj?

Wilno na weekend co zobaczyć: Cili Pica

Pizza niestety siedzenia nie urywa. Nie mówiąc o gotowych sosach, które królują na wszystkich stołach w… oryginalnych butelkach. Śmiejemy się, że u nas w pizzeriach, to chociaż dla zachowania pozorów nalewają sos do oddzielnego naczynia.

Wilno na weekend co zobaczyć: pizza w lokalu Cili Pica

RZEKA WILIA

Teraz pozostaje tylko walnąć się na trawce przy rzece i odpocząć.

Wilno na weekend co zobaczyć: rzeka Wilia

ZOBACZ TEŻ: WILNO NA WEEKEND #2: Z WIZYTĄ U BERNARDYNÓW, CZYLI ZIELONO MI

Wilno na weekend co zobaczyć: rzeka Wilia

Poczekasz ze mną na zachód słońca?

***

Jak podobała ci się nasza przechadzka?

Do zobaczenia,
Irmina

PS: Podoba ci się wpis? Nie bądź małpa i daj łapkę w górę/udostępnij wpis, przecież wiem, że tam jesteś;) Polajkuj fanpejdża bloga i zaobserwuj mnie na Instagramie. Dla ciebie, to klik i już, a dla mnie sygnał, że wszystko jest ok i nie gadam do samej siebie:D

*wyciąg nie działał, kiedy my tam byliśmy tj. pod koniec czerwca 2017 roku.
**tło historyczne przedstawiam na podstawie lektury przewodnika po Wilnie wydawnictwa Bezdroża (Helion, 2017)

Autor: Irmina Liczbik

Z wykształcenia jestem anglistką, uwielbiam ser camembert, nie maluję paznokci w podróży (po co marnować czas?) i robię zdjęcia telefonem (również te na bloga). Od 2016 roku jestem blogerką podróżniczą i właścicielką Na Pokładzie Życia- łajby napędzanej podróżniczymi marzeniami. Tutaj nie ma ściemy czy rzygania tęczą, a jedynie prawda- jeśli szukasz szczerości, to jesteś w dobrym miejscu. Witaj Na Pokładzie Życia!

5 przemyśleń nt. „WILNO NA WEEKEND #3: GÓRA GIEDYMINA, CZYLI Z CHAOSEM CI DO TWARZY (I INNE ATRAKCJE)”

 1. Mom on top mówi:

  Uwielbiam takie stare miasta, ale już chyba zbyt wiele ich nie pozwiedzam, bardziej obecnie kręci mnie ich oglądanie na zdjęciach niż planowanie podróży 😉

 2. Alicja Czyta mówi:

  Tak jak radziłaś… stanęłam na kostce, pomyślałam życzenie i zrobiłam pełen obrót… zobaczymy czy cud się zdarzy 😉

 3. Ale pięknie to wszystko wygląda. Uwielbiam takie cudne miejsca, w których można odpocząć i przy okazji nacieszyć oko. Nigdy nie miałam okazji być, ale tymi pięknymi zdjęciami i widokami zdecydowanie mnie zachęciłaś. 🙂

 4. lawyerka mówi:

  Nigdy nie byłam w Wilnie, ale bardzo przyjemnie patrzyło mi się na to miasto Twoimi oczami ( i obiektywem)! Podobają mi się bardzo zdjęcia panoramy miasta – i skierowane na starszą zabudowę i te na nowoczesne, wysokie budynki. Generalnie lubię w miastach ten styk starego i nowego ( oczywiście tam, gdzie jest to zrobione z sensem) – to daje znak, że miasto żyje swoim życiem, że się rozwija.

 5. Alicja Czyta mówi:

  Nie gadasz do siebie, na prawdę… bardzo lubię czytać twoje opowieści, wędruję wraz z tobą i dziękuję za umożliwienie mi tego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *