Podróże

WROCŁAW: SZLAKIEM PIĘKNEJ ARCHITEKTURY + OSTRÓW TUMSKI

Czas na czwartą część spaceru po Wrocławiu. W programie m.in. miejsce pokuty krnąbrnych dziewcząt, ironia mięsożerców, Dawny Bastion Sakwowy i morze kłódek.

WROCŁAW NA WEEKEND #4

MAPA ATRAKCJI

WZGÓRZE PARTYZANTÓW

DAWNY BASTION SAKWOWY

Nasz spacer zaczynamy od Dawnego Bastionu Sakwowego znajdującego się na Wzgórzu Partyzantów. Bastion został wzniesiony w 1591 r., ale na początku XIX wieku postanowiono pozbawić go urządzeń militarnych. I tak budowla stała się punktem widokowym. Miejsce przeżyło swój „renesans”, kiedy to schron Bastionu przekształcono w bunkier, gdzie swoją siedzibę miał komendant Twierdzy Wrocław.

Obecnie budowla jest zagrodzona, więc można ją podziwiać jedynie z pewnej odległości. Podobno władze planują gruntowny remont obiektu i przywrócenie mu dawnej świetności (więcej informacji tutaj).  Oby projekt wypalił, bo Bastion ma w sobie spory potencjał. Oczami wyobraźni widzę tu miejsce kameralnych koncertów czy wieczorków poetyckich.

Wrocław na weekend co zobaczyć dawny Bastion Sakwowy

Wrocław na weekend co zobaczyć dawny Bastion Sakwowy

KATEDRA ŚW. MARII MAGDALENY

MOSTEK POKUTNIC

Adres: ul. Szewska 10, Wrocław
Czynny: 10:00-19:00
Koszt biletów: normalny (5 zł), ulgowy (3 zł)
Więcej info: Kościół Marii MagdalenyMostek Pokutnic

Następnie kierujemy kroki w stronę Katedry św. Marii Magdaleny wznoszonej etapami od ok. 1330 roku. To właśnie tam znajduje się Mostek Pokutnic (inaczej też Mostek Czarownic) skąd rozpościera się widok na panoramę Wrocławia.

Wrocław na weekend co zobaczyć Katedra Św. Marii Magdaleny

Wrocław na weekend co zobaczyć Katedra Św. Marii Magdaleny

Wrocław na weekend co zobaczyć Katedra Św. Marii Magdaleny

Dlaczego akurat Mostek Pokutnic? Podobno ludzie zaczęli w nocy słyszeć jęki dochodzące z góry oraz szelest mioteł. Od tej pory matki mające problemy z nieposłusznymi córkami straszą swoje latorośle męczącą pokutą. Jeśli zamiast wyjścia za mąż wybiorą skakanie z kwiatka na kwiatek czeka je wieczne zamiatanie mostka.

Wrocław na weekend co zobaczyć Mostek Pokutnic Katedra Św. Marii Magdaleny

Będąc na górze mieliśmy okazję usłyszeć jęki, ale nie młodych dziewcząt, a… wiatru. Mostek Pokutnic, to siedziba porywistego wietrzyska, więc lepiej nastawić się na krótką wizytę. A kto nie nosi czapki, może schować się we wnęce przy drzwiach.

Wrocław na weekend co zobaczyć Mostek Pokutnic Katedra Św. Marii Magdaleny

STARE JATKI

POMNIK KU PAMIĘCI ZWIERZĄT RZEŹNYCH

Więcej info: Stare Jatki w ujęciu historycznym

Kiedyś panował tu smród krwi, zjełczałego potu i kwiczenie zarzynanych świń, a dzisiaj to siedziba tutejszych artystów. Stare Jatki, bo o nich mowa, to jedna z najciekawszych atrakcji we Wrocławiu. Dlaczego? To jedyna ulica we Wrocławiu, która zachowała wygląd sprzed kilkuset lat. Tutaj czas stoi w miejscu. No, może nie licząc pomnika Ku Czci Zwierząt Rzeźnych, którego odsłonięcie miało miejsce w 1997 roku.

Wrocław na weekend co zobaczyć Stare Jatki

Wrocław na weekend co zobaczyć Stare Jatki Pomnik Ku czci Zwierząt Rzeźnych

Wrocław na weekend co zobaczyć Stare Jatki Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych

GMACH GŁÓWNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

Adres: Plac Uniwersytecki, Wrocław

Pora na coś lżejszego. Podobno w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się barokowa Aula Leopoldina. Przeglądam na szybko w telefonie zrobione przez odwiedzających fotki (klik) i rzeczywiście jest, co oglądać.
Niestety, tym razem całujemy klamkę. Budynek jest zamknięty, więc pozostaje nam podziwianiu gmachu z zewnątrz i pamiątkowe zdjęcia przy ozdobnych drzwiach.

Wrocław na weekend co zobaczyć Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego

ZAKŁAD NARODOWY IM. OSSOLIŃSKICH

(OSSOLINEUM)

Adres: ul. Szewska 37, Wrocław
Więcej info: Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, to fundacja założona przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego w 1817 roku, której celem jest szerzenie kultury i nauki. W swoich zbiorach ma ok. 1 700 000 pozycji m.in. książki, mapy, pieczątki, dokumenty, rękopisy, czasopisma, ryciny, monety i inne. To biblioteka tzw. prezencyjna, co oznacza, że zbiory możemy przeglądać jedynie w czytelni.

Na uwagę zasługuje również sam budynek Ossolineum, który przykuwa uwagę ze względu na charakterystyczny wygląd. Czerwień budynku widać z daleka, a między budynkami czeka na zmęczonych turystów patio z fontanną. Siadamy na ławeczce, by złapać oddech, ale zaraz za nami zjawia się spora grupa zwiedzających, więc ruszamy dalej.

Wrocław na weekend co zobaczyć Ossolineum

Wrocław na weekend co zobaczyć Ossolineum

Wrocław na weekend co zobaczyć Ossolineum

Wrocław na weekend co zobaczyć Ossolineum

OSTRÓW TUMSKI

Od Ossolineum dzieli już nas tylko kilka kroków do Ostrowa Tumskiego, który jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia.

Wrocław na weekend co zobaczyć Ostrów TumskiWidoki po drodze do Ostrowa

Wrocław na weekend co zobaczyć Ostrów Tumski

MOST TUMSKI

Jednym ze sposobów na „dostanie się” do Ostrowa jest przekroczenie Mostu Tumskiego łączącego Wyspę Piasek z naszym celem. Zbudowany w latach 1888-1892, Most obecnie pełni funkcję miejsca romantycznych schadzek i „przechowalni” kłódek zakochanych par. Co ciekawe, jeszcze przed wojną ta budowla była znana jako Most Katedralny. W tamtejszych czasach w Ostrowie Tumskim obowiązywało prawo kościelne, a Wyspa Piaskowa z kolei podlegała prawu świeckiemu. Most stał się więc naturalną „granicą” między dwoma ośrodkami władzy.

Wrocław na weekend co zobaczyć Most Tumski

Wrocław na weekend co zobaczyć Most TumskiMorze kłódek

KATEDRA ŚW. JANA CHRZCICIELA

Adres: Plac Katedralny 18, Wrocław
Więcej infoKatedra Św. Jana Chrzciciela

Czas na ostatni punkt programu, czyli Katedra Św. Jana Chrzciciela. Utrzymana w stylu gotyckim, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych atrakcji w Ostrowie. Wieże mają ok. 100 metrów wysokości, więc nie trudno ją zauważyć nawet z daleka. Jednak największe wrażenie kościół robi z bliska – liczne detale i detaliki, to znak charakterystyczny tej Katedry.

Wrocław na weekend co zobaczyć Katedra Św. Jana Chrzciciela

Wrocław na weekend co zobaczyć Katedra Św. Jana Chrzciciela

Spacer dobiegł końca, co oznacza, że to przedostatnia notka dotycząca weekendowego wypadu do Wrocławia. Atrakcje omówione, więc w kolejnym poście zapraszam Was na surowe mięsko – ostateczną mapę atrakcji, informacje odnośnie noclegu i wszelkich innych kosztów związanych z naszym wyjazdem. Będzie praktycznie aż do bólu;)

Wcześniejsze wpisy dotyczące Wrocławia znajdziecie tutaj.

Wrocław na weekend co zobaczyć

A teraz czas na Was. Nie wyobrażam sobie innego zakończenia tej notki jak pytaniem:

Jakie macie plany na długi weekend?

Jak zawsze czekam na Wasze komentarze:) My właśnie sprawdziliśmy pogodę w Krakowie i… ma padać. Klasyka:D

Trzymajcie się ciepło,
Irmina

14 przemyśleń nt. „WROCŁAW: SZLAKIEM PIĘKNEJ ARCHITEKTURY + OSTRÓW TUMSKI”

 1. Monika mówi:

  Moje ulubione miasto 🙂
  Świetna relacja i bardzo dobre zdjęcia 🙂

  1. Irmina mówi:

   Dziękuję Monika:) Nie dziwię się, że to twoje ulubione miasto;)

 2. Wrocław odwiedziłam póki co tylko w celach imprezowych. Prawdziwe zwiedzanie wciąż przede mną

 3. Kulinarna Strona Mocy mówi:

  Wrocław na weekend- akurat. Albo na dwa weekendy?. Piękne miasto, mam do niego sentyment z czasów studiów. Dzięki temu wpisowi przypomniał mi się niesamowity klimat Ossolineum i długie godziny w nim spędzone?

 4. Piękne zdjęcia. Uwielbiam właśnie takie zwiedzanie 🙂

 5. We Wrocławiu mnie jeszcze nie było, ale słyszałam, że miasto jest piękne! Z resztą opis i zdjęcia naprawdę zachęcają!:)

 6. mykotka mówi:

  Wstyd przyznać ale jeszcze nigdy nie byłam we Wrocławiu. Zdjęcia piękne, prawdę mówiąc nie sądziłam, że tam cokolwiek oprócz starego miasta jest ważnego, a tu tyle atrakcji 🙂

  1. Irmina mówi:

   W każdym mieście coś tam się znajdzie:) Czasami trzeba tylko dłużej poszperać… A Wrocław polecam, może nie na urlop, ale na weekend czemu by nie:)

 7. Ostrów Tumski jest piękny 🙂 Cała reszta Wrocławia jakoś do mnie nie przemówiła – widziałam wiele ładniejszych miast, ale wybiorę się tam jeszcze jak będzie ciepło i zielono, może się przekonam 😉

  1. Irmina mówi:

   Nigdy nie wiadomo:) Chociaż z drugiej strony, to taki ryzyk fizyk, że ponownie dojdziesz do tych samych wniosków. A jakie miasto w Polsce podoba ci się najbardziej?

 8. Mom on top mówi:

  Ostrów Tumski znam dobrze, bo kiedyś pomieszkiwalam w jego pobliżu, ale o istnieniu tych innych miejsc nawet nie miałam pojęcia!

  1. Irmina mówi:

   Jak to mówią najciemniej pod latarnią:D

 9. Shauni mówi:

  O, właśnie w weekend miałam okazję odwiedzić Wrocław, ale w sumie to było tylko ZOO i Ostrów Tumski. Przydałoby się faktycznie zwiedzić miasto, bo widać trochę mnie ominęło. Świetna fotorelacja. Z przyjemnością się „zwiedzało”. 🙂

  1. Irmina mówi:

   Dzięki:) Udanego zwiedzania już w realu:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.