Podróże

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: ZWIEDZANIE INSTAGRAMOWEGO RAJU W FINLANDII

Wycieczka do Doliny Muminków (Muumimaailma), to jeden z najlepszych sposobów na dobre spędzenie czasu w Finlandii. Dlaczego? Zwiedzanie tego instagramowego miejsca jest nie tylko przyjemne dla oczu, ale przede wszystkim dla duszy- właśnie tutaj możesz uwolnić w sobie twoje wewnętrzne dziecko bez skrępowania.

Przyznaję, że cena biletu do Doliny Muminków może zwalić z nóg– w końcu 29 euro nie znajduje się na ulicy. Jednak po wizycie tam, mogę z czystym sumieniem powiedzieć ci, że warto przeboleć tę niedogodność.

Zwiedzanie Doliny Muminków, to intensywne 3-4 godziny, które sprawią, że znów poczujesz się jak dziecko. To jedno z tych miejsc, gdzie bez skrępowania biegasz od atrakcji do atrakcji bawiąc się równie dobrze jak tłumy dzieciaków.

Tak, w Dolinie Muminków przeważnie są tłumy, jednak trzeba przyznać, że to absolutnie nie przeszkadza w zabawie. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych jeśli chodzi o zwiedzanie, więc zawsze możesz wrócić do danej atrakcji później.

To co? Bierzemy się za zwiedzanie! Na początek pogadamy o tym czego możesz się tu spodziewać, a później przejdziemy do informacji praktycznych takich jak dojazd, ceny biletów, godziny otwarcia, pamiątki etc.

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: ZWIEDZANIE INSTAGRAMOWEGO RAJU W FINLANDII

Dlaczego uważam, że Dolina Muminków to jedno z najbardziej instagramowych miejsc w Finlandii? Przede wszystkim, kluczową rolę odgrywa tu umiejscowienie. Dolina Muminków znajduje się na wyspie Kailo połączonej mostem z miasteczkiem Naantali. Wyspie, która w sezonie może się pochwalić niezwykle bujną roślinnością i nasyconymi kolorami.

Również same budynki w Dolinie Muminków są kolorowe i praktycznie każda atrakcja cieszy oko. Powiem ci, że najzwyczajniej w świecie ciężko tu zrobić szare zdjęcie. Po prostu się nie da. Widać dbałość o szczegóły. Bez wątpienia osoby tworzące Muumimaailma doskonale wiedzą jak dopieszczone kolorowe detale wpływają na odbiór miejsca.

Po drugie, pracownicy Doliny Muminków, czyli inaczej postacie. Kurza stopa, ciężko w to uwierzyć, ale musisz uwierzyć mi na słowo- w Dolinie Muminków każda postać, to naprawdę POSTAĆ. Nie znudzony pracownik, którego boli głowa i ma ochotę schować się w krzakach.

Zmęczeni, ale szczęśliwi:)

Śmiem nawet twierdzić, że spora część załogi ma wręcz zdolności aktorskie. Widać, że „życie” w Dolinie Muminków ich kręci i traktują to jako pasję. Podam przykład. Wyobraź sobie, że podeszliśmy do Włóczykija i zapytałam „ile czasu tu pracujesz?”. On myśli, myśli i odpowiada „Żyję tu całe życie”.

Czujesz to? Coś niesamowitego.

Kolejną postacią, która ewidentnie wyróżnia się spośród innych to Mała Mi. Tę mimikę, gesty i głos zapamiętam na długo, bo chociaż z reguły postacie mówią tu w języku fińskim, to Mała Mi była na tyle ekspresyjna, że i tak rozumiałam o co chodzi. I śmiałam się do rozpuku:)

Mówiąc o ekspresyjności- oprócz zwiedzania Doliny Muminków, możesz również skusić się na obejrzenie mini sztuki w teatrze (wliczone w cenę biletu). Co prawda, większość przedstawień jest w języku fińskim oraz szwedzkim, ale w ciągu dnia są 2-3 w języku angielskim. Piękny ukłon w stronę odwiedzających zza granicy.

Wycieczkę do Doliny Muminków zaliczam do „instagramowych” również ze względu na atmosferę. Tu naprawdę nie ma miejsca na smutek czy złość. Nawet jeśli przyjedziesz tu w kiepskim humorze, sytuacje jakich będziesz świadkiem skutecznie wywołają uśmiech na twej twarzy.

Dzieci piszczące z radości na widok Muminków, dzieci dające listy i laurki Muminkom- to takie mikro zachwyty, których jest w Dolinie Muminków pod dostatkiem.

I uwierz mi, że to miejsce po prostu cię porwie. Sprawi, że będziesz niemalże latać na skrzydłach zwiedzając kolejne atrakcje.

Zresztą spójrz: czy ten uśmiech może kłamać?:)

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: KILKA SŁÓW O HISTORII

Muminki pojawiły się na wyspie Kailo w 1993 roku. Jak można wyczytać z tabliczki znajdującej się niedaleko wejścia, wcześniej mieszkali tu zwykli ludzie, a ostatnim z nich był rybak Aron Lehtonen. Opuścił wyspę w 1928 roku.

Muumimaailma, to efekt marzeń Dennisa Livsona, autora animacji z udziałem Muminków. Co ciekawe, działał pod oficjalną egidą Tove Jansson- autorki książek o Muminkach. I tak, w 1993 roku Dolina Muminków na wyspie Kailo została oficjalnie otwarta dla zwiedzających.

Jeśli chodzi o same książki, to wszystko zaczęło się w 1945, kiedy to Tove Jansson opublikowała pierwszą książkę o Muminkach „The Moomins and the Great Flood”. Jednak prawdziwą sławę przyniosło jej dopiero trzecia część przygód Muminków, „Finn Family Moomintroll”, opublikowana w 1948 roku.

Na stronie Muumimaailma możemy przeczytać, że obecnie Tove Jansson, to najczęściej tłumaczona fińska pisarka, a jej prace ukazały się w około 30 językach. Co więcej, chociaż Muminki są znane na całym świecie, to w Japonii zyskały szczególny rozgłos. Rok w rok Muumimaailma gości tłumy Japończyków, a nawet organizuje śluby w Dolinie Muminków.

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: INFORMACJE PRAKTYCZNE

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: JAK DOJECHAĆ

Oddaję głos naczelnemu ogarniaczowi spraw praktycznych, czyli Lubemu:

Najprościej oczywiście jest dojechać samochodem. My jednak chcieliśmy obciąć koszty, więc do Finlandii wybraliśmy się samolotem, a do samej atrakcji, Doliny Muminków, dojechaliśmy autobusem.

Pierwszym miejscem, gdzie szukałem informacji dot. transportu jest strona Muumimaailma. W skrócie tak opisują możliwości dojazdu: 1. w zakresie własnym 2. poprzez specjalny Moomin Bus (5,8 €/os. w jedną stronę) 2. łódką 3. parowcem 4. zwykłym transportem publicznym.

My wybraliśmy transport publiczny – wychodziło najtaniej i najbardziej elastycznie – autobusy numer 6 i 7 z centrum Turku (przystanek centralny wielu autobusów: Puutori) odchodzą co 15 – 30 minut. Podróż trwa godzinę, a trasa kończy się w Naantali, przy ulicy Aurinkotie, skąd do wymarzonego celu jest raptem 10 minut spaceru.

Bardzo pomocna przy planowaniu dojazdu transportem publicznym jest strona i aplikacja przewoźnika FOLI. Znajdziesz tam mapę (online) z zaznaczonymi trasami autobusów. Godziny odjazdu z każdego przystanku łatwo odnaleźć po naciśnięciu na jego symbol. Co więcej, w aplikacji kupisz bilet. Bilet na jeden przejazd kosztuje 3 € (po godzinie 23 za 4€/os.) Dzieci płacą połowę. Bilet jest ważny 2h od momentu „skasowania” (podstawienia kodu QR pod czytnik – mieliśmy z tym niemały problem, trzeba położyć telefon tak, aby kod leżał dokładnie pod czytnikiem). Daje on możliwość nieograniczonego przesiadania się na różne linie.

UWAGA!  W aplikacji konto jest spersonalizowane tzn. każda osoba musi kupić bilet
korzystając z własnego telefonu.

MAPKA

Poniżej znajdziesz mapkę Doliny Muminków. Interaktywną wersję znajdziesz na stronie Muumimaailma pod adresem: Moominworld Map.

CENY BILETÓW I GODZINY OTWARCIA

Jeśli chodzi o ceny biletów i godziny otwarcia, to polecam ci na bieżąco sprawdzać te informacje na stronie naszej atrakcji. W lato 2019, czyli kiedy tam byliśmy, Dolina Muminków była otwarta od 12 do 18, ale na początku sezonu zwiedzanie było możliwe już od 10 rano.

Za wstęp zapłaciliśmy 29 euro od osoby, przy czym była to cena online– na miejscu płacisz 31 euro. Niewiele osób kupuje bilety online, więc jeśli chcesz krócej stać w kolejce, to jest najlepsza opcja. Oczywiście za pośrednictwem strony Doliny Muminków.

UWAGA! Ceny biletów różnią się w zależności od pory roku.
Warto na bieżąco sprawdzać ofertę bezpośrednio na stronie Doliny Muminków.

Po okazaniu biletu, otrzymujesz pakiet zwiedzającego, czyli mapkę ze wszystkimi oznaczonymi atrakcjami oraz opaskę, którą musisz nosić cały czas. Jak pewnie zauważysz, na opasce jest kod QR– to taka dodatkowa „atrakcja”. Na terenie Doliny Muminków są „panele” z narysowaną muszelką- kiedy przyłożysz opaskę do panelu, coś się stanie. Co dokładnie? Na filmiku przykład.

PAMIĄTKI

Jeden z niewielu tematów, które dla mnie osobiście trochę zgrzytał w Dolinie Muminków. Teoretycznie, możesz tam kupić wszystko- w praktyce Muumimaailma oferuje pamiątki standardowe, żeby nie powiedzieć, że pospolite i to w cenach które jeżą włosy na głowie. Jest też mnóstwo rzeczy dla super-hiper fanów Muminków jak np. buty.

Zdradzę ci, że miałam niezłą chrapkę na książkę o Muminkach w języku angielskim, ale niestety mocno się rozczarowałam. Wydania, które trzymałam w rękach były cieniuteńkie, a kosztowały krocie. Dałam sobie spokój.

Finalnie, zdecydowaliśmy się na muminkowe kubki. Porządne i akurat w promocji: 22 EUR za 2 sztuki.

JEDZENIE

W Dolinie Muminków miejsc, gdzie możesz coś zjeść i wypić jest od zarąbania. Jednak przygotuj się na wydanie miliona monet. Powiem wprost- my wzięliśmy ze sobą kanapki i nie żałujemy. Zależało nam na budżetowej wizycie, a niestety bilet nie obejmuje żadnego posiłku.

Jeżeli jednak stwierdzisz, że chcesz coś zjeść na miejscu, to spokojnie znajdziesz wszystko, co tylko ci się zamarzy- od obiadu, przez lody i inne słodkości, aż po kanapki. Opcji jest bez liku.

WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: PODSUMOWANIE ZWIEDZANIA INSTAGRAMOWEGO RAJU W FINLANDII

Czy warto zwiedzić Dolinę Muminków za tak wysoką cenę tj. 29 euro od osoby? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

Czy poczułam się tam jak dziecko, a twarz bolała mnie od ciągłego uśmiechania? Tak.

Czy zachrypłam, bo okrzykom radości i śmiechu nie było końca? Tak.

Czy Dolina Muminków, to jedna z kluczowych atrakcji w Finlandii, którą zapamiętam do końca życia? Tak.

I myślę, że właśnie te odpowiedzi, to najlepsza rekomendacja instagramowego raju w Finlandii, czyli Doliny Muminków. Niezależnie od tego czy będziesz zwiedzać to miejsce z dziećmi czy bez- w Muumimaailma dzieją się czary, a magię można dosłownie kroić nożem.

Jeżeli tylko jesteś w stanie przymknąć oko na ceny biletów, śmiało zarezerwuj 3-4 godziny na zwiedzanie tego niezwykłego miejsca. Dla fanów Muminków, będzie to wyjątkowo spędzony czas.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

PODOBAŁ CI SIĘ WPIS? NIE BĄDŹ ZGREDEK, POZOSTAW ŚLAD PO SOBIE W POSTACI KOMENTARZA. UDOSTĘPNIJ WPIS INNYM, NIECH TEŻ POCZUJĄ SMAK PODRÓŻNICZEJ PRZYGODY

3 przemyślenia nt. „WYCIECZKA DO DOLINY MUMINKÓW: ZWIEDZANIE INSTAGRAMOWEGO RAJU W FINLANDII”

  1. Och, kolejne fantastyczne miejsce, które pokazujesz! Wspaniałe są te Wasze wyprawy! <3

    1. Irmina mówi:

      Dziękuję Kasiu:) Dolina Muminków to wyjątkowe miejsce, które z całego serca polecam każdemu- człowiek czuje się tam po prostu jak w bajce:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.