Podróże

WYSPA GEOJE, KOREA POŁUDNIOWA: HULAJ DUSZA, TŁUMÓW NIE MA, CZYLI NA RAJSKIEJ PLAŻY GUJORA

Wyspa Geoje, Korea Południowa. Przechadzam się z Lubym po prawie pustej plaży Gujora i zastanawiam się, co by tu się działo, gdyby urlopowicze z Europy mieli możliwość dostania się tutaj w godzinę czy dwie. Zapewne nie byłoby gdzie szpilki włożyć. Kraina kimchi ze swoimi plażami spokojnie może stawać w szranki z tymi najpopularniejszymi na naszym kontynencie. Po cichu jednak cieszę się, że wyspa Geoje i jej uroki są dla nas praktycznie na wyłączność.
 

—-
Masz tak czasami, że przywiązujesz się do odkrywanego miejsca tak bardzo, że odczuwasz fizyczny ból podczas wyjazdu? Fantastycznie ludzie, poczucie wolności, nieustanne niespodzianki- niektóre wyjazdy oferują taką mieszankę doznań, że zanurzamy się w niej aż po sam czubek głowy, a po powrocie odkrywamy, że jakaś cząstka naszego „ja” na stałe już w tym miejscu została.
Tak właśnie mam z Koreą. Zostawiłam tam kawałek siebie i każde wspomnienie wywołuje nie tylko radość i uśmiech na twarzy, ale też jakąś niewypowiedzianą tęsknotę, której nie da się ukoić.
Jednym z takich wspomnień jest wizyta na plaży Gujora na wyspie Geoje. Nie do końca odkryta, w cieniu plaż Pusan (Busan), nie narzekająca na tłumy, raczej cicha, ale w pewnym sensie wyjątkowa, rajska w swej skromności i subtelnym pięknie.
 

WYSPA GEOJE, KOREA POŁUDNIOWA
PLAŻA GUJORA

JAK DOJECHAĆ?

My z Lubym zaczęliśmy podróż z Hyeongpung w Daegu do Busan (Sasang Terminal). Stamtąd były opcje dojazdu na wyspę Geojedo do trzech różnych miast.

Busan z wyspą Geojedo łączy ok. 10 km most- autobusy jeżdżą co chwilę, rozkład jazdy znajdziesz tutaj: Geoje Bus Timetables. Nasz autobus był relacji Busan Samsag – Gohyu.
Bilet w jedną stronę kosztował ok. 7000 wonów.
 
Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea PołudniowaWięcej rozkładów jazdy znajdziesz tutaj: Geoje bus timetables
 
 W mieście Geoje były 3 przystanki:
– Gohyeon Bus Terminal,
– Okpo Port,
– Jangseungpo.
 
Wysiedliśmy na pierwszym, czyli Gohyeon Bus Terminal. Stamtąd jeżdżą lokalne autobusy po wyspie. Niestety, nazwy relacji były jedynie po koreańsku, więc lepiej się dopytać do którego autobusu musisz wsiąść (w 2016 roku były to linie #22 oraz #23). My pojechaliśmy autobusem, który miał krańcówkę właśnie w pobliżu plaży Gujora.  Podróż trwała ok. godziny.
 
Więcej informacji o wyspie znajdziesz tutaj: Geojedo Island
Więcej informacji o samej plaży znajdziesz tutaj: Gujora Beach
 
UWAGA! Jeżeli chodzi o transport publiczny na Geoje, to raczej szału nie ma, więc zaplanuj wyprawę z wyprzedzeniem. Nie chcesz korzystać z lokalnych autobusów? Jest możliwość wybrania się w jednodniowy rejs łódką z Busan. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Geoje & Oedo Island One Day Tour.
 

HULAJ DUSZA, TŁUMÓW NIE MA

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Taka była nasza pierwsza myśl, kiedy zobaczyliśmy plażę Gujora po raz pierwszy. Przyjemna odmiana po ścisku w Pusan. Cicho, spokojnie, niektórzy wygrzewają się na słońcu, inni szaleją w wodzie.

I te widoki.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

PLAŻOWE SKARBY

Pod stopami żółty piasek i mnóstwo muszelek. Raj dla wielbicieli plażowych skarbów.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea PołudniowaNasze „trofea”, które wróciły z nami do Polski

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Dno gdzieniegdzie kamieniste, w innych miejscach pozbawione wszelkich przeszkód. Jeżeli więc nie masz specjalnych butów, wystarczy przejść się brzegiem i znaleźć miejsce bez kamieni.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

I woda. Taka w sam raz.

MALI „PRZYJACIELE”

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

I wszystko jest pięknie do czasu, aż się zapomnisz i usiądziesz bezpośrednio czy to na piasku czy w wodzie przy brzegu. Jeżeli chcesz tak jak ja przeżyć grozę stulecia, to polecam. Zapewne po chwili zobaczysz, że coś pełza ci po udzie. Pewnie domyślasz się jak kwieciście powitałam małego przezroczystego „przyjaciela”…

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea PołudniowaO zdjęcie robaka się nie pokusiłam…

Niestety, ze względu na ciszę i spokój dziadowskie robaczki zamiast się gdzieś schować, dziarsko hulają sobie po piasku. Na szczęście jest możliwość wynajęcia leżaków. Możesz też po prostu wziąć ze sobą duży ręcznik albo koc.

To chyba jedyna wada tego miejsca.

BUJANIE W OBŁOKACH

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Nie każdy się odnajdzie na plaży Gujora. To raczej miejsce dla marzycieli; osób, które lubią na spokojnie podziwiać piękno natury. Oczywiście jest też możliwość żeglowania czy innych sportów wodnych, chociaż amatorom aktywnego spędzania czasu polecam jednak wybranie się na plażę w Busan.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea PołudniowaJak szaleć, to szaleć

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea PołudniowaWidok z okna na rajską plażę? Czemu nie!

 ZACHÓD SŁOŃCA

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o zachodzie słońca. Na plaży Gujora jeden z najpiękniejszych spektaklów natury prezentuje się niezwykle efektownie.

Dodajmy do tego łódki, kąpiących się ludzi i otrzymujemy widok niczym z obrazu jakiegoś słynnego malarza.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Dodatkową atrakcją są łodzie rybackie znajdujące się niedaleko przystanku autobusowego. Polecam poświęcenie kilku chwil na krótką przechadzkę w drodze powrotnej.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

 SUBTELNA, ALE WYJĄTKOWA

Tak właśnie określiłabym plażę Gujora. Chociaż jest niewielkich rozmiarów, to jednak potrafi uderzyć do głowy jak niejedno drogie wino. Ma swoje niedoskonałości, ale sama atmosfera tego miejsca i okoliczności przyrody sprawiają, że wszelkie minusy tracą na znaczeniu.

Sekret tkwi w tym, że przebywanie tutaj daje nam poczucie wolności, ale też odosobnienia, poczucie „tu i teraz”. Sprawia, że czujemy wdzięczność za możliwość bycia tam i odkrywania tego piękna.

Zazwyczaj górnolotne słowa czy poetyckie określenia w odniesieniu do plaż brzmią śmiesznie lub dziwnie, ale to miejsce ma w sobie jakiś czar, który po prostu nie pozwala na napisanie zwykłego „ładnie tu”.

Plaża Gujora, Wyspa Geoje, Korea Południowa

Oczywiście, sama wyspa Geoje również ma sporo do zaoferowania. Jeżeli postanowisz spędzić tu więcej czasu, to polecam zajrzeć na Trip Advisor-> Co robić w Geoje, Korea Południowa.

I na tym zakończę naszą podróż na dziś. Jeżeli tylko będziesz mieć taką możliwość, to gorąco zachęcam cię do wybrania się już w realu na wyspę Geoje i odwiedzenia plaży Gujora. Warto przekonać się na własnej skórze w czym tkwi magia tego miejsca.

Lubisz takie kameralne plaże czy bardziej znane miejsca?

Trzymaj się ciepło,
Irmina

Podoba ci się wpis? Pozostaw ślad po sobie w postaci lajka czy komentarza, daj się poznać. Spotkajmy się na fanpejdżu bloga i Instagramie. Wspólnie podróżujmy Na Pokładzie Życia.

ZOBACZ TEŻ:

 


7 przemyśleń nt. „WYSPA GEOJE, KOREA POŁUDNIOWA: HULAJ DUSZA, TŁUMÓW NIE MA, CZYLI NA RAJSKIEJ PLAŻY GUJORA”

 1. Mom on top mówi:

  Jak tłumów nie ma, to faktycznie fajna miejscówka 🙂 Ja tłumów nie znoszę, tym bardziej, że tysiące turystów oglądam na co dzień, mieszkając w miejscowości turystycznej 😉

  1. Irmina mówi:

   Haha, no tak. Ale chyba w okna ci nie zaglądają, co?:D

   1. Mom on top mówi:

    Szczyt na szczęście tak odcięty od świata, ze pod domem rzadko nam chodzą 😉

    1. Irmina mówi:

     Ufff, to dobrze:)

 2. coosure mówi:

  W sumie chyba każde miejsce turystyczne bez większych tłumów jest fajne 🙂 Można zwiedzić to i owo a i wiele zobaczysz, bez przepychania 🙂 Fakt, miejsce to jest sliczne i na pewno wyciszyłabym się na takim urlopie, ale nie wiem czy prędko się tam wybiore.. 🙂

 3. Tak, mam tak czasami, że serce krwawi gdy trzeba odjeżdża z miejsca, które tak bardzo się spodobało….

Możliwość komentowania jest wyłączona.