Podróże

ZAMEK OGRODZIENIEC W PODZAMCZU: CIEKAWOSTKI, LEGENDY, HISTORIA, ZDJĘCIA, ZWIEDZANIE

Jakie legendy kryje w sobie zamek Ogrodzieniec w Podzamczu? Ile potrzebujesz czasu na zwiedzanie? Co spotkało Ogrodzieniec na przestrzeni wieków? Ile kosztują bilety? Czytaj dalej i odkryj tajemnice zamku oraz zapoznaj się z informacjami praktycznymi.

Nie da się ukryć, że zamek Ogrodzieniec, to jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. I trudno się temu dziwić skoro sam Andrzej Wajda w 2002 roku wybrał właśnie ten zabytek na scenerię do filmu “Zemsta”. A i twórcy netflixowego „Wiedźmina” pofatygowali się tutaj, by nakręcić kilka scen.

W tym artykule zebrałam dla Ciebie wszystkie szczegóły, które przydadzą ci się przed wizytą na zamku:

  • historia
  • ciekawostki
  • legendy
  • szczegóły zwiedzania
  • cennik biletów
  • godziny otwarcia
  • mapa

Cały artykuł jest okraszony moimi autorskimi zdjęciami Ogrodzieńca.

Na początek porozmawiamy o historii, ciekawostkach, legendach itp., a na końcu przekażę ci wszelkie informacje praktyczne niezbędne przed podróżą na zamek.

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

ZAMEK OGRODZIENIEC: HISTORIA

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

KIEDY POWSTAŁ ZAMEK OGRODZIENIEC?

Początki zamku Ogrodzieniec sięgają XIV wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Szacuje się, że prace trwały w latach 1350-1370.

Jednak historia wybrania akurat tych okolic na warownię zaczyna się już wcześniej, bo już za czasów Bolesława Krzywoustego. Wtedy to postawiono gród obronny. Nie przetrwał on jednak próby czasu i liczny potyczek, stąd pod egidą Kazimierza Wielkiego wybudowano właśnie murowany zamek Ogrodzieniec.

DZIEJE ZAMKU OGRODZIENIEC NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Krótko po zakończeniu prac na zamku, król przekazał go ówczesnemu marszałkowi Królestwa Polskiego, Przedb­orowi Brzeziowi herbu Zadora. Trzeba przyznać, że hojny to był gest i niewątpliwie zrobił na obdarowywanym wrażenie.

Jednak długo się rodzina Przedbora zamkiem nie nacieszyła, bo już kilkanaście lat później król Władysław Jagiełła przekazał Ogrodzieniec Włod­kom z Chra­bi­mowic herbu Sulima.

Po dość długim okresie gospodarzowania w wykonaniu Włodków, zamek zaczął co kilkanaście max kilkadziesiąt lat regularnie zmieniać właścicieli niczym rękawiczki. Wśród osób, które dostąpiły zaszczytu bycia gospodarzami na ogrodzieńskich włościach byli: Salomonow­ic­zowie, Rzes­zowscy, Pileccy, Włod­kowie.

ZŁOTY CZAS ZAMKU OGRODZIENIEC

Okres największego rozkwitu dla warowni przypada na wiek XVI. W tym czasie Ogrodzieniec był w rękach Bonerów. A że była to jedna z najbogatszych rodzin (m.in. jej członkowie pełnili funkcje bankierów królewskich) za panowania Jagiellonów, to i z rozbudową mogli sobie zaszaleć. I tak też zrobili.

Możni zaszaleli i rozbudowali zamek na taką skalę, że spokojnie mógł wejść w szranki z Wawelem. Dzięki nim Ogrodzieniec stał się warownią w stylu renesansowym. Z oficjalnej strony zamku możemy wyczytać, że budowla zyskała m.in.:

  • czterokondy­gna­cyjne skrzy­dło na skałach;
  • Basztę Kre­dencer­ską;
  • Basztę Bramną z mostem zwod­zonym, fosą oraz dojaz­dem na arkadach;
  • dwukondy­gna­cyjne skrzy­dło zachod­nie (syp­i­al­nia i bib­lioteka);
  • budynki gospo­dar­cze przy dziedz­ińcu;
  • Kurzą Stopę, belu­ard oraz mur kur­tynowy;
  • sys­tem ganków, balkonów i log­gii.
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

DALSZE LOSY ZAMKU OGRODZIENIEC

Po bonerowych złotych czasach, nastało gospodarzowanie rodziny Firlejów. Ci z kolei skupili się na wartości obronnej zamku, budując umocnienia. Niestety, nie uchroniło to Ogrodzieńca przed najazdem Maksy­mil­iana Hab­s­burga, który w tamtym okresie miał chętkę przejąć koronę po Stefanie Batorym.

Na przełomie Firlejów i kolejnych właścicieli, Warszycckich, zamek nie uniknął również bycia ofiarą potopu szwedzkiego, co wiązało się z częściową dewastacją budowli. Trzeba jednak przyznać, że Warszyccy stanęli na wysokości zadania- podjęli się odbudowy.

Dalsi właściciele już nie mieli takiego serca do Ogrodzieńca, co poskutkowało znacznymi zniszczeniami warowni. Przełomem dla zamku był czas po II wojnie światowej, kiedy to stopniowo rozpoczęto prace konserwatorskie w celu zabezpieczenia ruin. Dzięki temu, dziś możemy zwiedzać całkiem imponujące pozostałości Ogrodzieńca.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

ZAMEK OGRODZIENIEC: CIEKAWOSTKI

  • Seweryn Boner, był tak chciwą bestią, że ludzie gadają, iż do tej pory, mimo śmierci, jego dusza nie zaznała spokoju i nigdy nie trafi do nieba
  • jeden z Bonerów doprowadził do tragedii Wita Stwosza; artysta pożyczył pieniądze koleżce Bonerów, a ten zwiał z kasą; Wit w akcie rozpaczy podrobił na wekslu podpis Bonera i został złapany, przez co napiętnowano go na obu policzkach
  • z kolei inny właściciel, Stanisław Warszycki, słynął z niebywałego okrucieństwa i sadyzmu, nie miał litości ani dla poddanych ani dla rodziny; ktokolwiek mu się sprzeciwił, stawał się ofiarą okrutnych praktyk
  • zamek Ogrodzieniec był inspiracją do utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które miało za zadanie krzewić miłość do ojczyzny, która podczas zaborów nie istniała na mapie

ZAMEK OGRODZIENIEC: LEGENDY

Z zamkiem Ogrodzieniec jest związane wiele tajemniczych, czasem okrutnych legend. W tym artykule przytoczę ci dwie z nich:

Wspominałam ci w sekcji ciekawostki, że Warszycki słynął z okrucieństwa i sadyzmu, jednak to nie wszystkie jego niecne przywary. Stanisław był również wyjątkowo chytrą postacią. Na zamku Ogrodzieniec ukrył swoje skarby i pilnował ich jak oczka w głowie. Jego determinacja przeżyła nawet samą śmierć- Warszycki dogadał się z piekłem i podpisał pakt z samym diabłem, by móc strzec swych bogactw nawet zza grobu.

Od tej pory ukazuje się na zamku jako czarny pies lub diabeł i odstrasza wszystkich śmiałków, którzy mają czelność dobierać się do jego kosztowności.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

Druga legenda, którą chcę ci opowiedzieć, wiąże się z nieszczęśliwą miłością (jak to zazwyczaj bywa w klasycznych legendach). Mianowicie, Stanisław Boner miał córkę, Olimpię. Dziewczyna bez pamięci zakochała się w biednym rycerzu Stanisławie Kmicie. I jak to bywa w przypadku możnych, jej ojciec absolutnie nie był zachwycony.

Boner stwierdził, że trzeba się jakoś pozbyć kiepskiego kandydata na męża swej córki i wysłał go na wojnę. Jednak Kmit nie dawał za wygraną i regularnie wysyłał do ukochanej listy. Nie wiedział tylko, że Boner całą korespondencję przechwytuje i wyrzuca do kosza.

Jednak to nie koniec. Rycerz szczęśliwie wrócił z wojny. Zaniepokojony brakiem listów od ukochanej, wysłał giermka z wiadomością. I znów ojciec dziewczyny wkroczył do akcji. W imieniu Olimpii kazał odpisać pokojówce z informacją, że ta pokochała kogoś innego. Efekt? Zrozpaczony młody mężczyzna rzucił się ze skał. Olimpia dowiedziawszy się o niecnym spisku Bonera i śmierci Kmita, również postanowiła skończyć ze swym życiem i rzuciła się z zamkowej wieży.

Od tej pory, jako Biała Dama, przechadza się po Ogrodzieńcu szukając i nawołując swego ukochanego Stanisława…

ZAMEK OGRODZIENIEC: INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

ZWIEDZANIE ZAMKU OGRODZIENIEC

Zamek Ogrodzieniec możesz zwiedzać solo lub z przewodnikiem.

Jeśli chodzi o odkrywanie warowni na własną rękę, polecam ci skorzystać z planu zwiedzania dostępnego na oficjalnego stronie atrakcji: trasa turystyczna na zamku Ogrodzieniec. Czas zwiedzania solo to ok. 2 godzin.

Co do zwiedzania z przewodnikiem, należy przed wizytą wypełnić specjalny formularz dostępny pod tym adresem: zamówienie przewodnika. Koszta takiej usługi to 200 zł (do 50 osób; j.polski) lub 300 zł (do 50 osób; j. angielski). Czas zwiedzania z przewodnikiem, to 1,5 godziny.

Możesz również skorzystać z ofert sezonowych, których nie brakuje szczególnie w wakacje. Wtedy opłata jest zdecydowanie niższa.

Na lato 2021 przygotowano cykliczne “Wieczory z duchami”, które odbywają się w każdy wakacyjny piątek od 21:30. Bilety możesz kupić online lub na miejscu. Przy czym polecam bardziej tę pierwszą opcję, bo zainteresowanie jest całkiem spore. Więcej informacji o tym zwiedzaniu znajdziesz tutaj: Wieczory z duchami w każdy piątek.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

ZAMEK OGRODZIENIEC W PODZAMCZU: LOKALIZACJA NA MAPIE

Gdzie jest zamek Ogrodzieniec? W we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Warto dodać, że Ogrodzieniec jest umiejscowiony na najwyższym wzniesieniu Jury.

Adres: Zamkowa 28, 42-440 Ogrodzieniec Podzamcze

Poniżej wklejam ci mapę z dokładną lokalizacją:

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

CENNIK BILETÓW NA ZAMKU OGRODZIENIEC

Zamek Ogrodzieniecbilet normalny 19 złbilet ulgowy 13 zł
Zamek Ogrodzieniec + Gród Birówbilet normalny 24 złbilet ulgowy 17 zł
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu: ciekawostki, legendy, historia, zwiedzanie, zdjęcia

GODZINY OTWARCIA ZAMKU OGRODZIENIEC

Obecnie, w sezonie letnim 2021, zamek jest czynny codziennie od 09:00 do 20:00.

ZAMEK OGRODZIENIEC W PODZAMCZU: PODSUMOWANIE

Bohater dzisiejszego artykułu ma wiele powodów do dumy: mimo statusu ruiny wciąż zachwyca, może się pochwalić ciekawą historią oraz zacnymi legendami. Cena biletów jest wyjątkowo niska w porównaniu do innych popularnych zamków w Polsce, co dodatkowo zachęca do odkrycia tajemnic Ogrodzieńca.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nogi aż ci się rwą do zwiedzania:) Trzymam kciuki za twoją zamkową przygodę, a jeśli chcesz poznać więcej zamkowych perełek w Polsce, polecam ci mój przewodnik w którym zebrałam aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić: ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

Wszystkiego podróżniczego,
Irmina

4 przemyślenia nt. „ZAMEK OGRODZIENIEC W PODZAMCZU: CIEKAWOSTKI, LEGENDY, HISTORIA, ZDJĘCIA, ZWIEDZANIE”

  1. Tadeusz mówi:

    Niesamowite miejsce 🙂 Bardzo fajnie opisałaś co i jak. Jak ktoś się będzie wybierać to jak znalazł 🙂

    1. Irmina mówi:

      Dziękuję za komentarz i ciepłe słowa Tadeusz. Bez dwóch zdań zamek Ogrodzieniec zasługuje na prawilny artykuł. Pozdrawiam:)

  2. Monika mówi:

    Zamek wygląda świetnie! Dziękuje za wpis 🙂

    1. Irmina mówi:

      Owocnego zwiedzania, już w realu:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.