Podróże

ZAMEK W GOŁUCHOWIE: KLEJNOT WIELKOPOLSKI. ZWIEDZANIE, HISTORIA, ZDJĘCIA WNĘTRZ, CIEKAWOSTKI

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia

Co ma do zaoferowania Zamek w Gołuchowie? Czy naprawdę zasługuje na miano klejnotu Wielkopolski? W tym artykule opowiem ci jak wygląda zwiedzanie z przewodnikiem, pokażę zdjęcia wnętrz i przemycę ciekawostki. Czytaj dalej i dowiedz się jaka jest moja opinia na temat Zamku w Gołuchowie.

Nie da się ukryć, że każda kraina ma coś do zaoferowania żądnym zabytków turystom. Podobno jednym z takich miejsc w Wielkopolsce jest Zamek w Gołuchowie. Czy na pewno?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda zwiedzanie z przewodnikiem Zamku w Gołuchowie
  • co mają do zaoferowania wnętrza
  • jakie ciekawostki wiążą się z tym miejscem
  • ile kosztują bilety
  • ile czasu trwa zwiedzanie
  • w jakich godzinach można zwiedzać
  • zobaczysz mnóstwo zdjęć
  • poznasz moją ostateczną opinię
Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

ZAMEK W GOŁUCHOWIE: KLEJNOT WIELKOPOLSKI

INFORMACJE PRAKTYCZNE: ADRES, GODZINY OTWARCIA, CENY BILETÓW, KONTAKT

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia
AdresDziałyńskich 2, 63-322 Gołuchów
Godziny otwarciaw okresie letnim: wtorek-niedziela 10:00-17:00 (pon nieczynne)
Biletynormalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wtorek bezpłatnie)* + oprowadzanie (rozkłada się na całą grupę)
Strona wwwMuzeum Zamek w Gołuchowie (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)
FanpageMuzeum Zamek w Gołuchowie
Zwiedzanie COVID-19Zasady BHP obowiązujące w okresie zagrożenia COVID-19
Park otaczający Zamek w Gołuchowiedostępny dla zwiedzających codziennie od świtu do zmierzchu bezpłatnie
*dzieci, młodzież i studenci od 7 do 26 lat bilet za 1 zł; dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

Na ten moment (07.2021) do Zamku w Gołuchowie może jednorazowo wejść 10 osób. Zwiedzanie odbywa się pod opieką pracownika muzeum.

Zazwyczaj oznacza to zwiedzanie wraz z oprowadzaniem; pamiętaj więc, aby mieć ze sobą nie tylko pieniądze na bilet, ale również na opłatę za przewodnika. To ile dokładnie zapłacisz, zależy od wielkości grupy (opłata rozkłada się na całą grupę).

ZAMEK W GOŁUCHOWIE: O HISTORII SŁÓW KILKA

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia

Jak to wszystko się zaczęło?

Rafał Leszczyński wymarzył sobie dwór obronny i w połowie XVI wieku zrealizował swój cel. Kiedy zmarł, włości przejął jego syn Wacław. Ale ratorośli Rafała nie w smak był gust ojca i przekształcił budynek w zacną rezydencję magnacką.

Następni właściciele już nie mieli takiego serca do Gołuchowa. Ich podejście doprowadziło Gołuchów do ruiny.

Na szczęście w połowie XIX wieku na horyzoncie pojawił się hrabia Tytus Działyński. Postanowił kupić ruiny z myślą o swoim dziecku.
Kilka lat później, jego syn wziął ślub z Izabelą, córką księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia

To właśnie za bytności tych właścicieli, miała tu miejsce znaczna przebudowa. Izabela zainspirowana francuskimi zamkami królewskimi, z ochotą zabrała się do przywracania budowli dawnego blasku. Włącznie z wprowadzeniem widocznych zmian.

Dzięki staraniom Izabeli, dzisiaj możesz podziwiać w Gołuchowie elementy charakterystyczne właśnie dla XVI wiecznych zamków francuskiego renesansu.

Co ważne, Czartoryska miała w planach wykorzystywanie Zamku w Gołuchowie jako siedziby muzeum. Jej plan ziścił się pod koniec XIX wieku.

O tym jak bardzo Gołuchów był dla niej ważny świadczy fakt, że w ramach ostatniej woli poprosiła o pochówek tutaj.

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie, wnętrza, zdjęcia, opinia

Co więcej, przed swoją śmiercią Izabela Czartoryska dobrze zabezpieczyła zbiory zamku poprzez stworzenie Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Dokument gwarantował m.in. ogólną dostępność zbiorów oraz ich niepodzielność.

Prywatne muzeum można było zwiedzać do 1939 roku.

Niestety, hitlerowcy mieli w zadku Ordynację. Część kolekcji ukradli i wywieźli a resztę zniszczyli.

Na szczęście, w 1956 roku to co ocalało częściowo wróciło do Polski.

Od 1951 roku Zamek w Gołuchowie przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Teraz Gołuchów jest jednym z jego oddziałów dzięki czemu kolekcja eksponatów jest zdecydowanie większa.

Jak więc widzisz, to miejsce z bogatą historią o której na pewno usłyszysz również od przewodnika. A jak już o przewodniku mowa- czas pokazać ci jak wyglądają wnętrza Zamku w Gołuchowie i jakie tajemnice w sobie kryją.

ZAMEK W GOŁUCHOWIE: CZARNA DAMA I NIEPRZEBRANE BOGACTWA

Zamek w Gołuchowie: legendy

Ale zanim zwiedzimy poszczególne sale, jedziemy z legendami. W końcu, co to za odkrywanie tajemnic zamku bez niewiarygodnych historii?

Odnośnie Zamku w Gołuchowie znalazłam dwie legendy.

Pierwsza z nich głosi, że Izabela wciąż pojawia się we włościach jako Czarna Dama i pilnuje porządku. Co więcej, wraz z mężem czasem urządza tu przyjęcia w środku nocy. Wtedy okna rozświetla blask, a muzyka niesie się echem przez park…

Zamek w Gołuchowie: legendy

Druga legenda jest bardziej przyziemna. Podobno Zamek w Gołuchowie skrywa w sobie nieodkryte dotąd kosztowności. Wielu właścicieli próbowało je znaleźć. Nie obyło się bez wysadzania murów i innych tego typu historii. A wszystko przez to, że Rafał Leszczyński był przez jakiś czas odpowiedzialny za bezpieczeństwo mennicy królewskiej.

ZWIEDZANIE ZAMKU W GOŁUCHOWIE: BARWNE WNĘTRZA I CIEKAWOSTKI KRYJĄCE TAJEMNICE

SALA WAZ ANTYCZNYCH

Zamek w Gołuchowie: sala waz antycznych

Jedną z pierwszych sal, którą zobaczysz na Zamku w Gołuchowie podczas zwiedzania z przewodnikiem, będzie sala waz antycznych. Wyobraź sobie, że kiedyś tu było aż 259 eksponatów, w tym perełki z Cypru, Kartaginy czy Egiptu.

Jak pewnie się domyślasz, hitlerowcy byli „oczarowani” kolekcją i niestety część z niej przepadła. Obecnie Gołuchów jest w posiadaniu około 50 waz. Reszta ocalałych egzemplarzy jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zamek w Gołuchowie: sala waz antycznych

W sali waz antycznych warto również zwrócić uwagę np. na stół. Jego podstawę stanowią barokowe rzeźby ołtarzowe. Co ciekawe, przez kilka miesięcy służył jako katafalk dla ciała Czartoryskiej.

Zamek w Gołuchowie: sala waz antycznych

SALA STAROŻYTNOŚCI

Kiedyś było tu mnóstwo przykładów sztuki starożytnej, ale wiadomo, po II wojnie światowej sytuacja się zmieniła.

Zamek w Gołuchowie: sala starożytności

Teraz w sali zbiory są raczej skromne, ale jak najbardziej warte twojej uwagi np. egipskie naszyjniki.

Zamek w Gołuchowie: sala starożytności
W lewym rogu marmurowe popiersie kochanka cesarza Hadriana, Antinousa

Jak w sumie w każdej sali na Zamku w Gołuchowie, i tutaj spotkasz ciekawe obrazy.

Zamek w Gołuchowie: sala starożytności
Dwa anioły pędzla Sinibaldo Ibi wiszące nad drzwiami

SYPIALNIA KSIĘŻNEJ MAŁGORZATY

Jedno z pomieszczeń, które zostało udostępnione dla zwiedzających stosunkowo niedawno. Kiedy żyła jeszcze Izabela, był to pokój gościnny dla żony jej brata Władysława Czartoryskiego- księżnej francuskiej Małgorzaty.

Zamek w Gołuchowie: sypialnia księżnej Małgorzaty

Po lewej stronie łoża, nad siedziskiem, wisi portret Marii Józefy Saskiej, wnuczki królów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III Sasa. Bliżej łoża, też po lewej, zobaczysz króla Francji Ludwika XV.

Z kolei z prawej strony jest lico królowej Francji, Marii Karoliny Leszczyńskiej. Pod jej portretem stoi skrzynia podróżna zwana vargueno z Hiszpanii (XVII wiek).

Hiszpania króluje również przed łożem- biurko skrzyniowe wraz z krzesłem nożycowym zdobione kością słoniową.

Zamek w Gołuchowie: sypialnia księżnej Małgorzaty
Lniana tkanina (kołtryna) zdobiąca ściany sypialni księżnej Małgorzaty; obecnie każde pomieszczenie na Zamku w Gołuchowie jest pokryte kołtrynami

SALA PORTRETU STAROPOLSKIEGO

Jak łatwo się domyślić, w sali portretu staropolskiego na Zamku w Gołuchowie pierwsze skrzypce grają portrety. Uwagę przykuwa przede wszystkim okaz nad kominkiem– przedstawia Teresę Sapiehę z Wielkopolskich.

Zamek w Gołuchowie: sala portretu staropolskiego
Lwy na kominku Izabela sprowadziła z Francji
Zamek w Gołuchowie: sala portretu staropolskiego
Nad wejściem Glaukos i Scylla.

W sali, oprócz portretów, jest też m.in. kopia fresku Agostino Carracciego przedstawiająca postacie z mitologii greckiej: Glaukosa i Scyllę.

Scylla była po prostu piękną kobietą. Glaukos, przemieniony ze zwykłego rybaka w bożka morskiego, poczuł do niej miętę. I się oświadczył. Niestety, Scylla odmówiła. Zdesperowany Glaukos poprosił czarodziejkę Kirke o pomoc. Ale ta miała niecne plany, bo to ona chciała z nim spędzić resztę życia. Mikstura, która miała sprawić, że Scylla pokocha adoratora, przemieniła ją w morskiego potwora

SALA STOŁOWA

Kolejna pięknie zdobiona sala z imponującymi obrazami. Pełniła swoją prawilną funkcję za czasów Wacława Leszczyńskiego. W tym pomieszczeniu uwagę przykuwa przede wszystkim portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym z XVIII wieku.

Zamek w Gołuchowie: sala stołowa

W sali stołowej są oczywiście również inne obrazy warte uwagi oraz zdjęcia pokazujące jak to miejsce wyglądało w 1905 roku.

Zamek w Gołuchowie: sala stołowa
Od lewej: portret królowej Szwecji Katarzyny Stenbock; portret Stanisława Leszczyńskiego; portret damy dworu szwedzkiego, Katarzyny de la Gardie

ZAMEK W GOŁUCHOWIE: CZY WARTO ZWIEDZAĆ Z PRZEWODNIKIEM?

Zamek w Gołuchowie: zwiedzanie z przewodnikiem

Teoretycznie wszystkich fakty, które ci tu przytoczyłam, możesz sobie wyczytać z kart informacyjnych znajdujących się w prawie każdej sali. Jednak nie polecam ci zwiedzania Zamku w Gołuchowie na własną rękę. Pokazałam ci przykładowe miejsca, jest ich więcej, a czasu na zapoznanie się z nimi mało.

Bo niezależnie czy wybierzesz oprowadzanie z przewodnikiem czy nie, wciąż masz około pół godziny, w porywach do 40 minut, na oglądanie. Nie ma więc sensu tracić czas na wnikliwe czytanie informacji z kart.

Zamek w Gołuchowie: klatka schodowa
Klatka schodowa

Lepiej dopłacić te kilka-kilkanaście złotych i usłyszeć najciekawsze kąski z ust przewodnika. My z Lubym również skupiliśmy się na mówionych opowieściach, a każdej karcie robiliśmy zdjęcie. Dzięki temu dziś mogłam na spokojnie przypomnieć sobie wszystkie smaczki i sprezentować ci je tutaj.

ZAMEK ZWIEDZONY I… CO DALEJ? OŚRODEK KULTURY LEŚNEJ W GOŁUCHOWIE

Woda w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

A jak już będziesz mieć zwiedzanie Zamku w Gołuchowie za sobą, polecam ci serdecznie eksplorację terenu okalającego zabytek. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to nie tylko piękny park i woda, ale też kilka obiektów Muzeum Leśnictwa.

Jest tu również ogród ziołowo-kwiatowy, zabytkowe winnice, a także Pokazowa Zagroda Zwierząt (chociaż akurat przy tym obiekcie mamy wątpliwości natury etycznej…).

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Przed wejściem na teren Ośrodka znajdziesz sporych rozmiarów mapę z dokładnym rozmieszczeniem poszczególnych miejsc.

ZAMEK W GOŁUCHOWIE JAKO KLEJNOT WIELKOPOLSKI: PODSUMOWANIE

Zamek w Gołuchowie: opinia

Czy Zamek w Gołuchowie można nazwać klejnotem Wielkopolski? Uważam, że zdecydowanie tak. Jest sporo eksponatów do zobaczenia, a i sam zamek wraz z wnętrzami zachwycają. Jedynym minusem wizyty tutaj jest krótki czas zwiedzania. Pół godziny to w moim odczuciu za mało by w pełni docenić piękno tego miejsca. Z drugiej strony rozumiem powody dla których obecnie nie wchodzi w grę dłuższy czas pobytu w środku.

Tak czy siak, serdecznie ci to miejsce polecam. Wizyta na Zamku w Gołuchowie to dobry pomysł na ciekawą wycieczkę. Szczególnie kiedy lubisz nie tylko odkrywać polskie zabytki, ale też marzysz o chwili wytchnienia na łonie natury. Tutaj masz gwarantowane 2 w 1.

Zamek w Gołuchowie: opinia

Podsumowując, po przeczytaniu tego artykułu:

  • znasz historię Zamku w Gołuchowie
  • wiesz jak wygląda zwiedzanie z przewodnikiem
  • masz świadomość co mają do zaoferowania wnętrza
  • znasz ciekawostki wiążące się z tym miejscem
  • wiesz ile kosztują bilety
  • orientujesz się ile czasu trwa zwiedzanie oraz w jakich godzinach można zwiedzać

Krótko mówiąc, masz wszystkie niezbędne informacje by wybrać się na Zamek w Gołuchowie:)

Jeżeli chcesz mieć ten artykuł pod ręką w trakcie zwiedzania zabytku, polecam ci zapisać go na twojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy