Podróże

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Co zwiedzić w województwie łódzkim? Bez dwóch zdań Zamek w Oporowie. To jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych tych okolic, którą warto poznać. Jak wygląda zwiedzanie Zamku w Oporowie? Czy są tu duchy? Czytaj dalej i poznaj legendy oraz historię Oporowa. Znajdziesz tu również wszelkie niezbędne informacje praktyczne.

Pewnie się zastanawiasz, gdzie w ogóle jest ten Oporów? Nic dziwnego. Chociaż nabył prawa miejskie, to już w XVIII wieku je stracił. Obecnie Oporów to wieś należąca do powiatu kutnowskiego (województwo łódzkie). Leży niedaleko Kutna i Żychlina.

Co jednak najważniejsze jeśli chodzi o Oporów, znajduje się tam piękny późnogotycki zamek o którym dzisiaj ci opowiem.

W tym artykule znajdziesz:

  • wirtualne zwiedzanie, czyli zdjęcia wnętrz i o historii słów kilka
  • moją opinię, czyli czy warto zwiedzić ten zamek
  • legendy związane z Zamkiem w Oporowie
  • ciekawostki m.in. filmy i seriale kręcone w Oporowie, możliwości noclegu czy zorganizowania sesji ślubnej na terenie zamku
  • informacje praktyczne dotyczące Zamku w Oporowie (godziny otwarcia, cennik biletów, parking itd.)

ZAMEK W OPOROWIE

HISTORIA, WNĘTRZA I ZWIEDZANIE ZAMKU W OPOROWIE

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Wyobraź sobie, że pierwszą budowlą na terenie pięknego parku, gdzie znajduje się obecnie Zamek w Oporowie, wcale nie był właśnie ten zamek. Wertując źródła historyczne, można się natknąć na wzmiankę z XIV wieku o drewnianym dworze. Gospodarował nim kanonik i archidiakon gnieźnieński Bogusław Oporowski herbu Sulima. Samą budowlę zaś prawdopodobnie wzniósł jego ojciec- Stefan, chorąży łęczycki. Niestety, jak to bywało nie raz na kartach historii, i ten dwór uległ pożarowi.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Historia murowanego zamku zaczyna się w XV wieku, kiedy to Mikołaj Oporowski (bratanek Bogusława), wojewoda łęczycki, zakasa rękawy i wciela w życie swoje plany o zamku z prawdziwego zdarzenia.

Skąd takie aspiracje? Mikołaj Oporowski cieszył się sympatią w kręgu Władysława Jagiełły. Nie ukrywał więc swoich ambicji– pragnął być nie tylko ważną postacią w polityce, ale też w gospodarce pobliskich ziem.

Niestety, los chciał, że Mikołaj nie doczekał końca prac na Zamku w Oporowie. Niedługo po rozpoczęciu budowy, opuścił ten padół łez. Wdowa po nim też długo nie pożyła i Zamek w Oporowie przeszedł w ręce ich snów. Mężczyźni postanowili się dogadać i w ten sposób, kolejnym gospodarzem został Władysław Oporowski.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

A to też ambitna bestia była. Tak jak i jego ojciec, Władysław cieszył się względami na królewskim dworze, zajmował się polityką, ale również sprawami kościelnymi. Chociaż te drugie były raczej drogą do umocnienia swojej pozycji na scenie politycznej.

Wracając jednak do samego Zamku w Oporowie, Władysław stanął na wysokości zadania. Budowla została ukończona i to z wielkim smakiem. Było widać, że mieszka tam majętny i posiadający władzę gospodarz.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Przez długi czas Zamek w Oporowie należał do Oporowskich dumnie prezentując ich znaczenie w kraju. W końcu, w XVI wieku ich chwała zaczęła przemijać i w 1632 roku budowlę przejęli w posiadanie Barbara i Piotr Tarnowscy herbu Rola. Za ich „panowania” na Zamku w Oporowie, miał miejsce potop szwedzki, a co za tym idzie, pożar. Na szczęście, kiedy nastały czasy pokoju, kolejne pokolenie Tarnowskich podjęło się odbudowy zamku. Jedną z istotnych zmian jest założenie malowniczego ogrodu.

Na przestrzeni czasu, kolejno właścicielami byli Sołłuhobowie (szlachta litewska), pisarz Kajetan Korzeniowski i jego rodzina, kasztelanowa ciechanowska Petronela Oborska, aż w 1837 roku Zamek w Oporowie trafił w ręce Aleksandry i Tomasza Orsetti. Ci ostatni są o tyle istotni w historii budowli, że podjęli się poważnego remontu zamku wplatając cechy neogotyckie oraz przekształcając dotychczasowy ogród w rozległ park krajobrazowy.

Niestety, wraz kolejnymi spadkobiercami i właścicielami z rodziny Orsetti, Zamek w Oporowie popadł w długi. Po 1930 roku włościa wystawiono na licytacji i kupił je Szymon Karski wraz z żoną Elżbietą hrabiną Plater – Zyberg. Jednak zainteresowani nie wnieśli nic specjalnego w życie na Zamku w Oporowie.

W końcu wybuchła II wojna światowa i kiedy ucichły ostatnie strzały, budowlę przejął Skarb Państwa. To z czasem doprowadziło do gruntownych prac na Zamku w Oporowie, w tym regotyzacji wnętrz.

I tak, od 1949 roku budowla jest siedzibą muzeum w którym znajdziesz ekspozycję wnętrz dworskich. Eksponaty pokazują jak to kiedyś, za czasów szlacheckich, było. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko– kontrast między kulturą szlachecką, a obecną modą chociażby w projektowaniu mebli, jest piorunujący.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA
Strop polichromowany z XVII wieku

Jeśli chodzi o rzeczy stricte związane z zamkiem, jest ich niewiele. Na stronie muzeum znajdziesz wyszczególnione:

portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w.

Nie przeszkadza to jednak we wczuciu się w klimat Zamku w Oporowie. Zwiedzanie budowli zajmie ci około 30-40 minut i każda minuta będzie miała swój urok. Wszystkie pomieszczenia posiadają ciekawe eksponaty jak na jeden z najpiękniejszych zamków w województwie łódzkim przystało.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA
Kufel fajansowy, Saksonia (?), 1745 r.

A wisienką na torcie jest wspomniany wcześniej park otaczający budowlę. 11 hektarów pełnych magii, rzadkich gatunków drzew (orzech czarny czy lipa amerykańska, ale też bardziej swojskie jak jesion czy kasztanowiec) i tu i ówdzie szemrzącą wodą.

Zieleń otaczająca Zamek w Oporowie spokojnie mogłaby wejść w szranki z parkiem romantycznym Arkadia. Jeżeli chcesz spędzić czas tylko we dwoje, zarówno Oporów jak i Arkadia, nadadzą się do tego idealnie.

Co więcej, wejście na teren parku Zamku w Oporowie jest za darmo; płacisz jedynie za zwiedzanie budowli.

CZY WARTO ZWIEDZIĆ ZAMEK W OPOROWIE? MOJA OPINIA

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA
W parku otaczającym zamek

Pewnie już domyślasz się mojej odpowiedzi. Uważam, że zdecydowanie warto zwiedzić Zamek w Oporowie. Tym bardziej, że cena za bilet normalny (wszelkie informacje praktyczne znajdziesz na końcu artykułu) jest po prostu śmieszna.

Zbiory muzeum są ciekawe same w sobie, a i wnętrza mają wiele do zaoferowania. Wizyta na Zamku w Oporowie to dobry pomysł na np. aktywny weekend, czy to we dwoje czy z dziećmi. Odkrycie wszelkich zamkowych zakamarków zajmie ci maksymalnie ok. 40 minut, a później pozostaje korzystanie z malowniczego parku.

ZAMEK W OPOROWIE: CIEKAWOSTKI

NIESZCZĘŚLIWI KOCHANKOWIE, BIAŁA DAMA I DIABEŁ:
LEGENDY ZAMKU W OPOROWIE

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA
Piec kaflowy, późnorenesansowy Kufstein, Austria, początek XVII w.

Jak każdy szanujący się zamek, również Oporów ma w zanadrzu prawilne legendy.

Wieść niesie, że podobno zamek był połączony sekretnym tunelem z miejscowym kościołem paulinów. Tak się złożyło, że jego przeor i oporowska kasztelanka mieli się ku sobie. Przejście stało się więc miejscem ich potajemnych schadzek. Jednak nie na długo. Pewnego razu, kiedy kochankowie ponownie się spotkali, tunel zawalił się, co gwałtownie ukróciło randki i życie zakochanych. Jedne podania mówią, że zginęli obydwoje, inne, że tylko oporowska kasztelanka. I podobno, kiedy pogoda nie dopisuje, nadal można usłyszeć tu jęki ofiar miłości.

Niektórzy twierdzą również, że Zamek w Oporowie ma własną Białą Damę. Jest nią kasztelanka Barbara Tarnowska, jedna z właścicielek zamku. Podobno jej służący umierając nawrócił się. Kobieta kazała pobić kapłana, który miał pobłogosławić sługę. Mimo że Paulini nie wygrali procesu z Barbarą, została ukarana po śmierci. Teraz jej duch błądzi po Zamku w Oporowie.

W legendach związanych z Oporowem, nie mogło też zabraknąć pierwiastka diabolicznego. Pamiętasz wspomnianych wcześniej Sołłuhobów? Jeden z ich przedstawicieli, szlachcic Józef, uwielbiał bale, polowania i uczty. Można by rzec, że jego drugim imieniem był „przepych„. Miejscowi twierdzą, że Józef, by pławić się w tych wszystkich luksusach i prowadzić wystawne życie, zaprzedał duszę diabłu… I dzięki paktowi z rogatym, stać go było na takie hulanki i swawole jakie sobie tylko mógł wymarzyć.

Żeby jeszcze tego było mało, w 2010 roku dziwne rzeczy działy się na Zamku w Oporowie. W środku nocy kamery zarejestrowały pulsujące białe światło i białe lewitujące obiekty. Dodam, że sytuacja miała miejsce w podziemiach budowli, gdzie nie ma żadnego oświetlenia… Co więcej, tej nocy włączył się również alarm.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

ZAMEK W OPOROWIE NA WIELKIM EKRANIE: FILMY I SERIALE

Oporów nie raz gościł na wielkim ekranie. Oto kilka przykładowych produkcji w których znajdziesz kadry z Zamku w Oporowie:

  • ekranizacja opowiadania Oscara Wilde’a „Ducha z Canterville” (1967)- rzecz się dzieje na starym angielskim zamku. Od lat straszy tu duch Sir Simona Canterville. Jednak robi to dość nieumiejętnie, bo nowi właściciele absolutnie się tym nie przejmują. W końcu ducha trafia strzała Amora…
  • oparty na powieści Juliana Kawalca „Tańczący Jastrząb” (1977)- Michała Toporny pochodzi ze wsi i rozpaczliwie pragnie „awansu społecznego”. Jednak jego aspiracje i poczynania prowadzą do katastrofy
  • serial kostiumowy „Rycerze i rabusie” (1984) na podstawie zbioru opowiadań Józefa Hena „Przypadki starościca Wolskiego”- początek XVII wieku. Tomasz Stockinger wciela się w rolę Piotra Wolskiego, który tropi złoczyńców wśród magnaterii i szlachty.
  • film „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (1988) na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”- podczas napadu na muzeum zostaje skradziony cenny obraz. Pan Samochodzik postanawia zająć się tą sprawą.
  • serial „Ekstradycja” (1995)- komisarz Olgierd Halski staje w szranki z gangami handlarzy narkotyków.
  • spektakl telewizyjny, adaptacja sztuki Juliusza Słowackiego, „Horsztyński” (1996)- Litwa, 1794 rok. Szczęsny, młody syn hetmana, w wyniku wydarzeń w kraju i własnej rodzinie, jest zmuszony podejmować decyzje, których skutki mogą być opłakane.
  • serial „Przeprowadzki” (2001)- XX wiek. Firma Szczygłów zajmuje się przeprowadzkami Polaków.
  • serial „Korona królów” (2017)- produkcja o średniowiecznej historii Polski. Król Władysław Łokietek umiera. Na tronie zasiada jego syn, Kazimierz. I zaczyna się dziać.

MOŻLIWOŚCI NOCLEGU NA TERENIE ZAMKU W OPOROWIE

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Czy można nocować w Zamku w Oporowie? Na samym zamku nie ma takiej możliwości, ale! Jeżeli masz ochotę bardziej wczuć się w klimat tego miejsca, to możesz wynająć pokój w Domku Neogotyckim, który znajduje się na terenie parku. Albo nawet i cały domek jeżeli chcesz zaszaleć.

Nocowanie w Domku Neogotyckim jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji, w tym obowiązujące ceny, znajdziesz na stronie Zamku w Oporowie tutaj: Pokoje Gościnne.

SESJA ŚLUBNA W OPOROWIE ORAZ ORGANIZACJA IMPREZ

Przeglądając zdjęcia Zamku w Oporowie z pewnością natrafisz na pamiątki z sesji ślubnej. Już nie jedna para młoda zdecydowała się na uwiecznienie swoich pierwszych godzin razem właśnie na Zamku w Oporowie.

Jeżeli czujesz, że to miejsce również dla ciebie byłoby idealne na taką okoliczność, skontaktuj się bezpośrednio z zamkiem (mail oraz telefon znajdziesz w sekcji „informacje praktyczne”). Tyczy się to również organizacji wszelkich imprez (np. konferencje, bankiety).

INFORMACJE PRAKTYCZNE (ADRES, GODZINY OTWARCIA, CENNIK, KONTAKT, MAPA, DOJAZD, PARKING)

AdresOporów 34, 99-322 Oporów
Godziny otwarciacodziennie 10:00-16:00 (kasa 10:00-15:30)* / park otwarty 8:00-17:00
Cennik biletówbilet normalny- 10 zł; bilet ulgowy- 7 zł (zwiedzanie zamku; park bezpłatnie)
Strona wwwMuzeum – Zamek w Oporowie
Fanpage (facebook)Muzeum – Zamek w Oporowie
Kontakttel. 24/285 91 22 lub 24/285 91 80; email: zamekoporow@poczta.onet.pl
*nieczynne w Nowy Rok, 6.I, Pierwszy Dzień Wielkanocy, Boże Ciało, 1.XI, 11.XI, 24.XII, 25.XII

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o dojazd do Zamku w Oporowie jest przyjechanie tu samochodem (z Łodzi) korzystając z A1. Bezpłatny parking znajduje się na przeciwko bramu do parku w którym jest zamek (tuż obok zbiornika wodnego). Zaznaczyłam ci to miejsce na mapce obok żółtą pinezką.

ZAMEK W OPOROWIE: PODSUMOWANIE

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Podsumowując, Zamek w Oporowie, to urocza budowla, która wygląda jak z baśni o powabnej królewnie czy innej pięknej dziewoi. Kiedyś była m.in. domem rodu Oporowskich herbu Sulima, a obecnie jest siedzibą muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Zacne to miejsce do zwiedzania, a i park otaczający nasz obiekt westchnień prawilnym można ochrzcić.

ZAMEK W OPOROWIE: LEGENDY, ZWIEDZANIE, WNĘTRZA, HISTORIA

Nie pozostaje mi więc nic innego jak polecenie ci tej perełki województwa łódzkiego. Wizyta na Zamku w Oporowie to świetny pomysł na spędzenie romantycznego weekendu czy zorganizowanie wypadu z dzieciakami.

Po przeczytaniu tego artykułu:

  • znasz pokrótce historię Zamku w Oporowie
  • wiesz czego się spodziewać po zamkowych wnętrzach oraz parku
  • nieobce ci są legendy krążące wokół Oporowa
  • wiesz w jakich filmach i serialach wypatrywać zamku
  • znasz dostępne opcje noclegowe
  • wiesz o możliwości zrobienia tutaj sesji zdjęciowej czy organizacji imprez
  • masz w rękach wszelkie informacje praktyczne niezbędne do zwiedzania Zamku w Oporowie

Krótko mówiąc, zakasaj rękawy i już teraz zaplanuj swoją wizytę na Zamku w Oporowie 🙂 Jeżeli chcesz zachować sobie ten artykuł na później i skorzystać z niego podczas odkrywania Oporowa na własną rękę, śmiało zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

WYRUSZ W PODRÓŻ: