Podróże

ZAMEK W SOBOCIE: TAJEMNICZA PEREŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Zamek w Sobocie: perełka województwa łódzkiego

Jest taka jedna tajemnicza perełka w województwie łódzkim, nieodkryta przez turystów. Zameczek w Sobocie kryje się na wzgórzu parkowym skromnie milcząc kiedy ktoś zapyta czy warto go zobaczyć. Poznaj magię tego urokliwego miejsca w Łódzkiem.

W tym artykule znajdziesz:

  • ciekawostki dotyczące zamku w Sobocie
  • zdjęcia budowli oraz parku
  • miejsca niedaleko zamku, które warto zobaczyć

Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy

ZAMEK W SOBOCIE: TAJEMNICZA PEREŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Zameczek o którym mowa znajduje się we wsi Sobota w województwie łódzkim. Prawdziwie to tajemnicza budowla, ponieważ kryje w swoich murach pozostałości zamku warownego z XV wieku. Obecnie ma kształtu dworu/pałacu jednak ze względu na przeszłość oraz wieżę, zwany jest Zameczkiem.

Ale to nie koniec intrygujących ciekawostek.

Wyobraź sobie, że jednym z właścicieli majątku był Wincenty Zawisza, łowczy łęczycki i szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później panem domu był jego syn, a jeszcze później, wnuk. Natomiast, wygląd typowo pałacowy Zameczek w Sobocie zawdzięcza bratu Wincentego Zawiszy. August, bo to o nim mowa, korzystając z fundamentów dotychczasowego budynku, zbudował pałacyk z ośmioboczną wieżą.

W XX wieku, kiedy właścicielami zostali Wiktor i Bogna Przegalińscy, były plany na otwarcie tutaj hodowli koni angloarabskich. Niestety, po II wojnie światowej majątek rozparcelowano między PGR a Państwową Stadninę Koni w Walewicach. Po rozparcelowaniu dwór przeznaczono na budynek mieszkalny. Obecnie Zamek w Sobocie jest w rękach prywatnych i stoi opuszczony.

Co ciekawe, częściowo Zameczek nadal jest otoczony fosą wypełnioną wodą jak to kiedyś było. Wodą momentami dość smrodliwą trzeba przyznać, ale malowniczości odmówić miejscu nie można.

Dwór znajduje się w parku o powierzchni czterech hektarów. Teren robi wrażenie i aż się prosi o romantyczne spacery zakochanych tudzież… wizytę amatorów dendrologii.

Dlaczego? Znajdziesz tu około 60 gatunków drzew.

ZAMEK W SOBOCIE: INNE ATRAKCJE W POBLIŻU

Na uwagę z pewnością zasługuje budynek dawnej gorzelni, który znajdziesz na terenie tego samego parku, co zameczek. Gratka dla osób lubujących się w opuszczonych miejscach.

Drugim miejscem o które warto zahaczyć zwiedzając Zamek w Sobocie, to tama. Możesz się tu wybrać na spływ kajakowy, albo po prostu pospacerować. Którąkolwiek opcję wybierzesz, twoje ciało i umysł będą ci za nią wdzięczne. Wszechobecność zieleni i przyjemny szum wody robią swoje.

ZAMEK W SOBOCIE: PODSUMOWANIE

O Zameczku w Sobocie wie niewiele osób, raczej tłumów tu nie spotkasz. To ukryta perełka województwa łódzkiego, która jak na razie jest poza szlakiem głównych atrakcji. Serdecznie polecam ci to miejsce na romantyczny spacer czy po prostu złapanie oddechu.

Cisza, spokój, natura i piękna architektura– Zamek w Sobocie dostarcza ci to wszystko w jednym pakiecie. Czegóż chcieć więcej?:) Jako Łodzianka, z czystym sumieniem twierdzę, że Zameczek w Sobocie, to jedno z bardziej klimatycznych miejsc w Łódzkiem.

Pamiętaj tylko, aby w cieplejsze miesiące zabrać ze sobą repelent– komary mają się tu całkiem dobrze. Jeżeli jednak prawilnie użyjesz repelentu, ich obecność nie przeszkodzi ci w odkrywaniu tej tajemniczej perełki województwa łódzkiego.

Chcesz zachować sobie ten artykuł na później? Nic prostszego! Zapisz go na swojej tablicy na Pintereście.

Trzymaj się ciepło,
Irmina

ZWIEDZAJ ŚWIAT:


Chcesz przeżyć epicką zamkową przygodę? Sprawdź mój przewodnik przygodowy w którym zebrałam dla Ciebie aż 50 wyjątkowych warowni, które warto odwiedzić:
ZAMKI W POLSCE PRZEWODNIK PRZYGODOWY

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć: przewodnik przygodowy